Akce mateřské školy ve školním roce 2015/2016

 

Bublinová show

Ve čtvrtek 30.6.2016 jsme mohli společně s našimi dětmi zažít okouzlující podívanou na neuvěřitelné množství barev, bublinových forem a tvarů.

Poetické představení s mýdlovými bublinami si získalo každého kdo ho viděl. Nechali jsme se unášet na vlnách uklidňující hudby a sledovali jsme jak se přímo před našima očima z obyčejných bublin stávala kouzelná díla.

Sebastian Kauffmann - bublinář z Francie vytvořil naprosto kouzelnou atmosféru, ze které byly děti a nejen ty doslova nadšeny. Francouzský umělec se prezentoval celou řadou bublinových triků. Například bublina v bublině, kolotoč, bublinová sopka, housenka, kouřové bubliny, bublinoví hadi, vodopády…

Kinem poletovaly bubliny velikosti tenisových míčků i menších vzducholodí, některé se proměnily i v malá umělecká díla.

Užili jsme si krásu mýdlových bublin z bezprostřední blízkosti. Po tomto okouzlujícím představení už se budeme dívat bubliny v úplně jiném světle. A kdo ví, možná již některé z dětí poprosilo o nový bublifuk......

více ve fotogalerii

 

Vodnická olympiáda 2016

Dům dětí a mládeže Valašské Klobouky uspořádal v úterý 28.června 2016 v dopoledních hodinách pro naše děti pravou čvachtavou "Vodnickou olympiádu". Přivítal nás vodník Česílko, který nás provázel všemi úkoly, které nám připravila žabička Evička, kapřík Petřík, kterým pomáhal mořský koník Pepík a další kamarádi z mořského a vodního světa. A věřte, že v tom horkém letním počasí nám bylo u vody moc příjemně. A že jsme splnili všechny úkoly, tak nám vodníček předal diplom za statečnost a kornout plný sladké vodnické odměny.

 Děkujeme všem co se na akci podíleli a těšíme se na další setkání.

více ve fotogalerii

4.třída - Koťátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

 

Vystoupení dětí

v podnikatelském centru města Valašské Klobouky

V pátek dne 24.6.2016 v 9.00 hod. vystoupil sboreček naší mateřské školy společně s dětmi ze třídy Hvězdiček se svým "Hvězdným tancem" v podnikatelském centru ve Valašských Kloboukách. V tónech známých i méně známých dětských písniček a v rytmu smyslné samby tak zahájily již 17. ročník tradiční akce, která se koná vždy na začátku prázdnin pod názvem Valašské kumštování. Přišli nás povzbudit i kamarádi z jiných tříd naší MŠ a se slzičkami v očích sledovali naše výkony i hrdí rodiče, babičky i dědečkové. Dětem se vystoupení moc povedlo a nám jen zbývá poděkovat za snahu a píli, kterou přípravě věnovaly s přáním krásných prosluněných práznin.....

více ve fotogalerii

více ve videogalerii

 

Za pokladem Aztéků aneb jak jsme v noci hlídali nalezený poklad“

Každoroční rozloučení předškoláků s MŠ bylo letos v indiánské podobě pod názvem „Za pokladem Aztéků". Akce se uskutečnila ze čtvrtka 23.6. na pátek 24.6.2016, kdy jsme prožili s našimi předškoláčky ze tříd Kuřátek, Motýlků a Hvězdiček krásné chvíle plné radosti, štěstí, odhalování záhad a dobré nálady.

Tento den začal jako každý jiný. Scházeli jsme se ráno u svačinky a rozmýšleli, jak to asi dnes všechno dopadne, kam pojedeme, co tam uvidíme, co na nás večer čeká a spousty dalších otázek, na které jsme zatím neznali odpověď. Po svačince jsme se tedy vydali vstříc dnu plného dobrodružství. Vyrazili jsme na výlety do blízkého okolí. Po odpoledním odpočinku jsme zažili hravé odpoledne plné soutěží a dovádění, jazýčky jsme si namlsali dobrůtkami, které pro nás připravily maminky a večer jsme strávili u ohně. Seznámili jsme se s indiánskými pravidly, stanovili jsme si svého náčelníka a určili jsme si pravá indiálnská jména. Společně jsme se tancem a písní rozloučili s odcházejícím jarem a společnými silami přivítali léto a aby nebylo moc velké sucho, naučili jsme se rituál vyvolávání deště. Jakmile se setmělo, začali jsme hledat indiánský poklad, který pro nás připravil náčelník "Velký Sokol". Ten nás již netrpělivě očekával ve svém vigvamu a osobně nás přivítal a vykouřil s námi indiánskou dýmku míru. Když uznal, že známe indiánské desatero předal našim náčelníkům mapy k tajemným pokladům. Po splnění všech úkolů jsme nakonec vytoužený poklad našli a spravedlivě se o něj podělili. Krásný den jsme zakončili pohádkou a nocí strávenou ve školce. Ráno bylo ještě krásnější, když jsme se probouzeli vedle svých kamarádů a hlavně hrdí na to, že jsme to zvládli bez slzičky v oku.

