Fotogalerie 2017/2018

Poslední dny ve třídě Motýlků neutíkají, ale letí mílovými kroky vstříc voňavým prázdninám.......

"Rozpustilí opičáci dovádějí na stromě. Cvičí salta veletoče, je jim při tom ohromně." a ohromně bylo i dětem ve třídě Veverek, když si povídaly o zvířátkách, které bydlí v ZOO.

"Kamarád, kamarád, to je ten, kdo mě má rád, pomůže mi, poradí, po zadíčkách mě pohladí, všichni jsme tu kamarádi,protože se máme rádi." děti ze třídy Hvězdiček si pořádně užívají jedny z posledních dnů ve školce.

"Hurá, vidím lísteček! První, druhý, třetí. Na keři i na stromě, koukněte se děti! Hurá, vidím lísteček! Čtvrtý, pátý, šestý, malinký i veliký. Děti, já mám štěstí! Hurá, vidím lísteček! Sedmý, osmý, devátý a nakonec utrhnu ze stromu ten desátý." děti ze třídy Kuřátek už jsou skoro školáci, proto na ně čekaly záhadné úkoly. Více na: https://www.maminka.cz/clanek/3-basnicky-pro-sikovne-deticky-ukazovaci-pocitaci-a-vesela

Děti ze třídy Kuřátek navštívily kamarády ze ZŠ, ketří pro ně společně s paní učitelkou RNDr. Šebákovou připravili jedno krásné pohádkově zábavné dopoledne. Děkujeme za vaši snahu a ochotu pracovat a hrát si s našimi předškoláčky.

"Haló, děti, pojďte sem! Objevíme spolu zem. Navštívíme v malé chvíli všechny zemské světadíly. Bez letadel, bez vlaků…čeká na nás svět zázraků, dobrodružství, cesty v čase… zkrátka země v celé kráse. Vezměte i táty, mámy, ať na cestě nejsme sami. Vyrážíme – 3, 2, …hned, poznávat ten náš modrý svět." děti ze třídy Sluníček společně objevovaly svět.

"Na výlet my jdeme spolu, do kopce a z kopce dolů. Utíkáme z kopce klusem, jak když jedem autobusem. Utíkáme, utíkáme, na nikoho nečekáme. Z výletu už nemůžeme, nožičkám my pomůžeme. Jeden krok a druhý krok, takhle půjdem domů rok." děti ze třídy Hvězdiček si sbalily batůžky a společně se slečnou praktikantkou Kristýnkou se vydaly na výlet.

Jede, jede, vláček,
jede, jede, kolejáček,
jede, jede, motoráček,
jede, jede, na výlet,
veze dětí nejmíň pět.

Děti z okna vyhlížejí,
překrásnou krajinu obdivují.
Když přijedou domů zpět,
vzpomínají na výlet.

Zdroj: https://www.predskolaci.cz/vlacek-kolejacek/23637

"Jedna dvě tři čtyři pět, šel krokodýl na výlet, koukal tam a koukal tady, prohlédl si staré hrady, lesíky a louky v květu, zastavil se u bufetu, slupl kilo špekáčků, pak si koupil žvýkačku, sedl si a napsal pohled, na pohledu bylo tohle: Jedna dvě tři čtyři pět, vyšel jsem si na výlet, čekejte mě v pátek ráno, ať je v kleci vyvětráno, ukliďte mi prosím bazén, už abych byl zase v Praze, hodně jsem se nachodil. Líbá vás váš krokodýl." děti ze třídy Kuřátek se vydaly taky na výlet, ale tentokrát jen ve své fantazii a vzaly s sebou i kamaráda Ferdinanda.

Tento týden vše šlo hladce, v kalendáři samá akce - výlety a divadlo, koho by to napadlo? Však to všechno za to stálo, učili jsme se jen málo, slavili jsme,vinšovali, svátek dětí oslavili. - třída Sluníček

"Povím Vám příběh kratičký o cestě vodní kapičky. V potůčku se prohání, když ji slunce zahřeje, na páru se promění, kam se potom poděje? Stoupá vzhůru do mraků, je to cesta zázraků. Až má mráček plné bříško, zahromuje „stačí!“ Kapička se změní v deštík, pláštěnku ti smáčí. Tenhle příběh nemá konec, není za ním tečka, kapka steče do potůčku a zas dokolečka." děti ze třídy Hvězdiček se dozvěděly o cestičkách vodní kapičky.

Povím Vám příběh kratičký
o cestě vodní kapičky.

V potůčku se prohání,
když ji slunce zahřeje,
na páru se promění,
kam se potom poděje?

Stoupá vzhůru do mraků.
je to cesta zázraků.

Až má mráček plné bříško,
zahromuje „stačí!“
Kapička se změní v deštík,
pláštěnku ti smáčí.

Tenhle příběh nemá konec,
není za ním tečka,
kapka steče do potůčku
a zas dokolečka.Zdroj: https://www.predskolaci.cz/kolobeh-vody/16868

Povím Vám příběh kratičký
o cestě vodní kapičky.

V potůčku se prohání,
když ji slunce zahřeje,
na páru se promění,
kam se potom poděje?

Stoupá vzhůru do mraků.
je to cesta zázraků.

Až má mráček plné bříško,
zahromuje „stačí!“
Kapička se změní v deštík,
pláštěnku ti smáčí.

Tenhle příběh nemá konec,
není za ním tečka,
kapka steče do potůčku
a zas dokolečka.

"Kamarád, kamarád, je to ten, koho mám rád. Pomůže mi, poradí, po ruce mě pohladí. Kamarád, kamarád, je to ten, koho mám rád. Pomůžu mu, poradím, po vláskách ho pohladím. Všichni jsme tu kamarádi a všichni se máme rádi." děti ze třídy Hvězdiček jsou opravdu dobrá parta kamarádů a proto se i neradi loučily s paní učitelkou Eliškou, která nám odchází plnit ty nejkrásnější ženské povinnosti. Tak paní učitelko Eliško, hodně zdravíčka a štěstíčka a hlavně sil Tobě i miminku.

Kamarád, kamarád,
je to ten, koho mám rád.
Pomůže mi, poradí,
po ruce mě pohladí.
Kamarád, kamarád,
je to ten, koho mám rád.
Pomůžu mu, poradím,
po vláskách ho pohladím.
Všichni jsme tu kamarádi
a všichni se máme rádi.

Více zde: https://ctyrlistek-odry.webnode.cz/news/basnicky-a-pisnicky/

"Podívej se na oblohu,možná támhle někde v rohu stojí mimozemský kluk a dělá si na nás kuk! Kouká na nás z velké dálky,oči má jak dva korálky. Na hlavě dvě anténky, skrz ně chytá myšlenky. Chci jet taky do vesmíru a prozkoumat černou díru. Nasednu na mléčnou dráhu a na dlouho budu v tahu. Podívej se na nebe, kdosi kouká na Tebe. Že tam není? Co Ty víš, třeba ho jen nevidíš." děti ze třídy Veverek prozkoumávaly ten svůj veverkový vesmír.

"Čekanka u cesty čeká. Leknín se zas sucha leká. Pomněnka se připomíná. Zimostrázu není zima. Divizna se tuze diví, že libeček se všem líbí. Brambořík brambory nemá. Sněženka je sněhu žena. Slunečnice nechce svítit a koniklec koně chytit. Tulipán je cizí pán. Kaktus starý veterán. Svlačec se prý pořád svléká. Mlíčí není vůbec z mléka. Zvonek nechce zazvonit a petrklíč nemá byt. Pivoňka? Ta pivo hledá. Hřebíček se zatlouct nedá. Hadinec - to není had. Macešku neslyšet lhát. Jitrocel je ranní pusa, co ji dala huse husa. Květiny jsou pěkná cháska. Nejhezčí je - sedmikráska." a to mohou potvrdit i děti ze třídy Sluníček.

Maminko, co to tu máme?
Krásné, malé sazeničky.
Kam je ale všechny dáme?
Do záhonku pro kytičky.

Nejdřív důlek uděláme,
sazeničku do něj dáme.
Hlínou ji pak zasypeme,
nakonec ji zalijeme.

Zdroj: https://www.skolaci.com/sazime-sazenice/23023#more-23023
Maminko, co to tu máme?
Krásné, malé sazeničky.
Kam je ale všechny dáme?
Do záhonku pro kytičky.

Nejdřív důlek uděláme,
sazeničku do něj dáme.
Hlínou ji pak zasypeme,
nakonec ji zalijeme.

Zdroj: https://www.skolaci.com/sazime-sazenice/23023#more-23023

"Ta Sluneční soustava, kolik planet, děti, má? Slunce tvoří pevný střed, obíhá ho planet svět. Nejblíž Slunci Merkur je, kolem Slunce rotuje. První večer objeví se na obloze Večernice. Večernice Venuše je, to ví každý, kdo dnes tu je. Největší je Jupiter, mockrát větší nežli Zem. Země – to je domov náš, jistě i ty rád ji máš. Mars je rudá planeta, rudě září do světa. Saturn se svým prstencem největším je krasavcem. Ze všech planet nejlehčí Uran se tu otáčí. Na Neptunu zima je, mráz a led tam panuje. Tak je všechny spočítáme: osm planet tady máme." a spočítaly si je i děti ze třídy Kuřátek společně se slečnou praktikantkou Anetkou.

"Co máš dělat na červenou, když se kolem auta ženou? Na chodníku klidně stát, v jízdní dráhu nevbíhat. Co znamená tahle změna, když je žlutá rozsvícená? Připrav se a pozor dej, čekej nikam nespěchej. A když svítí zelená, co to děti znamená? Malí jako velicí,
všichni přejdou silnici."
děti ze třídy Koťátek si povídaly o dopravních prostředcích a o tom, jak se mají chovat na silnici.

"En ten týna, mandolína, pojedeme do Kolína. Housle, basa, trumpeta pojedeme do světa." děti ze třídy Kuřátek se dozvěděly mnoho nového o lecjakých hudebních nástrojích.

