FOTOGALERIE - školní rok 2014/2015

Školní rok 2014/2015 se nezadržitelně přiblížil ke svému konci a před námi jsou vytoužené prázdniny a my už můžeme vzpomínat na to, jaký byl právě tento školní rok u nás v mateřské škole a v naší třídě Kuřátek. Končí školní rok s bezvadnou partou dětí a jejich rodičů. A aby to vzpomínání a loučení tolik nebolelo, tak jsme si jej ve čtvrtek 25.6.2015 pořádně osladili. Uspořádali jsme na zahradě naší MŠ společně s rodiči našich dětí "Palačinkovou párty aneb sladké loučení s MŠ". Každý ochutnal a nakonec jsme si společně připili na hezké prázdniny, budoucím školákům popřáli hodně úspěchů ve školních lavicích a ostatním našim dětem i jejich rodičům přejeme radost z dalších dní.

Ve čtvrtek dne 25.6.2015 v 9.00 hod. vystoupily naše děti ze třídy Hvězdiček a Kuřátek se svým "Hvězdným tancem" v podnikatelském centru ve Valašských Kloboukách. V rytmu smyslné samby tak zahájily již 16. ročník tradiční akce, která se koná vždy na začátku prázdnin pod názvem Valašské kumštování. Přišli nás povzbudit i kamarádi z jiných tříd naší MŠ a se slzičkami v očích sledovali naše výkony i hrdí rodiče, babičky i dědečkové. Holkám se vystoupení moc povedlo a nám jen zbývá poděkovat za snahu a píli, kterou přípravě věnovaly s přáním krásných prosluněných práznin.....

"Prázdniny jsou hurá tady, celé léto je před námi, na tábor a koupaliště nebo jen na dětské hřiště už se moc moc těšíme, užít si to umíme!" i děti ze třídy Koťátek si krásně užily ty své poslední dny v tomto školním roce.

"Slunce svítí, bazén volá, dneska už nám končí škola. Dva měsíce volna máme, co s tím časem uděláme? Někdo jede na tábor, jiný učí zpívat sbor, lesních ptáků na palouku, hlavně, že jsme přitom venku!" děti ze třídy Sluníček společně zamávaly školnímu roku 2014/2015 a už teď se těší na ten rok nastávající.

"Rozlučte se, kluci, holky, už je tady konec školky. Na vás starší šesti let čeká nový školní svět." děti ze třídy Kuřátek si ještě naposledy užily společné chvilky. Po prázdninách už někteří zasednou do školních lavic a  tak si alespoň společně naposledy zamlsaly a pak společně zavolaly..."HURÁ PRÁZDNINY!!"

 

Každoroční rozloučení předškoláků s MŠ v podobě „Noci skřítků" se uskutečnilo ze středy 24.6. na čtvrtek 25.6.2015, kdy jsme prožili s našimi předškoláčky ze tříd Kuřátek, Motýlků a Hvězdiček krásné chvíle plné radosti, štěstí, odhalování záhad a dobré nálady.

              

      5.třída - Hvězdičky      1.třída a 2.třída - Kuřátka a Motýlci

 

Již od pradávna je známo, že brumovský hrad je opleten záhadami a tajemstvím. Děti ze třídy Kuřátek, Motýlků a Hvězdiček se vydaly dne 24.6.2015 vláčkem jedno takové tajemství odhalit. V branách brumovského hradu nás všechny uvítal kastelán hradu, který nám hrad představil, ukázal nám jeho tajná zákoutí a prozradil nám, kdo všechno v tajuplném hradu straší. Nebáli jsme se ani když podzemí hradu potemnělo a zjevil se tajemný černý rytíř s loučí a hradní paní Vilemína se svou dceruškou, která díky pergamenu směla vyjít s námi na nádvoří hradu a tam si s náma zahrát, zazpívat a zasoutěžit si. A když jsme zvládli všechny úkoly na jedničku, tak nám hradní paní prozradila, že má ukrytý tajmený poklad. Předala nám mapu k pokladu a popřála nám hodně sil při zdolávání překážek, a protože to byl den kouzelný, ožívaly nám na zpáteční cestě i pohádková stroření. V lese nás přivítala lesní víla Lesněnka a kousek dál podřimovala myška, která nám mohla najít tu jedinou a správnou cestu k vytouženému sladkému pokladu. Zpátky nás odvezl vláček a s sebou jsme si odvezli nejen v batůžku papírky od bonbónků, ale hlavně spoustu zážitků.

          

       5.třída - Hvězdičky           1. a 2. třída - Kuřátka a Motýlci

 

V úterý 23. června 2015 proběhlo v prostorách HZS Zlínského kraje ve Zlíně slavnostní vyhodnocení nejlepších výtvarných a literárních prací okresního kola soutěže „Požární ochrana očima dětí“. V zasedací místnosti HZS ZK převzaly děti ( Eliška Bučková - 1.místo, Vojtěch Struška - 3.místo ) diplomy a věcné ceny. Následně územní odbor HZS ZK zajistil pro všechny účastníky odbornou přednášku spojenou s prohlídkou garáží se zásahovou technikou a nově vybudovaného multifunkčního výcvikového a sportovního areálu. Našim výhercům srdečně blahopřejeme !

 

V úterý 23. června se v prostorách MŠ konalo divadelní představení ZŠ Lačnov pod vedením paní učitelky Odehnalové, která se svými svěřenci předvedla jevištní podobu známé knížky a ještě známějšího večerníčku – příběhů Macha a Šebestové, žáků 3.b. Nechyběli ani spolužáci Kropáček, Pažout a Horáček, paní Kadrnožková, pes Jonatán, paní učitelka – a mnozí další. A samozřejmě jsme mohli vidět, jak to bylo s kouzelným utrženým sluchátkem, jak bojovali s Kropáčkovou angínou a byli jsme svědky i přepadení piráty na dobrodružném výletě. Představení se nám moc líbilo a chvílemi jsme někteří Machovi a Šebestové to kouzelné sluchátko i malinko záviděli, to by se s ním daly dělat věci.........

 

Ve středu dne 17.6.2015 se vydaly děti ze třídy Veverek, Motýlků a Kuřátek na poznávací výlet do Envicentra, které má sídlo ve Vysokém Poli. Cílem bylo poznávat zvířátka, která se dnes běžně i méně často chovají. Naučily se, jakou potřebují od nás péči a co nám za to dávají. Nakonec se mohly se svézt i koňským povozem, který je zavezl k "voňavé" bylinkové cestičce ke kapličce. Odměnou za zdolání pro nás byla tamější zdravá voda. Výlet se nám moc líbil a navzdory počasí, které nás neustále strašilo svými mráčky se vydařil.

 

Rok po roce léta běží, zastavíš je ale stěží, nedělej si z toho nic, že je ti zas o rok víc. Hodně štěstí, hodně zdraví, když je co, tak ať se slaví. Vše nejlepší přejí děti a paní učitelky ze třídy Kuřátek.

 

"V červnu modré zvonky zvoní, květy bezu zdáli voní, plachý drozd líbezně zpívá, prasátko únavou zívá. V červnu léto začíná a poslední hodina, ta, než slunce přes plot skočí, tak ti teplem zlátnou oči." Děti ze třídy Kuřátek společně přivítaly první letní dny a to tak, že hezky svěže. Nejdříve sladkou zmrzlinkou, kterou si samy vyrobily a dalším příjemným osvěžením byly i melouny, které nám darovali rodiče Amálky Šimoníkové, za což jim patří velký dík.


"Sluníčko se probudilo, paprskama zasvítilo, pohladilo kytičky, zvířátka i dětičky. To vše udělalo jen, aby měli hezký den." a hezký den mají vždy i děti ze třídy Suníček, když se všichni ráno sejdou ve školce a společně si hrají, zpívají i dovádí.

"Veverka se mlsně hladí po bříšku, sedí v mechu u hromady oříšků. Jeden, dva, tři, čtyři, pět... Kdopak mně ten šestý sněd? Ach, má hlava děravá, oči k nebi zvedla vždyť já jsem ten oříšek sama ráno snědla." a jak jsou šikovné děti ve třídě Veverek se pojďte podívat.......

"Račte vstoupit do stanu, přijel cirkus z kaštanů. Máme zvěře plné klece. Slona, tygry a dva strejce z dalekého východu. Postupte až ke vchodu. Zve vás šašek Pepánek do cirkusu Kaštánek." V těchto dnech zavítal do našeho města i cirkus a děti ze třídy Sluníček šly pěkně zblízka omrknout jak  to v takovém cirkusu chodí.

