Akce mateřské školy ve školním roce 2018/2019

Svatý Martin aneb zimo přijď... čekáme tě

Svátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Legenda říká, že svatý Martin byl původně římským vojákem. Později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem v Tours. Tomu ale předcházela neobvyklá příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči. My jsme si společně připomenuli tento svátek v pondělí 12.11.2018, kdy jsme prožili jedno společné sněhové odpoledne, kdy jsme přivítali sv. Martina. Ten si pro nás připravil na splnění pár svatomartinských úkolů, opekli jsme si voňavého buřtíka, dovolil nám svézt se na jeho bílém koni a pak jsme společně Martina doprovodili v záři lampionků a lucerniček do polí a poprosili jsme jej o sněhovou nadílku.

viz fotogalerie

Divadelní představení Čert a Káča

Kdo by neznal pohádkovou Káču, v českých pohádkách má mnoho podob, ale vždy je to  řízná, rázovitá lidová postava. Káča v  naší pohádce je mladé, energické děvče, které slouží u panovačné a sobecké kněžny. S ovčákem Jirkou se mají rádi a chtějí se vzít, ale k tomu potřebují povolení od  kněžny. Ta jim ho již  čtvrtý rok slibuje, ale stále to odkládá a odkládá... Jak si naše Káča poradila s čertem? Jakou roli sehrál v našem příběhu Jirka, odhodlaný se postavit za svoji Káču a jak to dopadlo s vytouženou svatbou? To jsme se dozvěděli ve středečním představení. Potěšilo nvás řadou písniček, zasmáli se veselým scénám, například s čertovským vrátným u pekelné brány, pobavil nás i další čertův převlek a fandili jsme rázné, ale upřímné Káče a překvapilo nás, jak to dopadlo se závistivou a domýšlivou kněžnou.

viz. fotogalerie

Divadelní představení "Jak se čerti ženili"

Za devatero horami... devatero řekami, v jednom malém království žije ten nejlínější princ jakého si dokážete jen představit, princ Vendelín. A protože je tak líný, vládne za něj jeho teta Kordula Hamižná, která celé království pomalu rozkrádala až se z něj stalo to nejchudší království na celém světě. Pomoci mu může už jen princezna Adélka, která se rozhodla vdát se za prince svých snů, a proto se ho vydává hledat do světa. Princova teta Kordula ve své lakotě a hamižnosti touží se stát královnou ať to stojí co to stojí a chce vládnout světu, proto uzavře smlouvu s peklem. Ovšem nepočítá s tím, že čistá lidská duše je velká vzácnost a láska že je silnější než všechno zlo na světě...  A o tom jsme se přesvědčili v pátek 26.10.2018, kdy jsme společně shlédli v KD Klobučan muzikálovou pohádku "Jak se čerti ženili".

více ve fotogalerii

 

Možná přijde i kouzelník

V úterý 23. října 2018 nás ve školce doslova "očaruoval" kouzelník. Děti při svém vystoupení nadchnul, překvapil, pobavil, rozesmál a nechal je dokonce i některá kouzla vyzkoušet. Kromě obrázků, karet, míčků, světýlek a dalších předmětů nám vyčaroval i nějaké to překvapení.

více ve fotogalerii

 

Jablíčkování

Celý týden jsme si ve školce povídali o ovoci, které sklízíme na podzim z našich zahrádek. Hlavně o jablíčkách, že jsou jablíčka zdravá a plná vitamínů ví snad každé dítě, ale co všechno s nimi můžeme dělat, si mohly děti vyzkoušet ve školce. S jablíčky děti cvičily, pozorovaly je, zpívaly o nich, malovaly je, modelovaly, nalepovaly z natrhaných kousků barevného papíru, zavařovaly do papírových sklenic – otiskovaly, počítaly je v písni “Měla babka “ a plnily zajímavé úlohy.
A na konec jsme si sami vytlačili vlastní jablíčkový slaďoučký moštík. A že jsou naše paní kuchařky úžasné, zakončily tento jablíčkový týden voňavým štrůdlem, na kterém jsme si všichni pochutnali.

viz. fotogalerie

Drakiáda 2018

Ve čtvrtek 11.10.2018 ve 14.30 hod. se uskutečnil 1. ročník školkovské Drakiády. Děti si se svými rodiči připravily své draky a dráčky, ať už koupené nebo doma vyrobené a přišli si společně užít jedno krásné odpoledne. Nakonec jsme společně vyhlásili vítěze jednotlivých kategorií, jakými byl nejlepší letec, nejkrásnější drak a drak smolař. Odpoledne jsme zakončili voňavým opékaním buřtíků na školní zahradě.

viz fotogalerie

Divadelní představení "Broučci"

Ve čtvrtek 27.9.2018 do naší mateřské školy zavítalo Divadlo Leonka s divadelním předtavením s názvem Broučci. Divadélko vtáhlo děti do pohádky svým přednesem, mimikou, hrou na kytaru doprovázenou zpěvem a namlouváním různých hlasů loutek, kde se děti staly zároveň účinkujícími. Pohádka a výkon obou účinkujících zaujal nejen děti svým humorem,ale pobavil i dospělé.

viz fotogalerie

Evropský den jazyků u nás v MŠ

 Evropský den jazyků - je to skvělá příležitost upozornit na obrovskou hodnotu evropské kulturní rozmanitosti. Národy Evropy jsou vždy nejsilnější, když jsou ochotné přijmout jiné způsoby života a přivítat ty, kteří mohou naší společnosti prospět.  Tím, že se se na okamžik zastavíme a oslavíme tucty jazyků, kterými se hovoří v našich společenstvích, vysíláme velice  důležitou  zprávu: Evropa je skutečně vícejazyčným místem, kde lidé z různých prostředí jsou vítáni a kde všechny hlasy jsou si rovny. V rámci Evropského dne jazyků navštívili naši mteřskou školu i studenti místního gymnázia, kteří přiblížili dětem zábavnou formou krásy německého jazyka.

viz fotogalerie

Vyučující : Mgr. Eva Hrošová

 

Jablíčkový den

"Nejdřív je to bílé a voňavé, potom zelené a kyselé, nakonec červené a sladké, co je to?", tak na tuto otázku a ještě na mnohé další získaly odpověď děti v pátek 21.9.2018 na klobouckém náměstí, kde se konaly již tradiční Farmářské trhy. Odkryli nám tajemství, jak se dá z jablíčka vykouzlit slaďoučký a voňavý mošt. Směli jsme ochutnat pravý jablečný frgál, medové perníčky od paní Janáčové a ještě nás organizátoři překvapili jejich neodolatelným jablečným štrůdlem, to byla mňamka.