"Maminko, co to tu máme? Krásné, malé sazeničky. Kam je ale všechny dáme? Do záhonku pro kytičky. Nejdřív důlek uděláme, sazeničku do něj dáme. Hlínou ji pak zasypeme,nakonec ji zalijeme." děti ze třídy Kuřátek si zahrály na opravdové zahradníky a osázely si svoji zahrádku.

"Jedna dvě tři čtyři pět, šel krokodýl na výlet, koukal tam a koukal tady, prohlédl si staré hrady, lesíky a louky v květu, zastavil se u bufetu, slupl kilo špekáčků, pak si koupil žvýkačku, sedl si a napsal pohled, na pohledu bylo tohle: Jedna dvě tři čtyři pět, vyšel jsem si na výlet, čekejte mě v pátek ráno, ať je v kleci vyvětráno, ukliďte mi prosím bazén, už abych byl zase v Praze, hodně jsem se nachodil. Líbá vás váš krokodýl." děti ze třídy Hvězdiček následovaly krokodýla a vydali se na výlet, sice jen po třídě, ale stálo to za to.

"Malujeme malovánky, modrou barvou nebe. Modrou barvou - nejkrásnější, maminko, pro tebe!" děti ze třídy Motýlků se připravovaly na svátek svých maminek.

"Maminko, ty jsi moje zlato, pusinky ti dávám za to. Dám ti jednu na líčko, já jsem tvoje sluníčko." děti ze třídy Sluníček si povídaly o svátku všech maminek.

"Když uvidím konvalinku, vzpomenu si na maminku, krásná, něžná květinka, to je moje maminka." děti zetřídy Veverek společně oslavily svátek všech maminek.

"Ostružiny, šípky, trnky, jeřabiny, bezinky, načešu jich plné hrnky,  navrch přidám brusinky.  Odvar z máty peprné, kdo má zdraví chatrné, ať navštíví se mnou, já řku,  moudrou bábu kořenářku!" děti ze třídy Koťátek si připravily voňavý ale hlavně zdravě bylinkový týden.

"Světem letí novina, že prý květen začíná. Všechno kvete, krásně voní, motýlci se spolu honí. Zelená je travička, i když ještě maličká." děti ze třídy Motýlků si zahrály na zahradníčky a osázely si svou vlastní zahrádku.

Květen je z té krásné doby,
kdy se stromy květem zdobí.
Kdo si více popílí?
Včelky, nebo motýli?

Zdroj: https://www.predskolaci.cz/category/basnicky-rikanky/jarni-basnicky

"Slunce pálí,jaro je tu, kytička se hlásí k světu: Tak jsem tady mámo Země,všechno hlady proudí ve mně. Chystej deště, velká horka, housátka se houpou z dvorka…Kytička se hlásí k světu,slunce pálí, jaro je tu!" děti ze třídy Veverek přivítaly sluníčko na zahradě.

" Indiánská maminka má indiána tatínka, děti indiány, zpívejte si s námi... Heja heja heja hej, na pozoru ty se měj, mají luk a šípy, indiánské týpý...." děti ze řídy Kuřátek se pečlivě připravovaly na tolik očekávaný svátek všech maminek, a protože nám z těch malinkých broučků vyrostli už velcí indiáni, nezbývalo než maminky přivítat indiánským pokřikem " Uoooooooo"

" Má milá maminko, nejhezčí z maminek, ty jsi mě balila z peřinek do plínek. Ty jsi mě obula do prvních střevíčků, z lásky a vděčnosti nesu Ti dnes kytičku." i děti ze třídy Hvězdiček se připravovaly na besídku pro své milované maminky.

" Maminko, ty jsi moje zlato, pusinky ti dávám za to. Dám ti jednu na líčko, já jsem tvoje sluníčko." děti ze třídy Veverek si povídaly o svátku všech maminek.

"Sešly se prsty k tajné poradě v kapse kabátu. Byly v dobré náladě, nikdo nechyběl. Sesedly se v pěst a pak znovu projednaly, proč jich není šest." děti ze třídy Sluníček poznávaly části našeho těla.

"Ježibaby kamarádky, krouží vzduchem tam a zpátky. Šaty mají od sazí, snad se v letu nesrazí." děti ze třídy Kuřátek se připravovaly na přelet tajemných bytostí nad naší školkou.

" Pometlem si zametá, všude kolem práší, hlava šátkem zakrytá, malé děti straší.", ale děti ze třídy Veverek se zastrašit nedaly a čarodějnice ze třídy do Ekoparku vyhnaly.

"Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem. Všechno se raduje, zpívá a notuje, jaro vítá. První roste sněženka, malá bílá květinka. Druhý zase petrklíček, nese s sebou zlatý klíček. Fialinka voňavá hezkou vůni rozdává. Pampeliška střapatá, celá je jak ze zlata." děti ze třídy Hvězdiček přivítaly jaro v celé své kráse.

"Támhle je černej dům. Co v tom domě? Černá paní. Co tam vaří? Černou kaši. Čím ji mastí? Kolomastí. Čím ji bere? Lopatou, má palici chlupatou." děti ze třídy Koťátek se čarodějnic nezalekly a jednu dokonce i mezi sebou přivítaly.

"Ptáček volá: Vítku, Jitko, sypte drobky na krmítko, čím víc dáte zrníček, tím víc bude písniček. Kdo se o mne nepostará, bez písniček bude zjara." děti ze třídy Sluníček přivítaly první jarní ptáčky zpěváčky.

Ptáček volá: Vítku, Jitko,
sypte drobky na krmítko,
čím víc dáte zrníček,
tím víc bude písniček.
Kdo se o mne nepostará,
bez písniček bude zjara.

Zdroj: https://www.predskolaci.cz/ptacek-v-zime/9124

" Filipojakubská noc má čarovnou moc. Dejte pozor milé děti, čarodějnice na koštěti letí. Na nose má bradavici, sukni samou trhanici. Kouzlí, škodí, čaruje, na děti jen hubuje. My se jí však nebojíme, na ohni ji upálíme." děti ze třídy Motýlků se už chystají na čarodějnice.

"Slepičko kdákalko, kuřátka voď. Husičko kejhalko, s housaty choď. Huňatá ovečko, bílé jehňátko hlídej. Strakatá kravičko, mlíčko telátku dávej. Koníčku běloušku, hopsa, běž, s hříbátkem pro oves pojedeš." děti ze třídy Veverek si užívaly jarní paprsky se zvířátky a jejich mláďátky.

"Jen nezbedný Oskar kos do školy chce chodit bos." Děti ze třídy Kuřátek si zahrály na opravdovou školu, protože už jen pár dnů jim zbývá než skutečně zasednou do těch opravdových školních lavic.

"Žlutý čtverec našišato s bílým rámem poznám, táto! Jsme na hlavní silnici. Když odbočíš k vesnici, je přes značku černá čára. Končí hlavní, říká Jára." a děti ze třídy Veverek už taky ví, jak se chovat na silnici, když kolem auta fičí.

"Řidič, to je silnic král, celým světem projede. Já jsem autem dojel pod stůl,dál už cesta nevede." děti ze třídy Koťátek si povídaly o tom, kde a jak pracují rodiče a tak poznávaly nová, ale známá povolání.

 

"Naše Země svátek slaví, dneska má svůj velký den, proto si teď pojďme říci, proč má bý-ti oslaven. Země je planeta velká,
umožňuje život všem, dodává nám čistou vodu a živiny každý den."
děti ze třídy Sluníček už ví, kdo v dubnu svůj svátek slaví.

 

"Bumtarata na vrata, máme čtyry koťata. Jedno černé, druhé bílé, třetí žluté, rozpustilé. A to čtvrté strakaté, po mamince okaté." děti ze třídy Koťátek si povídaly o jarních mláďátkách.

"Probudil se malý brouček na stráni, probudil se ze zimního dřímání. Rozhlíží se, jestli jaro přichází, a jestli mu ještě něco neschází. Schází, schází broučku více sluníčka, aby mohla rozkvést každá kytička, aby bylo zase slyšet zpívání, na zahradě nebo v lese, na stráni." děti ze třídy Motýlků si užívaly první jarní paprsky.


"Svlékejte kožíšek babičko milá, skřivánek v oblacích vesele zpívá, sluníčko zahřívá pole i sady, broučci se vyspali, jaro je tady." děti ze třídy Sluníček společně přivítaly probouzející se jaro.

"Jeden, dva, tři, teď, postavíme zeď. Bude to zeď veliká, máme na to zedníka. Cihla sem, cihla tam žádnou stranou nenechám! Cihly rovně postavit, rovnou zeď pak budem mít." děti ze třídy Veverek si povídaly o povoláních.

"Koleda, koleda jarní trávo, ať je tady všechno zdrávo, koleda, koleda travičko, vyskoč aspoň maličko, a pak ještě výš, udělej nám skrýš, pro zajíčka, pro vajíčka i pro toho koledníčka, který pokoj nedá a vajíčka hledá." děti ze třídy Veverek se už moooc těší na Velikonoce.

" Nesu nesu smrtku k zelenýmu čtvrtku. Až tu smrtku odnesu nové léto přinesu." Děti ze třídy Kuřátek se rozloučily s bohyní zimy Morenou. Zamračená byla pouze ohyzdná stařena - ochránkyně odpočinku, během něhož mohou všichni lidé, země i příroda načerpat nové síly. Ale my jsme se usmívali, když jsme ji odevzdali podle tradice jednomu z živlů - vodě. Na cestu jsme Moreně zazpívali a ta odplula po proudu. Moc se jí od nás nechtělo, ale my jsme jí pomohli. A ty, Vesno, bohyně, jež zaháníš zimu, přinášíš teplo, zeleň a kvítí, vítej nám!

"Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z obrázku, všechny holky, které znám, navštívím a vymrskám, než mi dají vajíčko,vyplatím je maličko." děti ze třídy Sluníček si pomlázku užily i ve třídě.

"Kropenatá slepička snesla bílá vajíčka, obarvím je, vymaluji, všechny chlapce podaruji, pentličky si nastříhám, na pomlázku jim je dám." i děti ze třídy Koťátek se připravovaly na příchod velikonoc

"Pani kmotra, slyšte chásku, přicházíme na pomlázku, opentlené žilky máme, kdo nám nedá uhlídáme! Pani kmotra, nemeškejte barevná vajíčka dejte." děti ze rtřídy Veverek se už chystají na příchod velikonoc.