               

                     5.třída - Hvězdičky            1.třída a 2.třída - Kuřátka a Motýlci

 

Výlet Hvězdiček za kulturou

Dne 23.6.2016 se vydaly děti a paní učitelky ze třídy Hvězdiček na výlet vlakem do nedaleké Hodní Lidče, kde navštívily kopeček "Hornolidečských rodáků" s prohlídkou šuplíčku s jejich jmény, na místě se seznámily s jejich tradicemi a na jejich počest vysadily květiny do tamní veřejné skalky. Po malém občerstvení se společně odebraly do místní knihovny, kde shlédly výstavu výtvarných prací žáků základní a praktické školy, která sídlí v Horní Lidči. A co by to bylo za výlet kdyby nekončil návštěvou cukrárny. Tak i naši výletníci počkaly na vláček, který je odvezl zpět do školky v ruce s pořádným kopečkem zmrzliny. A že nám počasí přálo užily jsme si výlet plnými doušky a v batůžkách odnášely plno zážitků.

více ve fotogalerii

T-Mobile Olympijský běh 2016

 
 

Ve středu 22. června odstartoval na mnoha místech České republiky prostřednictvím vln Radiožurnálu T-Mobile Olympijský běh 2016. Mezi zájemci o tuto akci nesměly chybět ani děti naší mateřské školy. Pod vedením paní učitelky Nikoly Štefánkové se skupinka našich malých běžců a běžkyň zúčastnila této, jedné z největších běžeckých akcí u nás. A hned jsme taky slavily úspěchy.

Síla běhu, síla života.....

více ve fotogalerii

 

Úspěchy dětí naší MŠ v dětské literární a výtvarné soutěži :

"POŽÁRNÍ OCHRANA OČIMA DĚTÍ 2016"

V březnu 2016 vyhlásil HZS Zlínského kraje výtvarnou soutěž "Požární ochrana očima dětí". Soutěž byla určena pro žáky mateřských a základních škol okresu Zlín. Výtvarně či literárně zachytit poslání a důležitost hasičů a hasičské profese, to byl úkol pro letošní účastníky soutěže.  

A i naše děti se zúčastnily výtvarné soutěže, která byla vyhlášena v rámci prevence PO. Nakreslili jsme obrázky s hasičskou tematikou, které jsme zaslali do soutěže a nezbývalo nám nic jiného, než držet našim malým malířům palečky.

Nejprve děti se svými obrázky bojovaly v kolech základních a okresních. Už rozhodování členů těchto porot nebylo opravdu jednoduché. Do soutěže děti poslaly krásné a velice osobité výtvory. Vybrat  však poroty musely a nejlepší díla potom postoupila ze základního do okresního kola a posléze ty nejlepší výtvory až  do krajského kola.

 

A děti z naší MŠ si nevedly vůbec špatně, ba naopak umístily se na předních příčkách pomyslného řebříčku.

  • Okresní kolo

          Kategorie M1
      3. místo Eliška Bučková ( 6.třída Sluníčka )

         2. místo Pavel Bartoš  ( 5.třída Hvězdičky )

        

23. června 2016 proběhlo v prostorách HZS Zlínského kraje ve Zlíně slavnostní vyhodnocení nejlepších výtvarných a literárních prací okresního a krajského kola soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Akce se zúčastnil starosta OSH Zlín ing. Josef Bernátík, vedoucí okresní a krajské odborné rady prevence Josef Jakuba, vedoucí sekretariátu OSH Zlín Vlastimil Nevařil a autoři vyhodnocených prací s doprovodem. V zasedací místnosti HZS ZK převzaly děti diplomy a věcné ceny. Následně územní odbor HZS Zlínského kraje zajistil pro všechny účastníky odbornou přednášku spojenou s prohlídkou garáží se zásahovou technikou.

Všem výhercům srdečně blahopřejeme !

      

 

Divadelní představení "Broučci"

V úterý dne 21.6.2016 jsme shlédli divadelní představení dramatického kroužku při ZŠ Lačnov, které neslo název "Broučci". Krásný příběh s ještě krásnějšími kulisami a zajisté skvělými hereckými výkony nám předvedly děti ze ZŠ Lačnov pod vedením paní učitelky Mgr. Marty Odehnalové. A jak to v pohádkách bývá, všechno dobře dopadlo a už teď se těšíme na další návštěvu.

více ve fotogalerii

 

Koncert ZUŠ

Stejně jako minulý rok, tak i letos si pro nás připravily děti a jejich učitelé ze ZUŠ Valašské Klobouky koncert s překvapením, a letos to překvapení bylo krásně voňavé. Přivítala nás totiž pravá luční květinová víla, která nám postupně představovala své talentované hmyzí kamarády z říše rozkvetlé louky. A že se letos urodilo talentů v ZUŠ, jen co je pravda. Naší školkou se nesly libé tóny flétniček, housliček, po parapetních deskách nám budou skotačit tóny klavíru a klarinetů, prostě nádherná podívaná a lahoda pro naše ouška. Děkujeme a těšíme se na další setkání.

viz. fotogalerie

 

PASOVÁNÍ NA ŠKOLÁKY

Dnes ve čtvrtek dne 9.6.2016 se na zahradě naší MŠ konalo již tradiční pasování našich předškoláčků do řad školáků, kteří již brzy zasednou se svou aktovkou do školních lavic. Počasí nám přálo a podařilo se nám za pomoci paní učitelek ze ZŠ hrdě pasovat všechny naše letošní předškoláky.

Po slavnostním ceremoniálu, který jsme završili bouchnutím šampaňského, jsme si mohli každý sníst voňavý buřtík a ochutnat něco málo z toho, co umí uvařit jenom naše šikovné paní kuchařky.

