Akce mateřské školy ve školním roce 2012/2013

Po stopách jaguára

Ve světle pronikajícím přes hustou klenbu stromů žije jeden z nejsilnějších tvorů na Zemi. Jeho schopnost usmrtit kořist jediným zdrcujícím kousnutím činí z jaguára jednoho z nejobávanějších a nejrespektovanějších predátorů. Přesto jde o zvíře, o kterém toho víme jen překvapivě málo. Nepolapitelný jako lesní duch, ukrývá svá tajemství ve světě stínů.... a všechna tato tajemství se podařilo odhalit dětem ze třídy Hvězdiček při jejich nočním dobrodružném výletě nazvaném "Po stopách jaguára", všechna svá snažení završily i odvážným spaním ve školce. Děti i paní učitelky sršely dobrou náladou a elánem a ráno v jejich očích zářily hvězdičky štěstí a radosti se společně strávených chvil u indiánského totemu.

 

NOC SKŘÍTKŮ U KUŘÁTEK

 

V podvečerních, večerních a nočních hodinách jsme prožili s našimi předškoláčky ze třídy Kuřátek krásné chvilky plné radosti, štěstí, odhalování záhad a dobré nálady.

Nastal tolik očekávaný čas" Noc skřítků".

Po odpoledním pasování do řad školáků jsme zažili hravé pozdní odpoledne plné soutěží a dovádění, jazýčky jsme si ovlažili dobrou zmrzlinkou a večer jsme strávili u ohně. Jakmile se setmělo, začali jsme hledat pohádkový poklad, který pro nás připravili "školkoví" skřítci. Po splnění všech úkolů jsme nakonec vytoužený poklad našli a spravedlivě se o něj podělili.

Krásný den jsme zakončili nocí strávenou ve školce.

Ráno bylo ještě krásnější, když jsme se probouzeli vedle svých kamarádů a hlavně hrdí na to, že jsme to zvládli bez slzičky v oku.

 

Pasování na školáky školního roku 2012/2013

 

Blíží se konec školního roku a s ním se krátí i počet dnů, které ještě společně v naší školičce prožijeme. Spousta dětí se k nám po prázdninách zase vrátí, ale ti nejstarší – předškoláci již od 1. září usednou do školních lavic a tak jsme dne 13.6.2013 společně s našimi předškoláčky završili jednu etapu jejich životních cestiček. Samo sluníčko nám přálo, abychom naše děti směli pasovali ve slavnostní atmosféře, a tak všechno dobře dopadlo a my jsme hrdě přihlíželi jak se z našich dětí stávají opravdoví školáci. A teď už nám jen zbývá popřát všem, aby těch sluníčkem zalitých dnů jako byl ten náš bylo v jejich školním i rodinné životě co nejvíc a pokud se jim byť jen malinko zasteskne po pohádkách a pohlazení od paní učitelky, s otevřenou náručí je přivítáme v naší MŠ. Tak hodně štěstí.......

Sledujeme život motýlků .....

"Motýlek letí z květu na květ, jeho křídla jsou lehká jako samet. Sosákem sosá tam a zpět, nektárek sladký jako med."

Před nedávnem naše MŠ zakoupila motýlí farmy za účelem pozorování a seznamování se životem motýlků. Byly nám dodány housenky Babočky bodlákové, které jsou jedním z nejčastěji používaných právě pro demonstraci vývoje motýla (metamorfóza)  a je mezi dětmi velmi oblíbený. Pod dobu 4 týdnů jsme sledovali celý cyklus života motýla od vajíčka přes housenku, kuklu až po křehkého živého motýla, kterého děti musely krmit, starat se o ně a pak je společně vypustily do volné přírody. Byl to úžasný zážitek nejen pro děti ale i pro paní učitelky.

 

Výstava dětských prací s názvem "Jak to vidím já"

Dne 3.6.2013 jsme slavnostně zahájili výstavu dětských prací s názvem "Jak to vidím já". Výstava se nachází v prostorách Červeného domu ve Valašských Kloboukách a potrvá do 7.7.2013. Jsou zde k zhlédnutí výtvarná díla z celoroční práce dětí naší mateřské školy. Prostory Červeného domu jsou pro veřejnost uzamknuty, ale pokud si nechcete nechat ujít tento vyjímečný zážitek, zavítejte do Muzea města Valašských Klobouk, kde Vám s ochotou odemknou dveře do dětských srdíček.

Den dětí

Jako každý první červen i ten letošní patřil dětem a ne jinak tomu bylo i v naší školce. I když nám počasí nepřálo si jej užít venku, nic to neubralo na radosti, kterou nám připravili studenti Valašskoklobouckého Gymnázia. Ti si pro nás připravili pravé pohádkové dopoledne. Po zdolání nelehkých pohádkových úkolů, nám zbývalo ještě osvobodit princeznu a dobýt svou nebojácností a odvahou poklad ukrytý v "tajné" místnosti.