"Sluníčko už pěkně rozehřálo led a sníh, sněženka nám z trávy mává, ptáčci zpívaj ve větvích. Vyjdeme si na procházku, na hřišti si budem hrát, z písku hrady postavíme, ahoj jaro, pojď si hrát!" děti ze třídy Hvězdiček už netrpělivě vyhlíží jaro.

"Už nám na zelené stráni píše jaro první psaní, slova skládá z pampelišek, podbělů a sasanek,sluníčko mu z modrých dálek nakukuje do stránek. Usmívá se, vidí v nich háčky z křídel motýlích, čárky žížal, tečky včel na kterých se třpytí pel … Ani vítr nelení, hned se pouští do čtení, a najednou hvízdne přísně: “I když píšeš krasopisně, co ty kaňky, kde se vzaly?“ Jaro vzdychlo a jen píplo: “Krtci mi je udělali!“ děti ze třídy Kuřátek si s jarem dokonce už i pohrály a že jim spolu bylo moooc dobře.

"Koleda, koleda proutek z vrby, mlsný jazýček mě svrbí. Koleda, koleda holoubek dejte něco na zoubek." a aby měly děti ze třídy Motýlků něco na zoubek, tak si společně upekly velikonočního beránka.

"Kropenatá slepička snesla bílá vajíčka, obarvím je, vymaluji, všechny chlapce podaruji, pentličky si nastříhám, na pomlázku jim je dám." děti ze třídy Sluníček se připravují na nejkrásnější svátky jara - velikonoce.

"Vyšlo slunce nad mraky, čarovalo zázraky. Zelená se snítka, zavoněla kytka z každé zahrádky. Zajásali skřivani, bože, to je zpívání! Kolo jarních krásek, bílých sedmikrásek, tančí po stráni." Děti ze třídy Koťátek si povídaly o kouzelném jaru.
 

Vyšlo slunce nad mraky,
čarovalo zázraky.
Zelená se snítka,
zavoněla kytka
z každé zahrádky.

Zajásali skřivani,
bože, to je zpívání!
Kolo jarních krásek,
bílých sedmikrásek,
tančí po stráni.

Zdroj: https://www.skolaci.com/jarni/18718#more-18718

"Březen je kus neposedy, kde jen může, láme ledy. Hleďme toho siláka! Slunce z mraků vyláká." děti ze třídy Kuřátek si připomněly kolik toho musí zvládnout jaro, a že jeto pořádný kus práce.

Březen je kus neposedy,
kde jen může, láme ledy.
Hleďme toho siláka!
Slunce z mraků vyláká.

Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/jarni-basnicky

"Jestlipak víte, jak jaro budí zem, no přece zlatým slunečním paprskem, zaťuká, pohladí studenou mokrou mez, zavolá ,Vstávejte, jaro je právě dnes!" děti ze třídy Veverek si to svoje jaro už přivolaly, alespoň do třídy.
 

"Na obloze ani mráček, venku pláče sněhuláček. Sluníčko už svítí, roste první kvítí. Co se to tu stalo? Blíží se k nám jaro!" děti ze třídy Motýlků si zkusily jak voní jaro, a že to byla vůně, přímo omamná.
 

"Na dveře již jaro ťuká, sníh odtává, led už puká, mokrý sníh pod sebou skrývá jara květ, jenž prvním bývá. Poupátka pod sněhem trčí, kvítečky se k zemi krčí, květy mají barvu sněhu, odkrývají krásu, něhu. Ve sněhu se kvítek bělá, potěšení lidem dělá, i když sníh je ještě venku,jaro dýchá na sněženku." děti ze třídy Sluníček už taky znají každou jarní kytičku.

Do jara březen zavítal
a každý z nás jej přivítal,
sluníčko teplem potěší,
když zima už nás netěší.

Zdroj: https://www.skolaci.com/mesice-v-roce-brezen-2/18078#more-18078

"Zabloudily děti v lese, Mařenka se strachy třese. Jeníček ji vede, to ještě svede. Najednou chalupa. Mařenka nedutá. Celičká z perníku, zatáhlii za kliku. Babizna s lopatou má kočku chlupatou. Děti však vyhrály, na babu vyzrály." děti ze třídy Koťátek si celičký týden prožily s pohádkou.

Babizna s lopatou
má kočku chlupatou.
Děti však vyhrály,
na babu vyzrály.Zdroj: https://www.predskolaci.cz/pernikova-chaloupka/376#more-376

"Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem. Všechno se raduje, zpívá a notuje, jaro vítá. První roste sněženka, malá bílá květinka. Druhý zase petrklíček, nese s sebou zlatý klíček. Fialinka voňavá hezkou vůni rozdává. Pampeliška střapatá, celá je jak ze zlata." Děti ze třídy Motýlků už netrpělivě vyhlíží příchod jara.

"Žlutý čtverec našišato s bílým rámem poznám, táto! Jsme na hlavní silnici. Když odbočíš k vesnici, je přes značku černá čára. Končí hlavní, říká Jára." a po tomto týdnu to neříká už jenom Jára, to už ví i všechny děti z Kuřátek.

"Sluníčko už pěkně rozehřálo led a sníh, sněženka nám z trávy mává, ptáčci zpívaj ve větvích. Vyjdeme si na procházku, na hřišti si budem hrát, z písku hrady postavíme, ahoj jaro, pojď si hrát!" děti ze třídy Veverek se už nemohou dočkat, až to jaro zaťuká na dveře.

"Člověk, ten má smyslů pět, znám je všechny nazpaměť. Kde jsou oči, tam je zrak, po prstech nám skáče hmat. Sluch nám sedí na uších, do nosu nám vlezl čich. A chuťv ústech na jazýčku  spinká si tu na krajíčku." děti ze třídy Hvězdiček už taky ví, že mají smyslů pět.

" Od rána až do večera, učit se a hrát, to není pro nás žádní věda." a to ví už i děti ze třídy Sluníček

"V těle hodně kloubů máme tělo jimi ohýbáme.  Máme loket, rameno, kotník, kyčel, koleno a pak taky naštěstí pohyblivé zápěstí." děti ze třídy Motýlků poznávaly tajemství lidského těla.

V těle hodně kloubů máme
tělo jimi ohýbáme.
Máme loket, rameno,
kotník, kyčel, koleno
a pak taky naštěstí
pohyblivé zápěstí.

Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/lidske-telo-21

" Kouzelný svět plný skřítků, ten, co můžeš uvidět, vydáš li se, do pohádky, poznáš záhy jiný svět." a děti ze třídy Veverek poznaly jiný svět, ten pohádkový.
"Červená čepička, zacinká rolnička. Než poví pohádku pěkně se ukloní, o králi na hrádku, zvonečkem zazvoní." děti ze třídy Kuřátek si povídaly o klasických a moderních pohádkách.

"Za lesem je zámek, na něm zlatá báň, v zámku Zlatovláska, hlídá ji zlá saň. Honza zlou saň zabil, princeznu si vzal, a tak se stal z Honzy v zlatém zámku král." děti ze třídy Koťátek si prožily takřka pohádkový týden.
 

"Žlutý čtverec našišato s bílým rámem poznám, táto! Jsme na hlavní silnici. Když odbočíš k vesnici, je přes značku černá čára. Končí hlavní, říká Jára." a neříká to jenom Jára, to už znají i všechny děti ze třídy Sluníček.

"Je vlastně jak moje máma, pochválí mě, pohladí, když si s něčím lámu hlavu, tak mi vždycky poradí. Usmívá se – to jí sluší. Jmenuje se Jiřinka.Tolik dětí – na mou duši – nemá žádná maminka." děti ze třídy Hvězdiček si povídaly o řemeslech a povolání.

I letos k nám zavítala moc vzácná čtyřnohá návštěva, kterou byla cvičitelka psů se svou svěřenkyní labradorským retrívrem Teriskou. Teriska je už odrostlejší štěňátko a její temperament a energie jsou proto nevyčerpatelné, ale je zároveň psem záchranářem se všemi zkouškami, které jsou k této činnosti vyžadovány. Sami jsme se mohli přesvědčit, mimo jiné, jak vlastně vypadá samotný výcvik psa, ale také jak se o pejska starat, čím ho krmit a co vůbec nesmí, co je pro něho dobré a co špatné, jak nás pejsek může ochránit a naopak, jak se můžeme bránit proti útoku zlého psa, apod. Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že láska a úsměv léčí není pochyb. Ale už dávno to není jen o radosti, kterou psi lidem přináší.

"Kouzelný svět, plný skřítků, ten, co můžeš uvidět, vydáš li se, do pohádky, poznáš záhy jiný svět. Na paloučku u studánky, musíš chvíli posečkat, přitančí tam krásná víla, barevný, je její šat. Kousek dál, je velká skála, od pradávna, tady stála. Čerti, se v ní často žení. To je teda nadělení! A na břehu, u rybníka, Olšový se jmenuje. Na vrbě, tam vodník sedí, všechno kolem sleduje." děti ze třídy Hvězdiček si tento týden ještě pohádkově užívaly.

Kouzelný svět, plný skřítků,
ten, co můžeš uvidět,
vydáš li se, do pohádky,
poznáš záhy jiný svět.

Na paloučku u studánky,
musíš chvíli posečkat,
přitančí tam krásná víla,
barevný, je její šat.

Kousek dál, je velká skála,
od pradávna, tady stála.
Čerti, se v ní často žení.
To je teda nadělení!

A na břehu, u rybníka,
Olšový se jmenuje.
Na vrbě, tam vodník sedí,
všechno kolem sleduje.Zdroj: https://www.skolaci.com/pohadkovy-svet/24092#more-24092

"Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval. Už troubějí trumpety, šašek dělá přemety. Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval." děti ze třídy Koťátek přivítaly karneval v plné kráse.

"Podívejte, kamarádi, dneska máme karneval, děti ty ho mají rády, kdopak by se masek bál? Nemáme strach z čertů malých, z čarodějů, strašidel, tolik postaviček známých ještě nikdo neviděl. Támhle stojí krásná víla, vodník tančí s kovbojem, princezna je celá bílá s korunkou a závojem. Indián s barevnou tváří tancuje se zvířátky, všichni jak sluníčko září, všichni jsou jak z pohádky. Všem to dneska hrozně sluší, všem postavám z pohádek, dokonce i bábě s nůší, s nůší, co má na zádech." děti ze třídy Kuřátek si proměnily třídu v karnevalovou pohádku.

