Ve světle pronikajícím přes hustou klenbu stromů žije jeden z nejsilnějších tvorů na Zemi. Jeho schopnost usmrtit kořist jediným zdrcujícím kousnutím činí z jaguára jednoho z nejobávanějších a nejrespektovanějších predátorů. Přesto jde o zvíře, o kterém toho víme jen překvapivě málo. Nepolapitelný jako lesní duch, ukrývá svá tajemství ve světě stínů.... a všechna tato tajemství se podařilo odhalit dětem ze třídy Hvězdiček při jejich nočním dobrodružném výletě nazvaném "Po stopách jaguára", všechna svá snažení završily i odvážným spaním ve školce. 

"Sedí rybář u rybníka,s prutem už mu ryba cuká, co to bude, kapr, štika? Snad nechytil jenom mníka ?" Dnes se vydaly děti ze třídy Hvězdiček k nedalekému rybníčku, kde už je netrpělivě očekával pan rybář, který jim ochotně vysvětlil jak se chovat u rybníka a jaké krásy nám rybníček a jeho okolí ukrývá. Poznávaly jaké zvířátka můžou u rybníčku a v jeho okolí potkat a dkonce si směly i vyzkoušet pravou rybářskou výzbroj i výstroj.

"Cupy - dupy- pravda je to, po jaru že máme léto, Slunko hřeje, slunko pálí, ani chvilky nezahálí." A rozhodně nezahálí ani děti ze třídy Kuřátek a přivítaly léto smíchem a radostnými úsměvy, které společně se slečnou Ivankou Sáblíkovou, ketrá studuje na PedF v Ostravě a vykonává v naší MŠ odbornou praxi, rozdávaly všem okolo.

V podvečerních , večerních a nočních hodinách dne 13.6.2013 jsme prožili s našimi předškoláčky ze třídy Kuřátek krásné chvilky plné radosti, štěstí, odhalování záhad a dobré nálady. Nastal tolik očekávaný čas "Noc skřítků".....

Na Masarykově náměstí ve Valašských Kloboukách ve výloze prodejny KOLEX-Tomáš Maňas bylo vystaveno tablo předškolních dětí, které už brzy naposledy projdou brankou naší MŠ a 1.9.2013 hrdě vstoupí s taškou na zádech do první třídy základní školy. Tímto jim za celý kolektiv MŠ přejeme, aby i ty další dny ve škole byly tak krásné jako ten den první.

Dne 13.6.2013 jsme společně s našimi předškoláčky završili jednu etapu jejich životních cestiček. Samo sluníčko nám přálo, abychom naše děti pasovali ve slavnostní atmosféře, a tak všechno dobře dopadlo a my jsme směli hrdě přihlížet jak se z našich dětí stávají opravdoví školáci.

"Přiběhl k nám pes, měl sportovní dres.Za ním skákal klokánek,že by chtěl hrát fotbálek.Pak přiběhli krokodýli, že by také soutěžili. Zvířátka- a sportovat? No to není jenom tak. Chtějí také své hry mít, nebaví je líně žít.Tak se spolu domluvili, ve všech sportech soutěžili. A tak vyhrál každý z nich kdo nedopřál tělu klid." A i ve třídě Koťátek měly děti svou olympiádu. Připravila si ji pro nás slečna Anička Švachová, která studuje SPgŠ v Kroměříži a byla v naší MŠ na praxi.

 

"Motýlek letí z květu na květ, jeho křídla jsou lehká jako samet. Sosákem sosá tam a zpět, nektárek sladký jako med."

Před nedávnem naše MŠ zakoupila motýlí farmy za účelem pozorování a seznamování se životem motýlků. Byly nám dodány housenky Babočky bodlákové, které jsou jedním z nejčastěji používaných právě pro demonstraci vývoje motýla (metamorfóza)  a je mezi dětmi velmi oblíbený. Pod dobu 4 týdnů jsme sledovali celý cyklus života motýla od vajíčka přes housenku, kuklu až po křehkého živého motýla, kterého děti musely krmit a pak je společně vypustily do volné přírody. Byl to úžasný zážitek nejen pro děti ale i pro paní učitelky.

           

 Motýlci ve třídě Koťátek        Motýlci ve třídě Motýlků

 

 

Dne 3.6.2013 se uskutečnilo otevření výstavy dětských prací s názvem "Jak to vidím ", která dokumentuje celoroční práci dětí všech věkových skupin. Kresba je pro dítě důležitá jako prostředek vyjádření sebe sama. Do kresby promítají své touhy, svá vědomá i nevědomá přání. A co pro nás rodiče a pedagogy je nejdůležitější a nejkrásnější .... poznat dušičky a srdíčka našich dětí.

 

Den dětí - Jako každý první červen i ten letošní patřil dětem a ne jinak tomu bylo i v naší školce. I když nám počasí nepřálo si jej užít venku, nic to neubralo na radosti, kterou nám připravili studenti Valašskoklobouckého Gymnázia. Ti si pro nás připravili pravé pohádkové dopoledne.

        třída Motýlků                        třída Sluníček

       třída Hvězdiček                        třída Veverek

           třída Koťátek                      třída Kuřátek

K oslavě dne dětí přispěla i nemalou mírou skupina ELLES svým vystoupením v tělocvičně ZŠ ve Valašských Kloboukách. Malí diváci úžasem ani nedutali a paní učitelky výkonům tanečníků nadšeně tleskaly.

 

"Poletuje motýl tiše, křidýlka má jako z plyše. Dosedne na kytičku, odpočívá chviličku, pak poletí zase dál, s dětmi by se on rád hrál" a děti ze třídy Motýlků si školičku opravdu užívají, pojďte se za něma podívat..........

