Akce mateřské školy ve školním roce 2014/2015

 

Palačinková párty

aneb

sladké loučení s MŠ u Kuřátek

"Usmažíme palačinku, pro tátu i pro maminku,

pro dědečka, pro babičku, pro strýčka i pro tetičku.

Palačinka se nám vlní,mmmm a jak krásně voní!

Na talíři položíme, jahůdkami ozdobíme.

Maminka si kousek vzala, náramně si pochutnala.

A jako sladkou tečku si dala na ni jahůdečku."

 

Školní rok 2014/2015 se nezadržitelně přiblížil ke svému konci a před námi jsou vytoužené prázdniny a my už můžeme vzpomínat na to, jaký byl právě tento školní rok u nás v mateřské škole a v naší třídě Kuřátek. Končí školní rok s bezvadnou partou dětí a jejich rodičů. A aby to vzpomínání a loučení tolik nebolelo, tak jsme si jej ve čtvrtek 25.6.2015 pořádně osladili. Uspořádali jsme na zahradě naší MŠ společně s rodiči našich dětí "Palačinkovou párty aneb sladké loučení s MŠ". Zpočátku jsme byli všichni v napjatém očekávání jak tato akce dopadne, ale náš strach rychle vystřídaly návaly radosti, štěstí a dojetí, když se úderem 16.00 hodiny začali scházet rodiče, sourozenci, babičky a dědové, strýcové a tety našich dětí a přinášeli své palačinkové výtvory. A že máme šikovné rodiče... v pravém rohu to vonělo jahodovými palačinkami, vlevo se linula vůňe palačinek s kuřecím masem se sýrovou nebo salámovou náplní, hned vedle se na nás usmívaly špenátové uzlíky plněné kuřecím masem se žampiony a slaninou se zelím, uprostřed kraloval palačinkový dort a mnoho mnoho dalších úžasných variací.... Každý ochutnal a nakonec jsme si společně připili na hezké prázdniny, budoucím školákům popřáli hodně úspěchů ve školních lavicích a ostatním našim dětem i jejich rodičům přejeme radost z dalších dní.

A děkujeme....... Eva a Iva

 

Vystoupení dětí

v podnikatelském centru města Valašské Klobouky

Ve čtvrtek dne 25.6.2015 v 9.00 hod. vystoupily naše děti ze třídy Hvězdiček a Kuřátek se svým "Hvězdným tancem" v podnikatelském centru ve Valašských Kloboukách. V rytmu smyslné samby tak zahájily již 16. ročník tradiční akce, která se koná vždy na začátku prázdnin pod názvem Valašské kumštování. Přišli nás povzbudit i kamarádi z jiných tříd naší MŠ a se slzičkami v očích sledovali naše výkony i hrdí rodiče, babičky i dědečkové. Holkám se vystoupení moc povedlo a nám jen zbývá poděkovat za snahu a píli, kterou přípravě věnovaly s přáním krásných prosluněných práznin.....

 

„Noc skřítků aneb jak to chodí v noci ve školce“

Každoroční rozloučení předškoláků s MŠ v podobě „Noci skřítků" se uskutečnilo ze středy 24.6. na čtvrtek 25.6.2015, kdy jsme prožili s našimi předškoláčky ze tříd Kuřátek, Motýlků a Hvězdiček krásné chvíle plné radosti, štěstí, odhalování záhad a dobré nálady.

Tento den začal jako každý jiný. Scházeli jsme se ráno u svačinky a rozmýšleli, jak to asi dnes všechno dopadne, kam pojedeme, co tam uvidíme, co na nás večer čeká a spousty dalších otázek, na které jsme zatím neznali odpověď. Po svačince jsme se tedy vydali vstříc dnu plného dobrodružství. Vyrazili jsme na výlety do blízkého okolí. Po odpoledním odpočinku jsme zažili hravé odpoledne plné soutěží a dovádění, jazýčky jsme si namlsali dobrůtkami, které pro nás připravily maminky a večer jsme strávili u ohně. proběhly soutěže o nejkrásnější školkovský hlásek,. Nejkrásnější a hlavně nejodvážnější hlásky byly odměněny šťavnatou melounovou odměnou. Společně jsme se tancem a písní rozloučili s odcházejícím jarem a společnými silami pokáceli májku. Jakmile se setmělo, začali jsme hledat pohádkový poklad, který pro nás připravili "školkoví" skřítci. Po splnění všech úkolů jsme nakonec vytoužený poklad našli a spravedlivě se o něj podělili. Krásný den jsme zakončili pohádkou a nocí strávenou ve školce. Ráno bylo ještě krásnější, když jsme se probouzeli vedle svých kamarádů a hlavně hrdí na to, že jsme to zvládli bez slzičky v oku.

               

                

Putování za tajemstvím hradní paní Vilemíny

 

Již od pradávna je známo, že brumovský hrad je opleten záhadami a tajemstvím. Děti ze třídy Kuřátek, Motýlků a Hvězdiček se vydaly dne 24.6.2015 vláčkem jedno takové tajemství odhalit. V branách brumovského hradu nás všechny uvítal kastelán hradu, který nám hrad představil, ukázal nám jeho tajná zákoutí a prozradil nám, kdo všechno v tajuplném hradu straší. Nebáli jsme se ani když podzemí hradu potemnělo a zjevil se tajemný černý rytíř s loučí a hradní paní Vilemína se svou dceruškou, která díky pergamenu směla vyjít s námi na nádvoří hradu a tam si s náma zahrát, zazpívat a zasoutěžit si. A když jsme zvládli všechny úkoly na jedničku, tak nám hradní paní prozradila, že má ukrytý tajmený poklad. Předala nám mapu k pokladu a popřála nám hodně sil při zdolávání překážek, a protože to byl den kouzelný, ožívaly nám na zpáteční cestě i pohádková stroření. V lese nás přivítala lesní víla Lesněnka a kousek dál podřimovala myška, která nám mohla najít tu jedinou a správnou cestu k vytouženému sladkému pokladu. Zpátky nás odvezl vláček a s sebou jsme si odvezli nejen v batůžku papírky od bonbónků, ale hlavně spoustu zážitků.