Tak se nám pomalinku zase jeden rok blíží do svého konce a my už teď se těšíme na ty předškoláčky budoucí....

více ve fotogalerii

 

DĚTI ČTOU DĚTEM 

Žáci I. tříd se vydali na návštěvu do mateřské školky za svými kamarády a nebyla to jenom obyčejná návštěva. V očích se jim značilo velké očekávání, vždyť ještě před nedávnem sami ještě mateřskou školu navštěvovali. Kamarádi ve školce už netrpělivě čekaly na jejich první ukázku čtení. Čtení proběhlo v třídách předškolních dětí a předškoláci poslouchali jako zařezaní. Nejenže si mohou kamarádi ze ZŠ odškrtnout splněný úkol ze čtení, ale rozvíjí především vztahy mezi sebou navzájem, mluvené slovo, komunikační dovednosti a v neposlední řadě i paměť. Je všeobecně známé, že pro předškolní dítě je čtení knížek mimořádně důležité pro rozvoj učení se vůbec. Tak věříme, že taková akce nebyla poslední..........

více ve fotogalerii

 

Slavnostní otevření přírodní zahrady

 

"Řekni mi, já to zapomenu. Ukaž mi, možná si to zapamatuji. Nech mě zkusit si to a já to pochopím."
(Čínské přísloví)

Moderní výukovou zahradu zaměřenou na výchovu a vzdělávání pod širým nebem jsme dnes 1.6.2016 společně slavnostně otevřeli se zástupci města Valašské Klobouky.

Naše nová přírodní zahrada je zahradou, kde budeme žít a hospodařit v souladu s přírodou. Plná rostlin, bylinek, ovocných stromů, hmyzáčků, ptáků, plazů i hadů, z nichž každý zde má svůj "domeček". Zahrada, kde si každý najde to "své" - inspiraci, ponaučení i zábavu. Takovou zahradu máme u nás ve školce. 

Ještě než nás kapky deště zahnaly do vnitřních prostorů školky, jsme slavnostně zahájili slavnost přestřižením pásky za doprovodu zpěvu našeho školního sborečku. Naši malí zpěváčci navzdory počasí svým zpěvem oslavili dokončení úprav zahrady a tím ji slavnostně otevřeli všem svým tvořivým hrám.

 

Přijďte i vy si prohlédnout, co nového se nám podařilo v zahradě vybudovat, odpočinout si společně s dětmi a třeba také načerpat inspiraci.

více ve fotogalerii

Fotogalerie Města Valašské Klobouky

Erika Hradilová - FOTOATELIER

56. Zlínský filmový festival

ZLÍN FILM FESTIVAL je nejstarší, největší a nejvýznamnější filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Festivalové projekce se uskutečňují nejen ve Zlíně, ale také v řadě dalších měst České republiky. A nebylo tomu jinak ani u nás ve Valašských Kloboukách, kdy nás Kino Svět v týdnu od 27.5. - 3.6.2016 pozvalo na pásmo animovaných filmů pro děti. S dětmi jsme směli shlédnou krátké pohádky z Bulharska, Íránu, Ruska nebo Švýcarska. Po zdařilé projekci jsme s dětmi, které byly plny dojmů, společně před kinem namalovali své zážitky na chodník slávy .

3.třída - Veverky              1.třída - Kuřátka

                               4.třída  a  5.třída                       2.třída - Motýlci

 

Tablo našich letošních předškoláků

Na Masarykově náměstí ve Valašských Kloboukách ve výloze prodejny Elektro - Ginter bylo vystaveno tablo předškolních dětí, které už brzy naposledy projdou brankou naší MŠ a 1.9.2016 hrdě vstoupí s taškou na zádech do první třídy základní školy. Tímto jim za celý kolektiv MŠ přejeme, aby i ty další dny ve škole byly tak krásné jako ten den první. Tímto bychom chtěli srdečně poděkovat panu Ginterovi za ochotu při instalaci tabla.

 

Divadelní představení "Čertův švagr"

Dnes jsme se společně vydali do kulturního domu, abychom shlédli muzikálovou výpravnou činoherní pohádku na motivy Boženy Němcové Čertův švagr", která nás zavedla za hlavním hrdinou Petrem. Zlá a vypočítavá macecha Dorota vyhnala nevlastního syna z domu a všude ho posílají k čertu. A co čert nechtěl nebo chtěl? Skutečně i dva povedené čertíky potkal. Ti mu nabídli službu v pekle, kterou s radotí přijal. Po sedmi letech se Petr vrací na zem, kde poznává dobré i zlé, ale nad vším nakonec zvítězila láska ke krásné princezně Adélce.

více ve fotogalerii

 

Filipojakubský čarovný den

aneb

čarodějnické zkoušky v MŠ

Poslední dubnová noc je již tradičně spojována s upalováním čarodějnic. Ne jinak to bylo i u nás v naší MŠ, jenomže letos tomu bylo malinko jinak. My jsme si počkali na ten pravý den, kdy nečisté síly měly větší moc než jindy a ten pravý čarodějnický rej vypukl ve čtvrtek 12.5.2016 v místním Ekoparku. Tam na nás již netrpělivě očekával ten pravý a nefalšovaný čarodějnický sněm v čele s Hromnicí Bimbulou. Jedotlivé úkoly nám rozdávala například čarodějnice Krutihlava nebo Bludimíra, či Ježikůže a mnohé další, které nás celým odpolednem provázely. Počasí nám přálo, tak jsme jsme si oblékli pravé čarodějnické oblečení, splnili pár čarodějných úkolů a tím složili pravou čarodějnickou zkoušku, potom společně na ochranu před čarodějnicemi jsme tu nejzlejší upálili, aby k nám již nesměly síly nečisté a po celý čas jsme tak byli chráněni od všeho zlého.

více ve fotogalerii

 

ýlet do obory

Úterý 10.5.2016 bylo vyjímečné pro naše nejmenší děti ze třídy Koťátek, Sluníček, Veverek a Motýlků a spolu s nimi i předškolní děti, které ještě letos nepůjdou do prvních tříd. Navštívily oboru plnou zvířátek a pan Rosůlek jim ukázal všechny divy a záhady, které nám les skrývá.  Viděli jsme srnečky, daňky, jeleny, ale i kachny, mláďátka ptáčků a mnohá jiná zvířátka ....