 

Na stránkách naší MŠ byly zveřejněny fotografie dětí jednotlivých tříd za školní rok 2012/2013.

 

  "Rodiče čtou dětem"

Je svatá a přesto jí dokáží spálit. Jste s ní sami a přitom vedle Vás stojí Alibababa i 40 loupežníků. Neslezete z postele  a přitom obletíte celý svět. Přinese Vám smích i slzy, když si její slova zapamatujete  – dá Vám vzdělání nebo Vás naučí přitlouci hřebík. Kdo toto dokáže i když nejde elektřina?    KNIHA“

V minulých týdnech proběhla ve třídě Kuřátek akce „Rodiče čtou dětem“. Maminky zpomalily, vyměnily shon za chvilku s pěknou knížkou. Četly dětem pohádkové příběhy plné napětí, dobra a šťastných konců. Děti se zabořily každý den,  v době před odpoledním odpočinkem do polštářů a poslouchaly příběhy z jejich oblíbených knih. Přejeme Vám a Vašim dětem hodně příjemně strávených chvil s knížkou.

Interaktivní výstava "S Cyrilem a Metodějem na Velkou Moravu"

Dnešní interaktivní výstava připomínala osobnosti z české historie. V sále Staré radnice ve Valašských Kloboukách je k vidění nová interaktivní výstava S Cyrilem a Metodějem na Velkou Moravu. Výstavu připravilo k 1 150. výročí příchodu verozvěstů Městské muzeum Valašské Klobouky ve spolupráci s místním  Centrem pro rodinu. Děti se dozvěděly, jak se při své pouti z Byzance na Velkou Moravu cítili bratři Cyril a Metoděj, jaké nástrahy je možná potkaly, jaké překážky museli překonat, jaké události je provázely i kdo tajemný sídlí ve velkomoravském hradišti. Výstavě dominuje velký model hradiště, které střeží dva zbrojnoši. Děti se tak mohly přímo ocitnout v kůži jednoho z nich. Malí návštěvníci se procházeli po dvou poutnických cestách, které jsou plné nejrůznějších úkolů. Ty mají samozřejmě za cíl poutníčkům co nejvíce přiblížit dobu a atmosféru, v níž se příchod věrozvěstů na naše území odehrál.

Výstava byla určena především předškoláčkům, kteří svědomitě plnili zadané úkoly a směli tak "nahlédnout" do dob dávno minulých.

Jarní vycházka na Paseky

Přichází jaro. Ještě nedávno k ránu vystrčil mráz drápky a zasklil kaluže, ale jeho čas už vypršel. Sluníčko si s každým dnem o chvíli přivstane a za obzor míří stále později. Právě na to probouzející se příroda čeká a vysílá posly jara vstříc hřejivým slunečním paprskům. A i my jsme se dnes vydali na jarní vycházku na Paseky, kde nás čekalo velmi milé překvapení. Žáci 1. třídy ZŠ, pod vedením p.uč. Ivy Červenkové, si pro nás připravili zábavné soutěže a rébusy, po jejichž zdolání jsme dostali všichni sladkou odměnu. A také jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o práci veterináře a bylo nám odměnou nakrmit a pohladit si malá jehňátka. Počasí nám přálo a toto dopoledne opravdu stálo za to. Jaro je zkrátka tady, tak všichni, co máte rádi přírodu, vyražte ven a užívejte si to jako my.....................

Výchovný koncert ZUŠ Valašské Klobouky

Dnes 16.5.2013 k nám zavítala pohádková víla a přivedla s sebou své kamarády z pohádkové říše a nebyli to jenom ledajací kamarádi. Dnes jsme se dozvěděli, že Křemílek umí hrát na trumpetku, Maková panenka na housličky, vodník na nás přišel s bubínkem, Sněhurka se probudila ze svého spánku a přišla nám ukázat jak umí zahrát na zobcovou flétničku. Nenechala se zahambit ani Šmoulinka na klarinet a to všechno za doprovodu Ferdy Mravence a jeho roztomilé kamarádky Berušky.

Děti i paní učitelky byly z koncertu nadšené a odnášely si s sebou nejenom dobrou náladu, kterou navodily děti a učitelé ze ZUŠ Valašské Klobouky, ale i elán a odhodlání taky zkusit bouchnout do bubínku, zapískat na píšťalku nebo zahrát na trumpetku třeba jako Křemílek. Děkujeme za krásný zážitek a už se těšíme na další návštěvu.