    
 Motýlci v zajetí moří a oceánů        ... rodina je to nejkrásnější co na světě máme
Motýlci si mezi sebe pozvali návštěvu ze zvířátkové říše
 

Sametové tlapičky? Ty mají jen kocourci a kočičky. Ať běhají po poli, koberci či po mechu, nebo letí přes kameny bez dechu. Vždy mají sametové tlapičky. Kdo? – No přeci naše kočičky a my vám ukážeme, že děti ze třídy Koťátek mají nejenom tlapičky sametové, ale hlavně moc šikovné.

Číst dětem pohádky je bezpochyby velice prospěšné a i když to většina z nás dospělých ví, ne vždy je k tomu čas a prostor. Čtení dítěti napomáhá posilovat vzájemný vztah a pouto. Stačí krátká pohádka, příběh, několik básniček z dětské knížky – a dítě se bude těšit na další den, kdy už přijde tatínek nebo maminka, aby mu mohla opět číst. Ve třídě Kuřátek se scházely maminky, aby společně s dětmi se prostřednictvím knížek ponořily do barevných pohádkových světů.

i děti ze třídy Kuřátek se vydaly po stopách Cyrila a Metoděje. Malí návštěvníci se procházeli po dvou poutnických cestách, které jsou plné nejrůznějších úkolů. Ty mají samozřejmě za cíl poutníčkům co nejvíce přiblížit dobu a atmosféru, v níž se příchod věrozvěstů na naše území odehrál

Dnes děti ze třídy Hvězdiček navštívily interaktivní výstavu " S Cyrilem a Metodějen na Velkou Moravu", zažily tam spoustu zajímavých chvil a výprav za poznáním, pojďte se podívat jak jim to šlo ...

Dne 17.5.2013 jsme se vydali na jarní vycházku na Paseky, kde nás čekalo velmi milé překvapení. Žáci 1. třídy ZŠ, pod vedením p.uč. Červenkové, si pro nás připravili zábavné soutěže a rébusy, po jejichž zdolání jsme dostali všichni sladkou odměnu. A také jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o práci veterináře a bylo nám odměnou nakrmit a pohladit si malá jehňátka. Počasí nám přálo a toto dopoledne opravdu stálo za to. Jaro je zkrátka tady, tak všichni, co máte rádi přírodu, vyražte ven a užívejte si to jako my.....................

Dnes 16.5.2013 k nám zavítala pohádková víla a přivedla s sebou své kamarády z pohádkové říše a nebyli to jenom ledajací kamarádi. Dnes jsme se dozvěděli, že Křemílek umí hrát na trumpetku, Maková panenka na housličky, vodník na nás přišel s bubínkem, Sněhurka se probudila ze svého spánku a přišla nám ukázat jak umí zahrát na zobcovou flétničku. Nenechala se zahambit ani Šmoulinka na klarinet a to všechno za doprovodu Ferdy Mravence a jeho roztomilé kamarádky Berušky.

Ve středu 15.5.2013 k nám přijelo loutkové divadlo Šikulka z Kroměříže a tentokrát hned se třemi pohádkami,,O vybíravé holčičce", druhá pohádka ,,O Poctivém Pepíkovi, aneb „kamarádi“ z vesnice a poslední třetí pohádka se jmenovala ,,Jak Anička ke štěstí přišla“. Přidány nové fotografie !!!

 

Pro nejlepší maminku... Za to, že jsi hodná, že mi pomáháš, za to, že se o mě vždycky postaráš.Za to, že mi radíš, když jsem v nesnázích, patří Ti má láska a veliký dík...... Besídky ke Dni matek - Druhou květnovou neděli slaví všechny maminky svůj svátek. V naší školičce tradičně tomuto krásnému svátku věnujeme náležitou pozornost, a ne jinak tomu bylo i letos. V jednotlivých třídách se konaly besídky určené právě pro maminky. Děti prostřednictvím veselých a milých básniček, divadelních představení, písniček i tanečků maminkám vyznaly svou opravdovou a čistou lásku. A nakonec ještě přidaly své vlastnoručně vyrobené dárky, které mají cenu zlata!!!

  

            třída Motýlků                    třída Hvězdiček

            třída Sluníček                      třída Veverek

        třída Kuřátek                           třída Koťátek

 

A je tu krásné sluníčkové počasí a s ním i čas krásných výletů za poznáním. A nebylo tomu jinak ani u nás. Dne 7.5.2012 se naši předškoláčci vydali na výlet do ZOO Lešná. Autobus nás zavezl k branám zologické zahrady, kde jsme shlédli známá i méně známá zvířátka, která tuto zahradu obývají. Směli jsme si vyzkoušet jízdu ZOO vláčkem, která nám odhalila i tajná zákoutí krásné zoologické zahrady.

        třída Hvězdiček                        třída Motýlků

            třída Kuřátek

 

"Na tom našem dvorečku, máme plno tvorečků. Tuhle chrochtá naše prase, tamhle cosi řehtá zase. Cosi, co si říká koně, staráme se denně o ně. Tuhle máme stračenu, tamhle zase kačenu. Tu slepice kdákají, a kohouta lákají." S takovými kamarády prožily dopoledne děti ze třídy Hvězdiček, Koťátek a Veverek když navštívily Envicentrum ve Vysokém Poli. Úžasný zážitek spojený s poznáním přírody a vším co k ní nerozdílně patří.

        třída Koťátek                      třída Hvězdiček

         třída Sluníček                        třída Veverek

            třída Kuřátek                      třída Motýlků

"Co máš dělat na červenou, když se kolem auta ženou? Na chodníku klidně stát, v jízdní dráhu nevbíhat."  Radost z policejní návštěvy měli dnes v dopoledních hodinách předškoláčci z naší MŠ. Policisté si s dětmi povídali na téma, co je policie a jaká je její úloha ve společnosti. Působili pak i preventivně, když dětem poskytli mnoho cenných rad, jak se chovat, aby se samy co nejvíce chránily a jejich dětství bylo pokud možno bezstarostné a radostné. Dopoledne s Policií a BESIPem bylo věnováno i prevenci rizik při účasti v silničním provozu.