 

Úspěchy dětí naší MŠ v dětské literární a výtvarné soutěži :

"POŽÁRNÍ OCHRANA OČIMA DĚTÍ 2015"

V březnu 2015 vyhlásil HZS Zlínského kraje výtvarnou soutěž "Požární ochrana očima dětí". Soutěž byla určena pro žáky mateřských ( kategorie M1 ) a základních škol okresu Zlín. Výtvarně či literárně zachytit poslání a důležitost hasičů a hasičské profese, to byl úkol pro letošní účastníky soutěže.  

A i naše děti se zúčastnily výtvarné soutěže, která byla vyhlášena v rámci prevence PO. V jarních měsících děti navštívily místní HZSZK ve Valašských Kloboukách a tato návštěva je zaujala natolik, že se rozhodly nakreslit obrázky s hasičskou tematikou. Obrázky jsme zaslali do soutěže a nezbývalo nám nic jiného, než držet našim malým malířům palečky.

Nejprve děti se svými obrázky bojovaly v kolech základních a okresních. Už rozhodování členů těchto porot nebylo opravdu jednoduché. Do soutěže děti poslaly krásné a velice osobité výtvory. Vybrat  však poroty musely a nejlepší díla potom postoupila ze základního do okresního kola a posléze ty nejlepší výtvory až  do krajského kola.

 

A děti z naší MŠ si nevedly vůbec špatně, ba naopak umístily se na předních příčkách pomyslného řebříčku.

  • Okresní kolo

          Kategorie M1
       1. místo Eliška B. ( 6.třída Sluníčka )

          3. místo Vojtěch S. ( 6.třída Sluníčka )

        

V úterý 23. června 2015 proběhlo v prostorách HZS Zlínského kraje ve Zlíně slavnostní vyhodnocení nejlepších výtvarných a literárních prací okresního kola soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Akce se zúčastnil starosta OSH Zlín ing. Josef Bernátík, vedoucí okresní a krajské odborné rady prevence Josef Jakuba, vedoucí sekretariátu OSH Zlín paní Lenka Vajďáková a autoři vyhodnocených prací s doprovodem. V zasedací místnosti HZS ZK převzaly děti diplomy a věcné ceny. Následně územní odbor HZS ZK zajistil pro všechny účastníky odbornou přednášku spojenou s prohlídkou garáží se zásahovou technikou a nově vybudovaného multifunkčního výcvikového a sportovního areálu.

Všem výhercům srdečně blahopřejeme !

      

 

Divadelní představení dramatického kroužku při ZŠ Lačnov

MACH A ŠEBESTOVÁ

   V úterý 23. června se v prostorách MŠ konalo divadelní představení ZŠ Lačnov pod vedením paní učitelky Odehnalové, která se svými svěřenci předvedla jevištní podobu známé knížky a ještě známějšího večerníčku – příběhů Macha a Šebestové, žáků 3.b. Nechyběli ani spolužáci Kropáček, Pažout a Horáček, paní Kadrnožková, pes Jonatán, paní učitelka – a mnozí další. A samozřejmě jsme mohli vidět, jak to bylo s kouzelným utrženým sluchátkem, jak bojovali s Kropáčkovou angínou a byli jsme svědky i přepadení piráty na dobrodružném výletě. Představení se nám moc líbilo a chvílemi jsme někteří Machovi a Šebestové to kouzelné sluchátko i malinko záviděli, to by se s ním daly dělat věci.........

Výlet mladších dětí do Envicentra Vysoké Pole

Ve středu dne 17.6.2015 se vydaly děti ze třídy Veverek, Motýlků a Kuřátek na poznávací výlet do Envicentra, které má sídlo ve Vysokém Poli. Cílem bylo poznávat zvířátka, která se dnes běžně i méně často chovají. Naučily se, jakou potřebují od nás péči a co nám za to dávají. Dozvěděly se, jaké přinášejí výhody potraviny, které pocházejí z našeho okolí nebo jak se tu žilo v minulosti a proč musely např. ovce i trnky ustoupit a nyní se zase vracejí. Nakonec se mohly se svézt i koňským povozem, který je zavezl k "voňavé" bylinkové cestičce ke kapličce. Odměnou za zdolání pro nás byla tamější zdravá voda. Výlet se nám moc líbil a navzdory počasí, které nás neustále strašilo svými mráčky se vydařil.

 

Fotografování dětí

Na stránkách naší MŠ byly zveřejněny fotografie dětí jednotlivých tříd za školní rok 2014/2015.

 

Pasování na školáky

V pondělí dne 8.6.2015 se na zahradě naší MŠ konalo již tradiční pasování našich předškoláčků do řad školáků, kteří již brzy zasednou se svou aktovkou do školních lavic. Počasí nás sice strašilo svými mráčky, ale podařilo se nám za pomoci paní učitelek ze ZŠ hrdě pasovat všechny předškoláky do řad školáků. Po slavnostním ceremoniálu, který jsme završili slolečnou písničkou za doprovodu bouchnutí šampaňského, jsme si každý mohl sníst voňavý buřtík a ochutnat něco málo z toho, co umí uvařit jenom naše šikovné paní kuchařky. Tak se nám pomalinku zase jeden rok blíží do svého konce a my už teď se těšíme na ty předškoláčky budoucí....

 

 Absolventi školního roku 2014/2015

Dnes jste ruku v ruce se svými rodiči dosáhli jednoho vrcholu vysokého pohoří. Hned po příchodu na tento náš svět jsme se stali malými objeviteli, kteří objevují svět plný malých i velkých dobrodružství.

Jednoho krásného dne jste prošli poprvé dveřmi naší školky, kde jste našli nové kamarády a s nimi jste se vydali na dlouhou cestu poznávání.

Byla to cesta vzhůru, stoupali jste, občas se zastavili a odpočinuli si, ale pořád jsme kráčeli dál. Tady jste byli vědci, sportovci, kosmonauty, tanečnicemi, princeznami, zpěváky,zvířátky nebo hrdiny, z pohádek a dětských filmů, prostě vším, co nám fantazie umožnila.