 

Maňáskové divadlo Šikulka

Ve středu 15.5.2013 k nám zavítalo maňáskové divadlo Šikulka z Kroměříže a i tentokrát se třemi pohádkami. Každá pohádka dětem přinesla mnoho nových a cenných rad. A o čem pohádky vlastně byly ? První pohádka byla O vybíravé holčičce - veselá a poučná pohádka o tom, že si máme vážit jídla a potravin. Druhá pohádka nám představila kluka Pepíka a jeho kamarády - O Poctivém Pepíkovi, aneb „kamarádi“ z vesnice - pohádka je zasazena do venkovského prostředí, kam se malý Pepík z Prahy přestěhoval se svou rodinou. A poslední třetí pohádka nám vyprávěla Jak Anička ke štěstí přišla -  krásná pohádka se špetkou humoru, s napínavým dějem a  dojemnými scénami. 

Besídky ke Dni matek

Druhou květnovou neděli slaví všechny maminky svůj svátek. V naší školičce tradičně tomuto krásnému svátku věnujeme náležitou pozornost, a ne jinak tomu bylo i letos. V jednotlivých třídách se konaly besídky určené právě pro maminky. Děti prostřednictvím veselých a milých básniček, divadelních představení, písniček i tanečků maminkám vyznaly svou opravdovou a čistou lásku. A nakonec ještě přidaly své vlastnoručně vyrobené dárky, které mají cenu zlata!!!

 

Výlet předškoláků do ZOO Lešná

 

A je tu krásné sluníčkové počasí a s ním i čas krásných výletů za poznáním.

A nebylo tomu jinak ani u nás. Dne 7.5.2012 se naši předškoláčci vydali na výlet do ZOO Lešná. Autobus nás zavezl k branám zologické zahrady, kde jsme shlédli známá i méně známá zvířátka, která tuto zahradu obývají. Směli jsme si vyzkoušet jízdu ZOO vláčkem, která nám odhalila i tajná zákoutí krásné zoologické zahrady. Nakonec jsme s chutí snědli svačinky i všechny dobrůtky od maminek a už jsme se těšili zpátky do školky. Občas naše putování narušily dešťové kapičky, ale my jsme se nenechali odradit  a výlet se nám moc líbil.

 

Návštěva Envicentra Vysoké Pole

Poznaly jsme zvířata, která se dnes běžně i méně často chovají. Naučily se, jakou potřebují od nás péči a co nám za to dávají. Dozvěděly jsme se, jaké přinášejí výhody potraviny, které pocházejí z našeho okolí. Jak se tu žilo v minulosti. Proč musely ovce i trnky ustoupit a nyní se zase vracejí. Koňským povozem jsme se přepravily k "voňavé" bylinkové cestičce ke kapličce, kterou nás provázel zpěv skřivánka a odměnou za zdolání na nás čekala zdravá voda. Bylo to krásné dopoledne plné poznání a uvědomění si, že příroda je nad všechny divy světa. Děkujeme !!!

 

Dopoledne s Policií a BESIPem


Radost z policejní návštěvy měly dnes 29. dubna 2013 v dopoledních hodinách děti z naší MŠ. Policistka pprap. Miroslava Krůželová společně se svým kolegou z Obvodního oddělení Policie ve Valašských Kloboukách nprap. Marianem Výletem si s dětmi povídali na téma, co je policie a jaká je její úloha ve společnosti. Působili pak i preventivně, když dětem poskytli mnoho cenných rad, jak se chovat, aby se samy co nejvíce chránily a jejich dětství bylo pokud možno bezstarostné a radostné. Jednou z ukázek byla také prohlídka  služebního vozidla. S radostí a zvědavostí  si vyzkoušely, jak se sedí v policejním autě, velkým zážitkem bylo vidět zblízka zapnutou sirénu a majáky na služebním automobilu. Hlavně kluky zaujala výstroj policistů, kterou si mohli i vyzkoušet, některé zaujala i služební pouta a zbraň.

Dopoledne s Policií a BESIPem  bylo věnováno i prevenci rizik při účasti v silničním provozu a děti se v prostorách MŠ učily jak správně přecházet vozovku, po které straně silnice se chodí a po které jezdí. Podle zájmu děti absolvovaly jízdu zručnosti na koloběžce. A že si vedly skvěle o tom nebylo pochyb. S tím vším děti vlídným slovem seznámil pan Zdeněk Patík, Krajský koordinátor BESIP pro Zlínský kraj.
Jejich zářící očka byly poděkováním za tento, pro ně jistě životní zážitek.

 

Návštěva komunitní kompostárny

Komunitní kompostárna vyrostla loni ve Valašských Kloboukách za podpory dotací z EU. Do míst bývalého Fučkova mlýna je svážen bioodpad z kontejnerů umístěných po městě a putuje sem i materiál, který je získáván z péče o městskou zeleň. Pracovníci odpad rozdrtí a uspořádají do hromad, ve kterých  se hmota dále rozhkládá. Výsledný kompost je využíván při úpravách veřejných prostranství i pro občany města. Provozovatelem komunitní kompostárny je společnost Valašskokloboucké služby, která nám zprostředkovala návštěvu těchto míst. Děti byly seznámeny s jejich prací i dalším využitím kompostu, ale co nás všechny nejvíce pobavilo, byla přehlídka vozového parku. Bylo nám umožněno se vyšplhat na všechny traktory a traktůrky a vyzkoušet jak troubí nebo blikají. Byla to velmi zajímavá podívaná, za kterou patří všem zúčastněným velký dík.