V pondělí dne 8.6.2015 se na zahradě naší MŠ konalo již tradiční pasování našich předškoláčků do řad školáků, kteří již brzy zasednou se svou aktovkou do školních lavic. Počasí nás sice strašilo svými mráčky, ale podařilo se nám za pomoci paní učitelek ze ZŠ hrdě pasovat všechny předškoláky do řad školáků. Po slavnostním ceremoniálu, který jsme završili slolečnou písničkou za doprovodu bouchnutí šampaňského, jsme si každý mohl sníst voňavý buřtík a ochutnat něco málo z toho, co umí uvařit jenom naše šikovné paní kuchařky. Tak se nám pomalinku zase jeden rok blíží do svého konce a my už teď se těšíme na ty předškoláčky budoucí....

Dům dětí a mládeže Valašské Klobouky si pro nás připravil při příležitosti oslav dětského dne stanovištní hru pod názvem "Cesta z města", která se konala v pátek 5.června 2015 ns zahradě DDM Valašské Klobouky. Sluníčko nás svými paprsky volalo ven a Babička Velemína, která bydlí v chaloupce za městem onemocněla. A předtavte si, že se naše dětmi rozhodly babičku navštívit a rozveselit. Ale pozor! Město pro ně nastražilo několik překážek a děti si s nimi musely cestou poradit!

1. třída - Kuřátka

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

6.třída - Sluníčka

Ve čtvrtek 4.6.2015 si připravily rodiče předškoláčků ze třídy Kuřátek pro své paní učitelky obrovské srdíčkové překvapení. Společně s dětmi se přišli rozloučit a poděkovat za krásné a nezapomenutelné chvíle strávené ve školce. Ukápla i slzička při představě, že posádka jako třída se loučí s kapitányy lodi, svými učitelkami, které loď opouští, a že už nám zbydou jen společné vzpomínky. A aby se nám sladce vzpomínalo na úžasné děti ze třídy Kuřátek a samozřejmě i jejich rodiče, tak paní učitelky obdržely albumy plné krásných vzpomínek. DĚKUJEME   


"Dneska máme dětský den, honem děti, pojďme ven! Celý den si budem hrát, skákat, zpívat, tancovat. Školka je dnes také prima. Učitelka s námi zpívá. Krásný den si prožijeme, než se večer rozejdeme. A až večer půjdem spát, hezké sny se budou zdát." děti a paní učitelky ze třídy Kuřátek si celý týden povídaly společně pod vedením budoucí paní učitelky Aničky (studentka 3.ročníku SPgŠ v Kroměříži) o svátku dětí celého světa. A ten svůj velký svátek si společně pořádně užily.

Město Valašské Klobouky vyhlásilo na oslavu Dne Země soutěže pro děti, žáky, studenty i širokou veřejnost. Do letošní soutěže jsme s plným nasazením a odhodláním zvítězit zapojily všechny děti naší mateřské školy, které měly společný úkol ve třídě namalovat zvířátka žijící v zoologické zahradě. Snaha a píle dětí z naší mateřské školy byla po zásluze ohodnocena. V kategorii pro děti z mateřské školy zvítězila se svým obrázkem zvířat ze ZOO třída Hvězdiček a druhé místo si zasloužila třída Sluníček, které obdržely za svá díla finanční dar. Gratulujeme !

"Panáček nám říká: Stůj! Dobře si to pamatuj! Ať jsi v mžiku na chodníku, ze silnice upaluj! Na můj povel zůstaň stát, přebíhání nemám rád. Uličníci v nemocnici budou na mne vzpomínat." děti ze třídy Kuřátek si povídaly s budoucí paní učitelkou Aničkou (studentkou SPgŠ Kroměříž) o dopravě a jak se mají chovat na silnici i na chodníku.

Na ulici Čs.armády ve Valašských Kloboukách ve výloze prodejny paní Irmy Cmajdálkové - Textil Irma - bylo vystaveno tablo předškolních dětí, které už brzy naposledy projdou brankou naší MŠ a 1.9.2015 hrdě vstoupí s taškou na zádech do první třídy základní školy. Tímto jim za celý kolektiv MŠ přejeme, aby i ty další dny ve škole byly tak krásné jako ten den první. Tímto bychom chtěli srdečně poděkovat paní Cmajdálkové za ochotu při instalaci tabla.

 

Dnes v pondělí 2.6.2015 k nám zavítali klauni z města zábavy a kouzel. Jsou to kamarádi všech dětí, cestují za nimi, kamkoli je potřeba a dneska i k nám do školky. Ukázali nám, že umí děti rozesmát, naučit je kouzla a pobavit je. A tak jsme společně oslavili svátek všech dětí.

Dne 27.5.2015 jsme společně s dětmi navštívili v Podnikatelském centru ve Valašských Kloboukách výstavu mapující koloběh odpadů od jejich vzniku přes recyklaci až po užití recyklovaných materiálů v běžném životě. Poutavým způsobem nám bylo vysvětleno, jak odpad vlastně vzniká, kam odpad patří, jak jej máme třídit a za pomoci pana Tříďáka jsme splnili pár úkolů na téma ekologie. Odnesli jsme si všichni kromě bonbónu za odměnu i dobrý pocit z toho, že třídit je vlastně zábava.

"Ta Sluneční soustava, kolik planet, děti, má? Slunce tvoří pevný střed, obíhá ho planet svět. Nejblíž Slunci Merkur je, kolem Slunce rotuje. První večer objeví se na obloze Večernice. Večernice Venuše je, to ví každý, kdo dnes tu je. Největší je Jupiter, mockrát větší nežli Zem. Země - to je domov náš, jistě i ty rád ji máš. Mars je rudá planeta, rudě září do světa. Saturn se svým prstencem největším je krasavcem. Ze všech planet nejlehčí Uran se tu otáčí. Na Neptunu zima je, mráz a led tam panuje. Tak je všechny spočítáme: osm planet tady máme." na hvězdáře a kosmonauty si zahrály i děti ze třídy Kuřátek  a objevovat tajemství vesmíru jim nedělalo žádné potíže.

 

V pátek 22.5.2015 jsme společně zamířili na prostranství před mateřskou školou, kde na nás čekalo příjemné překvapení v podobě členů společnosti na ochranu dravých ptáků - Seiferos. Děti si dravce směly prohlédnout a dostaly poutavý výklad o tom, čím je který dravec zajímavý a v neposlední řadě byly zapojeny i do ukázek, ve kterých si vyzkoušely zavolat si dravce na ruku. Po krátkém a poučném výkladu nám členové společnosti Seiferos ukázali útoky dravců na atrapy zvířat tažené navijákem. Byl to krásný zážitek.

"Děda vodník v důchodu neleze už pod vodu. Pod hladinou do týdne nebezpečně nastydne, pak si v chýši z rákosu kape kapky do nosu – hastrmanské hepčíkání ruší ryby při plavání." děti ze třídy Motýlků si přiblížily život nad hladinou i pod hladinou.

Dnes 20.5.2015 k nám opět zavítala vzácná návštěva. Přišel za náma čtyřnohý kamarád labrador Ariska - canisterapeutický pejsek. Společně jsme si vysvětli pojem a funkce canisterapie, ukázali nám, jak se o pejska starat, čím ho krmit a co vůbec nesmí, co je pro něho dobré a co špatné, jak nás pejsek může ochránit a naopak, jak se můžeme bránit proti útoku zlého psa. Byl to krásný a neocenitelný zážitek pro všechny .....

"Milá paní učitelko, v kalendáři máme dnes psáno, že před lety se něco moc významného stalo. Narodil se človíček, kterému dnes přejem od srdíček,aby se mu pořád jen krásně žilo a kolem něj bylo stále milo. Také zdraví ať mu slouží, ať nemá nikdy žádnou nouzi v lásce, štěstí a dobré náladě, ať je prostě pořád v pohodě. Krásné narozeniny přejí děti a paní učitelka z Kuřátek." takto připraviliy krásnou oslavu narozenin paní učitelce děti spolu s paní učitelkou ze třídy Kuřátek.

Co na to říct....... snad jen jedno velké  D Ě K U J I

 

"Až rozkvete konvalinka, svátek bude mít maminka, to já přece dobře vím, dám jí pusu, nezlobím.Taťka v ruce kytku nese, pak se jdeme projít lesem. Sluníčko se na nás směje, budem hodní, slibujeme." a na svátek maminek se takto připravovaly i děti ze třídy Motýlků.

"Na jaře, když slunce svítí, objeví se první kvítí. Narcisy a tulipány, zdobí žlutě všechny brány. Sluníčko je přivolalo, jaro zase přivítalo, skřivánka je slyšet hlas, nastal krásný jarní čas." a aby ten čas byl ještě krásnější a to naše sluníčko stále víc na nás vykukovalo z mraků, rozhodly se děti ze třídy Veverek ozdobit kytičkama i školku.


