Akce mateřské školy ve školním roce 2017/2018

Vánoce na Kosence

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé, po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.....

Blíží se k nám nejkrásnější svátky v roce a my společně s našimi dětmi navštívili ČSOP Kosenka ve Valašských Kloboukách, kde jsme prožili krásné chvíle s tradicemi pravých valašských Vánoc. Na vánočním programu se děti dozvěděly nejen mnoho zajímavostí o adventu, sv. Martinovi s sv. Barborce i o sv. Lucii, která nás mimo jiné i navštívila, ale také o Vánocích, jak se dřív na Valašsku slavily. Dýchlo na nás nejen teplo sálajícího ohně a vůně bylinkového čaje, ale také kouzlo starodávných obyčejů, které dříve doprovázely adventní dobu i samotné Vánoce. Děti se rozpomenuly na koledy, dozvěděly se, co na Valašsku patřilo na štědrovečerní stůl, společně upekly sladké vánoční pečivo a vlastnoručně si také vyrobily svíčku ze včelího vosku.

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

 

Tvořivé Vánoce

"Vánoce, vánoce, to jsou pěkné svátky, noc je tmavá, noc je dlouhá, ale den je krátký. Betlém a stromeček, jezulátko k tomu, pastýř nám vytrubuje u našeho domu. Vánoce, vánoce, svátky našich dětí, stříbrná hvězdička nad domovem letí."

Vánoce jsou nejkrásnější svátky prožité očima dětí a ta očka dětí z naší školky zářila jak hvězdičky na noční obloze. A jejich rodiče byli na ně náležitě pyšní, když svůj den zakončili společným tvořením v jednotlivých třídách.

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

Předvánoční návštěva v Červeném domě

Tak se nám pomalinku blíží ty nejkrásnější svátky v roce a my už se pomalinku společně s dětmi ladíme na vánoční notečku. První předvánoční návštěva nás zavedla na Červený dům, kde se nachází dřevěný vyřezávaný betlém pana Milana Ptáčka z Horní Lidče. Byl kouzelný a děti jej jen tiše obdivovaly.

viz fotogalerie

Mikulášská nadílka spojená s koncertem ZUŠ

První prosincové dny jsou za námi a dětem se přiblížil první z jejich oblíbených zimních svátků. 5. prosince většinu domácností s dětmi navštíví Mikuláš s andělem a spoustou čertů. Většina dětí se na tento večer těší, mnohé z nich ho však očekávají s obavami, že je čert místo nadílky strčí do pytle. K nám do školky zavítal Mikuláš spolu s anděly a čertíky ve středu dne 6.12.2017. Některé děti se na návštěvu moc netěšily, spíše u nich převládaly obavy, ale nakonec poznaly, že i s čerty můžou být žerty a vše se obešlo bez slziček. Děti se nemohly dočkat až si společně si s nimi zazpívají a naučí se od andílka mikulášskou říkanku. Ale hlavně se těšily na sladkosti, které od Mikuláše v tento den dostaly. A nám nezbývá než dodat : "A Tobě čerte slibujeme, že už zlobit nebudeme......"

více ve fotogalerii

Soutěž "O najpěknějšího anděla"

Pojarmekové úterý se již tradičně nese v duchu přátelského setkání pořadatelů jarmeku s vítězi a vítězkami jarmekových soutěží. Nejinak tomu bylo i letos, kdy se i naše školka zúčastnila soutěže "O najpěknějšího anděla". Všichni jsme přistoupili k soutěži s tvořivým duchem a odhodláním ukázat, jak vůbec může takový "najpěknější" andílek očima dětí vypadat. Při Valašském mikulášském jarmeku se ve speciální dětské tvořivé soutěži „O nejpěknějšího anděla" ucházelo o pozornost poroty i veřejnosti jednatřicet figurek vyrobených z různých materiálů. A že se všichni činili a dílka se nám podařila jsme se mohli přesvědčit v Pastoračním domě, kde se výstava andílků nachází. A tak jsme v úterý 5. prosince si mohli jít převzít své pamětní diplomy a také sladké odměny.