Dětem se výlet opravdu líbil, protože kde by mohly vidět nebo si dokonce sáhnout na živého zajíčka nebo mláďátka ptáčků.

 

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

6.třída - Sluníčka

Besídky ke Dni matek

Druhou květnovou neděli slaví všechny maminky svůj svátek. V naší školičce tradičně tomuto krásnému svátku věnujeme náležitou pozornost, a ne jinak tomu bylo i letos. V jednotlivých třídách se konaly besídky určené právě pro maminky. Děti prostřednictvím veselých a milých básniček, divadelních představení, písniček i tanečků maminkám vyznaly svou opravdovou a čistou lásku. A nakonec ještě přidaly své vlastnoručně vyrobené dárky, které mají cenu zlata!!!


4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

1.třída - Kuřátka

6.třída - Sluníčka

 

Výlet předškoláků do ZOO Lešná

A je tu čas krásných výletů za poznáním. A nebylo tomu jinak ani letos. V úterý 3.5.2016 se naši předškoláčci vydali na výlet do ZOO Lešná. V 8.00 hod. jim přistavil u naší školky autobus, který je odvezel vstříc za zvířátky a poznáním krásné přírody. Celou cestu nás provázelo sluníčko a s ním i dobrá nálada. Aby nám cesta rychleji utekla, tak jsme prozkoumali obsahy našich batůžků a společně se podělili o dobroty, které nám maminky nachystaly. A po shlédnutí všech zvířecích kamarádů jsme mohli říct, že právě výlet mezi zvířátka patří k těm nezapomenutelným zážitkům. Po šťastném zdolání zpáteční cesty jsme ve školce slupli oběd a vyprávěli si o tom našem velkém dobrodružství. Byl to super výlet, ačkoliv to vypadalo, že nás zastihne na zpáteční cestě i déšť. Děti si výlet užily, určitě vám už stihly povyprávět všechny zážitky.........

5.třída - Hvězdičky

1. třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

 

Návštěva Městské knihovny

Kniha není jen sešitý nebo slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru, kniha je kamarád, který je vždy na blízku, kniha je lék když máme bolístku. Děti ze třídy Kuřátek, Hvězdiček a Motýlků dnes navštívily Městskou knihovnu  a dozvěděly se mnoho zajímavého o dětských knížkách a jejich autorech. Velký dík patří paní Jařabové, která celou akci měla opět krásně připravenou.

více ve fotogalerii

 

Světový Den Země

Nejen lidé, ale také naše modrá planeta Země slaví každoročně svůj svátek. Oslava jejího dne "D"  letos připadla na 12. dubna, kdy jsme se společně s dětmi odebrali na místní sběrný dvůr. Tam nás čekalo velké překvapení v podobě nového kamaráda Oskárka, který dětem vše ukázal a  velmi příjemnou a hravou formou vysvětlil pojmem ekologie. Pomocí zvířecích kamarádů nás všechny seznámil hlavně s nutností udržování čistoty v přírodě a jejím okolí. Naučil děti třídit odpad a nabídnul řešení na jeho využití. Děti se s chutí zúčastnily soutěží a hádanek a rozhodně jim nechyběl elán, chuť a radost při zdolávání úkolů. Nakonec jsme si všichni s radostí zahráli na popeláře a veselou písničkou jsme se s Oskárkem rozloučili. Děkujeme všem organizátorům, prožili jsme pestré a naučné dopoledne.

 3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

2.třída - Motýlci

 

Zlínský škrpálek

Již 11. ročník regionální přehlídky mateřských škol „Zlínský škrpálek“ proběhl v pondělí 4.4.2016 v Kongresovém centru Zlín. Představily se na něm jak mateřské školy ze Zlína tak i ze vzdálenějších míst jako jsou Uherský Ostroh, Strání, nebo Brumov-Bylnice, Horní Lideč a další. Doprovodnou akcí přehlídky byla výstava výtvarných prací dětí z mateřských škol. Zlínský Škrpálek získává stále na větší oblibě a v Kongresovém centru to v pondělí bylo opravdu znát. Rodiče, učitelé, známí, prarodiče, ti všichni byli nervózní, jak vystoupení jejich ratolestí dopadne a rozhodně si je nechtěli nechat ujít. Mezi nimi se proplétali jejich malí tanečníci a zpěváčci v barevných kostýmech, ve kterých jim to moc slušelo. Stejně jako našim malým tanečníkům.

I letos nás hvězdně reprezentovaly děti ze třídy Hvězdiček se svým bravurně zvládnutým tanečkem v rytmu salsy.