"Brzy bude velký bál, hurá je tu karneval. Nafoukneme balónky, nazdobíme záclonky, schováme se za masku, jsme jak z hadích ocásků." děti ze třídy Motýlků se za masku rozhodně schovávat nemusí, karnevalové veselí si užívali celý týden.

Brzy bude velký bál,

hurá, je tu karneval!                      zvedneme ruce nad hlavu

Nafoukneme balónky,                  ve vzduchu opíšeme rukou kruh

ozdobíme záclonky.                     zatřepeme prstíky nad hlavou

Schováme se za masku,              zakryjeme si rukama obličej

jsme jak z hadích ocásků.        Více zde: https://slunicka-msuhrineves.webnode.cz/co-delame-/basnicky/

"Kašpárek jsem maličký, na hlavě mám rolničky. Kotrmelce umím hned, veselý je celý svět." děti ze třídy Veverek si ten svět opravdu veselý udělaly. Celý týden zněl ze třídy radostný dětský smích, vždyť přece k nim zavítal pan Karneval.

"Únor - měsíc karnevalu radostí a smíchu, k tanci vyzval král i šašek pohádkovou vílu" děti ze třídy Sluníček si užívaly masopustní veselí.

 

"Hurá, je tu karneval!" zaznělo dnes všemi třídami naší školky. Měli jsme zde již tradiční masopustní karneval. Přípravy na tento den probíhaly již od pondělí, kdy si děti vyráběly masky, girlandy a klobouky. Těmi si vyzdobily třídy a mohl začít ten pravý karnevalový rej. Naší školkou se táhl zpěv, smích a veselé hlaholení dětí a mohli jsme se zde potkat s mořskými pannami, nechyběli kovbojové, klauni, princezny a jiné pohádkové bytosti. Všechny děti radostně vítaly karneval. Bylo to radostné dopoledne plné smíchu a děti i paní učitelky si jej s chutí užily ....... jen se pojďte podívat.....

1. třída - Kuřátka        3.třída - Veverky

5.třída - Hvězdičky 2.třída - Motýlci

6.třída - Sluníčka  4.třída - Koťátka


"Kouzelný svět, plný skřítků, ten, co můžeš uvidět, vydáš li se, do pohádky, poznáš záhy jiný svět." děti ze třídy Veverek si užily pohádkový týden.
"Zabloudily děti v lese, Mařenka se strachy třese. Jeníček ji vede, to ještě svede. Najednou chalupa. Mařenka nedutá. Celičká z perníku, zatáhlii za kliku. Babizna s lopatou má kočku chlupatou. Děti však vyhrály, na babu vyzrály." a na babu z perníkové chaloupky vyzrály nejen děti z pohádky, ale i děti ze třídy Kuřátek, kterým se dokonce podařilo i probudit zakletou princeznu.

Zabloudily děti v lese,
Mařenka se strachy třese.
Jeníček ji vede,
to ještě svede.

Najednou chalupa.
Mařenka nedutá.
Celičká z perníku,
zatáhlii za kliku.

Babizna s lopatou
má kočku chlupatou.
Děti však vyhrály,
na babu vyzrály.Zdroj: https://www.predskolaci.cz/pernikova-chaloupka/376#more-376

Zabloudily děti v lese,
Mařenka se strachy třese.
Jeníček ji vede,
to ještě svede.

Najednou chalupa.
Mařenka nedutá.
Celičká z perníku,
zatáhlii za kliku.

Babizna s lopatou
má kočku chlupatou.
Děti však vyhrály,
na babu vyzrály.Zdroj: https://www.predskolaci.cz/pernikova-chaloupka/376#more-376

"Přišli domů trpaslíci, koukají se po světnici. Kdo mi ustlal postýlku? Kdo mi vypral košilku? Kdo mi umyl misku, lžičku? Kdo navařil polívčičku? Kdo nám tady uklidil? Ani smítko nevidím. Já Sněhurka, já to byla, já jsem v lese zabloudila. Máme doma pomocnici, uklidila ve světnici,tralala, tralala, uvařila, vyprala!" děti ze třídy Hvězdiček se tento týden ocitly v říši pohádek a dětských snů.

Přišli domů trpaslíci,
koukají se po světnici.

-Kdo mi ustlal postýlku?
-Kdo mi vypral košilku?
-Kdo mi umyl misku, lžičku?
-Kdo navařil polívčičku?
-Kdo nám tady uklidil?
Ani smítko nevidím.

-Já Sněhurka, já to byla,
já jsem v lese zabloudila.

-Máme doma pomocnici,
uklidila ve světnici,
tralala, tralala,
uvařila, vyprala!Zdroj: https://www.predskolaci.cz/o-snehurce/1935#more-1935

"Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval. Už troubějí trumpety, šašek dělá přemety. Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval." a děti ze třídy Sluníček se na ten letošní karneval už nemohou dočkat.

"Bílé vločky, bílé nebe, sotva spadnou, již nás zebe. Vločky, vločky, ach to láká, postavit z vás sněhuláka! Vločky, vločky, jak jste hbité, škoda, že se rozpouštíte." děti ze třídy Koťátek si udělaly pravou zimu alespoň ve své třídě.

"Na saních se sáňkujeme, na bobech zas bobujeme, kuličkami koulujeme, a na lyžích lyžujeme. Hrajeme si, dovádíme, sněhuláka postavíme, že je zima, to my víme, pozor, ať se nezraníme !" děti ze třídy Veverek si parádně zasportovaly.

"Hádala se lyže s lyží,co se stane, když se skříží. Kdyby šlo jen o lyže! Vznikly jiné potíže! Sníh se zvedl jako mrak, z lyžaře je sněhulák." děti ze třídy Kuřátek se proměnily v opravdové zimní sportovce a s kamarádem Rákosníčkem směle vyrazily na hory.

"Ptáček volá : Vítku, jitko, sypte drobky na krmítko. Čím víc dáte zrníček, tím víc bude písniček. Kdo se o mne nepostará, bez písniček bude zjara." děti ze třídy Motýlků si povídaly o tom, co všechno můžou udělat pro ptáčky v zimě.

Ptáček volá: Vítku, Jitko,
sypte drobky na krmítko,
čím víc dáte zrníček,
tím víc bude písniček.
Kdo se o mne nepostará,
bez písniček bude zjara.

Zdroj: https://www.predskolaci.cz/ptacek-v-zime/9124
Ptáček volá: Vítku, Jitko,
sypte drobky na krmítko,
čím víc dáte zrníček,
tím víc bude písniček.
Kdo se o mne nepostará,
bez písniček bude zjara.

Zdroj: https://www.predskolaci.cz/ptacek-v-zime/9124
Ptáček volá: Vítku, Jitko,
sypte drobky na krmítko,
čím víc dáte zrníček,
tím víc bude písniček.
Kdo se o mne nepostará,
bez písniček bude zjara.

Zdroj: https://www.predskolaci.cz/ptacek-v-zime/9124

"Kašpárek zvonkem zazvoní, pohádku dětem přináší. Přijíždí Honza na koni, princeznu Ladu zachrání. Před drakem tříhlavým ostrý meč vytasí, princezna, ta je pobledlá, Honza o život zápasí." .... a jak to dopadlo ? To ví jenom děti ze třídy Hvězdiček, ale věřte, že dopadla tak, jak dopadnout má .... jako každá pohádka má svůj dobrý konec.

ať můžu jít do pelíšku.
Chci si přečíst pohádku,
o mlsném prasátku.

Zdroj: https://www.skolaci.com/o-mlsnem-prasatku/25148#more-25148

Šel tatínek do lesa,
že tam kluka vytesá.

Vyřezal mu tělo, hlavu,
ještě trochu spravit bradu.

Tohle zvláštní děcko
slupne skoro všecko.Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/pohadkove-basnicky

Šel tatínek do lesa,
že tam kluka vytesá.

Vyřezal mu tělo, hlavu,
ještě trochu spravit bradu.

Tohle zvláštní děcko
slupne skoro všecko.Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/pohadkove-basnicky

"Vrať mi Kubo moji knížku, ať můžu jít do pelíšku. Chci si přečíst pohádku,o tom mlsném prasátku." děti ze třídy Sluníček měly týden plný pohádek a ty pohádky byly ukryté v krásných knížkách, které jim prozradily všechna svá tajemství.

V úterý 30.1.2018 nás v naší školičce navštívil pan Viktor se svými hudebními kamarády. V programu jsme slyšeli spousty zábavných písní, ve kterých jsme mohli nejen zpívat podle svého vkusu, ale také se zapojit do hry, napodobování nebo hádat, a tak se nenásilnou formou naučit něco nového a samozřejmě zabavit se. Na chvíli jsme se s dětmi ocitli mezi domácími a lesními zvířaty, seznámili jsme se s jejich hlasy a pohyby. Zahráli jsme si na řemeslníky a dalším zážitkem byla být píseň „Afrika“, ve které jsme se naučili i cizí slova. Samozřejmě nechyběly skladby „Barvy“, „Kamarád“ a nakonec jsme si zacvičili a zatančili s písní „Šašo“.

"Mrazík cení zoubky, chtěl by do chaloupky. Co dovede, to my víme. Dovnitř si ho nepustíme. Ať maluje pěkně zvenku
bílé květy na okénku."
děti ze třídy Hvězdiček si povídaly o zimě a zimních radovánkách.

"Sněhuláci, ti se mají, nekašlou a nekýchají, i když kmotru Meluzínu pozvou ráno na hostinu." děti ze třídy Sluníček si povídaly, že v zimě se musíme starat i o své zdravíčko, ať nám nemoc nesedne na líčko.

"Padá, padá po pápěrce snížek na zem potichu. Chalupy jsou zachumlány jako v bílém kožichu. Než přeletí sivý mráček, je i ze mě sněhuláček." děti ze třídy Kuřátek přivítaly mezi sebou paní Zimu, která jim prozradila, co má všechno na práci, ale jde si s ní užít i legraci.