Výsledky soutěže O nejpěknějšího anděla při 26. valašském mikulášském jarmeku

Kategorie 3 - 6 let:
1. místo: třída Koťátka
2. místo: třída Kuřátka
3. místo: třída Hvězdičky

A ještě jeden úspěch míří do naší školky. Veřejnost v hlasování během sobotního jarmekového programu vybrala jako nejlepšího nositele své ceny třídu Kuřátek z MŠ Valašské Klobouky. Gratulujeme !

viz. foto Města Valašské Klobouky

viz. fotogalerie

 

 

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

aneb

"Čertovský rej"

A teď všichni zbystřete! V pátek 1.12.2017 se naším městem potuloval Mikuláš s parádní družinou čertů a čertíků. I když se jeho svátek slaví až 6. prosince mohli jsme jej zahlédnout v ulicích našeho města už v tento den. Vyhlížel všechny hodné děti, kterým by už mohl nadělit nějaké ty dobroty. A jak dobře víme jeho cesta ho zavedla až na náměstí před radnici, kde společně s čertíky zahájil ten pravý a nefalšovaný čertovský rej. Čertíci a čertice z naší školky si společně připravili pásmo tanečků, aby i letos tak poprosili Mikuláše, ať jim do punčošek něco dobrého nadělí. A že odvedli pořádný kus práce, jste se mohli sami přesvědčit. a naši čertíci byli odměněni potleskem a malinkou dobrůtkou za jejich snahu a odvahu.

Foto Erika Hradilová

 

Sférické kino

V úterý 14.11.2017do naší školky zavítal již podruhé netradiční způsob vzdělávání nejen pro děti. Jedná se o sférický projekční systém, který uvnitř pojízdné kupole skýtá neuvěřitelný pohled. Ocitli jsme se v kouzelném prostoru a opět jsme si připadali, jako bychom byli přímo na dně oceánu. Společně jsme tak poodhalili tajemství hlubin moří.  Vizualizace projekce je založena na nejnovější digitální technologii. Efekt je podobný jako např. v kopuli planetária.

Šlo opravdu o neopakovatelný zážitek.

 

Maňáskové divadlo Sluníčko

Ve čtvrtek 9. listopadu 2017 bylo opět v naší mateřské škole velmi veselo. Divadélko Marie Janečkové nám přijelo zahrát pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký, O Koblížkovi a Tři prasátka. Mohli jsme si společně s našimi pohádkovými kamarády společně zazpívat, zatancovat a dozvěděli jsme se mnoho zajímavého z krásné dětstké pohádkové říše. Plyšoví kamarádi Pipi a Pepa s kosem Oskárkem nás rozesmáli a jen velmi neradi jsme jim mávali na cestu. Už teď se těšíme na další návštěvu.

viz. fotogalerie

 

Návštěva knihovny

Kniha není jen sešitý nebo slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru, kniha je kamarád, který je vždy na blízku, kniha je lék když máme bolístku. Děti ze třídy Kuřátek a Motýlků navštívily Městskou knihovnu  a dozvěděly se mnoho zajímavého o dětských knížkách a jejich autorech. Velký dík patří paní Jařabové, která celou akci měla úžasně připravenou.

                   1.třída-Kuřátka                    

  2.třída-Motýlci

Škola čarování a kouzel

Ve středu 25.10.2017 za náma do školky přišla návštěva a to doslova "kouzelná". Všichni jsme plni očekávání sledovali hvězdnou oponu, ze které vystoupil kouzelník a jeho pomocník s červeným nosem. Připravili si pro nás představení, které vynikalo především specifickým humorem a schopností kouzelníka doslova strhnout děti během prvního okamžiku. Kouzelník zapojil děti do představení po celou dobu, a to jak z hlediště, tak i jako asistenty při pomoci s kouzlením. Naše děti milují kouzla, zázraky a cokoliv neuvěřitelného ze světa pohádek, a tak svým potleskem odměnily především vykouzlení barevných šátků, manipulaci s kartami a jiné iluze. Naše dětské publikum vždy ocení chvíle strávené ve světě magie.....