 

Druhou květnovou neděli slaví všechny maminky svůj svátek. V naší školičce tradičně tomuto krásnému svátku věnujeme náležitou pozornost, a ne jinak tomu bylo i letos. V jednotlivých třídách se konaly besídky určené právě pro maminky. Děti prostřednictvím veselých a milých básniček, divadelních představení, písniček i tanečků maminkám vyznaly svou opravdovou a čistou lásku. A nakonec ještě přidaly své vlastnoručně vyrobené dárky, které mají cenu zlata!!!

        1.třída - Kuřátka             3.třída - Veverky

   

       5.třída - Hvězdičky                 2.třída - Motýlci

 

     

        6.třída - Sluníčka                        4.třída - Koťátka

 

Krásný příběh s ještě krásnějšími kulisami a skvělými hereckými výkony nám předvedly děti ze ZŠ Valšské Klobouky pod vedením paní vychovatelky, kteří nám přišly v pondělí 11.5.2015 zahrát pohádku o Medvídkovi PÚ, pod názvem "Jak medvídek PÚ dobyl severní točnu". A jak to v pohádkách bývá, všechno dobře dopadlo a my se už teď těšíme až k nám zase zavítají děti ze ZŠ Valašské Klobouky s novou pohádkou.

V neděli 10. května 2015 proběhl v kulturním domě Klobučan tradiční program ke Dni matek. A nesměly chybět v plejádě přehlídky talentovaných dětí ani naše holky se svým "Hvězdným tancem". A že se jim vystoupení povedlo, o tom není zajisté pochyb, protože to tancovaly hlavně srdíčkem a pro všechny maminky.

 

Konec dubna již patřičně patří tajemnu a ne jinak to bylo i ve třídě Kuřátek, kde se to čarodějnicemi a kouzelníky jen hemžilo. A když čarodějnice odletěly na svých košťatech mohly se děti ze třídy Kuřátek vrhnout na přípravu oslav svátku všech maminek.

 

Ve středu dne 6.5.2015 se vydali děti ze třídy Koťátek a Sluníček do Envicentra ve Vysokém Poli. Výlet se nám moc líbil a navzdory počasí, které nás neustále strašilo svými mráčky se vydařil.

  

     4.třída - Koťátka                   6.třída - Sluníčka

V úterý 5.5.2015 jsme navštívili divadelní představení v KD Klobučan pod názvem "Princezna se zlatou hvězdou na čele." Děj nás zavedl do království krále Dobroslava, jehož jediná dcera princezna Lada právě slaví osmnácté narozeniny. Ty zkazí návštěva obhroublého krále Kazisvěta, který vládne v sousední zemi a nutí Ladu, aby se stala jeho ženou. Lada musí před zlým Kazisvětem z otcovského království uprchnout a hledat štěstí daleko od domova. Všechno dobře dopadlo a my jsme nakonec mohli s úsměvem na rtech si společně s princem a princeznou zatančit.

 

A je tu čas krásných výletů za poznáním. A nebylo tomu jinak ani u nás. V pondělí 4.5.2015 se naši předškoláčci vydali plni radostného očekávání a odhodlání na výlet do ZOO Lešná. Zprvu nám počasí moc nepřálo a dokonce i pár kapiček na nás spadlo, ale my jsme se nevzdali a dnešní výlet si patřičně užili.

                  
1.třída - Kuřátka a 2.třída - Motýlci                5.třída - Hvězdičky

Ve čtvrtek 30.4.2015 nás navštívilo maňáskové divadlo Štenberk se svými pohádkami „Budka v poli“, „Máša a medvěd“ a „O Budulínkovi“, ve kterých se děti zamyslely nad vzájemnou pomocí kamarádů v nouzi, řešily nevhodné chování medvěda, lišky i neuposlechnutí Budulínka. Pohádkové představení se nám líbilo a už teď se těšíme na další návštěvu našich kamarádů.


"Ten, kdo je má, ať se chlubí, ty je můžeš taky mít ! Co dokážou zdravé zoubky ? Celou pusu rozsvítit." Navštívily nás studentky oboru Zubní lékařství a učily děti čistit zoubky. Děti se seznámily s tajemnými zákoutími dutiny ústní, o příčinách, které způsobuje zubní kaz, byla jim hravou formou přiblížena správná technika čištění zubů a především správný výběr kartáčku. Děti samotné si prakticky vyzkoušely, jak správně se o zoubky starat, aby nás bacil Cecil už vůbec nikdy nepřekvapil.


Poslední dubnová noc je již tradičně spojována s upalováním čarodějnic. Ne jinak to bylo i u nás na zahradě naší MŠ. My jsme si však počkali na ten pravý den, kdy nečisté síly měly větší moc než jindy a ten pravý čarodějnický rej u nás vypukl již v pondělí 27.4.2015. Počasí nám přálo, tak jsme jsme si oblékli pravé čarodějnické oblečení, splnili pár čarodějných úkolů a tím složili čarodějnickou maturitu a protože jsme si letos na zahradě postavili i májku, tak nám ji ta naše čarodějnice bude po celý čas bedlivě hlídat.

"Povíme Vám příběh kratičký o cestě vodní kapičky. V potůčku se prohání, když ji slunce zahřeje, na páru se promění, kam se potom poděje? Stoupá vzhůru do mraků, je to cesta zázraků. Až má mráček plné bříško, zahromuje „stačí!“ Kapička se změní v deštík, pláštěnku ti smáčí. Tenhle příběh nemá konec, není za ním tečka, kapka steče do potůčku a zas dokolečka." putování kapičky pozorovaly děti ze třídy Kuřátek.
 
"Račte dále, dámy, páni, krásná auta jsou zde k mání, limuzíny, veteráni, splníme vám každé přání." tento týden si plnily přání hlavně kluci ze třídy Motýlků, ale holky určitě nezůstaly pozadu.
"Přijďte, děti, přijďte do zoo, pěšky nebo v náručí, kdo si plete vlka s kozou, zvířátka se naučí. Přijďte, děti, přijďte do zoo, je tam zvířat jako v ráji, jen si dejte dobrý pozor,ať si vás tam nenechají!" děti ze třídy Veverek si nejdříve připomenuly jak znějí různé hudební nástroje, aby si mohly zahrát a zazpívat na cestu do zoologické zahrady.


Bylo jarní ráno, venku začínalo svítat, pomalu se probouzelo i sluníčko na nebi a s ním se probudil skřítek Jarňáček. Protáhl se ve své dřevěné postýlce zrovna ve chvíli, kdy mu dovnitř do chaloupky zasvítilo krásně oranžovožluté sluníčko. Jarňáček viděl, jak je venku hezky, vstal z postýlky a omyl si oči. Když se pořádně rozkoukal, začal mít radost z nového dne a den se mu hned začal dařit. A proto se dnes 23.4.2015 rozhodl, že prožije spolu s kamarády zahradními skřítky a dětmi z naší školky jedno krásné jarní dopoledne spojené s probouzením zahradních skřítků ze zimního spánku. Počasí bylo jako malované a my jsme tak mohli společně ve skřítkovském oblečku přivítat skřítka Jarňáčka, který nás doprovodil na nelehké stezce, kterou si pro nás připravili naši školkoví skřítci a společně pak odmekli bránu do naší zahrady.         1.třída - Kuřátka                  3.třída - Veverky

       4.třída - Koťátka                 6.třída - Sluníčka

      5.třída - Hvězdičky                2.třída - Motýlci

 

"Co máš dělat na červenou, když se kolem auta ženou? Na chodníku klidně stát v jízdní dráhu nevbíhat. Co znamená tahle změna, když je žlutá rozsvícená? Připrav se a pozor dej, čekej nikam nespěchej. A když svítí zelená, co to děti znamená? Malí jako velicí, všichni přejdou silnici." děti ze třídy Koťátek už ví jak se chovat v silničním provozu a určitě je nezaskočí žádný dopravní prostředek.

Děti, paní učitelky a hlavně rodiče dětí ze třídy Kuřátek podpořili myšlenku projektu „Čtení dětem mění životy“ zaměřeného na podporu čtenářské gramotnosti dětí. Každý den po obědě k nám přicházeli rodiče dětí, aby se četbou pohádky nebo příběhu spolu s námi podíleli na rozvíjení dětské fantazie, paměti, jazyka a položili tak základy k získávání čtecích návyků svým dětem pro celý život. Tímto bychom chtěli vyslovit velký dík maminkám, babičkám i sourozencům, kteří se akce zúčastnili a přispěli tak k výchově budoucího čtenáře, tedy člověka kulturního, jenž postupuje eticky, člověka s představivostí, který si v životě umí poradit rozumem, nikoli silou.