"Sněhuláček panáček má na hlavě plecháček. Místo očí uhlíky a až dolů knoflíky. Chodí, chodí bos a má dlouhý nos."děti ze třídy Motýlků si užívaly snížek a zimu si pustily i do třídy.

"Sníh už pokryl všechny střechy, na vrabečka padá, přitulil se ke komínu, nahříval si záda. Dobře bylo vrabečkovi v teple za komínem. Co mu dáme, až se vyspí? slaný rohlík s kmínem." děti ze třídy Veverek si pohrávaly s časem.

"Jaro, léto, podzim, zima to je celý rok. Stejně letos jako loni tak i napřesrok. Po jaru je vždycky léto, podzim po létu a nežli se nadějeme zima už je tu." děti ze třídy Koťátek si povídaly o ročním pbdobí a vůbec je netrápil strýček Čas, na něj přece vyzrály, když si spolu zahrály.

"Kam se ježek v zimě schoval? Neklouzal se, nesáňkoval. Zahrabal se do listí, od té doby spí a spí. Zahrabal se do země,  lidičky vzbuďte mě, až zavoní fialky, zapískají píšťalky." děti ze třídy Sluníček si povídaly co dělají zvířátka v zimě.

Čepice mi hodně sluší,

schovává mi obě uši.

K čepici mám rukavice,

 kdyby přišla fujavice.Více zde: https://kastanekbystrc.webnode.cz/basnicky/zimni-basnicky/

"Nesu vám lidičky,nesu vám novinu,starý rok překročil osudnou hodinu.Nesu vám lidičky nesu vám vzkaz,že ten rok letošní začíná včas." děti ze třídy Kuřátek přivítaly na návštěvě Nový rok a naučily jej, co všechno bude muset tento rok zvládnout.

"Čepice mi hodně sluší, schovává mi obě uši. K čepici mám rukavice, kdyby přišla fujavice." děti ze třídy Veverek se pořádně připravily na příchod paní Zimy a už ví, jak se mají správně chránit před mrazíkem.

"Když je venku velká zima, a mráz nás zebe za ušima. Schováme se do domečku, posadíme ke stolečku. Hrnek čaje s puntíkama, namalujem pastelkama." děti ze třídy Veverek si zimu přivolali alespoň ve třídě. A tento týden se nesl v duchu loučení s paní učitelkou Ivankou, která se chystá za dětmi do třídy Hvězdiček. Ale utřít slzičky, vždyt nebudeme od sebe daleko.....

Když je venku velká zima,
a mráz nás zebe za ušima.
Schováme se do domečku,
posadíme ke stolečku.
Hrnek čaje s puntíkama,
namalujem pastelkama.

Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/zimni-basnicky
Když je venku velká zima,
a mráz nás zebe za ušima.
Schováme se do domečku,
posadíme ke stolečku.
Hrnek čaje s puntíkama,
namalujem pastelkama.

Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/zimni-basnicky
Když je venku velká zima,
a mráz nás zebe za ušima.
Schováme se do domečku,
posadíme ke stolečku.
Hrnek čaje s puntíkama,
namalujem pastelkama.

Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/zimni-basnicky

"Střádej, střádej veveřičko, po jadérku, po oříšku. Přijde zima za kratičko, nebude ti kručet v bříšku." děti ze třídy Kuřátek nezapomněli na své kamarády z lesa a nadělily jim tříkrálovou nadílku ze samých dobrot.Střádej, střádej veveřičko,

po jadérku, po oříšku.
Přijde zima za kratičko,
nebude ti kručet v bříšku.

Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/zimni-basnicky
Střádej, střádej veveřičko,
po jadérku, po oříšku.
Přijde zima za kratičko,
nebude ti kručet v bříšku.

Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/zimni-basnicky

"Bruslím, bruslím po ledu, báječně to dovedu, nesmím spadnout ani jednou pojďte bruslit všichni se mnou." děti ze třídy Sluníček si zasportovaly i bez snížku.

Bruslím, bruslím po ledu,
báječně to dovedu,
nesmím spadnout ani jednou
pojďte bruslit všichni se mnou.

Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/zimni-basnicky/page/2

"To je zima, to to zebe, když padají vločky z nebe. Obléknem si rukavice, bundy, šály i čepice, vyjdem mezi paneláky, budem stavět sněhuláky" děti ze třídy Motýlků se chystají na pořádnou zimu, která ne a ne přijít.

To je zima, to to zebe, (stoj, ruce hladí tělo)
když padají vločky z nebe. (dřepy)
Obléknem si rukavice, (stoj, třít ruce)
bundy, šály i čepice, (ukazovat na část těla)
vyjdem mezi paneláky, (chůze)
budem stavět sněhuláky. (stoj, ruce jako sněhulák)

Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/zimni-basnicky

"Snížek padá, čerstvý, bílý, přibývá ho každou chvíli. Pusť mě, prosím, maminko, projdu se jen malinko. Nazuji si teplé boty,
budu dělat v zimě stopy."
děti ze třídy Hvězdiček už se taky nemůžou dočkat vytouženého sněhu.

"Zdař vám Pán Bůh milí páni, štěstí, zdraví, požehnání, všecko dobré ještě k tomu, ať přebývá v tomto domu." děti ze třídy Sluníček se připravovaly na příchod králů.

"Na tři krále za vesnicí bloudí sněhem koledníci. Šlapy – šlapy, šlápoty pletou se jim do noty. Ťuky – ťuky, už tu jsou, štěstí zdraví vinšujou. Zpívá Pavel, Olda, Míra – Panímáma otevírá." děti ze třídy Kuřátek všem popřály do toho nového roku hlavně zdraví, štěstí a lásku a ať se máme po celý rok 2018 moooc rádi.

" Nám třem se hvězda zjevila, která jak živa nebyla. Jak jsme tu hvězdu viděli, hned jsme si koně sedlali." děti ze třídy Veverek se připravovaly na příchod třech králů.

My tři králové jdeme k vám,
štěstí zdraví vinšujem vám.

Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k vám přišli z daleka.

Zdaleka je cesta naše,
do Betléma mysl naše.

Co ty, černej, stojíš vzadu,
vystrkuješ na nás bradu?

Já vyznávám, že jsem černý,
že jsem z mouřenínské zemi.

Slunce je zoho příčina,
že je má tvář opálená.

Slunce je drahé kamení,
od kristova narození..

A já černej vystupuju
a Nový rok vám vinšuju.

A my taky vystupujem
a Nový rok vám vinšujem.Zdroj: https://www.predskolaci.cz/my-tri-kralove/2562

"My tři králové jdeme k vám,štěstí, zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my přišli jsme k vám zdaleka." děti ze třídy Motýlků radostně vítaly příchod králů.

My tři králové jdeme k vám,
štěstí zdraví vinšujem vám.

Zdroj: https://www.predskolaci.cz/my-tri-kralove/2562

My tři králové jdeme k vám,
štěstí zdraví vinšujem vám.

Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k vám přišli z daleka.

Zdaleka je cesta naše,
do Betléma mysl naše.

Co ty, černej, stojíš vzadu,
vystrkuješ na nás bradu?

Já vyznávám, že jsem černý,
že jsem z mouřenínské zemi.

Slunce je zoho příčina,
že je má tvář opálená.

Slunce je drahé kamení,
od kristova narození..

A já černej vystupuju
a Nový rok vám vinšuju.

A my taky vystupujem
a Nový rok vám vinšujem.Zdroj: https://www.predskolaci.cz/my-tri-kralove/2562

My tři králové jdeme k vám,
štěstí zdraví vinšujem vám.

Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k vám přišli z daleka.

Zdaleka je cesta naše,
do Betléma mysl naše.

Co ty, černej, stojíš vzadu,
vystrkuješ na nás bradu?

Já vyznávám, že jsem černý,
že jsem z mouřenínské zemi.

Slunce je zoho příčina,
že je má tvář opálená.

Slunce je drahé kamení,
od kristova narození..

A já černej vystupuju
a Nový rok vám vinšuju.

A my taky vystupujem
a Nový rok vám vinšujem.Zdroj: https://www.predskolaci.cz/my-tri-kralove/2562

" Vánoční stromeček zavoněl v pokoji, maminka u stolu jablíčko rozkrojí. A když ho rozkrojí, uvidí hvězdičku, co byla schovaná v červeném jablíčku." děti ze třídy Sluníček si užily svůj Štědrý den.

" Dobře dětem o Vánocích na rybníce, na potocích, zima jim dá pod nohy kousek zmrzlé oblohy. Pro mne zmrzlo modré z nebe, co na tom, že trochu zebe? Honí se tam vesele malí, zmrzlí andělé." děti ze třídy Motýlků už netrpělivě vyhlížejí příchod Vánoc.

"Vánoce, vánoce, to jsou pěkné svátky, noc je tmavá, noc je dlouhá, ale den je krátký. Betlém a stromeček, jezulátko k tomu, pastýř nám vytrubuje u našeho domu. Vánoce, vánoce, svátky našich dětí, stříbrná hvězdička nad domovem letí." děti ze třídy Kuřátek oslavily společně svůj kuřátkový Štědrý den a zároveň se tak rozloučily s paní asistentkou Natálkou, která u nás končí. Tak jí popřejeme, ať na novém pracovišti zažívá jen a jen úspěchy a poznává jenom samé takové úžasné děti, jako jsou v naší školce. Tak hodně štěstí Natálko!

"Těšíme se na Vánoce, nejkrásnější svátky v roce. Už už aby tady byly, aby se nám nezpozdily." děti ze třídy Veverek se taky bedlivě připravovaly na Vánoce a dokonce si i samy připravily vánoční cukroví.

"Stromku, pojď už k nám, tatínek tě ustrojí, já tě večer přivítám, budeš zářit v pokoji." děti ze třídy Koťátek společně přivítaly Vánoce.