Touto cestou jsme stoupali spolu, my jsme vás doprovázeli. Snažili jsme se být správným průvodcem, všímat si vašich potřeb, udržovat vás v bezpečí a vždy vám podat ruku v cestě za poznáním.

Doufáme, že jsme vás nezklamali, byli vám vždy oporou a naše školka druhým domovem. Konečně jsme dorazili na vrchol, do cíle této etapy vašich životů a tak se rozloučíme.

Víme, že vás čekají jiní průvodci na dalších cestách, kteří vám nabídnou pomocnou ruku a budou vám s láskou a obětavostí vždy na blízku.

Jste připraveni posunout se dál a výš, otvírá se před vámi tisíce cest, tak šťastně pokračujte.

Když se ohlédnete zpátky, uvidíte naší školku s otevřenými dveřmi a dolehnou k vám písničky, které jsme společně zpívali. Vždy vás s otevřenou náručí  a vřelým srdíčkem přivítáme.

Vaše paní učitelky  

Cesta z města

Dům dětí a mládeže Valašské Klobouky si pro nás připravil při příležitosti oslav dětského dne stanovištní hru pod názvem "Cesta z města", která se konala v pátek 5.června 2015 ns zahradě DDM Valašské Klobouky. Sluníčko nás svými paprsky volalo ven a Babička Velemína, která bydlí v chaloupce za městem onemocněla. Celý svůj život léčí lidi z města pomocí bylinek a koření, které sama sbírá po lesech a loukách. Jenže teď ona sama stůně a v chaloupce je jí samotné smutno. A předtavte si, že se naše dětmi rozhodly babičku navštívit a rozveselit. Ale pozor! Město pro ně nastražilo několik překážek a děti si s nimi musely cestou poradit! A podívejte jak to zvládly na jedničku i s velkou hvězdičkou.

 

Oslava Dne dětí

 

Dnes v pondělí 1.6.2015 k nám zavítali klauni z města zábavy a kouzel. Jsou to kamarádi všech dětí, cestují za nimi, kamkoli je potřeba a dneska i k nám do školky. Ukázali nám, že umí děti rozesmát, naučit je kouzla a pobavit je. A tak jsme společně oslavili svátek všech dětí.

 

Tablo předškoláků školní rok 2014/2015

Na ulici Čs.armády ve Valašských Kloboukách ve výloze prodejny paní Irmy Cmajdálkové - Textil Irma - bylo vystaveno tablo předškolních dětí, které už brzy naposledy projdou brankou naší MŠ a 1.9.2015 hrdě vstoupí s taškou na zádech do první třídy základní školy. Tímto jim za celý kolektiv MŠ přejeme, aby i ty další dny ve škole byly tak krásné jako ten den první. Tímto bychom chtěli srdečně poděkovat paní Cmajdálkové za ochotu při instalaci tabla.

 

Den Země 2015

Dne 27.5.2015 jsme společně s dětmi navštívili výstavu mapující koloběh odpadů od jejich vzniku přes recyklaci až po užití recyklovaných materiálů v běžném životě. Poutavým způsobem nám bylo vysvětleno, jak odpad vlastně vzniká, kam odpad patří, jak jej máme třídit a za pomoci pana Tříďáka jsme splnili pár úkolů na téma ekologie. Odnesli jsme si všichni kromě bonbónu za odměnu i dobrý pocit z toho, že třídit je vlastně zábava.

 

Ukázky dravců

V pátek 22.5.2015 jsme společně zamířili na prostranství před mateřskou školou, kde na nás čekalo příjemné překvapení v podobě členů společnosti na ochranu dravých ptáků - Seiferos. Seiferos je obecně prospěšná společnost na ochranu dravých ptáků. Jsou dobře fungujícím týmem lidí, kteří jsou ochotni ve dne, v noci udělat maximum pro ochranu dravých ptáků!

Děti si dravce směly prohlédnout a dostaly poutavý výklad o tom, čím je který dravec zajímavý a v neposlední řadě byly zapojeny i do ukázek, ve kterých si vyzkoušely zavolat si dravce na ruku. Po krátkém a poučném výkladu nám členové společnosti Seiferos ukázali útoky dravců na atrapy zvířat tažené navijákem.

Byl to krásný zážitek. Po pravdě: kde uvidíte orla s třímetrovým rozpětím? Kde spatříte útočit sokola? Kde uvidíte lovit obratného dřemlíka?....

 

Canisterapie aneb kde úsměv pomáhá

Dne 20.5.2015 k nám opět zavítala vzácná návštěva. Přišel za náma čtyřnohý kamarád, vlastně šestinohý, protože canisterapeutického pejska doprovodila i jeho majitelka. Společně jsme si vysvětli pojem a funkce canisterapie, ukázali nám, jak se o pejska starat, čím ho krmit a co vůbec nesmí, co je pro něho dobré a co špatné, jak nás pejsek může ochránit a naopak, jak se můžeme bránit proti útoku zlého psa.

Canisterapií se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí není pochyb. Ale už dávno to není jen o radosti, kterou psi lidem přináší

Byl to krásný a neocenitelný zážitek pro všechny .....

 

Ve Valašských Kloboukách vyvrcholily oslavy Dne Země

Město Valašské Klobouky vyhlásilo na oslavu Dne Země soutěže pro děti, žáky, studenty i širokou veřejnost. V letošních pestrých soutěžních disciplínách věnovaných oslavě Dne Země zvítězila na prvním místě kreativita. A s ní všichni, kteří ji do svého příspěvku dokázali originálním způsobem vtisknout.

Do letošní soutěže jsme s plným nasazením a odhodláním zvítězit zapojily všechny děti naší mateřské školy.
Jednou ze soutěží na počest oslav Dne Země, které se zúčastnily i děti z naší MŠ byl společný úkol ve třídě namalovat zvířátka žijící v zoologické zahradě. Soutěžily třídy jako kolektivy a tak jsme dne 20. 4. 2015 všechny výtvory přinesli na MěÚ Valašské Klobouky, odbor životního prostředí, kde po bedlivém hodnocení došla porota k radostnému rozhodnutí. Snaha a píle dětí z naší mateřské školy byla po zásluze ohodnocena. V kategorii pro děti z mateřské školy zvítězila se svým obrázkem zvířat ze ZOO třída Hvězdiček a druhé místo si zasloužila třída Sluníček.
Gratulujeme !