Zkrátka o zábavu bylo postaráno!

viz. fotogalerie

 

Pohádky od Lenky

Ve středu 30.3.2016 nás navštívilo maňáskové divadlo Pohádky od Lenky. Paní Lenka Sasínová opět přijela za našimi dětmi, aby jim tentokrát zahrála další dvě hezké pohádky. Byl to zážitek z kouzelného pohádkového království plného loutek, maňásků a marionet.

viz. fotogalerie

 

Ocenění za výtvarnou soutěž "Život včely"


Poprvé se Valašských Kloboukách v pátek 11. března uskutečnilo Medové odpoledne. Pro veřejnost byl ve velkém sále kulturního domu Klobučan připraven medový trh a s ním spojena ochutnávka a prodej medu, medoviny, medového pečiva a tradičních a méně známých výrobků ze včelích produktů. Příjemným překvapením a zábavou bylo hudební a taneční vystoupení dětí ze souboru Klobučánek pod vedením paní Hany Tarabusové. Součástí Medového odpoledne bylo i vyhlášení vítězů výtvarné soutěže na téma život včely, které se zúčastnily i děti z naší mateřské školy. Jejich výtvory a spokojené úsměvy zdobily odpoledne provoněné medem.

viz. fotogalerie

 

Maňáskové představení 

Dnes 8. 3. 2016 jsme přivítali u nás v MŠ opět po roce maňáskové divadlo Sluníčko se souborem pohádek. Dvě malá kuřátka uvedla postupně tři známé pohádky. Jako první k nám zavítali maňásci z pohádky O budce, pak následoval příběh malého Budulínka a vše bylo dokončeno šťastným koncem napínavé povídky Máša a medvěd. Děti ani nedutaly, jak je děj pohltil. Prožívaly osudy společně s jejich aktéry. Pohádky byly obohaceny básničkami a písničkami, které děti většinou znaly, takže se k oživlým postavičkám  také připojily. Vystoupení mělo u dětí veliký úspěch a na závěr následoval velký potlesk.

viz. fotogalerie

 

Filmové představení "Dům kouzel"


Ve čtvrtek 25.2.2016 jsme zhlédli novou animovanou pohádku kocourka Bouřky. Opuštěný kocourek Bouřka se jednoho deštivého dne ukryje v tajuplném domě starého kouzelníka, kde bydlí také celá řada nevšedních bytostí ze světa fantazie. Ale ne každý je nadšený příchodem nečekaného hosta. Králík Jack spolu s myškou Maggie udělají všechno pro to, aby kocourka vyhnali. Situace se ještě zhorší, když kouzelník skončí v nemocnici a jeho chamtivý synovec využije šanci, aby dům prodal. Kocourek se nevzdává a rozhodne se spolu s novými kamarády společný kouzelný dům zachránit. Všichni jsme drželi kocourkovi palečky a byli jsme rádi, že to nakonec všechno dobře dopadlo.

 

viz. fotogalerie

 

Návštěva u řezníka

"Už se chystá zabijačka, jde se na to vědecky. Řezník už si brousí nože, kluci běží pro necky. Čuník tuší, co ho čeká, protestuje ve chlívku: "Ze mne chcete dělat škvarky, ovárek a polívku? Rozzlobil se, drcnul hlavou, povolila závora, než se řezník vzpamatoval, čuník zmizel ze dvora."

Dnes jsme nakoukli do tajů řeznického řemesla. Pan Ritter a jeho manželka našim dětem umožnili exkurzi do jejich výrobny masa a masných výrobků. Přichystali dětem lákavé masíčkové občerstvení v podobě šunkového talíře, po kterém se jenom zaprášilo a jako odměnu za odvahu a nebojácnost každý dostal lízátko. Viděli jsme, jak se porcuje maso, jak se vyrábí lahodné párečky a uzeniny, prohlédli jsme si zblízka udírnu i chladírnu. Obrovský zážitek děti komentovaly ještě dlouho poté, co jsme se vrátili zpět do školky.

Děkujeme.

viz. fotogalerie

„Den dětí a seniorů aneb všichni jsme pořád jen děti“ mezigenerační setkávání dětí a seniorů

  

Jednou z prvních „vlaštovek“ v oblasti mezigeneračního setkávání  byla akce naší školky uskutečněná ve spolupráci s DPS Valašské Klobouky a Domem dětí a mládeže Valašské Klobouky, kterou jsme nazvali Dnem dětí a seniorů aneb všichni jsme pořád jen děti. S odhodláním a možná i s malinkých strachem se v úterý dne 17.2.2016 děti chystaly na společné setkání babiček a dědečků v prostorách DDM. Brzy však ostych opadl a my jsme si v keramické dílničce směli vyrobit krásné sluníčko, které nás bude společně provázet…. Jedná se o program, který umožňuje setkávání  právě té nejstarší a nejmladší generace. Jde zejména o to vzájemně se dobře motivovat a dozvědět se o generacích něco více. Dětská radost a energie pozitivně ovlivňuje život seniorů a naplňuje je pocitem štěstí a děti se naučí vážit si zkušeností a moudrosti starších lidí. Chceme, aby společným setkáním docházelo k propojení dětského světa se světem seniorů. Většina dětí má prarodiče ještě v produktivním věku a samy stáří jako takové neměly dosud možnost vnímat. Snahou společného setkávání je tedy odstraňovat stereotypy a předsudky o stáří a podporovat seniorský věk jako plnohodnotnou etapu lidského života. Téma rodiny a lidských vývojových etap je pravidelně zařazováno do našich třídních vzdělávacích programů. Svým programem si klademe za úkol nabídnout společné aktivity jakým je čtení, výtvarné a tvořivé činnosti, zpěv, hry či péče o zahradu, které budou přispívat ke zlepšení fyzického i citového rozvoje, vzájemné komunikaci a propojení generací. A tak se naše děti učí vnímat, že mezi námi žijí lidé, kteří potřebují zvýšenou péči a pomoc a nenásilnou formou získávají povědomí o zákonitostech života, které my dospělí někdy bereme bez povšimnutí.