Blíží se k nám nejkrásnější svátky v roce a my společně s našimi dětmi navštívili ČSOP Kosenka ve Valašských Kloboukách, kde jsme prožili krásné chvíle s tradicemi pravých valašských Vánoc. Na vánočním programu se děti dozvěděly nejen mnoho zajímavostí o adventu, sv. Martinovi s sv. Barborce i o sv. Lucii, která nás mimo jiné i navštívila, ale také o Vánocích, jak se dřív na Valašsku slavily. Dýchlo na nás nejen teplo sálajícího ohně a vůně bylinkového čaje, ale také kouzlo starodávných obyčejů, které dříve doprovázely adventní dobu i samotné Vánoce. Děti se rozpomenuly na koledy, dozvěděly se, co na Valašsku patřilo na štědrovečerní stůl, společně upekly sladké vánoční pečivo a vlastnoručně si také vyrobily svíčku ze včelího vosku.

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

 

 

"Padá vločka za vločkou, tma už voní vánočkou, za kamny si kočka hoví, tma už voní po cukroví." děti ze třídy Kuřátek se už taky netrpělivě připravují na Vánoce.

"Deset dní už trouba sálá, domem voní cukroví a maminka jako vloni zase říká tátovi: „Kéž by byly svátky bílé! Všude sníh, na řece led, okna plná květů mrazu… Kdy to bylo naposled?“ Táta kývne, mamka vzdychne a tváří se dojatě - neví, že i její vinou jsou Vánoce na blátě, a ze střech bez bílých čepic jenom voda teče. Proč? No protože je horko,jak se všude peče!" děti ze třídy Koťátek společně provoněly školku vánočním štrůdlem.

"Když bílý sníh na zem padá, zahalí střechy i zahrady. Krajina halí se ráda, do krásy vánoční nálady. Z kuchyní cukroví voní, pod čenich všem mlsným psům. Děti už ozdoby lepí, vánočním stromečkům. Maminky, tátové, babičky, dědové, s námi teď radujte se. Pro nás i pro vás teď, nastává krásný čas, Ježíšek lásku nese." děti ze třídy Hvězdiček už se připravují na Vánoce.

" V okýnku svítí světýlka a za oknem padá sníh. Ve sněhu děláme andílka, šťastní jsme o vánocích. Maminka nám peče cukroví, s tatínkem stromeček zdobím. Za chvíli dáreček plyšový, pod stromečkem už si hoví." děti ze třídy Motýlků už netrpělivě vyhlížejí Vánoce.

"Vánoce, vánoce, to jsou pěkné svátky, noc je tmavá, noc je dlouhá, ale den je krátký. Betlém a stromeček, jezulátko k tomu, pastýř nám vytrubuje u našeho domu. Vánoce, vánoce, svátky našich dětí, stříbrná hvězdička nad domovem letí." a tu hvězdičku si už přejí vidět i děti ze třídy Sluníček.

"Těším se těším, že přijdou zas vánoce bílé, ten krásný čas. Stromeček máme ozdobený, dárečky pod ním zabaleny. Vánoce, vánoce přišly už k nám, v jesličkách malého Ježíška mám. Vánoční koledy do ticha zní, Ježíšek maličký spinká a spí." děti ze třídy Veverek se těší na blížící se Vánoce.

 

"Vánoce, vánoce, to jsou pěkné svátky, noc je tmavá, noc je dlouhá, ale den je krátký. Betlém a stromeček, jezulátko k tomu, pastýř nám vytrubuje u našeho domu. Vánoce, vánoce, svátky našich dětí, stříbrná hvězdička nad domovem letí." Vánoce jsou nejkrásnější svátky prožité očima dětí a ta očka dětí z naší školky zářila jak hvězdičky na noční obloze. A jejich rodiče byli na ně náležitě pyšní, když svůj den zakončili společným tvořením v jednotlivých třídách.1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

 

Tak se nám pomalinku blíží ty nejkrásnější svátky v roce a my už se pomalinku společně s dětmi ladíme na vánoční notečku. První předvánoční návštěva nás zavedla na Červený dům, kde se nachází dřevěný vyřezávaný betlém pana Milana Ptáčka z Horní Lidče. Byl kouzelný a děti jej jen tiše obdivovaly.

První prosincové dny jsou za námi a dětem se přiblížil první z jejich oblíbených zimních svátků. 5. prosince většinu domácností s dětmi navštíví Mikuláš s andělem a spoustou čertů. Většina dětí se na tento večer těší, mnohé z nich ho však očekávají s obavami, že je čert místo nadílky strčí do pytle. K nám do školky zavítal Mikuláš spolu s anděly a čertíky ve středu dne 6.12.2017. Některé děti se na návštěvu moc netěšily, spíše u nich převládaly obavy, ale nakonec poznaly, že i s čerty můžou být žerty a vše se obešlo bez slziček. Děti se nemohly dočkat až si společně si s nimi zazpívají a naučí se od andílka mikulášskou říkanku. Ale hlavně se těšily na sladkosti, které od Mikuláše v tento den dostaly. A nám nezbývá než dodat : "A Tobě čerte slibujeme, že už zlobit nebudeme......"

Svátek svaté Barbory je předzvěstí blížícího se štědrého dne. Slaví se pouhé dva dny před svatým Mikulášem a proto se mnohde stalo, že se tyto dva svátky slily a zvítězil známější Mikuláš. V obou případech se používaly masky a obě postavy rozdávaly dětem dárky. A nebylo tomu  letos jinak i ve třídě Kuřátek.

"Čerte, čerte, my se tě nebojíme, čerte, čerte, vyženem tě ze školky ven. Ty se budeš bát, my se budem smát, budeme si zpívat, budem tancovat, ty se budeš bát, my se budem smát, budeme si užívat." a užívaly si i děti ze třídy Motýlků.

Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám, přines prosím trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého máš jich dost.

Více zde: https://mikulas92.webnode.cz/basnicky-pro-mikulase/
Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám, přines prosím trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého máš jich dost.

Více zde: https://mikulas92.webnode.cz/basnicky-pro-mikulase/
Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám, přines prosím trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého máš jich dost.

Více zde: https://mikulas92.webnode.cz/basnicky-pro-mikulase/

"Andělská křidýlka jsou docela malinká. Někdy anděl, milé děti vůbec nikam nedoletí. Anděl sedí, jen tak kouká, pod nosem si tiše brouká: Hosanna a pašije, Bez nich anděl nežije." a Mikuáše přivítaly i děti ze třídy Sluníček

"Anděl seděl na obláčku, čáry máry, čaroval, vycaroval Mikuláše, moc se z toho radoval. Pozor na to milé děti, carovani není žert, něco se mu nepovedlo a tak přibyl čert." a na malé čertíky si zahrály i děti ze třídy Koťátek.

"Čerti dupou po chodníku, Mikuláš jde po schodech, hodným dětem naděluje do punčochy na oknech." děti ze třídy Sluníček se bedlivě připravují na příchod Mikuláše.

Dneska chodí Mikuláš, copak mi dnes asi dá? Celý rok jsem nezlobila, a doma jsem jen pomáhala. Mikuláši, ty to víš, snad mne do pekla nestrčíš.

Více zde: https://mikulas92.webnode.cz/basnicky-pro-mikulase/
Dneska chodí Mikuláš, copak mi dnes asi dá? Celý rok jsem nezlobila, a doma jsem jen pomáhala. Mikuláši, ty to víš, snad mne do pekla nestrčíš.

Více zde: https://mikulas92.webnode.cz/basnicky-pro-mikulase/
Dneska chodí Mikuláš, copak mi dnes asi dá? Celý rok jsem nezlobila, a doma jsem jen pomáhala. Mikuláši, ty to víš, snad mne do pekla nestrčíš.

Více zde: https://mikulas92.webnode.cz/basnicky-pro-mikulase/

" Přišel k nám čert s Mikulášem, přišel nikým neohlášen. Zazvonil a povídal, že by se rád podíval. Nebyl nikdy v naší školce, kde se líbí každé holce, i každému klukovi, Honzovi i Kubovi. Za tu pěknou podívanou, dal punčochu nadívanou. Nadívanou – já to vím, tím nejsladším cukrovím. Všichni jsme mu děkovali a pak jsme mu zazpívali, ať přinesou zimní čas a příští rok přijdou zas." a nezahálí ani děti ze třídy Kuřátek. Už teď se všichni moc těší na příchod Mikuláše.

" Ležela za oknem, ležela punčoška, povídal Pepíček, že už se nedočká. Zazvonil zvoneček, Pepík hned utíká, našel tam  dáreček – z perníku čertíka ! Kdopak to naložil ? Vždyť ho znáš. No přece Mikuláš !" děti ze třídy Veverek přivítaly mezi sebou tří dobré přátele - čertíka, Mikuláše a anděla.

"Máma dneska na stoleček,položila věneček. Na něm čtyři svíčky stojí, kol dokola samé chvojí. Taky mašle, jabka, šišky. Mami, tak už zapal svíčky. Dnes jen první zapálíme, pak každou další neděli další svíčku rozsvítíme, to abychom věděli. Kolik ještě že dní zbývá ode dneška do Vánoc, NAŠTĚSTÍ JICH UŽ NENÍ MOC." děti a jejich rodiče ze třídy Motýlků si společně vyrobili adventní věnečky, aby jim ten čas do Vánoc utíkal rychleji.

" Hudry, hudry, dupy, dupy, čert k nám leze do chalupy. Hudry, hudry, už tu je, už na okna bubnuje. Dlouhý ocas, krátké uši, to ti teda čerte sluší ! Celý černý – samý chlup, metlou dělá šupy, šup." děti ze třídy Motýlků se připravují na příchod mikulášské družiny.

" Každým rokem v zimní čas, chodívá k nám Mikuláš. Usmívá se – dárky nese, na zlobílky čert se třese : „ Slibte, že se  polepšíte - nebo peklo uvidíte !“ i děti ze třídy Hvězdiček se připravují na příchod svatého Mikuláše.

"Vojto, Vojto, Vojtíšku, pročpak ležíš na bříšku?! "Pozoruju vodu v řece." "Kampak běží?" "K moři přece!" děti ze třídy Sluníček se dozvěděly, co všechno voda může a cotaky zmůže. A že bylo o čem si povídat....

"Čerti a čertidla, vařila povidla. A malý čertíček spálil si prstíček, když si chtěl osladit svůj mlsný jazýček." děti ze třídy Veverek se už chystají na příchod Mikuláše.