"Chodí, chodí zvířátka, vodí s sebou mláďátka. Jejich jména dobře známe, proto na ně zavoláme. Kdo to klepe na vrátka? Kocour, kočka, koťátka. Kocour těžce: buch, buch, buch. Kočka lehce: ťuk,ťuk,ťuk." děti ze třídy Kuřátek se seznamovaly se zvířátky a jejich mláďaty a rozšířily si znalosti o užitečnosti zvířátek.

 

Ve čtvrtek 9. dubna jsme spolu s rodiči a dětmi ze třídy Kuřátek u nás ve školce přivítali jaro. Naše jarní dílnička se nesla v tvořivém duchu. Z různých materiálů a různými technikami jsme vytvářeli jarní dekorace. Vytvářeli jsme pytlíčky na koření, trávové Pepíky, postavičky a zvířátka ze sena a taky jsme si vyzkoušeli pravé barevné čarování technikou Enkaustika. Všichni byli velmi kreativní a díla se nám dařila. Děkujeme všem rodičům i dětem za příjemně strávené odpoledne a těšíme se na další společné setkání.

 

Kniha není jen sešitý nebo slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru, kniha je kamarád, který je vždy na blízku, kniha je lék když máme bolístku. Děti ze třídy Kuřátek, Hvězdiček a Motýlků navštívily Městskou knihovnu  a dozvěděly se mnoho zajímavého o dětských knížkách a jejich autorech. Velký dík patří paní Jařabové, která celou akci měla úžasně připravenou.

        třída Hvězdičky                třída Kuřátka

        třída Motýlci

 

" Navštíví nás zakrátko malé žluté kuřátko. Velikonoce nám všem nese, no tak, lidi, radujme se, svátky jara přichází a pohoda je provází…" a pravou belikonoční pohodu zažily i rodiče a děti ze třídy Sluníček při jejich velikonočním tvoření.

"Jaro ťuká na dveře, kdopak mu je otevře? Vítr, sníh a fujavice drží pevně kliku v ruce. Jaro ťuká: Ťuky, ťuk, chce ho holka, chce ho kluk. Zima ale drží kliku i v posledním okamžiku. Dnes je první jarní den, vyženeme zimu ven. Přivoláme sluníčko, zasviť aspoň maličko!" i děti ze třídy Sluníček už netrpělivě vyhlížejí jaro a teplé sluneční paprsky.

Už po desáté se letos konal tradiční svátek pro všechny šikovné děti z mateřských škol a jejich rodiče s názvem Zlínský škrpálek. Akce se uskutečnila v Kongresovém centru ve Zlíně. Program byl pestrý prezentacemi aktivit, které se v MŠ uskutečňují, chvílemi pódiem vířily barevné kostýmy malých tanečníků, střídaly je písničky, folklórní a country tanečky či pohádková představení. Naši MŠ reprezentovaly děti naší školky se svým "Hvězdným tancem".

"Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z obrázku, všechny holky, které znám, navštívím a vymrskám, než mi dají vajíčko, vyplatím je maličko." velikonoční náladu už měly i děti ze třídy Veverek.

"Neseme Morenu pěkně přistrojenú, neseme Mořocha rovnou do potoka. Morenu nesem s velikým nosem, do vody ji dáme, jaro přivítáme!" a i když to venku nevypadá, tak i děti ze třídy Motýlků zahnaly zimu a přivítali jaro.

"Venku mrzne, vítr fučí, lidé chodí v kulichu. Vždyť už březen brzy končí, jaro, jaro už jsi tu? Už se těším na sluníčko, na vysoké teploty. Když se stromy zelenají a ptáčci zpívají sonety. Už Tě nechci zimo krutá, už Tě bylo letos dost. Koukej mazat hezky pod zem, všem lidičkám pro radost. Tvůj čas skončil, tak to uznej, nedělej už drahoty. Nech nás prosím zase nosit, naše krátké kalhoty." a takto se spaní Zimou rozlkoučily i děti ze třídy Kuřátek.

"Jaro, jaro kdepak jsi? Stále vládnou nečasy. Všichni chceme teplíčko, ať již svítíš sluníčko. Mařenu hodili jsme do vody,
snad se počasí vrátí do pohody. Stále však lidem mrznou kosti při plnění povinností. Jaro prosím, vrať se a ty zimo ztrať se !"
a jara se nemůžou dočkat i děti ze třídy Koťátek.

"Jaro, jaro už je tady! Honem, honem do zahrady! Jaro, to má každý rád, jaro je tvůj kamarád." Naladit se na velikonoční notičku a navodit si jarní náladu přišli rodiče dětí ze třídy Hvězdiček při jejich velikonočním tvoření.

"Venku už nám snížek roztál, chuť do života každý dostal. Z komínů už se nekouří, po střechách běhají kocouři." a jaro přivítaly i děti ze třídy Hvězdiček

"V nůši malý zajíček nesl kopu vajíček, potkala ho včela, jedno po něm chtěla. Dávala mu za to pampeliščí zlato, přidávala hned jabloňový med. Zajíci se zdálo tohle všechno málo, vajíčka si vzal a šel zase dál." a velikonoční atmosféru si naladili na svém tvoření i děti a rodiče ze třídy Motýlků.

"Sluníčko už pěkně rozehřálo led a sníh, sněženka nám z trávy mává, ptáčci zpívaj ve větvích. Vyjdeme si na procházku, na hřišti si budem hrát, z písku hrady postavíme, ahoj jaro, pojď si hrát!" a jarní náladu už mají ve svých tvářičkách i děti ze třídy Kuřátek.

" Koleda, koleda jarní trávo, ať je tady všechno zdrávo, koleda, koleda travičko, vyskoč aspoň maličko, a pak ještě výš, udělej nám skrýš, pro zajíčka, pro vajíčka i pro toho koledníčka, který pokoj nedá a vajíčka hledá." velikonoční zvyky si připomněly i děti ze třídy Motýlků.

"Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem. Všechno se raduje, zpívá a notuje, jaro vítá. První roste sněženka, malá bílá květinka. Druhý zase petrklíček, nese s sebou zlatý klíček. Fialinka voňavá hezkou vůni rozdává. Pampeliška střapatá, celá je jak ze zlata." jaro svým velikonočním tvořením přivítali i děti a rodiče ze třídy Koťátek.

"Kdo chce znát, jak kytky voní, ten se musí předklonit. Kdo se jaru nepokloní, bude z něho škarohlíd." a takto přivítaly první jarní dny děti ze třídy Koťátek.

"Jaro ťuká na dveře, kdopak mu je otevře? Jaro ťuká: Ťuky, ťuk, chce ho holka, chce ho kluk. Zima ale drží kliku i v posledním okamžiku. Dnes je první jarní den, vyženeme zimu ven. Přivoláme sluníčko, zasviť aspoň maličko!" a děti ze třídy Kuřátek přivolávaly jaro svými radostnými tvářičkami.

"Ahoj milé sluníčko, popolez jen maličko. Malý krůček, zahřej louky; vyžeň z ďůlků všechny brouky. Ó, mé Jaro, radost mám! Přijdi blíže, přijdi k nám!" děti ze třídy Veverek již netrpělivě vyhlíží jaro a snaží se svými  úsměvy i konečně přivolat.

" Po stromě šplhá veverka, rezavá, mrštná čiperka. Očka jí svítí jako baterka a tlapky má snad na pérka. Skáče si z větve na větev – ptáte se, kam ten spěch? No přece tu spoustu oříšků musí teď schovat pod stříšku!" a takto si užívají poslední zimní dny děti ze třídy Veverek.

"Sluníčko už pěkně rozehřálo led a sníh, sněženka nám z trávy mává, ptáčci zpívaj ve větvích. vyjdeme si na procházku, na hřišti si budem hrát,z písku hrady postavíme, ahoj jaro, pojď si hrát!" a takto už se na první jarní paprsky těší děti ze třídy Motýlků.

"Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem. Všechno se raduje, zpívá a notuje, jaro vítá. První roste sněženka, malá bílá květinka. Druhý zase petrklíček, nese s sebou zlatý klíček." Jarní kytičky provoněly i třídu Koťátek.

"Svět pohádek patří nám, pojďte se mnou já ho znám. Noc je dlouhá, den je krátký, to je doba na pohádky. Já vám také jednu povím o princezně, o drakovi, loupežnících, o šaškovi. I Oskar kos pohádky má rád, možná se mu také o nich bude zdát..“ kamarádi ze třídy Kuřátek už ví, že existují nejen pohádky, které znají naše babičky, ale i ty, ketré vznikají teď a právě pro nás.