Nejlepší umělci obdrželi finanční dar.

Besídky ke Dni matek

Druhou květnovou neděli slaví všechny maminky svůj svátek. V naší školičce tradičně tomuto krásnému svátku věnujeme náležitou pozornost, a ne jinak tomu bylo i letos. V jednotlivých třídách se konaly besídky určené právě pro maminky. Děti prostřednictvím veselých a milých básniček, divadelních představení, písniček i tanečků maminkám vyznaly svou opravdovou a čistou lásku. A nakonec ještě přidaly své vlastnoručně vyrobené dárky, které mají cenu zlata!!!

 

Divadelní představení divadelního kroužku žáků ZŠ

"Jak medvídek PÚ dobyl severní točnu"

Krásný příběh s ještě krásnějšími kulisami a skvělými hereckými výkony nám předvedly děti ze ZŠ Valašské Klobouky pod vedením paní vychovatelky, kteří nám přišly v pondělí 11.5.2015 zahrát pohádku o Medvídkovi PÚ, pod názvem "Jak medvídek PÚ dobyl severní točnu". A jak to v pohádkách bývá, všechno dobře dopadlo a my se už teď těšíme až k nám zase zavítají děti ze ZŠ Valašské Klobouky s novou pohádkou.

 

Den matek v KD Klobučan

V neděli 10. května 2015 proběhl v kulturním domě Klobučan ve Valašských Kloboukách tradiční program ke Dni matek. A nesměly chybět v plejádě přehlídky talentovaných dětí ani naše holky se svým "Hvězdným tancem". A že se jim vystoupení povedlo, o tom není zajisté pochyb, protože to tancovaly hlavně srdíčkem a pro všechny maminky.

 

Výlet mladších dětí do Envicentra Vysoké Pole

Ve středu dne 6.5.2015 se vydali děti ze třídy Koťátek a Sluníček na poznávací výlet do Envicentra, které má sídlo ve Vysokém Poli. Cílem bylo poznávat zvířátka, která se dnes běžně i méně často chovají. Naučily se, jakou potřebují od nás péči a co nám za to dávají. Dozvěděly se, jaké přinášejí výhody potraviny, které pocházejí z našeho okolí nebo jak se tu žilo v minulosti a proč musely např. ovce i trnky ustoupit a nyní se zase vracejí. Nakonec se mohly se svézt i koňským povozem, který je zavezl k "voňavé" bylinkové cestičce ke kapličce. Odměnou za zdolání pro nás byla tamější zdravá voda. Výlet se nám moc líbil a navzdory počasí, které nás neustále strašilo svými mráčky se vydařil.

 

 

Divadelní představení

"Princezna se zlatou hvězdou na čele"

V úterý 5.5.2015 jsme s dětmi navštívili divadední představení v KD Klobučan pod názvem "Princezna se zlatou hvězdou na čele." Děj nás zavedl do království krále Dobroslava, jehož jediná dcera princezna Lada právě slaví osmnácté narozeniny. Ty zkazí návštěva obhroublého krále Kazisvěta, který vládne v sousední zemi a nutí Ladu, aby se stala jeho ženou. Lada musí před zlým Kazisvětem z otcovského království uprchnout a hledat štěstí daleko od domova. Při tom se jí zjeví zemřelá matka a dá jí radu, aby se přestrojila za chudé děvče v myším kožíšku. Když Lada v myším kožíšku doputuje do zámku sympatického prince Radovana, pracuje tam v zámecké kuchyni. Potají se vloudí na princův ples a prince okouzlí. Svou totožnost ale skrývá až do okamžiku, kdy Kazisvět na Radovana zaútočí a Radovan pochopí, že neznámá princezna do níž se zamiloval na plese je jeho vlastní kuchtička a svatbě už nic nebrání. Divadlo se nám všem moc líbilo a jsme rádi, že to s Ladou dobře dopadlo.

 

Výlet předškoláků do ZOO Lešná

A je tu čas krásných výletů za poznáním. A nebylo tomu jinak ani u nás. V pondělí 4.5.2015 se naši předškoláčci vydali plni radostného očekávání a odhodlání na výlet do ZOO Lešná. S napětím jsme ráno vstávali a vykukovali z okna, zda nás uvítá svými paprsky sluníčko nebo opět na nás vykoukne uplakaný mrak. Sluníčko sice ještě nestačilo ráno vstát z postele, ale nic nebránilo tomu, abychom si sbalili svačinky a vyrazili vstříc novému dobrodružství. Autobus nás zavezl až k branám zologické zahrady, kde jsme shlédli známá i méně známá zvířátka, která tuto zahradu obývají. Vyjeli jsme si i na poznávací jízdu ZOO vláčkem, která nám odhalila i tajná zákoutí krásné zoologické zahrady. Dokonce nám bylo umožněno si pohladit i rejnoky. Nakonec jsme s chutí snědli všechny dobrůtky od maminek a už jsme se těšili zpátky do školky. Zprvu nám počasí moc nepřálo a dokonce i pár kapiček na nás spadlo, ale my jsme se nevzdali a dnešní výlet si patřičně užili.

Zuby, zoubky, zoubečky aneb "Co dokážou čisté zoubky ?"

Ten, kdo je má, ať se chlubí
ty je můžeš taky mít !
Co dokážou zdravé zoubky ?
Celou pusu rozsvítit.

Opět nás navštívily studentky oboru Zubní lékařství a učily děti čistit zoubky. Děti se seznámily s tajemnými zákoutími dutiny ústní, o příčinách, které způsobuje zubní kaz, byla jim hravou formou přiblížena správná technika čištění zubů a především správný výběr kartáčku. Děti samotné si prakticky vyzkoušely, jak správně se o zoubky starat, aby nás bacil Cecil už vůbec nikdy nepřekvapil.

