Akce mateřské školy ve školním roce 2019/2020

Plán akcí na školní rok 2019/2020

 

BŘEZEN 2020

11.3.2020 - MTU - lekce "Malý energetik" - akce zrušena

20.3.2020 - Divadelní představení "Obušku z pytle ven!" - akce zrušena


 

 

Pasování na školáky školního roku 2019/2020

V jednotlivých třídách se konalo již tradiční pasování našich předškoláčků do řad školáků, kteří již brzy zasednou se svou aktovkou do školních lavic. Současná situace nám ale nedovolila uskutečnit akci společně s rodiči, a tak jsme nechtěli ochudit o tuto vyjímečnou událost zejména děti. Slavnostní ceremoniál jsme završili bouchnutím šampaňského s přáním úspěšného  vykročení do další důležité životní etapy.

Tak se nám pomalinku zase jeden rok blíží do svého konce a my už teď se těšíme na ty předškoláčky budoucí....

Tak hodně štěstí.......... ♥

fotogalerie- třída Motýlků a Sluníček

fotogalerie - třída Koťátek

fotogalerie - třída Hvězdiček

KARNEVAL

"Kašpárci a kouzelníci, princezny a zvířátka,
do školky dnes místo dětí, přišla celá pohádka."

"Hurá, je tu karneval!" zaznělo dnes všemi třídami naší školky. Měli jsme zde již tradiční masopustní karneval. Přípravy na tento den probíhaly již od pondělí, kdy si děti vyráběly masky, girlandy a klobouky. Těmi si vyzdobily třídy a mohl začít ten pravý karnevalový rej. Naší školkou se táhl zpěv, smích a veselé hlaholení dětí a mohli jsme se zde potkat s mořskými pannami, nechyběli kovbojové, klauni, princezny a jiné pohádkové bytosti. Všechny děti radostně vítaly karneval. Bylo to radostné dopoledne plné smíchu a děti i paní učitelky si jej s chutí užily ....... jen se pojďte podívat.....

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

 

Divadelní představení

hodonínského maňáskového divadla

"Krtek a kolo"

Ve středu 19.2.2020 nás navštívilo hodonínské maňáskové divadlo, které si pro nás připravilo hodně veselou pohádku o kamarádství, a o tom, že se nesmí brát cizí věci bez dovolení, a taky jak se musí po sobě uklízet, aby to kolem nás hezky vypadalo a nezranili jsme se o věci, které jsou rozházené. Dětem se nový kamarád moc zalíbil a slíbily mu, že budou rády, když za nimi zase přijede.

fotogalerie

 

Projekt "Malý vodohospodář"

dílčí projekt "Malé technické univerzity"

Formou situačního a prožitkového učení si děti ve středu 12.2.2020 osvojovaly řemeslnou zručnost a vztah k řemeslu, pracovní postupy, barvy, tvary, prostorové vztahy, pojmy a počty. Dítě v tomto věku se učí především na základě interakce s okolím a vlastními prožitky. Polytechnická výchova je založena na přímých zážitcích dítěte a vychází z jeho samostatné činnosti, přirozené zvídavosti a potřeby objevovat, je vlastně prvním stupněm systematické přípravy dítěte na práci. A už se těšíme na dalěí setkání, kterým umožníme předškolním dětem blíže se seznámit s různými profesemi.

 

Návštěna HZS Zlínského kraje ve Valašských Kloboukách

"Já znám mnoho povolání, pekař nebo strojvůdce, co je však mé velké přání, stát se jednou hasičem. Hasič hasí požáry, pomáhá vždy lidem, řeší všechny maléry ne s ledovým klidem. Hasič, to je pane chlap, svaly má a chytrý je, k požárům nejezdí rád, vždy ale uhasí je."

A jak to chodí u hasičů nám ochotně ukázaly a předvedli pracovníci HZS ve Valašských Kloboukách. Směli jsme si vyzkoušet skutečnou hasičskou výstroj, potěžkat dýchací přístorj a v neposlední řadě jsme mohli poslouchat jakou hasiči vykonávají záslužnou práci a zkusit na vlastní kůži jak se zachovat, kdyby nás překvapil požár.

viz fotogaleie

 

Canisterapie aneb kde láska pomáhá

I letos k nám zavítala moc vzácná čtyřnohá návštěva, kterou byla cvičitelka psů se svou svěřenkyní labradorským retrívrem Tessinkou. Tessinka je už odrostlejší štěňátko a její temperament a energie jsou proto nevyčerpatelné, ale je zároveň psem záchranářem se všemi zkouškami, které jsou k této činnosti vyžadovány.