"Jeden, dva, tři, teď, postavíme zeď. Bude to zeď veliká, máme na to zedníka. Cihla sem, cihla tam, žádnou stranu nenechám! Cihly rovně postavit, rovnou zeď pak budem mít." o řemeslech a povoláních si povídaly i děti ze třídy Motýlků.

"Kdo má chytrou hlavičku, denně chroupá mrkvičku. Je to zdravé na oči, s rýmou také zatočí. Do polévky salátu, zůstane i pro tátu." děti ze třídy Hvězdiček měly zdravý týden, nemocí se nebály a na doktory si zahrály.

"Tu je cesta, tu je smrk, na Karkulku číhá vlk. Jak ti sluší šatičky, čepeček a střevíčky. Jak jsi milá, roztomilá. Karkulka ho pohladila....." a takto si děti ze třídy Kuřátek procvičovaly známé i méně známé pohádky. A že jim to šlo, jen se koukněte.

 

Haló pane karnevale,račte dále, račte dále. Elce pelce do pekelce, Koťátka metají kotrmelce.

"Podívejte, kamarádi, dneska máme karneval, ten maj všechny děti rády, kdopak by se masek bál? Všem to dneska hrozně sluší, všem postavám z pohádek, dokonce i bábě s nůší, s nůší, co má na zádech." a karnevalové veselí znělo v uších dětem ze třídy Kuřátek celý týden.

 

Hurá je tu karneval !!

"Karneval nechodí potichu, karneval všichni tu znají. Po kapsách nosívá muziku, z kapes mu písničky hrají. Kdo by se bál, kdo by se bál, za co chci můžu jít na K A R N E VA L !"  

         třída Koťátek                             třída Kuřátek

          třída Motýlků                             třída Sluníček

            třída Veverek                          třída Hvězdiček

 

V dnešní době čím dál více pociťujeme potřebu návratu "ke kořenům". V souladu s tím stoupá obliba přírodních materiálů, jako je například proutí, které upoutává svou barevností i vůní. Pletení užitečných předmětů z proutí, dřív patřilo k běžně rozšířené činnosti. Dnes ale tradiční řemeslo ovládá jen několik posledních mužů a žen z našeho kraje. A my jsme dnes společně s dětmi na ČSOP Kosenka nahlédli do tajů pletených košů, košíčků a ošatek.

           třída Kuřátka                         třída Koťátka      

    třída Veverky a Sluníčka         třída Hvězdičky

          třída Motýlci

"Kdo tu bydlí na paloučku, kdo tu spinká, hejno broučků. Jeden drží malou lžičku, míchá, míchá polívčičku. Jeden čte, a druhý spinká, na postýlce u okýnka. Vstávej, vstávej, broučku milý, broučkové už dávno vstali, honem vyskoč z postele, přišli k tobě přátelé." a přátelé jsou jistě i děti ze třídy Motýlků a co zažily na svém paloučku se pojďte podívat.

"Brzy bude velký bál, hurá, je tu karneval! Nafoukneme balónky, ozdobíme záclonky. Schováme se za masku, jsme jak z hadích ocásků." a takto si s karnavalovou náladou hrály, dováděly a těšily se děti ze třídy Kuřátek.

"Přiběhl k nám pes,měl sportovní dres. Za ním skákal klokánek, že by chtěl hrát fotbálek. Pak přiběhli krokodýli, že by také soutěžili. Zvířátka - a sportovat? No to není jenom tak. Chtějí také své hry mít, nebaví je líně žít. Tak se spolu domluvili, ve všech sportech soutěžili. A tak vyhrál každý z nich kdo nedopřál tělu klid." a tělu klid nedopřávaly ani děti ze třídy Hvězdiček a plnily svědomitě úkoly zimní olympiády.
"Bílá zima, modré mrazy,sněhuláci celí nazí. Proč si, sněh uláku náš ze zimy nic neděláš? Nic lepšího nad mráz není, zima je mé potěšení. Modrá zima, bílý sníh,děti v teplých čepicích." o zimě a zimních radovánkách si nejen povídaly, ale i pořádně si na snížku zaskotačily děti ze třídy Motýlků.

"Padá,padá bílý sníh,pojedeme na saních. Pojedeme z kopce dolů,dojedeme za stodolu. Vločky,vločky,ach to láká postavit z vás sněhuláka! Tančí vločky,střípky zimy,pojďme si hrát spolu s nimi!" Pravou zimní sportovní olympiádu si prožily i děti ze třídy Koťátek.

"Splašila se jedna lyže,že pojede sama. Než ji druhá dohoní,že bude za horama. Tak si jela,jela,jela,dálka tolik láká! A pod kopcem naletěla do sněhuláka. Tak skončila její cesta,to vám byla rána! Sněhuláčí bílá vesta je teď potrhaná." Zimní sportování si užily i děti ze třídy Kuřátek.

"Šampióni lyžování uhánějí z horských strání. Hurá šupem ze svahu,chce to hlavně odvahu." a odvaha rozhodně nescházela dětem ze třídy Sluníček. Prožily pravou zimní olympiádu.

 

Začátek roku bývá pravidelně ve znamení zápisů dětí do prvních tříd základních škol. Nejinak tomu bylo i letos. Pro snadnější vstup do školy volíme pozvolné a pravidelné seznamování předškoláčků se školním prostředím. Ve středu 3.2.2015 se naši předškoláčci šli podívat na své o rok starší kamarády do prvních tříd. Ti jim předvedli, jak umí číst, psát a počítat.

     třída Kuřátek a Motýlků              třída Hvězdiček

"Zítra půjdu do školy. Nemusím mít úkoly, nejsem ještě řádným žákem, ale už jsem předškolákem. Zítra půjdu k zápisu, tašku s sebou ponesu. Budu v ní mít rodný list, u zápisu budu číst. Budu říkat básničku a zazpívám písničku. Už se na to těším moc! Teď jdu spinkat – dobrou noc!" děti ze třídy Kuřátek se už těší .....

"Jaro, léto, podzim, zima,čtyři roční období. I když zima bývá prima nikdo z nás se nezlobí, že už jaro zlatým klíčkem cestu k létu odmyká.“ děti ze třídy Koťátek si popovídaly o času, který tak rychle utíká... ráno a večer, den za dnem, měsíc co měsíc až je tu zase celý rok.

"Když je jaro v plné kráse, když má zelenou, na trávníku kluci hrají s míčem kopanou. A když přijde horké léto, rostou jahody, sejdeme se všichni spolu někde u vody. Na podzim když padá listí z lip a javorů, páni draci koukají se lidem do dvorů. Potom přijde tuhá zima, už jsem na konci, chcete-li tak nashledanou někde na kopci." i děti ze třídy Kuřátek se společně prošly provoněným jarem, zahřály se na letním sluníčku, zamávaly vlaštovkám a nakonec si zadováděly na snížku - prostě v týdnu zvládly celý rok.

"Co se mě nazlobí čtvero ročních období: Jaro, léto, podzim, zima – Kašel, rýma, kašel rýma… Počasí, počasí, kašel s rýmou zápasí: podzim, zima, jaro, léto – Vypotím se, no a je to!" děti ze třídy Motýlků rozhodně s ročním obdobím nezápasily, hravě si s nimi poradily.

"Kdo tu skákal hop a hop, sníh nám poví podle stop. Chodila tu zrána, chodila tu vrána. Pak tu čtverák zajíček, otisk čtvero paciček. Ani bažant nescházel, taky se tu procházel." děti ze třídy Kuřátek si celý týden povídaly o zvířátkách v zimě a že na ně nezapomněly, to jim dokázaly tím, že pro ně připravily dobrůtky, které jim odnesly do lesa.

"Copak se to venku stalo, travička je bílá, okna nám mráz pomaloval, už se chystá zima. Ze skříní hned vytáhneme šály a čepice, nesmí chybět rukavice, ty nás hřejí nejvíce." i když si paní Zima s náma pohrává, dětem ze třídy Hvězdiček to nevadí a na paní Zimu si alespoň zahrají.

Dnes nás navštívilo loutkové divadlo z Uherského Brodu ,,Pohádky od Lenky“ s marionetami a pimprlaty. Paní Lenka Sasínová za námi opět přijela, aby nám tentokrát zahrála hned tři hezké pohádky "O kominíčkovi", "O Majdalence " a ta poslední byla " O popletené huse". Už teď se těšíme až za náma kamarádi opět přijedou.

" Bílé vločky, bílé nebe, sotva spadnou, již nás zebe.Vločky, vločky, ach to láká, postavit z vás sněhuláka! Vločky, vločky, jak jste hbité,škoda, že se rozpouštíte." i děti ze třídy Sluníček si pořádně užily sněhové nadílky a s úsměvěm na líčku přijaly koledu od třech králů.