 

Maňáskové divadlo Štenberk

Ve čtvrtek 30.4.2015 nás navštívilo maňáskové divadlo Štenberk se svými pohádkami „Budka v poli“, „Máša a medvěd“ a „O Budulínkovi“, ve kterých se děti zamyslely nad vzájemnou pomocí kamarádů v nouzi, řešily nevhodné chování medvěda, lišky i neuposlechnutí Budulínka.

Velmi pěkná divadelní scéna, maňásci i podmanivá hudba prohloubila zážitky dětí. Společně jsme si zazpívali známé lidové písničky a mohli jsme je společně i pohybově ztvárnit. Pohádkové představení se nám líbilo a už teď se těšíme na další návštěvu našich kamarádů.

 

Filipojakubský čarovný den

aneb

čarodějnice v MŠ

Poslední dubnová noc je již tradičně spojována s upalováním čarodějnic. Ne jinak to bylo i u nás na zahradě naší MŠ. My jsme si však počkali na ten pravý den, kdy nečisté síly měly větší moc než jindy a ten pravý čarodějnický rej u nás vypukl v pondělí 27.4.2015.  Počasí nám přálo, tak jsme jsme si oblékli pravé čarodějnické oblečení, splnili pár čarodějných úkolů a tím složili čarodějnickou maturitu, potom společně na ochranu před čarodějnicemi jsme připevnili čarodějnici k májce, aby nám ji po celý čas chránila od všeho zlého, a tak oslavili společně příchod jara.

 

Odemykání školní zahrady

aneb

„Skřítek Jarňáček se vydává na cestu“

Bylo jarní ráno, venku začínalo svítat, pomalu se probouzelo i sluníčko na nebi a s ním se probudil skřítek Jarňáček. Protáhl se ve své dřevěné postýlce zrovna ve chvíli, kdy mu dovnitř do chaloupky zasvítilo krásně oranžovožluté sluníčko. Jarňáček viděl, jak je venku hezky, vstal z postýlky a omyl si oči. Když se pořádně rozkoukal, začal mít radost z nového dne a den se mu hned začal dařit. A proto se dnes 23.4.2015 rozhodl, že prožije spolu s kamarády zahradními skřítky a dětmi z naší školky jedno krásné jarní dopoledne spojené s probouzením zahradních skřítků ze zimního spánku. Počasí bylo jako malované a my jsme tak mohli společně ve skřítkovském oblečku přivítat skřítka Jarňáčka, který nás doprovodil na nelehké stezce, kterou si pro nás připravili naši školkoví skřítci a společně pak odmekli bránu do naší zahrady.

"Čtení mění dětem životy"

Děti, paní učitelky a hlavně rodiče dětí ze třídy Kuřátek podpořili myšlenku projektu „Čtení dětem mění životy“ zaměřeného na podporu čtenářské gramotnosti dětí. Každý den po obědě k nám přicházeli rodiče dětí, aby se četbou pohádky nebo příběhu spolu s námi podíleli na rozvíjení dětské fantazie, paměti, jazyka a položili tak základy k získávání čtecích návyků svým dětem pro celý život. Tímto bychom chtěli vyslovit velký dík maminkám, babičkám i sourozencům, kteří se akce zúčastnili a přispěli tak k výchově budoucího čtenáře, tedy člověka kulturního, jenž postupuje eticky, člověka s představivostí, který si v životě umí poradit rozumem, nikoli silou. 

Návštěva Městské knihovny

V týdnu od 6.4. do 10.4.2015 navštívili naši předškoláci Městskou knihovnu ve Valašských Kloboukách. V dětském oddělení knihovny jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o lidových i novodobých autorech a pohádkách. Mnozí tu nebyly rozhodně poprve, ale paní knihovnice si pro nás připravila poutavé vyprávění o knížkách a pohádkových příbězích s úkoly, které nás velmi pobavily. A nechyběl ani večerníčkový kvíz na počest jeho kulatých narozenin. Za odměnu jsme mohli shlédnout pohádku o nám tak známém Krtečkovi.

Na závěr jsme si směli prohlédnout knížky, ve kterých jsme si s velkým nadšením a zájmem listovali. A protože jsme byli všichni opravdu  moc šikovní směl si každý z nás odnést ještě sladkou odměnu. 

Zlínský škrpálek - X. ročník přehlídky šikovných dětí z mateřský škol.

Kongresové centrum ve Zlíně v úterý 31.3.2015 praskalo ve švech. Odpoledne se tam totiž konal jubilejní desátý ročník přehlídky mateřských škol Zlínský Škrpálek 2015. Na pódium se během desátého ročníku postavilo na 500 dětí z 24 školek z celého kraje. Zaplněnému sálu děti předvedly celou řadu hudebních, tanečních či hereckých čísel, které společně se svými učitelkami nacvičovaly i celou řadu týdnů. Zhruba dva měsíce trénovaly vystoupení nazvané "Hvězdný tanec" i děti z naší mateřské školy. Holkám to na pódiu moc slušelo a předvedly smyslnou salzu, která rozzářila celé hvězdné pódium. Doprovodnou akcí přehlídky byla výstava výtvarných prací dětí z mateřských škol ve foyer Kongresového centra.

Zkrátka o zábavu bylo postaráno!


Kongresové centrum ve Zlíně v úterý praskalo ve švech. Odpoledne se tam totiž konal jubilejní desátý ročník přehlídky mateřských škol Zlínský Škrpálek 2015.
Více na: https://valassky.denik.cz/z-regionu/zlinsky-skrpalek-predstavilo-se-500-deti-z-celeho-kraje-20150331-7d6b.html
Kongresové centrum ve Zlíně v úterý praskalo ve švech. Odpoledne se tam totiž konal jubilejní desátý ročník přehlídky mateřských škol Zlínský Škrpálek 2015.
Více na: https://valassky.denik.cz/z-regionu/zlinsky-skrpalek-predstavilo-se-500-deti-z-celeho-kraje-20150331-7d6b.html

 

 

Domestos pro školy

Hurá vyhráli jsme !