Přesvědčili jsme se, mimo jiné, jak vlastně vypadá samotný výcvik psa, ale také jak se o pejska starat, čím ho krmit a co vůbec nesmí, co je pro něho dobré a co špatné, jak nás pejsek může ochránit a naopak, jak se můžeme bránit proti útoku zlého psa, apod.

Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že láska a úsměv léčí není pochyb. Ale už dávno to není jen o radosti, kterou psi lidem přináší.

viz fotogalerie

viz fotogalerie II

 

Divadelní představení divadla z truhlice "Stolování"

 

Truhlík a Truhlička jsou skřítci z čarovné truhlice, která dlouhou dobu

ležela zapomenuta na půdě ve starém domě na venkově. Truhlici jednou

našly děti, které přišly na návštěvu k prarodičům, a vypustily skřítky do

našeho světa, který skřítci objevují.  Díky čarovné truhlici, která dokáže

plnit přání, skřítci poznávají, jak běží život ve světě, sami se ve světě

učí žít, a děti jim u toho pomáhají. Sem-tam skřítky něco naučí, a sami

se něčemu přiučí taky.

Truhlík a Truhlička nám přinesli pohádku.... cestou ale měli se svou

truhlicí takové problémy, že nejen přišli se zpožděním, ale navíc

Truhlík natolik vyhládl, že nezbývá sil nejen na pohádku, ale možná

už vůbec na nic. Není jiné možnosti, než něco uvařit.... ale co?

A jak na to ? A jak s tím na stůl ? A co s tím vším nádobím ?

To jsme mohli vidět v popletené pohádce o tom, jak se vaří,

stoluje a nakonec i uklízí.

viz fotogalerie I

viz fotogalerie II

 

POMÁHÁJÍ TAM, KDE PŮSOBÍ

Lidl korporátní stránka

Mateřská škola Valašské Klobouky obdržela vítaný dárek. Díky nákupům během prvního dne otevření nové prodejny ve Valašských Kloboukách, kterou najdou zákazníci na ulici Československé armády, získala od společnosti Lidl 77 150 korun. Za tuto částku nakoupí vzdělávací pomůcky pro děti.

Nákupy v novéprodejně Lidl ve Valašských Kloboukáchmohli zákazníci 29. října využít pro dobrou věc. Z každého nákupu nad 300 Kč uskutečněného v tento den totiž společnost Lidl věnovala 50 Kč ve prospěch místní mateřské školy. Její vedení společně s dětmi a zástupci společnosti Lidl se tak 10.ledna mohli radovat zčástky 77 150 Kč. Za darované peníze mateřinka nakoupí vzdělávací pomůcky, které využije více jak 140 dětí.

„Pro nás je podpora této školy především radost, protože víme, že věnované peníze najdou dobré využití. Zásluhu na této vysoké částce mají ale především místní obyvatelé, kteří na otevření prodejny dorazili v hojném počtu, a za to jim moc děkujeme,” okomentovala darovanou částku mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá.

viz fotogalerie

 

"Ať žijí duchové" aneb vánoční krasobruslařská show
 
V pátek 20.12.2019 vystoupily naše děti, které navštěvují bruslařskou školičku v lední revue "Ať žijí duchové" a že to našim trpaslíčkům šlo, to jsme měli možnost shlédnout na ledním stadionu v Brumově.-Bylnici. A vy, kteří jste tuto úžasnou podívanou propásli, se můžete podívat alespoň na fotečky a uznejte, no nejsou ti naši trpaslíci úžasní ?
 

Vánoce jsou tady .......

"Betlémská světýlka nesou se tmou,
na stromech září s oblohou,
šedý mráz přírodě korunu strojí,
na oknech ledové obrazce zdobí.