Vytvořit kompost je věda. Musí mít správné složení a dostatek vzduchu, aby se odpad mohl rozkládat a přitom nehnil. Pokud toto pravidlo dodržíte, můžete se do roka těšit na ten nejkvalitnější substrát. Toto a ještě další zajímavé informace jsme se dozvěděly v nové kompostárně ve Valašských Kloboukách.

Sluníčko už pěkně rozehřálo led a sníh, sněženka nám z trávy mává, ptáčci zpívaj ve větvích. Vyjdeme si na procházku, na hřišti si budem hrát, z písku hrady postavíme, ahoj jaro, pojď si hrát! Jarní sluníčko si s plnou parádou užívají i děti ze třídy Koťátek. Na společné procházce s dětmi ze třídy Veverek nakrmily ovečky, samozřejmě zbylo i pár chlebíčků na kačenky, pohladily si malé štěňátko a prostě si jen tak užívaly laskavých slunečních paprsků......

Žáci z dramatického kroužku při Základní škole Lačnov nám pod vedením paní učitelky Marty Odehnalové představili speciální český indiánský kmen Čučudejů. Kmen Čučudějů ale není jen tak obyčejný, jde o neexistující kmen Indiánů, což v překladu znamená, že všechno je zde dovoleno. A věřte, že byla to náramná podívaná, z herců sršelo nadšení a vtip a malí diváci snahu nakonec ocenili potleskem.

Nejen lidé, ale také naše modrá planeta Země slaví každoročně svůj svátek. Její Den letos připadl na 19. duben, kdy se konala v areálu Valašskoklobouckého podnikatelského centra  akce na podporu ekologie a životního prostředí. A děti se s chutí zúčastnily zábavného malování na chodník, jízdě na poníkovi, soutšže o nejkrásnější slunečnici a ti starší si směly i zasoutěžit a rozhodně jim nechyběl elán, chuť a radost při zdolávání úkolů ......

           třída Hvězdiček                   třída Koťátek 

           třída Kuřátek                 třída Sluníček  

          třída Veverek                      třída Motýlků

Dnes nás opět navštívil pan Taraba se svým divadlem, tentokrát s pohádkou Princ Bajaja, loutkovou pohádkou o krásné princezně, statečném princi a zlém draku, který slouží kruté královně. Šlo o poutavé vyprávění, které bylo protkáno veselými písničkami domprovázenými kytarou. Pohádka se nám všem moc líbila.

Slunce volá na sněženku, podívej se, jak je venku! Slunce volá do oken, děti, haló, pojďte ven! Haló, haló zpráva krátká, koukneme my na Kuřátka, jak si pěkně spolu hrají a jaro tak přivítají.

Jede vláček,jede krajem,my si taky na vlak hrajem. Jeden vagón,druhý,třetí,zapojte se všechny děti. Pára syčí,vláček houká,výpravčí se z okna kouká. Chvíli stojí vláček v klidu,pak zas dá se do pohybu. A nejenom vláček bavil děti ze třídy Motýlků, samy si postavily svůj pohádkový autobus, který je každé ráno odváží do pohádky, aby je směl odpoledne vrátit zpět do máminy náruče.

Leze, leze šnek, veze domeček, leze, leze z proutí, domečkem si kroutí, najednou se lek. Nejdřív koulí kukadla, potom vztyčí tykadla. Copak se to stalo, co ho polekalo? Nebojte se nic to není to jenom děti ze třídy Koťátek mají nového kamaráda Frantíka. Dovolte abychom vám představili šnečka (Oblovku žravou), o kterou se společně staráme, se kterou si povídáme a jsme spolu kamarádi.

Honzu není třeba dlouze představovat, zná ho skoro každý. A taky není divu, když ušel takový lán cesty. Lecčemu se přiučil a poznal mnoho nového. Tentokrát jej vítr zavál až do královského města, kde se budou jiní učit od něj. Podaří se Honzovi dostat až na královský hrad? Nebo království zůstane na pospas chamtivým rádcům a všichni půjdou po žebrotě? Na všechny tyto otázky jsme dnes dostali odpověď pohádce "Jak se dostal Honza na hrad".

Soutěž v třídění odpadů pro malé školáčky byla velkou zábavou. Hravou formou se naučily, že když se přidá kelímek ke kelímku, tak z toho naroste opravdu velká hromádka. Soutěž byla vyhlášena Městem Valašské Klobouky v lednu 2013 a po pravidelném vážení byla ukončena k 31.3.2013. Naši školáčci společnými silami nasbírali neskutečných 277,21 kg, za což byli odměněni. Gratulujeme !!!!!

     Koleda, koleda jarní trávo, ať je tady všechno zdrávo, koleda, koleda travičko, vyskoč aspoň maličko. I děti ze třídy                  Hvězdiček už vyhlíží jaro jak se dá, vynesli nám paní Zimu ze vsi i tvořením jaro vítaly ... a paní Zima se ne a ne vzdát své vlády.

 

"Zimo, zimo už jdi pryč, jaro už si chystá klíč. Nejkrásnější svátky v roce to jsou přeci Velikonoce."  a s jarní náladou jsme prožili i odpoledne ve třídě Kuřátek, Koťátek, Motýlků a Veverek kde vládla velikonoční atmosféra plná radosti a očekávání z nadcházejících svátků jara.