A tři králové se nevyhnuli ani dětem ze třídy Kuřátek. Ti se dozvěděly vše o symbolice královského svátku : Tři králové označují tři období lidského života – jeden je mladý, jeden je zralý muž a jeden je starý. Mladý král je králem budoucnosti (většinou je vyobrazen v zeleném rouchu – zelená je barva naděje), stařec je králem přítomnosti (proto, že jsoucí okamžik brzy přejde do minulosti) a zralý muž je králem minulosti. Zralý muž je vyobrazován tmavou barvou proto, že je pokryt stínem smrti, který leží nad minulostí.Jména králů mají také svůj význam – Casparus (Kašpar) znamená Strážce pokladu, Melchior (Melichar) označuje Můj král je světlo, Balthasar (Baltazar) značí Ochraňuj můj život.Tento svátek se symboly jen hemží. Dary, které králové nesou, mají také symbolický význam. Zlato zastupuje pevné skupenství, kadidlo všechno, co je plynného skupenství, a kapaliny zastupuje myrha. Myrhu nese vždy král s tmavou tváří, protože tato mast se používala při pohřbech.

"My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta,my přišli jsme k vám zdaleka...." tito tři králové k nám nepřišli vůbec zdaleka, to děti ze třídy Koťátek všem přišly popřát krásný nový rok.

"Cupy, dupy, cupy, dupy, zima stojí u chalupy. Vezmeme si rukavice, sáně, boby a čepice, vyběhneme rychle ven, na sněhu se zahřejem" a děti ze třídy Kuřátek si na snížku jak se patří zařádily.


  Co má vlatně paní Zima za práci ? se dozvěděly i děti ze třídy Hvězdiček : "Obléct všechny do čepic, zasněžit hezky trávu, aby z ní nezbylo nic. Lehce uspat medvědy, ty co o zimě nevědí. Zamrazit rybníky, aby pěkně klouzaly, zasněžit chodníky, aby lidé na nich padali. Tohle všechno zima dělá, minulý rok pěkně bděla. Letos si to vynahradí,tak hurá milí kamarádi !"

Tři králové Kašpar, Melichar a Baltazar se vypravili do Betléma uctít právě narozeného Ježíška. S sebou nesli dary: zlato, kadidlo a myrhu. Proč zrovna tyto dary? A co znamenají písmena K + M + B psaná na dveře? O tom všem si povídaly děti ze třídy Motýlků.

"Na tři krále za vesnicí bloudí sněhem koledníci. Šlapy – šlapy, šlápoty pletou se jim do noty. Ťuky – ťuky, už tu jsou, štěstí zdraví vinšujou." a i děti ze třídy Veverek si zazpívaly a zakoledovaly jako slavní tři králové.

"Na Vánoce kapr zpívá, kapr zpívá v potoce: Přeje rybám šťastné svátky a veselé Vánoce. Ti, co byli nejhodnější,Ježíšek jim nadělí. Nadělí jim čistou vodu v rybníku i v potoce. Aby měli i ti kapři letos pěkné Vánoce." Krásné Vánoce si popřály i děti ze třídy Koťátek.

 

"Hvězdička stříbrná dopadla na zem a všechno kolem nás mění se rázem. Hvězdička stříbrná jehličím zavoní, v zavřeném pokoji zvoneček zazvoní. Hvězdička stříbrná nám zase po roce přináší stromeček, přináší Vánoce." a štědrý den prožily i děti ze třídy Sluníček.

"Dva kapři se spolu přeli, kdo je lepší v rybníce. Brzy je však přerušila rozumnější bělice. "Přestaňte se hádat, braši, jistě každý uvěří, že jste oba stejně dobří na vánoční večeři." Jak probíhal adventní čas a vánoční nadílka ve třídě Motýlků se pojďme společně podívat.....

"Vánoce, vánoce, to jsou pěkné svátky, noc je tmavá, noc je dlouhá, ale den je krátký. Betlém a stromeček, jezulátko k tomu, pastýř nám vytrubuje u našeho domu. Vánoce, vánoce, svátky našich dětí, stříbrná hvězdička nad domovem letí." Vánoce jsou nejkrásnější svátky prožité očima dětí a ta naše očka dětí ze třídy Kuřátek dnes zářila jak hvězdičky na noční obloze.

"Dobře dětem o Vánocích na rybníce, na potocích, zima jim dá pod nohy kousek zmrzlé oblohy. Pro mne zmrzlo modré z nebe, co na tom, že trochu zebe? Honí se tam vesele malí, zmrzlí andělé." Vánoce jsou tady..... zvolaly dnes děti ze třídy Koťátek. Prožili jsme společně krásné vánoční dopoledne a nakonec nám Ježíšek i něco schoval pod stromeček.

 

V úterý 16.12.2014 jsme se s našimi dětmi společně naladili na nastávající dobu radostného očekávání Vánoc. Naše krůčky nás zavedly do Horní Lidče, kde jsme shlédli v doprovodu koled betlémský příběh o narození Ježíška. K betlému nerozlučně patří figurky, jejichž prostřednictvím ožívají stará řemesla a zvyky, a tak jsme si společně  připomněli pravé tajemství Vánoc a odnesli si domů sváteční atmosféru.

                

třída Sluníčka, Koťátka a Hvězdičky     třída Veverky, Kuřátka a Motýlci

Dnes nás ve školce navštívila "Lucka", přišla sama, vystupovala jako tajemná mlčenlivá bytost, bíle zahalená a s maskovanou tváří. A protože svatá Lucie bdí nad domácností, v předvečer jejího svátku chodívaly "Lucky" kolem stavení a dívaly se, zda už se hospodyně chystá na svátky a jestli už začala s předvánočním úklidem. Lucie v jejich podání nosila s sebou peroutku nebo koště a vymetala všechny rohy, zda v nich nejsou pavučiny. Dnes již její tradice téměř vymizela, ale přesto to býval jeden z nejhezčích předvánočních svátků. K nám do školky taky jedna Lucka zavítala. Pojďte se na ni podívat....

"Máma dneska na stoleček, položila věneček. Na něm čtyři svíčky stojí, kol dokola samé chvojí. Taky mašle, jabka, šišky. Mami, tak už zapal svíčky. Dnes jen první zapálíme, pak každou další neděli další svíčku rozsvítíme, to abychom věděli. Kolik ještě že dní zbývá ode dneška do Vánoc, NAŠTĚSTÍ JICH UŽ NENÍ MOC." a takto prožívají adventní dobu děti ve třídě Koťátek.

 

Blíží se k nám nejkrásnější svátky v roce a my jsme společně s našimi dětmi navštívili Červený dům ve Valašských Kloboukách, kde jsme prožili zajímavé chvilky s řemesly našich valašských předků. Na programu se děti dozvěděly nejen zajímavosti o adventu, ale také o Vánocích a zejména jsme si povídali o všem co naše babičky a prababičky zvládli za dob, kdy elektrika a automobily nebyly takovou samozřejmostí jakou jsou dnes. Poutavou formou nám přiblížil pan Mgr. Miroslav Maňas, ketrému bychom chtěli touto cestou za všechny poděkovat, zejména řemeslo papučářské. Děti si odnášely nejem lízátka, která dostaly, ale především hodně nových a jistě zajímavých informací. A cestou zpět do školky si někteří stačili prohlédnout i krásný vyřezávaný betlém pana Zádrapy z Lidečka.

            1.třída Kuřátka                     2.třída Motýlci

        3.třída - Veverky                        4.třída - Koťátka

        5.třída - Hvězdičky                  6.třída - Sluníčka

 

"Betlémská světýlka nesou se tmou, na stromech září s oblohou, šedý mráz přírodě korunu strojí, na oknech ledové obrazce zdobí. V červeném jablíčku uvidíš hvězdičku, po vodě pustíš z oříšku lodičku, popluje daleko, popluje v dál,sváteční nálada zahalí kraj.Podání rukou od srdce jdou, pohledy očí zasněné jsou, lidé se scházejí a šťastní jsou, užij si pohodu Vánoce jdou." V tento krásný adventní čas probíhá vánoční tvoření v jednotlivých třídách, pojďte se s námi podívat, jak tvořivé a šikovné máme rodiče a jejich děti.

            3. třída Veverky                     2. třída Motýlci

          5. třída Hvězdičky                 6. třída Sluníčka

  

         1.třída Kuřátka                      4. třída Koťátka

 

"Doma už voní cukroví, na stolech plno je ovoce, advent nám s nadějí napoví, že blíží se krásné Vánoce." a takto se v adventní dobu připravují na krásné Vánoce děti ze třídy Kuřátek.