více ve fotogalerii

Bylinková zahrádka

Zajisté jste nepřehlédli nové zákoutí školní zahrady, naši bylinkovou zahrádku. Čerstvé aromatické bylinky poslouží jako výborné a zdravé koření, budeme si moct z nich připravit léčivé nálevy a osvěžující nápoje. Jsou krásné, voňavé, odpuzují mnohé škůdce, sytí včelky, čmeláky a motýly. Bylinkové zákoutí na zahradě je mnohostranně užitečné. Od jara do podzimu budem mít k dispozici čerstvé výhonky bylinek, květy, listy i semena. Aromatické rostliny zároveň vytváří půvabné zátiší, které se, alespoň doufáme, bude často stávát vyhledávaným místem k odpočinku. Jsou totiž pohledné, přívětivé, a jejich vůně se bude rozléhat po celé školce. Tímto bychom chtěli poděkovat mamince od Kubíka Šperlinga, která nám ochotně poskytla všechny druhy bylinek do naší zahrádky. Děkujeme!

 

Evropský den jazyků u nás v MŠ

 Evropský den jazyků - je to skvělá příležitost upozornit na obrovskou hodnotu evropské kulturní rozmanitosti. Národy Evropy jsou vždy nejsilnější, když jsou ochotné přijmout jiné způsoby života a přivítat ty, kteří mohou naší společnosti prospět.  Tím, že se se na okamžik zastavíme a oslavíme tucty jazyků, kterými se hovoří v našich společenstvích, vysíláme velice  důležitou  zprávu: Evropa je skutečně vícejazyčným místem, kde lidé z různých prostředí jsou vítáni a kde všechny hlasy jsou si rovny. V rámci Evropského dne jazyků navštívili naši mteřskou školu i studenti místního gymnázia, kteří přiblížili dětem zábavnou formou krásy německého jazyka.

viz fotogalerie

Vyučující : Mgr. Eva Hrošová

Studenti : Elena Žáková, Martin Šoman, Lukáš Lysák

Vendula Rosenbergová, Karel Solař, Vendula Machalová, Katka Obadalová

Adriana Minárechová, Terezie Tulpová, Lucie Žáčková, Nikol Bečáková

Rytmická show

V pátek dne 22.9.2017 se naše školka "roztančila" v rytmu neonových světel a diskotékových a pohádkových melodií. Navštívil nás muzikant Petr Toman a přivezl s sebou svojí hudebně - rytmickou show, plnou hudby, písniček, hudebních hádanek, a jak jsme se mohli sami přesvědčit, tak jsme se ani chvilku nenudili, protože zpívání a tancování - to si vždycky v naší školce pořádně užijeme!

viz. fotogalerie

Jablíčkový den

"Nejdřív je to bílé a voňavé, potom zelené a kyselé, nakonec červené a sladké, co je to?", tak na tuto otázku a ještě na mnohé další získaly odpověď děti v pátek 22.9.2017 na klobouckém náměstí, kde se konaly již tradiční Farmářské trhy. Odkryli nám tajemství, jak se dá z jablíčka vykouzlit slaďoučký a voňavý mošt. Hmmmmmm, to byla ale dobrota..... a když jsme přišli do školky, tak nás naše paní kuchařky překvapily jejich neodolatelným jablečným štrůdlem, to byla mňamka.

viz fotogalerie

Dešťovka aneb voda z nebe

Už jste si určitě všichni všimli naší nové ozdoby na školní zahradě - dřevěný sud. Jedná se o zdroj vody k zálivce zahrady, který mohou bezpečně využívat samotné děti. Na zalévání zahrádky používáme dešťovou vodu zachycenou ze střechy, kterou uchováváme v sudu.

Cílem našeho snažení je využití dešťové vody k zálivce zahrady MŠ a navazující program orientovaný na děti v oblasti šetrného přístupu k životnímu prostředí. Využití nádoby na zachycení dešťové vody s odtokem přináší úsporu vody a zároveň s tím poskytuje možnost rozšířeného vzdělávání v oblasti obecné ekologie a šetření přírodních zdrojů a z kdysi "hluchého" místa vznikl zajímavý a inspirativní kout školkové zahrady.

viz fotogalerie