Naše škola se zapojila do soutěže Domestos pro školy, jejíž cílem bylo zlepšení úrovně školních toalet.

Po splnění předepsaných aktivit patříme k výhercům vedlejší výhry v soutěži Domestos školám. Za výhru v podobě poukazu na nákup produktů Domestos, bychom chtěly poděkovat všem rodičům a příznivcům školy, kteří pro naši MŠ hlasovali na internetu nebo nosili do školy účtenky a hlavně dětem a paní učitelkám, kteří si v rámci této soutěže vyzdobily prostory záchodů ve školce. Více na www.domestosproskoly.cz

Děkujeme a výhercům blahopřejeme !

 

 

Hurá, je tu karneval!

"Haló pane karnevale, račte dále,račte dále.Všecko máme na míru, z krepového papíru. Já jsem s hůlkou kouzelnice, Veronika slunečnice. Všihcni vás zvem hej,hej,hej, na maškarní rej !" 

Hurá, je tu karneval!

Zaznělo dnes 17. února 2015 všemi třídami naší MŠ. Měli jsme zde již tradiční masopustní karneval. Přípravy na tento den probíhaly již od minulého týdne, kdy si děti vyráběly masky, girlandy a klobouky. Těmi si vyzdobily třídy a mohl začít ten pravý karnevalový rej, naší školkou se táhl zpěv, smích a veselé hlaholení dětí a mohli jsme se zde potkat s ledovými královnami, nechyběli kovbojové, klauni, princezny a jiné pohádkové bytosti. Všechny děti radostně vítali karneval. Bylo to radostné dopoledne plné smíchu a děti i paní učitelky si jej s chutí užily ....... jen se pojďte podívat.....

 

Pletení košíků na Kosence

V dnešní době čím dál více pociťujeme potřebu návratu "ke kořenům". V souladu s tím stoupá obliba přírodních materiálů, jako je například proutí, které upoutává svou barevností i vůní. Pletení užitečných předmětů z proutí, dřív patřilo k běžně rozšířené činnosti. Dnes ale tradiční řemeslo ovládá jen několik posledních mužů a žen z našeho kraje. A my jsme dnes společně s dětmi na ČSOP Kosenka nahlédli do tajů pletených košů, košíčků a ošatek.

Návštěva předškoláků v ZŠ

 

Začátek roku bývá pravidelně ve znamení zápisů dětí do prvních tříd základních škol. Nejinak tomu bylo i letos. Pro snadnější vstup do školy volíme pozvolné a pravidelné seznamování předškoláčků se školním prostředím. Ve středu 3.2.2015 se naši předškoláčci šli podívat na své o rok starší kamarády do prvních tříd. Ti jim předvedli, jak umí číst, psát a počítat.

Beseda na téma " ŠKOLNÍ ZRALOST"

Beseda na téma " ŠKOLNÍ ZRALOST"  proběhla dne 14.1.2015  v prostorách MŠ Valašské Klobouky za účasti paní Mgr. Markéty Šobáňové, paní Mgr. Věry Balouškové a učitelkami 1. tříd ZŠ. 

Našli jsme zde odpovědi na otázky týkající se vstupu do ZŠ, školní připravenosti i možnosti odkladu školní docházky.

Věříme, že tato přednáška byla pro Vás, milí rodiče,  přínosná.

Pohádky od Lenky

pondělí 12.1.2015 nás navštívilo loutkové divadlo z Uherského Brodu ,,Pohádky od Lenky“ s marionetami a pimprlaty. Paní Lenka Sasínová za námi opět přijela, aby nám tentokrát zahrála hned tři hezké pohádky. Nejdříve jsme si popovídali s kominíčkem, který každý den čistí komíny domů ve městě a z té výšky vidí plno věcí. Zamiluje se do krásné panenky, kterou vídá v okně vysokého domu. Najde cestu k jejím dveřím? Bude chtít krásná panenka vyslechnout umouněného kominíka? Na tyto otázky dostaly děti odpověď v pohádce "O kominíčkovi". Další pohádka byla "O Majdalence " a ta poslední byla " O popletené huse". Už teď se těšíme až za náma kamarádi opět přijedou.

 

Návštěva pohyblivého Betlému v Horní Lidči

 

V úterý 16.12.2014 jsme se s našimi dětmi společně naladili na nastávající dobu radostného očekávání Vánoc. Naše krůčky nás zavedly do Horní Lidče, kde jsme shlédli v doprovodu koled betlémský příběh o narození Ježíška. K betlému nerozlučně patří figurky, jejichž prostřednictvím ožívají stará řemesla a zvyky, a tak jsme si společně  připomněli pravé tajemství Vánoc a odnesli si domů sváteční atmosféru.

 

Návštěva sv. Lucie

 

Třináctého dne měsíce prosince, se slaví svátek svaté Lucie. Také dávné pranostiky praví, že svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc, nebo že svatá Lucie noci upije ale dne nepřidá, neboť od tohoto dne se začíná noc pomalu, ale jistě krátit. 

K samotné Lucii se vážou předvánoční - adventní zvyky.

Lucie  bývá zobrazována v bílém rouše jako znamení čistoty. Lucie chodívala sama – vystupovala jako tajemná mlčenlivá bytost, bíle zahalená a s maskovanou tváří.  Protože svatá Lucie bdí nad domácností, v předvečer jejího svátku chodívaly "Lucky" kolem stavení a dívaly se, zda už se hospodyně chystá na svátky a jestli už začala s předvánočním úklidem. Lucie v jejich podání nosila s sebou peroutku nebo koště a vymetala všechny rohy, zda v nich nejsou pavučiny.
Dnes již její tradice téměř vymizela, ale přesto to býval jeden z nejhezčích předvánočních svátků. K nám do školky taky jedna Lucka zavítala. 

Adventní návštěva Červeného domu

"Betlémská světýlka nesou se tmou,
na stromech září s oblohou,
šedý mráz přírodě korunu strojí,
na oknech ledové obrazce zdobí.