Soutěž o nej... slunečnici

 

Oslavy Dne Země ve Valašských Kloboukách letos zpestřovalo hned několik soutěží pro děti, studenty i veřejnost.

Jednou ze soutěží, které se zúčastnily i děti z naší MŠ byla soutěž o vypěstování nejkrásnější slunečnice. Již v zimních měsících děti zasadily semínka slunečnic, staraly se o ně, zalévaly a dokonce i jim zpívaly, jen aby ta jejich rostlinka byla nejhezčí. Za svou třídu jsme pak vybraly ty nekrásnější, které jsme přinesly v pátek 19. dubna na zábavné dopoledne ke Dni Země do areálu Valašskoklobouckého podnikatelského centra. Po bedlivém hodnocení došla porota k radostnému rozhodnutí. Snaha a píle dětí ze třídy Koťátek byla po zásluze ohodnocena 1. místem v kategorii MŠ.

Nejlepší pěstitelé obdrželi poukázky do květinářství.


Výsledky soutěže O nej slunečnici dle jednotlivých kategorií:

Kategorie „Základní škola“

1. místo             třída 1. B

Kategorie „Mateřská škola“

1. místo       třída Koťátka

Kategorie „Střední škola“

1. místo             kvinta gymnázia

Kategorie „Veřejnost“

nebyla obsazena

 

Světový Den Země

Nejen lidé, ale také naše modrá planeta Země slaví každoročně svůj svátek. Její Den letos připadl na 19. duben, kdy se konala v areálu Valašskoklobouckého podnikatelského centra  akce na podporu ekologie a životního prostředí. A děti se s chutí zúčastnily zábavného malování na chodníku před domem dětí a mládeže a v Rodinném centru Kaštánek se děti svezly na poníkovi, s chutí se zúčastnily i soutěže o nejkrásnější slunečnici a ti starší si směly i zasoutěžit a rozhodně jim nechyběl elán, chuť a radost při zdolávání úkolů ...... Prožili jsme dopoledne plné pestré zábavy.

Divadelní předtavení "Čučudějské pohádky"

 

Žáci z dramatického kroužku při Základní škole Lačnov nám pod vedením paní učitelky Marty Odehnalové představili ve čtvrtek 25.4.2013 speciální český indiánský kmen Čučudejů. Kmen Čučudějů ale není jen tak obyčejný, jde o neexistující kmen Indiánů, což v překladu znamená, že všechno je zde dovoleno.

Pohádka první byla o tom, kterak macecha Wakýja malého Ahajúta a malou Šavenys do černého lesa vyhnala, a jak děti na zlého ducha Kadědanoku a jeho družku Kababinoku narazily a co z toho vzešlo. Druhá pohádka vyprávěla o synovi náčelníka Čučudejů jménem Pípsil, kterému předpověděl duch noci dlouhý předlouhý spánek.

A věřte, že byla to náramná podívaná, z herců sršelo nadšení a vtip a malí diváci snahu nakonec ocenili potleskem.

 

Divadlo "Princ Bajaja"

Dne 18.4.2013 nás opět navštívil pan Taraba se svým divadlem, tentokrát s pohádkou Princ Bajaja, loutkovou pohádkou o krásné princezně, statečném princi a zlém draku, který slouží kruté královně. Pan Taraba si pro nás připravil krásné loutky, poutavé vyprávění, které bylo protkáno veselými písničkami domprovázenými kytarou. Drželi jsme Bajajovi palečky, když bojoval s drakem a moc se nám pohádka líbila a patříčně jsme si ji všichni užili.

 ,

 

Divadelní představení "Jak se dostal Honza na hrad"

Honzu není třeba dlouze představovat, zná ho skoro každý. A taky není divu, když ušel takový lán cesty. Lecčemu se přiučil a poznal mnoho nového. Tentokrát jej vítr zavál až do královského města, kde se budou jiní učit od něj. Podaří se Honzovi dostat až na královský hrad? Nebo království zůstane na pospas chamtivým rádcům a všichni půjdou po žebrotě? Na všechny tyto otázky jsme dostali odpověď v pohádce "Jak se dostal Honza na hrad".