"Přišel k nám čert s Mikulášem, přišel nikým neohlášen. Zazvonil a povídal, že by se rád podíval. Nebyl nikdy v naší školce, kde se líbí každé holce, i každému klukovi, Honzovi i Kubovi. Všichni jsme mu děkovali a pak jsme mu zazpívali, ať přinesou zimní čas a příští rok přijdou zas." a takto slavily příchod sv. Mikuláše děti ve třídě Veverek.

"Náš, náš Mikuláš nese dárky hodným dětem, náš, náš Mikuláš nese dárky nám. Když Mikuláš naděluje, čertík za ním poskakuje. Náš, náš Mikuláš nese dárky nám." a naši čertíci ze třídy Hvězdiček si pořádně zaskákali a zatancovali ve sportovním centru.

"Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš na hřišti stál, v ruce velkou berličku, na hlavě měl čepičku, z bílých vousů teplý šál, takhle, děti, vypadal!" a kdeže se vzali čertíci a Mikuláš s anděly na hřišti ? No přece už se začínají scházet, protože zítra bude ten pravý Mikulášsko-čertovský rej.

"Když se čerti ženili, bylo právě teplo! Tancovali rejdovák, až jim z šosů teklo! Ten nejstarší Lucifer, jako kozel skákal, až se kopnul do palce, a pak v koutku plakal!" čertovský rej zažily celý týden i děti ze třídy Kuřátek a že si jej pořádně užily se pojďte s námi podívat......

"Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a četrt přišli s ním, zjistit jestli nezlobím." děti ze třídy Koťátek si nejenom povídaly o Mikulášovi, čertíkovi a andílkovi, oni si dokonce udělaly samy vlastní mikulášskou nadílku.

V týdnu, kdy nám zahořela první adventní svíčka, k nám, jako každý rok, zavítaly děti ze ZUŠ ve Valašských Kloboukách, které pro nás připravily poutavé hudební vystoupení a naladily nás na vánoční notičku. Třída Koťátka, Sluníčka, Hvězdičky  a  třída Kuřátka, Veverky, Motýlci

 

Ve středu 3.12.2014 k nám do školky zavítal Mikuláš spolu s anděly a čertíky. Děti se nemohly dočkat a společně si pro ně připravily, písničky nebo říkanky, které Mikuláši přednesly či zazpívaly. Ale hlavně se těšily na sladkosti, které od Mikuláše v tento den dostaly. A nám nezbývá než dodat : "A Tobě čerte slibujeme, že už zlobit nebudeme......"

                   

  třída Koťátka, Sluníčka, Hvězdičky        třída Kuřátka, Veverky, Motýlci

"Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš pod okny stál. V ruce velkou berličku, na hlavě měl čepičku. Z bílých vousů teplý šál,takhle, děti, vypadal!" Jak vypadá Mikuláš už jistě všichni víme, ale děti ze třídy Motýlků si pozvaly do třídy i vzácnou návštěvu ze samotného peklíčka.

"Když se čerti ženili, bylo právě teplo, tancovali rejdovák, až jim z šosů teklo. Ten nejstarší Lucifer, jako kozel skákal, až se kopnul do palce a pak v koutku plakal." děti ze třídy Hvězdiček se začaly připravovat na příchod čertíků a Mikuláše.

 

"Kdo chce míti krásné zoubky, pevné jako lesní doubky, lesklé jako perly pravé, bělostné a stále zdravé, každé ráno, když se myje kartáčkem vždy čistí si je. Fluorka se k tomu hodí, prospěje a neuškodí. Nejen vpředu, také vzadu musí čistit zubů řadu, také než jde na postýlku, obětuje zoubkům chvilku, přidá do své skleničky, trochu zubní vodičky." děti ze tříd Veverek, Koťátek a Kuřátek byly navštívit paní zubařku, dozvěděly se mnoho zajímavého a věřte nebo ne nebály se ani zubní vrtačky. A tímto bychom chtěli poděkovat paní MUDr. Kratochvílové, že si na nás našla chvilinku svého drahocenného času a ochotně se nám věnovala. Děkujeme !

   třída Veverek a Koťátek            třída Kuřátek

"To je bříško, to jsou záda, to je čelo, tváře, brada, to jsou lokty, ramena, chodidla a kolena. To jsou boty, kalhoty, košile a svetr, Copak je to dohromady? No, přece já…." děti ze třídy Sluníček poznávaly svá tělíčka a orgány a zjistily, že mají srdíčka opravdu na "pravém" místě.

"Zdravé nohy, zdravý chrup, to by chtěl mít každý kluk. Mrkvička je pro holky, co chodí k nám do školky. Zdravě jím, zdravě spím, doktora se nebojím." děti ze třídy Kuřátek dokázaly, že se doktora opravdu nebojí a že zatočí se všemi bacily.

"Kdo má chytrou hlavičku ,denně chroupá mrkvičku. Je to zdravé na oči. S rýmou také zatočí. Do polévky salátu, zůstane i pro tátu."  zákoutí našeho tělíčka prozkoumaly i děti ze třídy Motýlků.
"Když se stane nehoda nebo není pohoda, musí přijet záchranáři, jejich maják jasně září." Dnes nás navštívil pan záchranář "Chosé", který nám přiblížil svou náročnou, ale záslužnou práci. Ukázal nám že být záchranářem znamená to, že ctíte a uznáváte člověka jako bytost, ať už je v jakémkoliv stavu. Také nejen v práci, ale i ve svém životě reprezentujete svojí profesi. Ukázal nám i dětem ze třídy Kuřátek a Veverek, že dobrý záchranář se snaží být obětavým, nezištným, laskavým, milujícím, zodpovědným a hlavně vytrvalým profesionálem. A za tento přístup a tuto obětavou práci jim od nás patří velký dík.

"Skáče zajíc hopky hopky, přes dvě louže, přes dvě kopky, koukněte se - zmizel v lese, zbyly po něm jenom bobky." a nejenom zajíčka přišly do lesa navštívit děti ze třídy Sluníček. Pozdravily všechna zvířátka, která se chystala na zimu.

Dne 13.12.2014 byly na ZŠ dny otevřených dveří a děti ze třídy Koťátek se byly podívat jak to chodí v opravdové škole.

"Slunce klimbá za mraky, přihřimuje víčka. Liják dělá zázraky-kvetou paraplíčka." o podzimním počasí a jeho kozlení si povídaly děti ze třídy Sluníček.

"Cvičíme prstíčky, pak celé nožičky. Velká kola uděláme, až se celí zamotáme. Stoupneme si na špičky, natáhneme se do výšky. Protáhni se maličko, mámo i ty Evičko." a celé tělíčko si protáhly i děti ze třídy Motýlků.

"Stoupneme si na žíněnku, ke kotoulu na chvilenku, rozkročíme nožičky a skloníme hlavičky. Do okénka ruce dáme, na mámu se podíváme, odpíchneme nožičky, a je kotoul celičký." a k tomu abychom mohli udělat krásný kotoul, musíme znát a protáhnout celé tělíčko, to už ví i děti ze třídy Koťátek.

"Z dlaně roste prstů pět,seznamte se s nimi hned! Rád se zdobí prsteníček, největší je prostředníček, ukazováček se vždy vztyčí, když na tebe někdo křičí. Holčička i chlapeček mají silný paleček. Malíček je malinký, i když je to malík táty." vše o lidském tělíčku se dozvěděly i děti ze třídy Kuřátek.

"Jedna ruka, druhá ruka,třetí ruka...tralala....Kde máš, kluku, třetí ruku? Kampak se ti schovala? Spočítáme si je znova,ať se hlava procvičí: jedna ruka, druhá ruka, to jsou ruce klučičí." děti ze třídy Veverek nakoukly do tajů lidského tělíčka.

"Na svatého Martina prý už zima začíná. Prý přijede na koni, podkovami zazvoní." Dnes za náma přijel svatý Martin na bílém koni a mohli jsme si poprvé letos šáhnout na opravdový sníh. Brrr ten ale studil......

V pondělí 10.11.2014 jsme shlédli divadelní představení pod názvem "Nebojsa v čarovném lese". Jednalo se o rozmarnou hudební pohádku, plnou čar, kouzel a překvapivých zvratů, které děti z hlediště mocným povzbuzováním směly komentovat. Nakonec se zápletka úspěšně vyřešila a konala se slavná svatba Nebojsy a princezny Fňukalky.

"Přišel podzim do zahrady, všechny barvy namíchá, s každým lístkem ví si rady, barvy na něj nadýchá. Konec léta je tu, děti, podzimní už přišel čas, listí k zemi s větrem letí, plno zlata je tu zas." a jak si poradily děti ze třídy Kuřátek s touto kupou zlata ? No hravě přece ........