V červeném jablíčku uvidíš hvězdičku,
po vodě pustíš z oříšku lodičku,
popluje daleko, popluje v dál,
sváteční nálada zahalí kraj.
"

Vánoční čas umí přinášet podivuhodné příběhy, vtipné historky i nostalgii. Vánoce jsou prostě od toho, aby se konaly dobré skutky, přání se neplnila za každou cenu, a aby na zázraky věřily nejen děti. Konečně nastal ten čas, kdy jsme si směli odpovědět na otázku, kterou jsme si s dětmi kladli celý týden : "Přijde nebo nepřijde ten Ježíšek ?" Chvíle očekávání se naplnila a nám naše stromečky v jednotlivých třídách odkryly vánoční překvapení. To bylo radosti a hvězdičky, které se třpytily v očích dětí byly nezapomenutelné.......

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

                            3.třída - Veverky                         

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

                            6.třída - Sluníčka                

 

Napsali o nás.....

Naši mateřskou školu navštívily redaktorky týdeníku Jalovec, které si s námi popovídaly a udělaly nám hezkou fotečku, kterou zveřejní v jejich týdeníku. Do jejich hledáčku objektivu se vešla třída těch největších - Hvězdiček a zrovna i třída těch úplně nejmenších dětí z naší školky, třída Kuřátek.

Ve vydání Jalovce č. 6, které vyjde 4. února, bude skupinová fotka dětí třídy Kuřátka.

Projekt "Stavitel mostů"

dílčí projekt "Malé technické univerzity"

Formou situačního a prožitkového učení si děti ve středu 18.12.2019 osvojovaly řemeslnou zručnost a vztah k řemeslu, pracovní postupy, barvy, tvary, prostorové vztahy, pojmy a počty. Dítě v tomto věku se učí především na základě interakce s okolím a vlastními prožitky. Polytechnická výchova je založena na přímých zážitcích dítěte a vychází z jeho samostatné činnosti, přirozené zvídavosti a potřeby objevovat, je vlastně prvním stupněm systematické přípravy dítěte na práci. A už se těšíme na dalěí setkání, kterým umožníme předškolním dětem blíže se seznámit s různými profesemi.

 

Tvořivé Vánoce

"Vánoce, vánoce, to jsou pěkné svátky, noc je tmavá, noc je dlouhá, ale den je krátký. Betlém a stromeček, jezulátko k tomu, pastýř nám vytrubuje u našeho domu. Vánoce, vánoce, svátky našich dětí, stříbrná hvězdička nad domovem letí."

Vánoce jsou nejkrásnější svátky prožité očima dětí a ta očka dětí z naší školky zářila jak hvězdičky na noční obloze. A jejich rodiče byli na ně náležitě pyšní, když svůj den zakončili společným tvořením v jednotlivých třídách.

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

 

Návštěva betlému v Červeném domě

 

Tento týden jsme se s našimi dětmi společně naladili na nastávající dobu radostného očekávání Vánoc. Naše krůčky nás zavedly do Červeného domu ve Valašských Kloboukách , kde jsme shlédli v doprovodu koled betlémský příběh o narození Ježíška. K betlému nerozlučně patří figurky, jejichž prostřednictvím ožívají stará řemesla a zvyky, a tak jsme si společně  připomněli pravé tajemství Vánoc a odnesli si domů tu pravou sváteční atmosféru.

třída Sluníčka

 

Divadelní představení

"Jak si vločka hledala kamarády"

Ve středu 11.12.2019 do naší mateřské školy zavítalo divadlo Leonka s tematickým programem pod názvem "Jak si vločka hledala kamarády". A jak už to v takové pohádce bývá, všechno dobře dopadlo, společně jsme si zazpívali a zatancovali a prožili tak s našimi kamarády hezké dopoledne.

viz fotogalerie

viz fotogalerie II

 

Soutěž "O najpěknější vánoční baňku"