A jako každá pohádka o Honzovi začala i tato stejně. Pan táta vyhnal lenocha z pece a tomu nezbylo nic jiného, než se vydat do světa a něčemu si přiučit a poznat mnoho nového.  Osud jej zavál až na královský hrad, kde pomohl zmařit plány zlého a chamtivého rádce, dychtícího po královské koruně. A protože pohádky končí dobře, získal ji nakonec spravedlivý Honza, kterého nakonec čekala i svatba s princeznou. Dětem se na závěr naskytla neopakovatelná možnost jít na pódium za všemi vystupujícími pohádkovými postavami, kde si s nimi mohly zazpívat a zatancovat.

 

Soutěž ve sběru tříděného odpadu

 

Město Valašské Klobouky začátkem roku 2013 pojmulo přípravy na Den Země jinak než doposud. Mladou generaci od dětí z mateřské školy po středoškoláky aktivně zapojilo do péče o životní prostředí, a to vyhlášením soutěží ve sběru recyklovatelných odpadových surovin. O zajímavé odměny soutěžily celé třídní kolektivy a na dosažení nejlepších výsledků měli hned tři měsíce.

Děti z mateřské školy soutěžily ve sběru plastových kelímků.

Soutěž v třídění odpadů pro malé školáčky byla velkou zábavou. Hravou formou se naučily, že když se přidá kelímek ke kelímku, tak z toho naroste opravdu velká hromádka. Soutěž byla vyhlášena Městem Valašské Klobouky v lednu 2013 a po pravidelném vážení byla ukončena k 31.3.2013. Děti z naší MŠ společnými silami nasbírali neskutečných 277,21 kg, za což byli odměněni.

Gratulujeme !!!!! 

8. ročník regionální přehlídky mateřských škol "Zlínský škrpálek"

Děti z mateřských škol z celého kraje předvedly své hudební, taneční a herecké dovednosti na Zlínském Škrpálku. Osmý ročník regionální přehlídky se konal v Kongresovém centru ve Zlíně. Na letošním Zlínském škrpálku vystoupilo 570 děti z třiceti mateřských škol. Kromě různých vystoupení si návštěvníci mohli prohlédnout také výstavu výtvarných prací malých školáčků. Zúčastnila se jej i naše MŠ a děti ze třídy Motýlků nacvičily orientální taneček s vějířky a řekneme vám holkám to opravdu moc slušelo.

 

Divadelní představení "Není drak jako drak"

Stalo se, nestalo, do království přiletěl drak. Na zámku je pozdvižení, protože rozhodně hodlá poobědvat princeznu. Po celém království i v okolních zemích se shání zdatní mládenci, rytíři i prostí chasníci, kteří by se drakovi postavili. Zkrátka, jak už to v pohádkách bývá. Jenomže, není drak jako drak! Ani v těchto pohádkách nechybíěl drak a princezna, ale všechno bylo jinak. Ne každý drak má chuť na princeznu, ne každá princezna se draka bojí a ne všechno, co se říká, bývá pravda.

Shůédli jsme tři pohádky (dvě delší a jednu kraťounkou) plné nečekaných zvratů, humoru a výtvarných nápadů. Draků se nebojíme, protože tentokrát skutečně  nebylo proč.

                                  

 

NÁVŠTĚVA  KNIHOVNY

V týdnu od 11.3. do 15.3.2013 jsme navštívili Městskou knihovnu ve Valašských Kloboukách. V dětském oddělení knihovny jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o lidových i novodobých autorech a pohádkách. Mnozí tu nebyly rozhodně poprve, ale paní knihovnice si pro nás připravila poutavé vyprávění o knížkách a pohádkových příbězích s úkoly, které nás velmi pobavily.

Na závěr jsme si směli prohlédnout knížky, ve kterých jsme si s velkým nadšením a zájmem listovali. A protože jsme byli všichni moc šikovní dostal každý z nás na závěr ještě sladkou odměnu.

Hurá, je tu karneval!

"Haló pane karnevale, račte dále,račte dále.Všecko máme na míru, z krepového papíru. Já jsem s hůlkou kouzelnice, Veronika slunečnice. Všihcni vás zvem hej,hej,hej, na maškarní rej !" 

 

Hurá, je tu karneval!

Zaznělo dnes 12. února 2013 všemi třídami naši MŠ. Měli jsme zde již tradiční masopustní karneval. Přípravy na tento den probíhaly celý týden, kdy si děti vyráběly zvířecí masky a šaškovské girlandy a klobouky. Těmi si vyzdobily třídy a mohl začít ten pravý karnevalový rej, naší školkou se táhly libé tóny harmoniky a mohly jsme se zde potkat s mořskými pannami, nechyběli kovbojové, klauni, princezny a jiné pohádkové bytosti. Všechny děti radostně vítali karneval. Bylo to radostné odpoledne plné smíchu a děti i paní učitelky si jej s chutí užily 

Návštěva předškoláčků v ZŠ

"Zítra půjdu do školy, nemusím mít úkoly,

nejsem ještě řádným žákem, ale už jsem předškolákem.

Zítra půjdu k zápisu, tašku s sebou ponesu.