"Podívejte, milé děti, motýlek k vám právě letí! Posadil se na kytičku a tam počkal na chviličku. Pak křidélky zamával a pak letěl zase dál." Opravdoví motýlci jsou už dávno schovaní pěkně ve svých zimních pelíšcích, ale naši Motýlci ti se neschovávají, ba naopak si užívají podzimu.

"Podzim se nám nahlásí: Nesu chladné počasí! Ranní mlhy, kapky deště, chcete k tomu vítr ještě? Namaluji listy stromům,
pak je sfouknu na zem k domům, udělám z nich nakonec pěkný pestrý koberec."
a děti ze třídy Kuřátek se dozvěděly, jak pestrý může být podzim a jak proměnlivé jeho počasí.

V pátek 7.11.2014 děti naší mateřské školy navštívily KD Klobučan ve Valašských Kloboukách, kde shlédly folklorní přehlídku, uspořádanou k 20. výročí založení souboru Klobučan, dětských tanečních a pěveckých souborů Klobučánek, Slavičánek a Javorníček. Viděli jsme spoustu tanečků, zabroukali jsme si známé i méně známé písničky a notičky cimbálu nás naladily na příjemnou a hřejivou atmosféru.

Ve čtvrtek 6.11.2014 za náma do školky přišla návštěva a to doslova "kouzelná". Prožili jsme zábavný, pestrý a interaktivní program plný kouzlení, klaunování, žonglování a mnoho dalšího. Děti se aktivně zapojily a měly tak možnost se na chvilku stát kouzelníkovými asistenty. Bylo to moc krásné a opravdu kouzelné dopoledne......

 

Dne 4.11.2014 navštívily děti ze třídy Veverek své kamarády z Mateřské školy ve Svatém Štěpáně. Ráno je sice sluníčko nevítalo, zato rozesmáté tváře kamarádů Štěpánské školky rázem zahnaly všechny mraky. Vydaly se společně poznávat krásy podzimní přírody, paní učitelky si pro ně připravily zábavné dopoledne plné úkolů, představily jim všechna zákoutí své školičky a pak už jen zbývalo zamávat z autobusu se slovíčkem děkuji na rtíkách. A že se nám výlet podařil se pojďte společně s námi podívat.......

Dne 30.10.2014 nás už podruhé navštívily studentky oboru Zubní lékařství. Tentokrát jsme se zaměřili na tajemné zákoutí dutiny ústní, na příčiny, které způsobuje zubní kaz, přiblížili nám pomocí kamaráda Oskara, hravou formou správnou techniku čištění zubů a především správný výběr kartáčku. Děti společně s rodiči si prakticky vyzkoušeli, jak správně se o zoubky starat, aby nás bacil Cecil už vůbec nikdy nepřekvapil.

"Už je podzim, hnědá hlína lepí se nám na paty a z modrého nebe zbylo jenom Hance na šaty. Draku, hledej mezi mraky ještě kousek plátýnka, ať si může modrou sukni ušít také maminka." už nám fouká ze strnišť podzim je ke Kuřátkům zas o kousek blíž.

"Podzim si koupil malovánky, pastelky a barvičky, bílou míchá na beránky, hnědou barví zajíčky. Stromy někde natřel rudě, jinde celé ze zlata, vybarvené listí pouští z větví rovnou do bláta." Každý si pod slovem p-o-d-z-i-m představí něco jiného a na představy našich dětí ze třídy Hvězdiček se pojďme společně podívat.

"Kdopak to tam na nás kouká? Nejspíš sova, která houká. Co se skrývá za keřem? To bude lišák s medvědem. Jahody, borůvky, maliny, to jsou lesní plodiny, které zvířátka rády mají, a na nich si pochutnají." a nejen lesní zvířátka poznávaly děti ze třídy Sluníček, dozvěděly se vše co nám podzimní les skrývá.

"Jede si vláček, jede si, přes pole, louky, přes lesy. Když se mu chce, tak ztroubí a my s ním jedem na houby." a krásy podzimního lesa si vychutnávaly i děti ze třídy Koťátek.

V úterý 21.10.2014 jsme prožili zase jedno krásné podzimní odpoledne spojené s bramborovou stezkou školkových skřítků a „Dýňohrátky“ a to všechno zalité vůní čerstvě opečených brambor. Počasí bylo jako na malované, sluníčko nám přálo a tak víla „Podzimnička“ mohla přivítat děti a jejich doprovod na nelehké stezce, kterou si pro nás připravili naší školkoví skřítci.  Na závěr jsme společně skřítků popřáli klidnou zimu a zamkli zahradu na klíč.

"Mysliveček v lese, seno v pytli nese. Srnky ho už čekají, u krmelce číhají. Špitají si po lese, snad nám seno přinese." týden provoněný lesem si prožily děti a paní učitelky ze třídy Kuřátek a na návštěvu k nim zavítal i myslivec pan Solařík, kterému za jeho ochotu ještě jednou mnohokrát děkujeme.

Ve čtvrtek 16.10.2014 jsme se opět s našimi předškoláčky vydali do nedaleké vesničky Hostětín, kde jsme vyzbrojeni teplým oblečením, gumáčkami a dobrůtkami od maminek vyrazili zdolávat jablíčková tajemství. A protože  krásy Hostětína jsme obdivovali v „jablečné sezóně“, tak  jsme si mohli sami nasbírat, nadrtit a ručně vylisovat jablíčka a vyrobit tak lahodný moštík. A věřte, že vidět cestu od jablíčka až ke skleničce lahodného moštu nás všechny do jednoho zaujala.  

"Veverka, čiperka sedí v rudém kožíšku, ráda jí jadérka ze šišek a oříšku, skoč veverko, skoč, s námi se zatoč!" mezi své kamarády ze třídy Veverek si zaskočila a do kola se s nima za tlapičky zatočila.

"Sluníčko zachází za hory, Kuřátka pečou si brambory" a že polní práce dětem ze třídy Kuřátek svědčí, se pojďte s námi podívat.....

"Volám tě sluníčko volám, k dalekým vrškům a horám, volám tě přes černé lesy, volám tě sluníčko, kde jsi ?" a i děti ze třídy Sluníček se nechtějí rozloučit s kamarádem Sluníčkem, ale nic naplat ... podzim je tady.....

"Takový sváteční, bude závin jablečný, takový voňavý, z jablíček dělaný. Vyválíme, naplníme, upečeme, nakrájíme a pak všichni do jednoho ten náš štrůdl sníme." a že to dětem ze třídy Motýlků opravdu šlo se pojšte podívat s námi.....

"Kamarád, kamarád, to je ten, koho mám rád. Pomůžu mu, poradím, po vláskách ho pohladím. Všichni jsme tu kamarádi a všichni se máme rádi. S Květoškem pak společně zahrádku do podzimu oblečme." Děti ze třídy Kuřátek mají nového kamaráda zahradníka Květoška, který jim povídal co se děje na zahradě na podzim.

"Ovoce a zelenina,to je zdraví to je síla. Kdo jí mrkev,ředkvičky bude zdraví celičký." A že v ovoci a zelenině je zdraví a síla už ví i děti ze třídy Koťátek.
"Svítí, svítí hvězdička, do každého srdíčka. Čimčarárá, čim, čim, čim co se dneska naučím?" a děti ze třídy Hvězdiček se učí jaké dary nám ten letošní podzim přináší. A taky se se vší vervou zapojily do plnění úkolů v soutěži "Domestos pro školy".

„Mám já velkou zahradu, znám v ní každý kout, Pojď si ke mně Kuřátko, něco utrhnout.“ děti ze třídy Kuřátek přivítaly první podzimní dny písničkou a jak jim to šlo se pojďte společně s námi podívat ....

Ve čtvrtek dne 25.9.2014 k nám zavítali herci brněnského divadla Špílberg s příběhem kocourka Modroočka. Představili nám poeticky laděný muzikál s písničkami Marka Ebena, v níž ústřední postava - kocourek Modroočko vypráví příběhy ze svého deníku. Příběh kocourka nás všechny velmi zaujal a drželi jsme palečky až dokonce.

"Po prázdninách rychle zpátky, pojďme spolu za Kuřátky, pojďme rychle, už je čas! Za školkovými vrátky překvapení čeká nás." a takto si prožily první dny s novou "partou" děti ze třídy Kuřátek.

"V lese žije veverka, oříšky má ráda. A když na ni zavoláme, ukáže nám záda. Má rezavý kabátek, plný bleších děťátek." první dny v naší školičce majuí za sebou i děti ze třídy Veverek.

"Barevný kožíšek z měkkého plyše, na slunci přede si jemně a tiše. Ale sotva slunko zívne do dlaní, kočička myši celé noci prohání." a takto myšky prohání i ta naše Koťátka.