 

Blíží se k nám nejkrásnější svátky v roce a my jsme společně s našimi dětmi navštívili Červený dům ve Valašských Kloboukách, kde jsme prožili zajímavé chvilky s řemesly našich valašských předků. Na programu se děti dozvěděly nejen zajímavosti o adventu, ale také o Vánocích a zejména jsme si povídali o všem co naše babičky a prababičky zvládli za dob, kdy elektrika a automobily nebyly takovou samozřejmostí jakou jsou dnes. Poutavou formou nám přiblížil pan Mgr. Miroslav Maňas, ketrému bychom chtěli touto cestou za všechny poděkovat, zejména řemeslo papučářské. Děti si odnášely nejem lízátka, která dostaly, ale především hodně nových a jistě zajímavých informací.

 

Tvořivé Vánoce

"Vánoce, vánoce, to jsou pěkné svátky, noc je tmavá, noc je dlouhá, ale den je krátký. Betlém a stromeček, jezulátko k tomu, pastýř nám vytrubuje u našeho domu. Vánoce, vánoce, svátky našich dětí, stříbrná hvězdička nad domovem letí."

Vánoce jsou nejkrásnější svátky prožité očima dětí a ta očka dětí z naší školky zářila jak hvězdičky na noční obloze. A jejich rodiče byli na ně náležitě pyšní, když svůj den zakončili společným tvořením v jednotlivých třídách.

 

Vyšetření sluchového vnímání u dětí předškolního věku

Dne 9.12.2014 proběhlo v naší MŠ vyšetření sluchového vnímání u dětí pomocí přenosného audiologického přístroje. V průběhu testu si děti "hrály" s přístrojem a ten vyhodnotil jejich sluchové reakce dítěte. Účelem této služby je včasné odhalení možných obtíží v oblasti sluchového vnímání u dětí předškolního věku a následné nastavení podpůrných opatření, která tyto nedostatky pomohou zmírnit případně zcela odstranit. Samotné vyšetření zajišťovalo SPC pro vady sluchu a vady řeči při mateřské, základní a střední škole pro sluchově postižené sídlící ve Valašském Meziříčí.

 

Mikulášská nadílka

První prosincové dny jsou za námi a dětem se přiblížil první z jejich oblíbených zimních svátků. 5. prosince většinu domácností s dětmi navštíví Mikuláš s andělem a spoustou čertů. Většina dětí se na tento večer těší, mnohé z nich ho však očekávají s obavami, že je čert místo nadílky strčí do pytle. K nám do školky zavítal Mikuláš spolu s anděly a čertíky ve středu dne 3.12.2014. Některé děti se na návštěvu moc netěšily, spíše u nich převládaly obavy, ale nakonec poznaly, že i s čerty můžou být žerty a vše se obešlo bez slziček. Děti se nemohly dočkat a společně si pro ně připravily, písničky nebo říkanky, které Mikuláši přednesly či zazpívaly. Ale hlavně se těšily na sladkosti, které od Mikuláše v tento den dostaly. A nám nezbývá než dodat : "A Tobě čerte slibujeme, že už zlobit nebudeme......"

 

"Každý život se počítá...."

"Když se stane nehoda nebo není pohoda,

musí přijet záchranáři, jejich maják jasně září."

 

Dnes nás navštívil pan záchranář "Chosé", který nám přiblížil svou náročnou, ale záslužnou práci. Ukázal nám že být záchranářem znamená to, že ctíte a uznáváte člověka jako bytost, ať už je v jakémkoliv stavu. Také nejen v práci, ale i ve svém životě reprezentujete svojí profesi. Ukázal nám i dětem ze třídy Kuřátek a Veverek, že dobrý záchranář se snaží být obětavým, nezištným, laskavým, milujícím, zodpovědným a hlavně vytrvalým profesionálem. A za tento přístup a tuto obětavou práci jim od nás patří velký dík.

 

Svatý Martin jede, zimu už k nám veze

"Na svatého Martina prý už zima začíná. Prý přijede na koni, podkovami zazvoní."

Svátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu a martinské rohlíky nebo podkovy, zvané martiny, roháče, zahýbáky – prostě posvícení jak se patří. V úterý 11.11.2014 v 11. hodin a 11 minut i za náma do prostor Podnikatelského centra ve Valašských Kloboukách přijel svatý Martin na bílém koni a mohli jsme si poprvé letos šáhnout na opravdový sníh. Brrr ten ale studil...

 

Divadlení představení pro děti

"Nebojsa v čarovném lese"

V pondělí 10.11.2014 jsme navštívili s dětmi KD Klobučan ve Valašských Kloboukách abychom společně mohli sledovat hranou rozmarnou pohádku o statečném princi Nebojsovi, který se vydá do čarovného lesa, aby vysvobodil uloupenou princeznu. V začarovaném lese žije dědek Krňous a bába Melena, kteří kradou princezny, aby jim sloužili. Ve chvíli kdy se jim zase podaří ukradnout princeznu zabloudí do lesa princ Nebojsa a chce princeznu osvobodit. Samozřejmě dědek s bábou mu kladou řadu překážek, které brání princi úspěšně pronceznu zachránit, např. promění prince na princeznu, princeznu na prince, protože mají kouzelnou knihu, vznikne tak řada humorných situací – až vše vyřeší kouzelný dědeček, který princi a princezně pomůže a dědek s bábou se po zásluze dostanou do vězení.

 

Folklorní setkání dětí

V pátek 7.11.2014 děti naší mateřské školy navštívily KD Klobučan ve Valašských Kloboukách, kde shlédly folklorní přehlídku, uspořádanou k 20. výročí založení souboru Klobučan, dětských tanečních a pěveckých souborů Klobučánek, Slavičánek a Javorníček. Viděli jsme spoustu tanečků, zabroukali jsme si známé i méně známé písničky a notičky cimbálu nás naladily na příjemnou a hřejivou atmosféru.