"Mikuláši, Mikuláši, neber s sebou čerty radši, vezmi s sebou anděly, ty nám něco nadělí. Čert má pytel a metlu, myslí, že se ho leknu, dělá na mě bububu, já se tě bát nebudu!" a čertů ani těch opravdových se nebudou bát ani děti ze třídy Kuřátek.

"Potvrdí vám všichni moudří doktoři, že smíškové jen málokdy ochoří. Ten, kdo není mrzout a rád směje se, každou nemoc z těla smíchem vytřese. Je to pravda. My už jsme se vysmáli z chřipky, z rýmy, z neštovic i ze spály. Tak se smějte! Už ani den bez smíchu! Někdy nahlas, jindy stačí potichu… Legrace je nejlepší lék na světě, pomáhá víc než vitamin v tabletě!" děti ze třídy Motýlků se už nebojí ani rýmy ani chřipky.

"Kde se vzala, tu se zvala, ani se mě nezeptala – do nosu mi vlezla rýma. Libuje si: To je prima! Co tam dělá? Co by? Křepčí. Potom na mě volá: Hepčí! Je to nejspíš import z Brna. Místo nosu mám teď frňák. Co s ní tedy uděláme? Co by? Do nosu si dáme. Je to recept  naší babky: Když máš rýmu,dej si kapky." děti ze třídy Veverek už ví, jak si mají s rýmou poradit.

Děti ze třídy Sluníček se dozvěděly, jak vypadá koloběh vody v přírodě a se psem Logopesem se vydaly k panu doktorovi.

"Potvrdí vám všichni moudří doktoři, že smíškové jen málokdy ochoří. Ten, kdo není mrzout a rád směje se, každou nemoc z těla smíchem vytřese. Je to pravda. My už jsme se vysmáli z chřipky, z rýmy, z neštovic i ze spály. Tak se smějte! Už ani den bez smíchu! Někdy nahlas, jindy stačí potichu… Legrace je nejlepší lék na světě, pomáhá víc než vitamin v tabletě!" a to dětem ze třídy Motýlků potvrdil i pan záchranář.

"Včera ke mně zašel, zlý praděda Kašel. Vlezl mi do pusy, vlezl i do břicha, dělá tam pokusy kašle a naříká. Včera ke mně zašel, zlý praděda Kašel. Pocákám ho sirupem a pokropím čajem, vyženu ho z pusy ven, ať si zase hrajem!" děti ze třídy Kuřátek se nezalekly ani tetky Chřipky ani predědy Karla a se zlými bacily zápasily celý týden.

"Tetka Rýma v nose bydlí, má tam stůl i malou židli. Vysmrkej ji z nosu ven, než ti zkazí celý den! Tetka Rýma v nose vaří, dobře se jí v nose daří. Tetka Rýma má zlou moc, zkazit dětem den i noc!" děti ze třídy Koťátek si poradily se zlými bacily a přivítaly mezi sebou i šikovného pana záchranáře.

"Střádej, střádej veveřičko,po jadérku, po oříšku. Přijde zima za kratičko,nebude ti kručet v bříšku." děti ze třídy Hvězdiček si povídaly o tom jak se připravují zvířátka na zimu.

Ve čtvrtek 9. listopadu 2017 bylo opět v naší mateřské škole velmi veselo. Divadélko Marie Janečkové nám přijelo zahrát pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký, O Koblížkovi a Tři prasátka. Mohli jsme si společně s našimi pohádkovými kamarády společně zazpívat, zatancovat a dozvěděli jsme se mnoho zajímavého z krásné dětstké pohádkové říše. Plyšoví kamarádi Pipi a Pepa s kosem Oskárkem nás rozesmáli a jen velmi neradi jsme jim mávali na cestu. Už teď se těšíme na další návštěvu.

"Dobré ráno zas jsem tady, mám tu dobré kamarády. Budu si tu s nimi hrát, ale také povídat. Jak to vlastně vypadáme, kdeže ruce, nohy máme, nos a pusu, oči, uši, a že úsměv všem nám sluší." děti ze třídy Kuřátek se dozvěděly všechno o svém tělíčku a zažily i opravdovou "operaci", ale nebojte, všechno dobře dopadlo.....

"Už se vrány slétají, vítr běží po kraji. Podzim střásá žluté listí, kominíček komín čistí, brzy bude listopad. Děti za sklem koukají, jak se vrány slétají, kterak padá žluté listí, kterak stromy vítr čistí, aby země mohla spát." děti ze třídy Hvězdiček využily krásného počasí k pouštění dráčka.

"Na podzim po celé dny prší a moknou pole, mokne dům, v pelíšku skrytém za hroudami je zima malým zajíčkům. A když jdou ráno děti oraniskem, zajíčka v brázdě vyplaší, a zajíc vezme nohy na ramena a peláší a peláší." děti ze třídy Koťátek se dozvěděly, co všechno ukrývá podzimní les.

"Už je podzim, hnědá hlína lepí se nám na paty a z modrého nebe zbylo jenom Hance na šaty. Draku, hledej mezi mraky ještě kousek plátýnka, ať si může modrou sukni ušít také maminka." děti zetřídy Veverek se povozily na ocáskách svých podzimních dráčků.

"Zajíc se schoval do pelechu, brouci se zavrtali v mechu, liška si mokrý kožich suší. A venku prší, prší, prší.Draci už nelétají nad strání, kdekdo ke kamnům rychle uhání, jen vítr krouží kolem komínů; hraje na ně píseň pro Zimu." děti ze třídy Motýlků zamávaly na cestu vlaštovkám a užívají si poslední podzimní chvíle s dráčky, než i ti se uloží k zimnímu spánku.

 

Kniha není jen sešitý nebo slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru, kniha je kamarád, který je vždy na blízku, kniha je lék když máme bolístku. Děti ze třídy Kuřátek a Motýlků navštívily Městskou knihovnu  a dozvěděly se mnoho zajímavého o dětských knížkách a jejich autorech. Velký dík patří paní Jařabové, která celou akci měla úžasně připravenou.

       1.třída-Kuřátka                           2.třída-Motýlci

"Tenhle dráček papíráček létá nebem do zatáček, létá s větrem o závod a dětem to přijde vhod. Vedle něj se vznáší jiný, ten však není papírový. Z pohádky k nám přiletěl, princeznu by sežrat chtěl. Nebojte se, že to spletu, řeknu jenom jednu větu: „Věřte tomu, je to tak, není dráček jako drak". děti ze třídy Koťátek provázel tento týden kamarád dráček Papíráček, který jim ukazoval co všechno vidí z výšky na podzim.

"Vítr draky prohání nad polem i nad strání. Ve větru se zamotali, ocasy si zpřetrhali. Dva teď střemhlav letí k zemi, jenom ti dva mezi všemi, co se nejvíc honili, ze všech nejhůř skončili." děti ze třídy Hvězdiček poznávaly krásy podzimu.

"Počasí je na draka, draka ale neláká. Padaj na něj deště kapky, raděj by se schoval zpátky, schoval zpátky pod kabát. Každý se ho přestal bát, že je zmoklý, že je splihlý, sotva jsme ho schovat stihli před deštěm a před mokrem. Usuší se za oknem." děti ze třídy Kuřátek si povídaly o proměnlivém podzimním počasí.

"Odletěli, už tu nejsou, copak asi vidí cestou? Opustili sady, háje, odletěli v jižní kraje. Odletěli na čas krátký, na jaře se vrátí zpátky." děti ze třídy Motýlků společně naposledy zamávaly vlaštovkám před jejich cestou do teplých krajin.

"Padá na zem suché listí, stromy půjdou brzy spát. Každý přece snadno zjistí, že už nastal listopad." Děti ze třídy Sluníček společně se psem Logopsem poznávaly barvičky a písmenka a soutěžily s Domestosem.

Ve středu 25.10.2017 za náma do školky přišla návštěva a to doslova "kouzelná". Všichni jsme plni očekávání sledovali hvězdnou oponu, ze které vystoupil kouzelník a jeho pomocník s červeným nosem. Připravili si pro nás představení, které vynikalo především specifickým humorem a schopností kouzelníka doslova strhnout děti během prvního okamžiku. Kouzelník zapojil děti do představení po celou dobu, a to jak z hlediště, tak i jako asistenty při pomoci s kouzlením. Naše děti milují kouzla, zázraky a cokoliv neuvěřitelného ze světa pohádek, a tak svým potleskem odměnily především vykouzlení barevných šátků, manipulaci s kartami a jiné iluze. Naše dětské publikum vždy ocení chvíle strávené ve světě magie.....

 

"Draku, ty jsi vážně drak? Hudry, hudry, je to tak! A máš zuby dračí? Mám dva - to mi stačí! A co těmi zuby jíš? Princezen mám plnou spíž! Ach ty lháři - každý to ví, že jsi jenom papírový!" děti ze třídy Koťátek si taky postavily toho svého dráčka.

"Vyletěl si pyšný drak, vyletěl až do oblak, z vysoka se dívá na svět strašil by a neví jak." dráčeka dětí ze třídy Kuřátek se ale nemusíte vůbec bát. Je to náš kamarád a děti mu začaly říkat dráček Papíráček.

"Počasí je na draka, draka ale neláká. Padaj na něj deště kapky, raděj by se schoval zpátky, schoval zpátky pod kabát. Každý se ho přestal bát, že je zmoklý, že je splihlý, sotva jsme ho schovat stihli před deštěm a před mokrem. Usuší se za oknem." děti ze třídy Veverek toho svého dráčka mají pěkně schovaného,a by jim nezmokl nebo neuletěl.

"Podzim se nám nahlásí: Nesu chladné počasí! Ranní mlhy, kapky deště, chcete k tomu vítr ještě? Namaluji listy stromům, pak je sfouknu na zem k domům, udělám z nich nakonec pěkný pestrý koberec." děti ze třídy Sluníček se psem Logopsem poznávaly krásy podzimu.