Škoda jen, že zatím samotný zájem ze strany seniorů byl velmi slabý. A tak doufáme, že příště dáme ostych stranou a společně objevíme nový smysl života a nabídneme novou náplň vašeho volného času.

viz. fotogalerie - 1.třída - Kuřátka

viz. fotogalerie - 4.třída - Koťátka

 

KARNEVAL

"Haló pane karnevale, račte dále,račte dále.Všecko máme na míru, z krepového papíru. Já jsem s hůlkou kouzelnice, Veronika slunečnice. Všihcni vás zvem hej,hej,hej, na maškarní rej !" 

"Hurá, je tu karneval!"

Zaznělo dnes 9. února 2016 všemi třídami naší školky. Měli jsme zde již tradiční masopustní karneval. Přípravy na tento den probíhaly již od pondělí, kdy si děti vyráběly masky, girlandy a klobouky. Těmi si vyzdobily třídy a mohl začít ten pravý karnevalový rej. Naší školkou se táhl zpěv, smích a veselé hlaholení dětí a mohli jsme se zde potkat s mořskými pannami, nechyběli kovbojové, klauni, princezny a jiné pohádkové bytosti. Všechny děti radostně vítali karneval. Bylo to radostné dopoledne plné smíchu a děti i paní učitelky si jej s chutí užily ....... jen se pojďte podívat.....

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

 

„Školička pro předškoláčky“

ZŠ ve spolupráci s MŠ uspořádala akci pod názvem „Školička pro předškoláčky“. Společně s budoucími předškoláčky, kteří půjdou letos k zápisu jsme si zahráli na školu. Vyzkoušeli jsme si jak se sedí v opravdových školních lavicích, prohlédli jsme si společně školu a taky jsme si vyzkoušeli plnit skutečné školní úkoly a kde jinde, než ve školní lavici a u tabule. Ve škole se nám moc líbilo a už se moc těšíme, jak se tam již brzy setkáme s našimi kamarády.

viz. fotogalerie

 

Beseda na téma " ŠKOLNÍ ZRALOST"

Beseda na téma " ŠKOLNÍ ZRALOST"  proběhla dne 19.1.2016  v prostorách MŠ Valašské Klobouky za účasti paní Mgr. Markéty Šobáňové, paní Mgr. Věry Balouškové a učitelkami 1. tříd ZŠ. 

Našli jsme zde odpovědi na otázky týkající se vstupu do ZŠ, školní připravenosti i možnosti odkladu školní docházky.

Věříme, že tato přednáška byla pro Vás, milí rodiče,  přínosná.

Canisterapie aneb kde láska pomáhá

Dne 8.1.2016 k nám opět zavítala moc vzácná čtyřnohá návštěva, kterou byla cvičitelka psů se svými svěřenci labradorskými retrívry Ariskou a Tedýskem. Tedýsek je teprve odrostlejším štěňátkem a jeho temperament a energie jsou proto nevyčerpatelné, za to Ariska je canisterapeutickým psem se všemi zkouškami, které jsou k této činnosti vyžadovány.

A co je to vlastně canisterapie ? Je to pomoc postiženým a nemocným lidem prostřednictvím dobře vycvičeného pejska. Lidem tělesně postiženým je schopný takový pes přinášet různé věci, otvírat dveře, nalézat ztracené předměty ... Nemocným, kteří mají ztuhlé svalstvo, mohou vhodně vycvičení psi při tzv. polohování prohřívat některé části těla, a protože má vyšší tělesnou teplotu než člověk, prohřívá pacienta a uvolňuje tak jeho napjaté svaly. Dětem, které trpí např. poruchami komunikace, dělá trpělivého společníka, který si nechá ledasco líbit, je naprosto klidný a přítulný. Zkrátka takový dobře vycvičený canisterapeutický pes dokáže pomáhat při léčbě těla i duše nejen nemocných a postižených.

Sami jsme se o tom mohli přesvědčit. Než vychladl dort, který jsme společně s kamarádkou kočičkou uvařili, nám paní cvičitelka ukázala mimo jiné, jak vlastně vypadá samotný výcvik psa, ale také jak se o pejska starat, čím ho krmit a co vůbec nesmí, co je pro něho dobré a co špatné, jak nás pejsek může ochránit a naopak, jak se můžeme bránit proti útoku zlého psa, apod.

Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že láska a úsměv léčí není pochyb. Ale už dávno to není jen o radosti, kterou psi lidem přináší. 

Byl to krásný a neocenitelný zážitek pro všechny .....

více ve fotogalerii

 

Vánoce jsou tady .......

"Betlémská světýlka nesou se tmou,
na stromech září s oblohou,
šedý mráz přírodě korunu strojí,
na oknech ledové obrazce zdobí.

V červeném jablíčku uvidíš hvězdičku,
po vodě pustíš z oříšku lodičku,
popluje daleko, popluje v dál,
sváteční nálada zahalí kraj.
"

 

Vánoční čas umí přinášet podivuhodné příběhy, vtipné historky i nostalgii. Vánoce jsou prostě od toho, aby se konaly dobré skutky, přání se neplnila za každou cenu, a aby na zázraky věřily nejen děti. Konečně nastal ten čas, kdy jsme si směli odpovědět na otázku, kterou jsme si s dětmi kladli celý týden : "Přijde nebo nepřijde ten Ježíšek ?" Chvíle očekávání se naplnila a nám naše stromečky v jednotlivých třídách odkryly vánoční překvapení. To bylo radosti a hvězdičky, které se třpytily v očích dětí byly nezapomenutelné.......