 

ŠKOLA ČAROVÁNÍ A KOUZEL

Ve čtvrtek 6.11.2014 za náma do školky přišla návštěva a to doslova "kouzelná". Navštívil nás totiž kouzelník, mág, žonglér, iluzionista v jedné osobě. Prožili jsme zábavný, pestrý a interaktivní program plný kouzlení, klaunování, žonglování a mnoho dalšího. Děti se aktivně zapojily a měly tak možnost se na chvilku stát kouzelníkovými asistenty. V průběhu kouzelnického vystoupení byly všechny děti zapojovány do samotného čarování a kouzlení, a to jako malí učni Harryho Pottera. Během vystoupení viděly celou řadu kouzel vymyšlených přímo pro ně. Vyčarovaly si dokonce např. živou hrdličku a také králíka Pavlíka z tajmeného klobouku.  Bylo to moc krásné a opravdu kouzelné dopoledne.....

 

Návštěva kamarádů

 

Dne 4.11.2014 navštívily děti ze třídy Veverek své kamarády z Mateřské školy ve Svatém Štěpáně. Ráno je sice sluníčko nevítalo, zato rozesmáté tváře kamarádů Štěpánské školky rázem zahnaly všechny mraky. Vydaly se společně poznávat krásy podzimní přírody, paní učitelky si pro ně připravily zábavné dopoledne plné úkolů, představily jim všechna zákoutí své školičky a pak už jen zbývalo zamávat z autobusu se slovíčkem děkuji na rtíkách. A že se nám výlet podařil se pojďte společně s námi podívat.......

Zuby, zoubky, zoubečky aneb "Co dokážou čisté zoubky?"

aneb čistí táta, čistí máma, čistí celá rodina

Ten, kdo je má, ať se chlubí
ty je můžeš taky mít !
Co dokážou zdravé zoubky ?
Celou pusu rozsvítit.

Dne 30.10.2014 nás už podruhé navštívily studentky oboru Zubní lékařství. Tentokrát jsme se zaměřili na tajemné zákoutí dutiny ústní, na příčiny, které způsobuje zubní kaz, přiblížili nám pomocí kamaráda Oskara, hravou formou správnou techniku čištění zubů a především správný výběr kartáčku. Děti společně s rodiči, prarodiči nebo sourozenci si prakticky vyzkoušeli, jak správně se o zoubky starat, aby nás bacil Cecil už vůbec nikdy nepřekvapil.

 

Zamykání školní zahrady aneb jak skřítci oblékají naši zahradu do zimního spánku

 

V úterý 21.10.2014 se konala na zahradě naší MŠ akce dětí a jejich rodičů. Společně jsme prožili zase jedno krásné podzimní odpoledne spojené s bramborovou stezkou školkových skřítků a „Dýňohrátky“ a to všechno zalité vůní čerstvě opečených brambor. Počasí bylo jako na malované, sluníčko nám přálo a tak víla „Podzimnička“ mohla přivítat děti a jejich doprovod na nelehké stezce, kterou si pro nás připravili naší školkoví skřítci. Když děti se svými rodiči splnili všechny „bramborové„ úkoly, vyrobili si strašidýlko z dýně, případně z cukety nebo brambor, které nechali v MŠ na ozdobu a rozloučení se školkovými skřítky, kteří budou ta naše dýňová strašidýlka rozsvěcet každý večer a ráno. Když jsme každý ochutnal to bramborové překvapení, přišla víla "Podzimnička" a společně s dětmi uzamkla zahradu a uložily skřítky k zimnímu spánku. Tak skřítci krásný zimní spánek a už teď se těšíme na jaro, až vás budeme společně moct zase probudit.

 

Jablíčkový Hostětín

Hostětín viděný dětskýma očima je "kouzelný" -  letos jsme se opět s našimi předškoláčky vydali do nedaleké vesničky Hostětín, kde jsme vyzbrojeni teplým oblečením, gumáčkami a dobrůtkami od maminek vyrazili zdolávat jablíčková tajemství. Vzdělávací a informační středisko Centrum Veronica si pro nás letos připravilo program "Piju mošty, což Ty?", ve kterém jsme se dozvěděli vše o významu ovoce pro naše zdraví a jeho pěstování, seznámili jsme se i s tajemným životem v ovocném sadu a byly nám přiblíženy způsoby zpracování ovoce. A protože  krásy Hostětína jsme obdivovali v „jablečné sezóně“, tak  jsme si mohli sami nasbírat, nadrtit a ručně vylisovat jablíčka a vyrobit tak lahodný moštík. A věřte, že vidět cestu od jablíčka až ke skleničce lahodného moštu nás všechny do jednoho zaujala.   

 

Divadelní představení "Kocourek Modroočko"

Ve čtvrtek dne 25.9.2014 k nám zavítali herci brněnského divadla Špílberg s příběhem kocourka Modroočka. Představili nám poeticky laděný muzikál s písničkami Marka Ebena, v níž ústřední postava - kocourek Modroočko vypráví příběhy ze svého deníku. Děti se tak seznám se spoustou postaviček ze světa zvířat. Kromě věrných přátel Modroočka, kočky Zelenoočky a kocoura Bělovouse, poznáme i Krtka, Zajíce, Křečka, ba i nebezpečnou Zmiji. Nakonec vše dobře dopadne a Modroočko najde svou životní lásku kočičku Kiri. Příběh kocorka nás všechny velmi zaujal a drželi jsme palečky až dokonce.

Angličtina se Stevem

Ve středu 24.9.2014 proběhla v naší mateřské škole ukázková hodina angličtiny pro nejmenší s lektorem Mgr. Tomášem Fojtů. Angličtina s WATTSENGLISH. Lektor Wattsenglish s dětmi během pětadvacetiminutového bloku zahrál hry, říkanky, zazpíval, což jsou všechno aktivity, při kterých děti angličtinu vnímají jako přirozený komunikační prostředek. Děti se navzájem motivovaly, bavila je společná hra, cítily se bezpečně a jistě, neboť bylystále ve svém prostředí. Děti nejdříve na angličtinu reagují neverbálně (většinou pohybem), záhy však angličtinu samy aktivně začínají při hrách používat. Děti i rodiče si společné chvíle moc užili.