Budu v ní mít rodný list, u zápisu budu číst.

Budu říkat básničku, a zazpívám písničku.

Už se na to těším moc - tak jdu spinkat – dobrou noc."

 

Dnes 5.2.2013 se naši předškoláčci ze třídy Motýlků, Kuřátek a Hvězdiček šli podívat za kamarády do první třídy ZŠ Valašské Klobouky. Vyzkoušeli si jaké to bude sedět v opravdové školní lavici, směli si zkusit opravdové školácké úkoly a za odměnu si vyzkoušeli, jak se pracuje s interaktivní tabulí. Byli všichni opravdu moc šikovní a my jim společně v pátek 8.2.2013, kdy půjdou k zápisu budeme držet palečky.

TŘI PRASÁTKA

                                                           

Žila, byla jednou tři prasátka, která se vydala do světa. Toulala se po loukách, hrála si a dováděla. Když začalo foukat ze strnišť, bylo nutné, aby si postavila domečky. První prasátko, které bylo líné, se rozhodlo, že nejrychleji postaví domeček ze slámy. Druhé prasátko, které bylo pohodlné, si řeklo, že domeček z proutí je lepší. Ale třetí prasátko vědělo, že nejlepší a nejbezpečnější domeček je z cihel! Když prasátka zjistila, že se okolo potlouká mlsný vlk, moc se polekala a schovala se do svých domečků.

A jak to s prasátky dopadlo ?To jsme se dozvěděli společně s dětmi v úterý 29.1.2013. Pohádku nám ochotně přišly do Mš zahrát děti ze školní družiny ZŠ Valašské Klobouky.

Velmi jim za jejich snahu a odvahu a hlavně herecké umění děkujeme.

 

Návštěna HZS Zlínského kraje ve Valašských Kloboukách

"Já znám mnoho povolání, pekař nebo strojvůdce, co je však mé velké přání, stát se jednou hasičem. Hasič hasí požáry, pomáhá vždy lidem, řeší všechny maléry ne s ledovým klidem. Hasič, to je pane chlap, svaly má a chytrý je, k požárům nejezdí rád, vždy ale uhasí je."

A jak to chodí u hasičů nám ochotně ukázaly a předvedli pracovníci HZS ve Valašských Kloboukách. Směly jsme si vyzkoušet skutečnou hasičskou výstroj, potěžkat hadici, prohlédnout si hasičský vůz a v neposlední řadě jsme mohly sledovat hasiče při jejich náročné práci.

A my jim za to děkujeme!

 

Beseda na téma " ŠKOLNÍ ZRALOST"  proběhla 16.1.2013  v prostorách MŠ Valašské Klobouky za účasti paní Mgr. Markéty Šobáňové. 

Našli jsme zde odpovědi na otázky týkající se vstupu do ZŠ, školní připravenosti i možnosti odkladu školní docházky.

Věříme, že tato přednáška byla pro Vás, milí rodiče,  přínosná.

 

Vánoce na Kosence

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé, po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.....

Blíží se k nám nejkrásnější svátky v roce a my jsme společně s dětmi navštívily ČSOP Kosenka ve Valašských Kloboukách, kde jsme prožily krásné chvíle strávené s tradicemi pravých valašských Vánoc. Směly jsme si upéct valašské "pány", vytvořit si medovou svíčku, nazdobit stromeček a mnohé jiné tradice spojené s Valašskem a jeho lidmi. A že šlo o úžasný zážitek, posuďte sami.

Mikulášská nadílka

Ve čtvrtek 6. prosince na svátek sv. Mikuláše se konala v naší MŠ mikulášská nadílka.

Mikuláš, anděl a čerti s čerticí postupně navštívili všechny třídy školky, aby se přesvědčili, zda byly děti celý rok hodné. Mikuláš s knihou dobrých skutků, ale i hříchů oslovil všechny děti a pomocí čerta a anděla postupně všechny děti obdaroval.

 

Vánoční koncert

 

Tento týden nám zahořela první adventní svíčka, čas očekávání, naděje a hlubšího zamyšlení. Zkusme si udělat pořádek v duši a nepodléhejme předvánočnímu shonu a stresu. O Vánocích je důležité porozumění, pochopení a být jeden druhému nablízku.

Proto jsme s dětmi, jako každý rok, navštívily ZUŠ ve Valašských Kloboukách,

která pro nás připravila poutavé hudební vystoupení a naladila nás na vánoční notičku.

 

Návštěva pohyblivého betlému

Krásný betlém s pohybujícími se dřevěných postavičkami a zvířátky

jsme mohly zhlédnout v Červeném domě ve Valašských Kloboukách.

Postavičky z našeho valašského kraje oživly pod rukama pana Jana Chovance ze Študlova.

Děti se nemohly vynadívat a oči nám přecházely nad tou nádherou.