            Třída Koťátek                Třída Kuřátek

             Třída Veverek                Třída Motýlků

Probudil se malý brouček na stráni, probudil se ze zimního dřímání. Rozhlíží se, jestli jaro přichází, a jestli mu ještě něco neschází. Schází, schází broučku více sluníčka, aby mohla rozkvést každá kytička, aby bylo zase slyšet zpívání, na zahradě nebo v lese, na stráni. Děti ze třídy Koťátek dělají všechno proto, aby už konečně to jaro přišlo mezi nás.

    Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem. Všechno se raduje, zpívá a notuje, jaro vítá. A i když to venku na jaro                  nevypadá, tak děti ze třídy Motýlků už mají jarní náladu.

 

Dne 25.3.2013 se konal ve Zlíně již tradiční 8. ročník Zlínského Škrpálku. Zúčastnila se jej i naše MŠ a děti ze třídy Motýlků nacvičily orientální taneček s vějířky a řekneme vám holkám to opravdu moc slušelo.

 

První jarní den byl pro třídu Sluníček dnem vynášení Morany. Za doprovodu básničky se Morana zapálila a tím vyhnala zimu. Teď už jen budeme čekat na první dny zalité sluníčkem.

    Sluníčko už pěkně rozehřálo led a sníh, sněženka nám z trávy mává, ptáčci zpívají ve větvích. Vyjdeme si na procházku, na  hřišti si budem hrát, z písku hrady postavíme, ahoj jaro, pojď si hrát! Zahráli, pobavili se a napekli pravé velikonoční jidáše děti a rodiče ze třídy Sluníček. A jak se jim při svém velikonočním tvoření dařilo se pojďte podívat.

"Kdo chce znát, jak kytky voní, ten se musí předklonit. Kdo se jaru nepokloní, bude z něho škarohlíd." a děti ze třídy Hvězdiček se jaru nejenom poklonily, vyrobily Morenu, aby už zima odešla pryč a přivítaly jaro písničkou a svými výtvory.

 

Stalo se, nestalo, do království přiletěl drak..... tak takto nějak začala pohádka o dráčkovi. A pohádka nebyla jen jedna, ale hned tři plné humoru, nápadů, básniček a triků. A že to stálo skutečně zato, posuďte sami......

 

"Na zemi teď sedíme, za ruce se držíme. Popřejem si dobrý den! Ať je každý spokojen. Ať se máme hodně rádi, jsme skvělými kamarády." A že děti ze třídy Motýlků jsou opravdu v naší mateřské škole spokojeni můžeme vidět na jejich tvářičkách. Tento týden společně navštívily DDM a tvořily z keramické hlíny, navštívily Městskou knihovnu, muzeum a ještě stihly poprosit sluníčko, ať už zažene zimu a přivolá jaro.....

           

 Návštěva keramiky a DDM                Návštěva knihovny

        

        Návštěva v muzeu                           Jarní tvoření

 

Kuřátka jsme maličká, vylíhnutá z vajíčka, pěkné žluté peříčko, zdobí naše tělíčko. A že děti ani paní učitelky ze třídy Kuřátek rozhodně nezahálejí dokázaly tento týden, když si svými výtvory vyzdobily jarně třídu, navštívíli Městskou knihovnu, dále navštívily Den otevřených dveří MěÚ Valašské Klobouky, cestou nakrmily hladové kačenky a v pátek je čekalo milé překvapení v podobě studentek PdF Ostravské univerzity, které si pro ně připravily dramatickou výchovu v rámci své praxe.

       Návštěva knihovny                  Krmení kačenek  

   Návštěva MěÚ Valašské Klobouky   

        Práce v centrech         Dramatická výchova studentek z PdF Ostrava

  

  "Sametové tlapičky? Ty mají jen kocourci a kočičky. Ať běhají po poli, koberci či po mechu, nebo letí přes kameny bez dechu.Vždy mají sametové tlapičky. Kdo? – No přec ty nejkrásnější šelmy – kočičky." A že naše Koťátka mají nejenom sametové tlapičky ale i šikovné se pojďte podívat....

Kniha není jen sešitý nebo slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru, kniha je kamarád, který je vždy na blízku, kniha je lék když máme bolístku. Děti ze třídy Hvězdiček dnes navštívily Městskou knihovnu a Muzeum ve Valašských Kloboukách a dozvěděly se mnoho zajímavého o dětských knížkách, jejich autorech a obrázkových biblických příbězích.

"Veverka čiperka, sedí v rudém kožíšku, ráda jí jadérka z ořechů a oříšků. Skoč, veverko, skoč, s námi se tu toč." A jak se umí "otáčet" děti ze třídy Veverek se pojďte podívat.....

Dnešní krůčky dětí ze třídy Kuřátek mířily na výstavu "Bible, včera, dnes a zítra", která byla k vidění v Muzeu ve Valašských Kloboukách. Děti měly možnost prohlédnout si více než 300 různých exponátů v 80 jazycích včetně češtiny. Kromě dvou nejstarších Biblí z roku 1549 a 1556 mohly děti vidět různé Bible, kancionály, zpěvníky, modlitební knížky, obrázkové Bible, Biblické příběhy pro děti a mládež. Výstava to byla jistě zajímavá, Omluvte  prosím zhoršenou kvalitu fotografií.

"Na jaře se hlína budí, sněženka ji nožkou studí. Našlapuje lehce nachladit ji nechce. Už aby tu jaro bylo, sluníčko nás potěšilo", to si přály děti ze třídy Motýlků a vítaly sluníčko svými úsměvy a obrázky.