 

   

          5.třída - Hvězdičk                     1.třída - Kuřátka

       

             2.třída - Motýlci                        4.třída - Koťátka

  

       6.třída - Sluníčka                   3.třída - Veverky

Tvořivé Vánoce

"Vánoce, vánoce, to jsou pěkné svátky, noc je tmavá, noc je dlouhá, ale den je krátký. Betlém a stromeček, jezulátko k tomu, pastýř nám vytrubuje u našeho domu. Vánoce, vánoce, svátky našich dětí, stříbrná hvězdička nad domovem letí."

Vánoce jsou nejkrásnější svátky prožité očima dětí a ta očka dětí z naší školky zářila jak hvězdičky na noční obloze. A jejich rodiče byli na ně náležitě pyšní, když svůj den zakončili společným tvořením a besídkami v jednotlivých třídách.

 

3.třída - Veverky

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

 

Návštěva sv. Lucie

Třináctého dne měsíce prosince, se slaví svátek svaté Lucie. Také dávné pranostiky praví, že svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc, nebo že svatá Lucie noci upije ale dne nepřidá, neboť od tohoto dne se začíná noc pomalu, ale jistě krátit. 

K samotné Lucii se vážou předvánoční - adventní zvyky.

Lucie  bývá zobrazována v bílém rouše jako znamení čistoty. Lucie chodívala sama – vystupovala jako tajemná mlčenlivá bytost, bíle zahalená a s maskovanou tváří.  Protože svatá Lucie bdí nad domácností, v předvečer jejího svátku chodívaly "Lucky" kolem stavení a dívaly se, zda už se hospodyně chystá na svátky a jestli už začala s předvánočním úklidem. Lucie v jejich podání nosila s sebou peroutku nebo koště a vymetala všechny rohy, zda v nich nejsou pavučiny.
Dnes již její tradice téměř vymizela, ale přesto to býval jeden z nejhezčích předvánočních svátků. K nám do školky taky jedna Lucka zavítala. 

viz fotogalerie

 

Vánoce na Kosence

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé, po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.....

Blíží se k nám nejkrásnější svátky v roce a my společně s našimi dětmi navštívili ČSOP Kosenka ve Valašských Kloboukách, kde jsme prožili krásné chvíle s tradicemi pravých valašských Vánoc. Na vánočním programu se děti dozvěděly nejen mnoho zajímavostí o adventu, sv. Martinovi s sv. Barborce i o sv. Lucii, která nás mimo jiné i navštívila, ale také o Vánocích, jak se dřív na Valašsku slavily. Dýchlo na nás nejen teplo sálajícího ohně a vůně bylinkového čaje, ale také kouzlo starodávných obyčejů, které dříve doprovázely adventní dobu i samotné Vánoce. Děti se rozpomenuly na koledy, dozvěděly se, co na Valašsku patřilo na štědrovečerní stůl, společně upekly sladké vánoční pečivo a vlastnoručně si také vyrobily svíčku ze včelího vosku.

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

1.třída - Kuřátka

3.třída - Veverky

2.třída - Motýlci

6.třída - Sluníčka

 

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

aneb

"Čertovský rej"

A teď všichni zbystřete! V pátek se naším městem potuloval Mikuláš s parádní družinou čertů a čertíků. I když se jeho svátek slaví až 6. prosince byl zahlédnut v ulicích města. Určitě hledal hodné děti, kterým by už mohl nadělit nějaké tydobroty. Cesta ho zavedla až na náměstí před radnici, kde společně s čertíky začal ten pravý a nefalšovaný čertovský rej. Čertíci a čertice z naší školky si společně zazpívali, zatancovali a svými básničkami porosili Mikuláše, ať i letos jim do punčošek něco dobrého nadělí. A že odvedli pořádný kus práce, tak si za odměnu každý odnášel balíček s překvapením.


viz fotogalerie

 

Mikulášská nadílka

První prosincové dny jsou za námi a dětem se přiblížil první z jejich oblíbených zimních svátků. 5. prosince většinu domácností s dětmi navštíví Mikuláš s andělem a spoustou čertů. Většina dětí se na tento večer těší, mnohé z nich ho však očekávají s obavami, že je čert místo nadílky strčí do pytle. K nám do školky zavítal Mikuláš spolu s anděly a čertíky ve čtvrtek dne 3.12.2015. Některé děti se na návštěvu moc netěšily, spíše u nich převládaly obavy, ale nakonec poznaly, že i s čerty můžou být žerty a vše se obešlo bez slziček. Děti se nemohly dočkat až si společně si s nimi zazpívají a naučí se od andílka mikulášskou říkanku. Ale hlavně se těšily na sladkosti, které od Mikuláše v tento den dostaly. A nám nezbývá než dodat : "A Tobě čerte slibujeme, že už zlobit nebudeme......"

více ve fotogalerii

 

Návštěva pohyblivého Betlému v Horní Lidči

 

V úterý 1.12.2015 jsme se s našimi dětmi společně naladili na nastávající dobu radostného očekávání Vánoc. Naše krůčky nás zavedly do Horní Lidče, kde jsme shlédli v doprovodu koled betlémský příběh o narození Ježíška. K betlému nerozlučně patří figurky, jejichž prostřednictvím ožívají stará řemesla a zvyky, a tak jsme si společně  připomněli pravé tajemství Vánoc a odnesli si domů tu pravou sváteční atmosféru.

třída Sluníčka, Veverky a Koťátka

třída Hvězdičky, Motýlci a Kuřátka

 