 

Mikulášské zpívánky

 

"Mikuláši, Mikuláši kdo to tady děti straší,

kdo tu řinčí řetězem a proč s Tebou přišel sem,

rohatý, rohatý s metličkou až na paty...."

Dnes 3.12.2012 se ze školky linula písnička za písničkou. Nejdříve jsme si s panem  Kamilem Čapčuchem nacvičili písničky podle obrázků pro Mikuláše a potom jsme radostně přivítali advent vánočními písničkami v doprovodu kytary. Písničky se nám líbily a mohli jsme si společně i zatancovat.

Divadelní pohádka " Hrátky s čertem "

Ogar Martin se vydá do pekla zachránit duše dvou pošetilých dívek, princezny Dyšperandy a služebné Káči, které v touze po ženichovi lehkomyslně naletěly ďábelskému mámení.

Poutavý děj, který byl protkán krásnými valašskými písničkami se šťastným koncem, si získala naše srdíčka. Pohádku "Hrátky s čertem" si pro nás připravily děti z DDM Valašské Klobouky.

 

Návštěva Betlému v Horní lLidči

V pátek 23.11.2012 jsme se s dětmi společně naladily na nastávající dobu radostného očekávání Vánoc.

Naše krůčky nás zavedly do Horní Lidče, kde jsme shlédly v doprovodu podmanivé hudby a průvodního slova betlémský příběh o narození Ježíška. K betlému nerozlučně patří pohyblivé figurky, jejichž prostřednictvím ožívají stará řemesla a zvyky, a tak jsme si společně  připoměly pravé tajemství Vánoc a odnesly si do svých domovů sváteční atmosféru.

 

Loutkové divadlo " O ptáku Ohniváku a lišce Ryšce "

"Byl král a ten měl u hradu krásnou zahradu s jabloní, na které každou noc vyrostlo jedno zlaté jablko, ale ráno tam již nebylo....."

Takto začíná pohádka "O ptáku Ohniváku a lišce Ryšce" a jak asi bude pokračovat ? To jsme se dozvěděli ve čtvrtek 8.11.2012 z vyprávění pana Taraba a jeho loutek, obohacené o písničky a říkanky. Společně jsme drželi Jiříkovi palečky a všechno dobře dopadlo.

 

Maňáskové divadlo Šikulka

V pondělí 29.10.2012 k nám přijelo maňáskové divadlo Šikulka z Kroměříže a i tentokrát se třemi pohádkami. Každá pohádka dětem přinesla mnoho nových a cenných rad. A o čem dneska pohádky vlastně byly ? První pohádka byla o rozmazlené sestřičce, druhá pohádka nás naučila, jak předcházet bacilům a s třetí pohádkou jsme pomohly najít zatoulané koťátko.

 

PUTOVÁNÍ ZA OVOCNOU VŮNÍ

Dnešní den se nám opradu vydařil. 

Podzimní počasí nám připravilo úžasnou atmosféru a tak jsme se mohli vydat na putování za ovocnou vůní na zahradě naší MŠ. A že těch vůní tam opravdu bylo ...  z jednoho koutku se linula vůně čerstvých nastrouhaných jablíček,

z druhého koutku vůně moštu, o kousek dál nás zval k ochutnání ovocný čaj a  opodál svou osobitou vůní přitahovala pečená jablíčka

a to všechno za odměnu po zdolání ovocných úkolů.

Bylo krásné vidět spokojené tváře našich dětí a rodiče, kteří si našli chvilinku, aby mohli strávit společné chvilky plné dětských bezstarostných úsměvů a prožít tak "voňavé ovocné" odpoledne. 

 

DEN V DDM

Dnešní den byl pro mnohé naše děti vyjímečný.

Šly se podívat do Domu dětí a mládeže, kde si pro ně připravili ukázku z kroužků, které DDM provozuje a směly si vyrobit malou pozornost z keramické hlíny. Moc se nám tam líbilo a víme. že mnohé děti i se svými rodiči kroužky DDM již navštěvují a po dnešním dnu jich určitě přibude.

 

Divadelní pohádka " Labutí princezna "

Výpravná pohádka na motivy známého baletu o zakleté princezně, která bojuje  proti úkladům zlého kouzelníka.

Dvořané jásejte, trubači trubte a poddaní radujte se! Krásná a urozená princezna Odetta se zaslíbila Derekovi, budoucímu vladaři sousedního království. Svatební den se kvapem blíží, přípravy jsou v plném proudu a nikdo neví, že na šťastný pár se pomalu valí temný mrak.  Jako blesk z čistého nebe se na zámku objeví strašný a zlý čaroděj Rudovous, který unese princeznu do svého doupěte. Zlý čaroděj Rudovous promění princeznu Odettu i všechny její přátele v labutě.  Rudovous vítězí i v boji s princem, který se do Odetty zamiloval. Zdá se, že Odetta už nikdy neuvidí svůj domov ani vyvoleného prince. Derek se ale jen tak lehce své lásky nechce vzdát.