V pátek dětem ze třídy Motýlků udělala radost Honzíkova maminka paní Iva Červenková, která domluvila návštěvu keramické dílničky při DDM ve Valašských Kloboukách. Děti byly nadšené a práce jim šla krásně od ruky.

„Únor bílý pole sílí“, povídala babička. Za komínem vítr kvílí, spěcháme do teplíčka. Ke kamnům se posadíme, k sobě my se přitulíme. A sněhulák za oknem pohlídá nám krásný sen." A jako v krásném snu se mají děti ze třídy Motýlků, pojďte se podívat jak si ve školce užívají..

"Jedna, dva, tři, čtyři, pět, musíš pilně přemýšlet. Napočítat do pěti, to je úkol pro děti." Ale pro děti ze třídy Koťátek je to úkol, který hravě zvládnou, protože tu máme jen samé šikulky .....

"Máme rádi ovoce, koupeme se v potoce, zeleninu rádi jíme, doktora se nebojíme" a děti ze třídy Kuřátek to šly vyzkoušet k paní zubařce jetli opravdu přemůžou strach a vkročí do ordinace. A opravdu po prvotních malinkých obavách, tak vlastně přišly na to, že se nemusí vůbec ničeho bát.... paní zubařka jim ukázala jak se mají správně o zoubky starat a ty nejodvážnější i posadila do křesla.

 

Hurá je tu karneval !!

"Haló pane karnevale, račte dále,račte dále.Všecko máme na míru, z krepového papíru. Já jsem s hůlkou kouzelnice, Veronika slunečnice. Všihcni vás zvem hej,hej,hej, na maškarní rej !" 

        třída Hvězdiček                     třída Koťátek       

       třída Kuřátek                        třída Motýlků

        třída Sluníček                        třída Veverek

  

"Hasič to je prima chlap, nebojí se riskovat. Hasí oheň, vodou stříká, přitom volá na Pepíka. Pepík běží pro pomoc, ohně je tam moc a moc. Siréna už v dáli houká, srnka na ně z lesa kouká. Plameny jsou uhašeny, hasiči však unaveni. Jsou to chlapi jak má být, v práci musí zápasit." a jak zápasí s ohněm hasiči z HZS ve Valašských Kloboukách zjistily i děti ze třídy Sluníček a že se jim to ohromě líbilo svědčily i oči plné radosti a usměvavé pusinky.  

"Hoří! Hoří! Klakson ječí. Utíkejte do bezpečí! Klakson troubí fanfáru, hasič spěchá k požáru." A i děti ze třídy Veverek a Koťátek se spěchaly podívat jak to chodí u hasičů. Velmi ochotně nám pracovníci HZS ve Valašských Kloboukách ukázaly a předvedli svou náročnou a namáhavou, ale jistě záslužnou práci a patří jim za to velký dík ! A se zážitky odcházely nejenom děti ale i paní učitelky.

"Cupy, dupy, cupy, dupy, zima stojí u chalupy. Vezmeme si rukavice, sáně, boby a čepice, vyběhneme rychle ven, na sněhu se zahřejem." Sníh nám křupe pod nohama a v dětských očích se leskne odraz radosti a štěstí. Tak takový pohled můžeme zahlédnout ve třídě Sluníček a že si tu zimu parádně užívají se pojďte podívat...

"Padá,padá bílý sníh,pojedeme na saních. Pojedeme z kopce dolů,dojedeme za stodolu. Za stodolou lehounce s bruslemi na rybníce, hokej si tam zahrajeme, kdo vyhraje .... uvidíme !" Děti ze třídy Koťátek si užily zimních sportů a že máme opravdové sportovce mezi námi, vám můžeme hrdě ukázat....

"Zítra půjdu do školy, nemusím mít úkoly, nejsem ještě řádným žákem, ale už jsem předškolákem. Zítra půjdu k zápisu,předškoláčci z
tašku s sebou ponesu. Budu v ní mít rodný list, u zápisu budu číst. Budu říkat básničku, a zazpívám písničku. Už se na to těším moc - tak jdu spinkat – dobrou noc.
" Dnes se naši předškoláčci ze tříd Motýlků, Kuřátek a Hvězdiček šli podívat za kamarády do první třídy ZŠ Valašské Klobouky a moc se jim tam líbilo.

"Žila, byla jednou tři prasátka, která se vydala do světa...." a takto začala pohádka, kterou si pro nás připravily děti ze školní družiny ZŠ Ve Valašských Kloboukách. Pohádka se nám moc líbila. Velmi jim za jejich snahu a odvahu a hlavně herecké umění děkujeme.

"Když zahouká siréna - co to asi znamená? S autem k ohni profičí, nebojácní hasiči. Uvidš-li oheň plát! Tak volej sto padesát!" a i děti ze třídy Motýlků navštívily HZS ve Valašských Kloboukách a že se jim tam líbilo - posuďte sami...

"To je křiku, to je smíchu,jenom žádné hádky. Je nám teplo bez kožichu,na nás je mráz krátký. Na ledě si zatančíme, na mráz zadupáme. Zazpíváme bílé zimě, že ji rádi máme." Děti ze třídy Motýlků v zimě rozhodně nezahálejí, pojďte se přesvědčit.....

"Já znám mnoho povolání, pekař nebo strojvůdce, co je však mé velké přání, stát se jednou hasičem. Hasič hasí požáry, pomáhá vždy lidem, řeší všechny maléry ne s ledovým klidem. Hasič, to je pane chlap, svaly má a chytrý je, k požárům nejezdí rád, vždy ale uhasí je." A jak to chodí u hasičů dětem ze třídy Kuřátek a Hvězdiček ochotně ukázaly a předvedli pracovníci HZS ve Valašských Kloboukách. A my jim za to děkujeme!