A už je to tady ! Mikuláš se svou družinou chodil naším městem. Ten letošní "jarmek" oživil krásu lidových zvyků a tradic v sobotu 7. prosince 2019! V pořadí již osmadvacátý ročník jarmeku pozve návštěvníky na ukázky starodávných řemesel či podívanou na lidové zvyky patřící k adventu, nalákal na vynikající valašské dobroty kyselicí počínaje a rožněným jehněčím konče, potěšil při poslechu muzik a souborů, rozveselil mikulášskou obchůzkou s průvodem čertovských družin a přichystal i mnoho dalších milých setkání. A s tím vším i související jarmekové soutěže. Nejinak tomu bylo i letos, kdy se i naše školka opětovně zúčastnila soutěže "O najpěknější vánoční baňku". Všichni jsme přistoupili k soutěži s tvořivým duchem a odhodláním ukázat, jak vůbec může taková "najpěknější" vánoční baňka očima dětí vypadat. Při Valašském mikulášském jarmeku se ve speciální dětské tvořivé soutěži ucházelo o pozornost poroty i veřejnosti hned několik baněk vyrobených z různých materiálů. A že se všichni činili a dílka se nám podařila se můžete přesvědčit v Pastoračním domě, kde se výstava baněk a baněček bude od 6.12.2019 nacházet.

V době vánočních svátků budou našimi baněčkami ozdobeny stromečky v místním kostele. A tímto gratulujeme dětem ze třídy Koťátek, které se se svou vánoční baněčkou umístily na krásném 1. místě. Blahopřejeme !

 

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

aneb

"Čertovský rej"

A teď všichni zbystřete!

V pátek 6.12.2019 se naším městem potuloval Mikuláš s parádní družinou čertů a čertíků. A že se jeho svátek slaví právě  6. prosince mohli jsme jej zahlédnout v ulicích našeho města právě v tento den. Vyhlížel všechny hodné děti, kterým by už mohl nadělit nějaké ty dobroty. A jak dobře víme jeho cesta ho zavedla až na náměstí před radnici, kde společně s čertíky zahájil ten pravý a nefalšovaný čertovský rej. Čertíci a čertice z naší školky si společně připravili pásmo tanečků, aby i letos tak poprosili Mikuláše, ať jim do punčošek něco dobrého nadělí. A že odvedli pořádný kus práce, jste se mohli sami přesvědčit. A naši čertíci byli odměněni potleskem a malinkou dobrůtkou za jejich snahu a odvahu.

viz fotogalerie

 

Mikulášská nadílka spojená s koncertem ZUŠ

Poslední listopadové dny jsou za námi a dětem se pomalinku přibližuje první z jejich oblíbených zimních svátků. 5. prosince většinu domácností s dětmi navštíví Mikuláš s andělem a spoustou čertů. Většina dětí se na tento večer těší, mnohé z nich ho však očekávají s obavami, že je čert místo nadílky strčí do pytle. Letos k nám do školky zavítal Mikuláš spolu s anděly a čertíky v pondělí dne 2.12.2019. Některé děti se na návštěvu moc netěšily, spíše u nich převládaly obavy, ale nakonec jsme poznaly, že i s čerty můžou být žerty a vše se obešlo bez slziček a nakonec jsme se společně hezky naladili na vánoční notičku.

viz fotogalerie

Projekt "Malý projektant"

dílčí projekt "Malé technické univerzity"

Formou situačního a prožitkového učení si děti ve středu 27.11.2019 osvojovaly řemeslnou zručnost a vztah k řemeslu, pracovní postupy, barvy, tvary, prostorové vztahy, pojmy a počty. Dítě v tomto věku se učí především na základě interakce s okolím a vlastními prožitky. Polytechnická výchova je založena na přímých zážitcích dítěte a vychází z jeho samostatné činnosti, přirozené zvídavosti a potřeby objevovat, je vlastně prvním stupněm systematické přípravy dítěte na práci. A už se těšíme na dalěí setkání, kterým umožníme předškolním dětem blíže se seznámit s různými profesemi.

 

Maňáskové divadlo Sluníčko

Ve středu 13.11.2019 k nám do školky opět zavítali naši kamarádi, kuřátka Pepa a Pipi, a samozřejmě nebude chybět ani kos Oskárek a kosice Klárka, kteří s sebou přivezli celé maňáskové divadlo Sluníčko. Tentokrát si pro nás připravili 3 pohádky – a jaké to byly? Tři hezké pohádky:    O veliké řepě, dozvíme se proč si s prasátkem nechtěl nikdo hrát a pohádka Kůzlátka a vlk. Nechyběly ani písničky, hra na kytaru a "prstové žížalky" pro dva hladové kosy.

viz fotogalerie

 

Svatý Martin přijel k nám.....

Svátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Legenda říká, že svatý Martin byl původně římským vojákem. Později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem v Tours. Tomu ale předcházela neobvyklá příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči. My jsme si společně připomenuli tento svátek v pondělí 11.11.2019, kdy jsme prožili jedno společné sněhové odpoledne, kdy jsme přivítali sv. Martina. Ten si pro nás připravil na splnění pár svatomartinských úkolů, dovolil nám svézt se na jeho bílém koni a pak jsme společně Martina doprovodili v záři lampionků a lucerniček do polí a poprosili jsme jej o sněhovou nadílku, tak teď už nezbývá nic jiného než čekat na pořádnou sněhovou nadílku.

viz fotogalerie

Projekt "Malý inženýr"

dílčí projekt "Malé technické univerzity"

Formou situačního a prožitkového učení si děti ve středu 6.11.2019 osvojovaly řemeslnou zručnost a vztah k řemeslu, pracovní postupy, barvy, tvary, prostorové vztahy, pojmy a počty. Dítě v tomto věku se učí především na základě interakce s okolím a vlastními prožitky. Polytechnická výchova je založena na přímých zážitcích dítěte a vychází z jeho samostatné činnosti, přirozené zvídavosti a potřeby objevovat, je vlastně prvním stupněm systematické přípravy dítěte na práci. A už se těšíme na dalěí setkání, kterým umožníme předškolním dětem blíže se seznámit s různými profesemi.

 

Bruslení je hra aneb malá školička bruslení

 

Bruslení je jedna z nejzábavnějších zimních aktivit, po které touží už malé děti. Cílem našeho snaženíje provést děti prvními krůčky na bruslích, ukázat jim základy pohybu, dodat sebevědomí při nové činnosti, společně se naučit úplné základy tak, aby mohly následně s rodiči nebo v rámci volného bruslení již samy zkoušet jízdu na bruslích. Snažíme se, aby si děti jakýkoliv pohyb zamilovaly, proto jsou kurzy vedeny zábavnou formou. Ke každému malému bruslaři přistupujeme individuálně, bereme ohled na jeho pohybové možnosti a do ničeho ho nenutíme. Máme k dispozici hrazdičky, děti tak při prvních krůčcích získají jistotu, zbaví se strachu z neznámého pohybu. A velkou výhodou je, že ledovou plochu mají jen samy pro sebe, takže nehrozí například riziko srážky s neopatrným rozjetým hokejistou, jak se často stává na zimních stadionech. Metodika je vedena odbornými lektory a obsahuje různé hry a soutěže, štafety, jízda ve vláčku, apod. Během výuky je stále podporujeme v jejich pokrocích a chválíme. A nebylo tomu ani v úterý 5.11.2019, kdy se první skupina odvážlivců ze tříd Koťátek a Motýlků vydala zdolávat ledová tajemství. A že jim to opravdu šlo, posuďte sami.

 

4.třída - Koťátka + 2.třída - Motýlci

4Více na: https://www.maminka.cz/clanek/kdy-zacit-dite-ucit-bruslit

 

Jablíčkový Hostětín

Hostětín viděný dětskýma očima je "kouzelný" -  letos jsme se mohli opět s našimi předškoláčky vydat do nedaleké vesničky Hostětín, kde jsme vyrazili zdolávat jablíčková tajemství. Vzdělávací a informační středisko Centrum Veronica a MAS Ploština, která celou akci financovala, si pro nás letos připravilo program "Piju mošty, což Ty?", ve kterém jsme se dozvěděli  vše o významu ovoce pro naše zdraví a jeho pěstování, seznámili jsme se i s tajemným životem v ovocném sadu a byly nám přiblíženy způsoby zpracování ovoce. A protože  krásy Hostětína jsme obdivovali v „jablečné sezóně“, tak  jsme si mohli sami nasbírat, nadrtit a ručně vylisovat jablíčka a vyrobit tak lahodný moštík. A věřte, že vidět cestu od jablíčka až ke skleničce lahodného moštu nás všechny do jednoho zaujala.