ŠKOLA ČAROVÁNÍ A KOUZEL

Ve středu 25.11.2015 za náma do školky přišla návštěva a to doslova "kouzelná". Navštívil nás totiž kouzelník, mág, a iluzionista v jedné osobě. Prožili jsme zábavný, pestrý a interaktivní program plný kouzlení a čarování. Děti se aktivně zapojily a měly tak možnost se na chvilku stát kouzelníkovými asistenty. V průběhu kouzelnického vystoupení byly všechny děti zapojovány do samotného čarování a kouzlení, a to jako malí učni Harryho Pottera. Během vystoupení viděly celou řadu kouzel vymyšlených přímo pro ně. Vyčarovaly si dokonce např. živou hrdličku a také králíka Pavlíka z tajmeného klobouku.  Bylo to moc zajímavé a opravdu kouzelné dopoledne......

více ve fotogalerii

 

Podzimní tvoření aneb podzimní voňavé "čajování"

Měsíc listopad bude patřit mateřská škola nejenom dětem, ale i jejich rodičům. V odpoledních hodinách se v jednotlivých třídách uskutečnilo podzimní tvoření. Místo podzimní ranní mlhy a studeného větru jsme strávili společně příjemné chvíle provoněné bylinkovým čajem, při kterém jsme si vyrobili za pomocí maminek a tatínků z jablíček, šípků, jeřabin, listů, kaštanů a dalších přírodnin  díla, která jsme si s radostí mohli vzít s sebou a těšit se tak ze společné práce i doma. Všichni jsme si vyzkoušeli namíchat čaje různých chutí i vůní a dozvěděli jsme se hodně zajímavého z tajů bylinkového světa zdraví.

Ať se vám fotografie líbí a všem, kteří se podíleli na krásném podzimním tvoření děkujeme.

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

 

Podzimní výlet do lesa

V úterý 27.10. se vydaly děti z mladších tříd na poznávací výlet do lesa. U samotného okraje lesa je přivítala sojka, chytrý ptáček, co má švitořivý zobáček a vyzpívala dětem, že pro ně připravila společně s lesními zvířátky naučné podzimní úkoly. Seznámila je s jehličnatými i listnatými stromy, zdolávaly přírodní překážky a poznávaly zvířátka, která obývají les. Po zdolání všech úkolů na děti čekala sladká odměna. Domů si děti v kapsičkách odnesly lesní suvenýry - kůru, žaludy, mech, listy, větvičky, kamínky i houby. Sluníčko hřálo a les tak krásně voněl, že se nám zpátky vůbec nechtělo. Tak děti alespoň na rozloučenou zazpívaly broučkům před zimou ukolébavku.

 

 2.třída - Motýlci 

                     4.třída - Koťátka                     

5.třída - Sluníčka

3.třída - Veverky

 

Jablíčkový Hostětín

Hostětín viděný dětskýma očima je "kouzelný" -  letos jsme se opět s našimi předškoláčky vydali do nedaleké vesničky Hostětín, kde jsme vyzbrojeni teplým oblečením, gumáčkami a dobrůtkami od maminek vyrazili zdolávat jablíčková tajemství. Vzdělávací a informační středisko Centrum Veronica si pro nás letos připravilo program "Piju mošty, což Ty?", ve kterém jsme se dozvěděli vše o významu ovoce pro naše zdraví a jeho pěstování, seznámili jsme se i s tajemným životem v ovocném sadu a byly nám přiblíženy způsoby zpracování ovoce. A protože  krásy Hostětína jsme obdivovali v „jablečné sezóně“, tak  jsme si mohli sami nasbírat, nadrtit a ručně vylisovat jablíčka a vyrobit tak lahodný moštík. A věřte, že vidět cestu od jablíčka až ke skleničce lahodného moštu nás všechny do jednoho zaujala.   

1.třída - Kuřátka

5.třída - Hvězdičky

2.třída - Motýlci

 

"Podzimní pouť aneb po stopách skřítka Listnáčka "

V úterý 20. října jsme společně s našimi kamarády z mateřské školy ve Svatém Štěpáně prožili jedno krásné podzimní dopoledne spojené se stezkou školkových skřítků, kterým jsme pomohli společně uzamčít les a připravit je tak na jejich zimní spánek. Nebylo to ale vůbec jednoduché! Od rána nás strašily mraky, které se nám proháněly na školkou a my jsme netrpělivě očekávali jestli se objeví skřítek Listnáček. Jenomže místo skřítka nám byl doručen dopis, ve kterém nás Listnáček prosil o pomoc, protože byl ve velkých nesnázích. My jsme však neváhali ani chvilinku a vydali jsme se na stezku pravé skřítkovské odvahy. Předškoláčci si oblekli své skřítkovské převleky a vydali se hledat Listnáčka. Cestou jsme potkávali různé lesní bytosti, podzimní skřítky a víly, kteří nám cestu k Listnáčkovi protkali svými nelehkými úkoly. Nakonec jsme se přece jen k Listnáčkovi dostali, pomohli jsme mu s jeho trápením a ten nás obdařil překvapením v podobě medailí, sladkých odměn a diplomu, který jsme si hrdě odnesli do školky. Počasí nám přálo a my jsme mohli skřítkům zamávat a pořát jim krásnou, klidnou, prospinkanou zimu !

1.třída - Kuřátka

5.třída - Hvězdičky

2.třída - Motýlci

MŠ Svatý Štěpán - Lišáčci

 

Divadelní představení

Ve čtvrtek 17.9.2015 jsme společně navštívili KD Klobučan, kde jsme shlédli čertovskou pohádku „Čert Všudybyl a princezna Zlobilka“. Všichni jsme princezně drželi palečky, ať vše dobře dopadne a s úlevou jsme na konec představení zatleskali, když princezna nad čertem vyzrála.

více ve fotogalerii