"Všem zajícům, na mou duši, vždycky v zimě mrznou uši. Závidí nám velice kulichy i čepice." Nám však věru není zima, v Kuřátkách je vždycky prima.

"Mrzne a chumelí, čerti se žení, zajícům v lese moc do smíchu není. Proto si musí hned, když přijdou z procházky, očistit od sněhu uši i ocásky." Děti ze třídy Hvězdiček byly přilepšit zvířátkům do krmelců.

"Hádala se lyže s lyží, co se stane, když se skříží. Kdyby šlo jen o lyže! Vznikly jiné potíže! Sníh se zvedl jako mrak, z lyžaře je sněhulák." Zimní radovánky si pořádně užily i děti ze třídy Hvězdiček, pojďte se podívat......

"Na Tři krále za vesnicí bloudí tu tři koledníci. Šlapy, šlapy - šlápoty pletou se jim do noty. Ťuky - ťuky, už tu jsou, štěstí, zdraví vinšujou." Malí koledníčci byli i ve třídě Sluníček a pojďme se společně podívat jak i oni si užívají zimních radovánek....

"Olízl se mráz. Jednou – a pak zas, a pak mu to zachutnalo, lízal, co mu v cestě stálo : stromy, domy, autobusy, dětské tváře, pusy, nosy. Ty mu tuze zachutnaly !Lízal je až zčervenaly." A zčervenaly tvářičky i dětí ze třídy Koťátek? Jakpak by ne, když venku snížek láká postavit si sněhuláka...

"Moje sáně jsou jak šíp,letí stále líp a líp. Letí jako v pohádce, bum a už jsou v hromádce." Dnešní den byl v duchu zápolení našich předškoláčků. Udály se světové závody v lopatování, ze závodníků sršelo odhodlání a chuť soutěžit. Nakonec se rozdávaly i medaile a na tvářičkách byla vidět spokojenost a nadšení.

Dne 16.1.2013 proběhla v naší MŠ beseda o školní zralosti s paní Mgr. Šobáňovou. Našli jsme zde společně odpovědi na otázky týkající se vstupu do ZŠ, školní připravenosti i možnosti odkladu školní docházky.

"Tak už je tu zase leden, ten, co vládne sněhem, ledem. Narazíme beranice, navlékneme rukavice. Vyrazíme směle ven za ledem a za sněhem. Mráz nás štípe do tváří, oči se nám rozzáří." A jak zářila očka dětem ze třídy Motýlků se pojďte společně s námi podívat.....

"My malí koledníci jsme z dálky přišli k vám a noviny vám nesem, co udály se tam. Je pravda každé slovo a žádné slovo lež; my zazpíváme rádi, vy poslouchejte též: Ať po jablíčku dáte, neb co kdo může dát, vám splatí Jesulátko to v nebi tisíckrát." Krásný adventní čas prožily i děti a paní učitelky ze třídy Koťátek a přejí všem krásné Vánoce.

Sněhové vločky k zemi se snáší, mráz si s okny pohrává, chybí už jen pár stran v kalendáři, vánoční čas nastává. Stromek se těší na nový kabát do něhož se zahalí. "Co bude pod ním?" To smíme hádat, než se dárky rozbalí. Krásné Vánoce si přály děti ze třídy Kuřátek. A jak prožívaly adventní čas, pojďte se podívat......

Jak peřina za peřinou po obloze mraky plynou. Pár těch peřin puklo mrazem, peří se z nich sype na zem. Sláva – sněží! To je prima, letos bude bílá zima! Krásnou klouzačku si užily děti ze třídy Motýlků

My jsme parta sehraná, ze všech koutů sebraná. Rádi se tu všichni máme, Motýlci se nazýváme.

"Vánoční stromeček zavoněl v pokoji, maminka u stolu jablíčko rozkrojí....... " pravou vánoční atmosféru si užili děti a rodiče ze třídy Motýlků.

Ve třídě Sluníček je plno dětiček, hezky si tam spolu hrají, radosti si užívají.

"Vánoce mám nejradši, to jsme všichni spolu. To se nikdo nemračí, času máme horu" a krásný sváteční čas prožili děti i rodiče ze třídy Hvězdiček.

"Sněží, sněží, na špičky věží, na auta, na stromy, na pole, na louky, na čepice, klobouky. Kdo si chvíli počká, spadne na něj vločka. Spadne na něj celý mrak, bude z něho sněhulák." "Konečně sníh", znělo z dětských úst a proto jsme mohly vytáhnou lopaty a hurá z kopce dolů...

 

O Vánocích myslíme na ty, na kterých nám opravdu záleží. Jsou jako bílé vločky, snášející se na naši rozehřátou dlaň. I kdyby se nám nepovedlo všechny tyto vločky pochytat a pošeptat jim tiché vánoční přání na dlani, stále můžeme svá přání pošeptat do zimního vánku a ten je roznese do všech koutů k našim blízkým. Jedno takové krásné předvánoční odpoledne si udělali děti a rodiče ze třídy Koťátek.

 

Mikulášské perníčky pro kluky i holčičky .... děti ze třídy Motýlků si letošního Mikuláše parádně užily

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé, po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé..... Společně s dětmi jsme prožily krásné chvíle na ČSOP Kosenka, kde nás seznámily s průběhem tradičních valašských Vánoc. A že šlo o úžasnou podívanou, posuďte sami.

"Čerti a čertidla vařili si povidla. A malý čertíček spálil si prstíček, když si chtěl osladit svůj mlsný jazýček." U Veverek se taky čertovsky dařilo ....

"Čerte, čerte, čertíku, co to neseš v pytlíku?" Děti ze třídy Koťátek se čertíků určitě nebojí a proto dostaly od Mikuláše bohatou nadílku.