 

Princi a princezně jsme s velkým úsilím drželi palečky, ať jim všechno dobře dopadne. Pohádka skončila šťastně a my jsme si prožili nádherných 60 minut, kdy nám bylo umožněno zaposlouchat do krásné hudby Petra Iljiče Čajkovského. A je až k nevíře, když jsme si později vyprávěli o zážitcích, jaké v dětech zanechala pohádka, se objevovala slůvka jako úchvatná, krásná, nádherná, okouzlující....

Byl to opravdu krásný zážitek, který stál za to. Děkujeme !

 

Divadelní představení  "O  ZLÉ  KRÁLOVNĚ"

 

Zlá královna se všemi možnými způsoby chtěla zbavit nevlastní dcery. Spojení se zloduchem jí ale nepomohlo a zlé úmysly se jí nepodařilo uskutečnit. Jak už to v pohádkách bývá, opět zvítězilo dobro nad zlem. Rozmarná hudební pohádka pro děti na motivy českých klasických pohádek. Příběh o zlé královně, hodné princezně a zlu, které se nakonec potrstá samo a to všechno za doprovodu krásných písniček, které si mohly děti zazpívat společně s princeznou nebo samotným panem králem.

Koníci jsou nádherná zvířátka

"Být s koněm je ráj, projedu s ním svět a kraj.

Někdy si s ním zaběhám, někdy si s ním povídám.

Koníci to mají rádi, jsou to dobří kamarádi."

 

Koníci jsou nádherná zvířátka - a tím nás přišel v pátek 21. září 2012 přesvědčit čtyřnohý kamarád z Rodinného centra Kaštánek koník - poník, který nám ukázal jak krásný je pohled na svět ze svého hřbetu.

 

Putování za jablíčkem

Na úpatí Bílých Karpat leží vesnice, ve které žijí necelé tři stovky obyvatel. A žijí jinak. Ekologicky. Hostětín je totiž proslulý snahou šetřit životní prostředí. Vodu zde přirozeně čistí bakterie, obec vytápí spalovna štěpky, sílu slunečních paprsků pohlcují solární panely na střechách domů. K tomu přibyly další nápady, například vyrábět v místní moštárně jablečný most. Za odměnu těší Hostětínské čistější vzduch, menší prašnost nebo méně peněz za energii. Jak se novodobá ekovesnice rodila? Co je na ekoživotě zajímavé a co naopak omezující? Jaké jsou další plány ekonadšenců? Vesnice, kterou si pro svoji návštěvu vybral i princ Charles, bude hlavním hrdinou dalšíhovýletu našich předškoláčků. A už teď se těšíme jak si to v úterý 18.9.2012 parádně užijí......

Akce školního roku 2012/2013

 • Putování za jablíčkem - návštěva moštárny v Hostětíně
 • Koník je krásné zvíře - jízda na koníčcích na zahradě MŠ
 • Divadelní představení " O zlé královně" - KD Klobučan
 • Divadelní představení "Labutí princezna" - KD Klobučan
 • Den v DDM - keramika
 • Putování za ovocnou vůní
 • Loutkové představení "Pták Ohnivák"
 • Návštěva Betlému v Horní Lidči
 • Divadelní pohádka dětí z DDM "Hrátky s čertem"
 • Mikulášské zpívánky
 • Nadílka Mikuláše s čerty
 • Vánoční posezení a vyprávění v Kosence
 • Beseda na téma školní zralosti
 • Závody předškoláků v lopatování
 • Návštěva HZS Zlínského kraje
 • Divadelní představení dětí ze ŠD ZŠ Val. Klobouky
 • Návštěva předškoláčků v ZŠ
 • Návštěva Městské knihovny
 • Divadelní představení "Není drak jako drak"
 • Účast na 8. ročníku regionální přehlídky mateřských škol "Zlínský škrpálek"
 • Velikonoční tvoření
 • Soutěž ve sběru tříděného odpadu
 • Oslavy Dne Země 2013
 • Divadelní představení "Princ Bajaja"
 • Divadelní představení ZŠ Lačnov - "Čučudějské pohádky"
 • Soutěž o NEJ... slunečnici
 • Návštěva komunitní kompostárny
 • Dopoledne s Policií a BESIPem

 • Projekt "Rodiče čtou dětem" - třída Kuřátek

 • Návštěva Envicentra ve Vysokém Poli

 • Besídky ke Dni Matek

 • Výchovný koncert ZUŠ Valašské Klobouky

 • Vycházka na Paseky

 • Den dětí v MŠ

 • Výstava dětských prací "Jak to vidím já"

 • Pasování na školáky školního roku 2012/2013

 • "Noc skřítků" - spaní v MŠ