viz. fotogalerie

 

Projekt "Malý architekt"

dílčí projekt "Malé technické univerzity"

Formou situačního a prožitkového učení si děti ve středu 16.10.2019 osvojovaly řemeslnou zručnost a vztah k řemeslu, pracovní postupy, barvy, tvary, prostorové vztahy, pojmy a počty. Dítě v tomto věku se učí především na základě interakce s okolím a vlastními prožitky. Polytechnická výchova je založena na přímých zážitcích dítěte a vychází z jeho samostatné činnosti, přirozené zvídavosti a potřeby objevovat, je vlastně prvním stupněm systematické přípravy dítěte na práci. A už se těšíme na dalěí setkání, kterým umožníme předškolním dětem blíže se seznámit s různými profesemi.

Možná přijde i kouzelník

V úterý 15. října 2019 nás ve školce doslova "očaroval" kouzelník. Děti při svém vystoupení nadchnul, překvapil, pobavil, rozesmál a nechal je dokonce i některá kouzla vyzkoušet. Kromě obrázků, karet, míčků, světýlek a dalších předmětů nám vyčaroval i nějaké to překvapení.

více ve fotogalerii

 

Drakiáda

V pondělí 14.10.2019 nám sluníčko pomohlo uskutečnit již 2. ročník školkovské Drakiády. Děti si se svými rodiči připravily své draky a dráčky, ať už koupené nebo doma vyrobené a přišli si společně užít jedno krásné odpoledne. A že nám skutečně počasí přálo, sluníčko hřálo, větřík pofukoval a pohrával si s dráčky, nakonec jsme ale společně vyhlásili vítěze jednotlivých kategorií, jakými jakými byl nejlepší letec, nejkrásnější drak, nejmenší a největší drak a nejzajímavější drak. Odpoledne jsme zakončili voňavým opékaním buřtíků na školní zahradě.

viz fotogalerie

Evropský den jazyků u nás v MŠ

 Evropský den jazyků - je to skvělá příležitost upozornit na obrovskou hodnotu evropské kulturní rozmanitosti. Národy Evropy jsou vždy nejsilnější, když jsou ochotné přijmout jiné způsoby života a přivítat ty, kteří mohou naší společnosti prospět.  Tím, že se se na okamžik zastavíme a oslavíme tucty jazyků, kterými se hovoří v našich společenstvích, vysíláme velice  důležitou  zprávu: Evropa je skutečně vícejazyčným místem, kde lidé z různých prostředí jsou vítáni a kde všechny hlasy jsou si rovny. V rámci Evropského dne jazyků navštívili dne 26.9.2019 naši mateřskou školu i studenti místního gymnázia, kteří přiblížili dětem zábavnou formou krásy německého, anglického, ruského a španělského jazyka.

viz fotogalerie

 

 

Projekt "Malý stavitel"

dílčí projekt "Malé technické univerzity"

Cílem projektu je na základě přirozené hravosti a poznání světa kolem sebe, vzbudit zájem dětí i pedagogických pracovníků o technické obory. Pěstovat v dětech vztah k reálnému světu, přispívat k rozvoji technického vzdělávání již u předškolních dětí. Rozvíjet sociální hru, smyslové vnímání, prostorovou orientaci, logické a konstruktivní myšlení, tvořivost, jemnou a hrubou motoriku a smysl pro spolupráci. Zvýšit manuální zručnost dětí a zajistit větší povědomí a úroveň o polytechnickém vzdělávání.

Formou situačního a prožitkového učení si děti ve středu 25.9.2019 osvojovaly řemeslnou zručnost a vztah k řemeslu, pracovní postupy, barvy, tvary, prostorové vztahy, pojmy a počty. Dítě v tomto věku se učí především na základě interakce s okolím a vlastními prožitky. Polytechnická výchova je založena na přímých zážitcích dítěte a vychází z jeho samostatné činnosti, přirozené zvídavosti a potřeby objevovat, je vlastně prvním stupněm systematické přípravy dítěte na práci. A už se těšíme na dalěí setkání, kterým umožníme předškolním dětem blíže se seznámit s různými profesemi.