"Mikuláši, andílku, děkujem za nadílku, tobě čerte slibujeme, že už zlobit nebudeme." Dnes 6.12.2012 za náma zavítal Mikuláš, andílek a čertíci, to bylo veselo ....

Děti ze třídy Hvězdiček jsou "po čertech" šikovné, posuďte sami a jak se umí radovat z první sněhové nadílky... jen nakoukněte.

Už nastává zas ten vánoční čas...... Dne 4.12.2012 jsme se "naladili" na vánoční notičky v ZUŠ Valašské Klobouky.

Krásný betlém s pohybujícími se dřevěných postavičkami a zvířátky jsme mohly zhlédnout v Červeném domě ve Valašských Kloboukách. Postavičky z našeho valašského kraje oživly pod rukama Jana Chovance ze Študlova. Děti se nemohly vynadívat a oči nám přecházely nad tou nádherou.

"Mikuláši, Mikuláši kdo to tady děti straší, kdo tu řinčí řetězem a proč s Tebou přišel sem, rohatý, rohatý s metličkou až na paty...." Dnes se ze školky linula písnička za písničkou. Nejdříve jsme si nacvičili písničky pro Mikuláše a potom jsme radostně přivítali advent vánočními písničkami v doprovodu kytary.

My jsme hravá koťata, velká a ne prťatá. Protože se rádi máme, do školičky utíkáme. Ať je s áami každý rád, i kočičák - kamarád"

Ogar Martin se vydá do pekla zachránit duše dvou pošetilých dívek, princezny Dyšperandy a služebné Káči, které v touze po ženichovi lehkomyslně naletěly ďábelskému mámení. Poutavý děj, který byl protkán krásnými valašskými písničkami, se šťastným koncem si získala naše srdíčka. Pohádku "Hrátky s čertem" si pro nás připravily děti z DDM Valašské Klobouky.

Děti ze třídy Motýlků si to ve školce náramně užívají. Posuďte sami, jednou jedou do země Indiánů a podruhé už jsou v samotném pekle......

V pátek 23.11.2012 nás krůčky zavedly do Horní Lidče, kde jsme shlédly betlémský příběh o narození Ježíška. K betlému nerozlučně patří pohyblivé figurky, jejichž prostřednictvím ožívají stará řemesla a zvyky, a tak jsme si společně  připoměly pravé tajemství Vánoc a odnesly si do svých domovů sváteční atmosféru.

"Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla. Kdo jí mrkev, ředkvičky, bude zdravý celičký. "A že to děti ze třídy Motýlků myslí vážně, tak vám ukážou, co všechno dokážou.

Každé ráno vstávám a pak z okna mávám, už se těším do školy, až budu dělat úkoly. V družině se hezky bavím, v jídelně se dobře najím. A ještě mnohem mnohem víc čeká naše předškoláčky ve škole, ale zatím se do školy šli jen podívat, co tam vlastně na ně čeká a na co se mají těšit.
"Byl král a ten měl u hradu krásnou zahradu s jabloní, na které každou noc vyrostlo jedno zlaté jablko, ale ráno tam již nebylo....." Dnes 8.11.2012 nám odhalila loutková pohádka " O ptáku Ohniváku a lišce Ryšce" tajemství jedné zahrady a mocné síly lásky a dobrého srdce. 

"Kdo má chytrou hlavičku ,denně chroupá mrkvičku. Je to zdravé na oči, s rýmou také zatočí. Do polévky salátu, zůstane i pro tátu." Zdraví chceme všichni být, k doktorovi nechodit. Ale děti ze třídy Veverek si na doktory dokonce zahrály a vyzkoušely s opravdovou paní doktorkou jak ťuká zdravé srdíčko.

"Máme rádi ovoce, koupeme se v potoce, zeleninu rádi jíme, doktora se nebojíme !" A že je tomu skutečně tak, nás přesvědčí děti ze třídy Koťátek. Dokonce si vyzkoušely jaké to je u paní zubařky a opravdu se nebály ......

Podzim létu zamával, ahoj léto, musíš jít. Ruku svou mu podával,prostě to tak musí být. Podzim ale rádi máme s dráčky mi si pohráváme. A děti ze třídy Sluníček si takového dráčka samy i postavily.

Listí žloutne, dolů padá, podzim já mám tuze ráda. Jak se krásně vybarvuje, nevadí, že zima mi je. I když podzim kraluje, ve školce nám prima je. A že je to pravda, nakoukněme společně do třídy Motýlků.

V pondělí 29.10.2012 k nám přijelo maňáskové divadlo Šikulka z Kroměříže a i tentokrát se třemi pohádkami. Každá pohádka dětem přinesla mnoho nových a cenných rad. A o čem dneska pohádky vlastně byly ? První pohádka byla o rozmazlené sestřičce, druhá pohádka nás naučila, jak předcházet bacilům a s třetí pohádkou jsme pomohly najít zatoulané koťátko.

"Hádaly se houby, hádaly se v lese. Kterou z nich si houbař v košíku odnese. A už kráčí lesem hobař kudrnatý. Nevzal ani jednu,byly jedovatý." Děti ze třídy Motýlků se taky vydaly nakouknout do tajů lesa a ten jim ukázal, co krásy podzim dokázal.

"Cupy - hupy - už je tady! Podzim zajal lesy, sady, letos zrovna jako loni s větrem po poli se honí, slunci v dálce šátkem mává, listí zvolna opadává" ... Motýlkům to nevadí, hraním nudu zahání.

"Jede říjen ve zlatě, v hnědožlutém kabátě. Ovoce nám nese v koši, radujte se dívky, hoši. Buďte hodně veselí, říjen všechny podělí." A jak krásně pracují a z práce se radují, hrají si dovádějí děti ze třídy Veverek ? Pojďte zaklepeme na dveře a úsměv nám je otevře.

"Lez, veverko, lez, zná tě celý les. Zná tě smrk a zná tě jedle i ta borovice vedle. Zná tě dub a zná tě buk i holky, kluci co jdou z hub." A že se nám letos urodilo, jen se pojďte podívat. Krásnou podzimní lesní procházkou si zpříjemnily dopoledne děti ze třídy Hvězdiček.

Podzim je tady, listí hraje všemi barvami, nad loukami létají papíroví draci... a Koťátka si vyrobí draka ze špejlí a papíru. Je to natotata, už se točí ve víru! Větřík mírně pofukuje nad loukou i nad polem. Drak ve vzduchu poletuje, my ho sledujem...

Celý den v úterý lilo, nám se dílko podařilo. Kuřátka dnes "dýňovala", z jablek ježky udělala. Byla dobrá nálada, jedním slovem : PARÁDA !

"Podzim je tu zase s námi, stromy v barvách jako pávi, listí na zem snáší se, slunce občas mračí se. Ale to nám nevadí, ve školce nám poradí, jak si dobře zahrát a nad nudou vyzrát." A to nám ukáží děti ze třídy Hvězdiček, pojďte se podívat .....

Dnes nám opravdu přálo počasí, tak jsme se mohli vydat na putování za ovocnou vůní na zahradě naší MŠ. A že těch vůní tam opravdu bylo ... z jednoho koutku se linula vůně čerstvých nastrouhaných jablíček, z druhého koutku vůně moštu, o kousek dál nás zval k ochutnání ovocný čaj a opodál svou osobitou vůní přitahovala pečená jablíčka a to všechno za odměnu po zdolání ovocných úkolů.

Dnešní den byl pro mnohé naše děti vyjímečný. Šly se podívat do Domu dětí a mládeže, kde si pro ně připravili ukázku z kroužků, které DDM provozuje a směly si vyrobit malou pozornost z keramické hlíny. Moc se nám tam líbilo a víme. že mnohé děti i se svými rodiči kroužky DDM navštěvují a po dnešním dnu jich určitě přibude

Dnes v úterý 9.10.2012 jsme  shlédli výpravnou pohádku "Labutí princezna"na motivy známého baletu o zakleté princezně, která bojuje  proti úkladům zlého kouzelníka. Princi a princezně s velkým úsilím drželi palečky, ať jim všechno dobře dopadne. Pohádka skončila šťastně a my jsme si prožili nádherných 60 minut, kdy nám bylo umožněno zaposlouchat do krásné hudby Petra Iljiče Čajkovského. A je až k nevíře, když jsme si později vyprávěli o zážitcích, jaké v dětech zanechala pohádka, se objevovala slůvka jako úchvatná, krásná, nádherná, okouzlující....

Byl to opravdu krásný zážitek, který stál za to. Děkujeme !

Ať je pátek nebo svátek, pojďte s námi do Kuřátek. Pohleďte, co celý den provádíme s úsměvem. Máme se zde velmi rádi, všichni jsme tu kamarádi.

" Není zelí jako zelí, některý je zelíčko, některý je ¨nemaštěný, některý jen maličko." A to letošní zelíčko, které se připravuje na tradiční Mikulášský jarmark, se zase povedlo, a tom se byly přesvědčit i děti ze třídy Hvězdiček. Byly prostě "omrknout" jak se to dělá a že jim chutnalo, o tom nemůže nikdo pochybovat.

" Umím běhat, umím stát, nad hlavu si ruce dát. Umím chodit pomaličku, umím hrát si na žabičku. Umím chodit jako rak. Věřte mi to, je to tak! " A co všechno umí děti ze třídy Motýlků se pojďme společně podívat .....

Dne 27.9.2012 jsme všichni společně shlédli příběh o zlé královně, hodné princezně a zlu, které se nakonec potrstalo samo a jak už to v pohádkách bývá, opět zvítězilo dobro nad zlem a to všechno v doprovodu krásných písniček, které si mohly děti notovat s princeznou i panem králem.

Podzimní vycházkou si zpestřily dnešní dopoledne děti ze třídy Hvězdiček. Navštívily obchod s ovocem a zeleninou a potěšily se s koníkem a pejskem. A že se jim to líbilo, to uvidíte sami.....

" Kdo a kdo  a kdo to je, co tu kolem brousí, kdo si nedá pokoje, všude strká vousy, či a či a čičičííí jsou to děti kočičí ..." a takto se to hraje a dovádí ve třídě Koťátek.

"Být s koněm je ráj, projedu s ním svět a kraj. Někdy si s ním zaběhám, někdy si s ním povídám. Koníci to mají rádi, jsou to dobří kamarádi." V pátek 21. září 2012 nás do naší MŠ navštívil kamarád z Rodinného centra Kaštánek koník., který nám ukázal jak krásný je pohled na svět ze hřbetu koníka - poníka.

"Navlékáme korálky, barevné jak broučci v trávě. Různorodé oválky dovádí nám v rukou hravě." A takto prožívaly první dny v novém školním roce děti ze třídy Veverek.

Úžasný zážitek měly děti ze třídy Hvězdiček, Motýlků a Kuřátek, které navštívily Hostětín a tamní moštárnu. Dětem zaměstnanci ukázali domácí zpracování jablek na přírodní jablečnou šťávu a jejich sušení. A vy můžete být taky u toho.....

Vítr se ve větvičkách pohoupává a potichoučku šumí tráva. Nebe je plné obláčků a naše školka zase školkáčků. A takto prožívaly první dny v novém školním roce děti ze třídy Hvězdiček.