"Les je spousta různých stromů, tráva, mech a keře k tomu. Les má listí, jehličí, do lesa moc nefičí." Děti ze třídy Kuřátek se tento týden dozvěděly co všechno můžeme vidět, když půjdeme na podzim do lesa na procházku a společně s kamarády se ZŠ, kteří si pro naše Kuřátka připravili naučnou stezku stromových skřítků, poznávaly krásy podzimní přírody.

"Podzim létu zamával, ahoj léto, musíš jít. Ruku svou mu podával, prostě to tak musí být. Mám tu práce dost a dost, pomoct listí opadat. Brzo zima bude host, začínám se obávat. Ptáčkům popřát šťastný let, za teplem když poletí, draky k nebi vypouštět, uplést svetr pro děti." děti zetřídy Veverek si povídaly, co všechno nám ukrývá podzimní les.

"Už je podzim, listí žloutne, ve větru se kaštan zhoupne. Chvilinku se pohoupe, pak se z slupky vyloupne. Padá dolů volným pádem, letí dolů, padá na zem. Naštěstí se nerozbije, z trávy kousek vyčuhuje." i děti ze třídy Motýlků si užívaly krásy podzimu.

"Přišel podzim do zahrady, všechny barvy namíchá, s každým lístkem ví si rady, barvy na něj nadýchá. Konec léta je tu, děti, podzimní už přišel čas, listí k zemi s větrem letí, plno zlata je tu zas." děti ze třídy Hvězdiček už ví, co nám podzim přichystá na zahradě.

"Podzim si koupil malovánky, pastelky a barvičky, bílou míchá na beránky, hnědou barví zajíčky. Stromy někde natřel rudě, jinde celé ze zlata, vybarvené listí pouští z větví rovnou do bláta." děti ze třídy Sluníček se dozvěděly co všechno se sklízí na podzim. A samozřejmě jim k tomu pomoáhal i pes Logopes.

" Hoř, ohníčku, hoř, ať neštípe kouř. Hoř, ohníčku na poli, upečeme brambory. Až upečem, hned je sníme, do popela dáme jiné. Hoř, ohníčku, hoř, ať neštípe kouř!" děti ze třídy Veverek mají už jasno co všechno se dá na podzim sklízet na políčku a ještě si ktomu uvařily slaďounký voňavý pečený čaj.

" Běhá myška po spíži, okolo se ohlíží, že by ráda něco slupla, než se někdo přiblíží. Slaninu, či chlebíček nebo sýra špalíček. Někdo přišel! Hned se schová za krabici jablíček." děti ze třídy Kuřátek společně s kosem Oskárkem a myškou Bětuškou sklidily všechny dary podzimu, které se urodily na políčku.

"Ze stromu až z vršku, shodil větřík hrušku do trávy jak na podušku. Ještě, že tam tráva byla, jinak bych se uhodila." děti zetřídy Koťátek zachránily od boulí nejen tuto hrušku, ale i ostatní podzimní ovoce a zeleninu, se kterou se skamarádily.

"Když je země obuta do hněda a do žluta, listí zvolna opadává, vlaštovka nám křídly mává, vítr se opírá o vrátka, k spánku se ukládá zahrádka." a ke spánku uložily zahrádku i děti ze třídy Motýlků.

"Podzim si koupil malovánky, pastelky a barvičky, bílou míchá na beránky, hnědou barví zajíčky. Stromy někde natřel rudě, jinde celé ze zlata, vybarvené listí pouští z větví rovnou do bláta." děti ze třídy Koťátek nechaly malinko vklouznout podzim do své třídy.

" Zelená je zelenina, je tak zdravá a tak prima! Kedlub, hrášek, zelí, to nás rozveselí. Křupavá je mrkvička, zdravá máme očička. Květák, celer, petržel, v polévce jsi dneska měl. Papriku a rajčátko, sníme spolu zakrátko. Patizon i baklažán, mám tak rád a nejsem sám. Cuketa i brokolice, chutnají nám převelice. Česnek, pórek, cibule, proti virům bojuje. Jíme hodně zeleniny, máme v sobě vitamíny!" a děti zetřídy Kuřátek si připomněly, že podzim nám dává nejenom krásně zbarvené listí, ale hlavně zeleninu, kterou sklízíme na zahrádce.

" Přišel podzim do zahrady, všechny barvy namíchá, s každým lístkem ví si rady, barvy na něj nadýchá. Konec léta je tu, děti, podzimní už přišel čas, listí k zemi s větrem letí, plno zlata je tu zas." děti ze třídy Sluníček se radovaly z darů podzimu.

"Podzime, podzimku, řekni mi prosím, proč ještě zelené lístečky nosím? Závidím javorům, břízám i kaštanům, kdypak já barevné šatičky dostanu?¨Neboj se jablůňko, počkej jen do zítřka, to už ti dozrají všechny tvá jablíčka. Potom ti obléknu tvé nové šatičky, překrásně barevné, zdobené jablíčky." děti ze třídy Veverek se dozvěděly, co všechno můžeme na podzim sklízet na zahradě.

"Přišel podzim do zahrady, všechny barvy namíchá, s každým lístkem ví si rady, barvy na něj nadýchá. Konec léta je tu, děti, podzimní už přišel čas, listí k zemi s větrem letí, plno zlata je tu zas." děti ze třídy Motýlků si ukázaly jakou moc má v zahradě pan Podzim.

"Od pondělka do pátku, v novém pestrém kabátku, umytá a vymydlená, na všechny hry připravená. S hrncem plným vtipné kaše, budu zase jenom vaše. Na oplátku nic to není, chci jen slušné zacházení." povídala naše školka, to ví každý kluk i holka. Veverky v naší školce už znají naše zaměstnance.

"Podzim vchází do dveří, žloutne listí, den se krátí, nikdo ani nevěří, že už krásné léto končí, podzim vchází do dveří. Ze stromů se hrušky smějí, jablíčka jsou červená, podzim, ten z nás pro každého na zahradě něco má." děti ze třídy Kuřátek se dozvěděly krátce, co nám roste na zahrádce.

"Ze všeho mám nejraději, když se máma s tátou smějí. Mám je rád a oni mě, patříme si vzájemně." děti ze třídy Motýlků si připomněly, že rodina a opravdoví přátelé jsou nade všechny poklady světa.

"Rodina je okruh lidí, co si do svých srdcí vidí, jež za jeden provaz táhnou, do ohně za blízké sáhnou. I když pálí mráz a zebe, spoléháme se na sebe, za ruku nás s láskou chytí, i když slunce nezasvítí. Rodina je základ štěstí, bezpečí a domov se ctí, kde nám každý rozumí, zradit, kdo nás neumí. Rodina je to, co máme, jen s ní v klidu usínáme, a to, jež nás k sobě svádí, lpí v tom, že se máme rádi." Kdo je moje rodina ? Kam patřím ? Na všechny tyto otázky si našly odpověď děti ze třídy Hvězdiček.

 

V rámci Evropského dne jazyků navštívili naši mteřskou školu i studenti místního gymnázia, kteří přiblížili dětem ze třídy Motýlků zábavnou formou krásy německého jazyka.

""Nejdřív je to bílé a voňavé, potom zelené a kyselé, nakonec červené a sladké, co je to?", tak na tuto otázku a ještě na mnohé další získaly odpověď děti v pátek 22.9.2017 na klobouckém náměstí, kde se konaly již tradiční Farmářské trhy. Odkryli nám tajemství, jak se dá z jablíčka vykouzlit slaďoučký a voňavý mošt. Hmmmmmm, to byla ale dobrota..... a když jsme přišli do školky, tak nás naše paní kuchařky překvapily jejich neodolatelným jablečným štrůdlem, to byla mňamka.

V pátek dne 22.9.2017 se naše školka "roztančila" v rytmu neonových světel a diskotékových a pohádkových melodií. Navštívil nás muzikant Petr Toman a přivezl s sebou svojí hudebně - rytmickou show, plnou hudby, písniček, hudebních hádanek, a jak jsme se mohli sami přesvědčit, tak jsme se ani chvilku nenudili, protože zpívání a tancování - to si vždycky v naší školce pořádně užijeme!

"Ať jsi holka nebo kluk, udělej si se mnou kruh. Naučím tě chodit, stát, pojď si se mnou, pojď si hrát. Když je dobrá nálada, najdi si kamaráda, zatleskej a zadupej, kamarádům ruku dej." Dětem ze třídy Koťátek už pomalinku deštík umyl i ty poslední slzičky a větřík osušil tvářičky.

"Letí éro letí, leťte se mnou děti, děti, děti leťte sem, do kola se sesednem. Za ruce se uchopíme, vzájemně se pozdravíme. Popřejem si hezký den, hrát si budem celý den." děti ze třídy Hvězdiček si povídaly o té naší krásné malované školičce a navštívily i Policii.

"Půjdu už do školy, těším se mámo, jen abych nezaspal, probuď mě ráno. Číst budu, psát budu, spočítám vlaky co jedou kolem nás, komíny taky." a děti ze třídy Motýlků si ty komíny už hravě spočítají.

"Kamarád, kamarád, to je ten, koho mám rád. Pomůžu mu, poradím, po vláskách ho pohladím. Všichni jsme tu kamarádi a všichni se máme rádi." a ve třídě Veverek ta správná parta kamarádů se opravdu sešla.

"Každé ráno rozloučím se, ahoj mámo! Hezký den. Převléknu se v naší šatně, běžím si hrát s kočárkem. Potom, když se nasvačíme, na procházku vyrazíme. Jdeme pěkně pomaličku, zamáváme na kočičku. A když už nám kručí v bříšku, pospícháme k obědu. Polévku i kaši sníme, potom malou chvíli spíme. Až se dobře vyspinkáme, bude další svačinka, společně si zazpíváme a už přijde maminka." a takto prožívají celý den děti ze třídy Hvězdiček.

"Do školky se těšíme, s radostí tam běžíme, čekají nás kamarádi, hrajeme si spolu rádi. Malujeme, kreslíme, zpíváme a cvičíme, stříháme a lepíme, stavebnice stavíme. Učíme Oskárka hodným být, Pipi a Pepu nezlobit." děti ze třídy Kuřátek přivítaly mezi s sebou nové kamarády Pipi a Pepu a kosa Oskárka, kteří je budou provázet celým rokem. Tak držíme palečky, ať spolu zažijí spoustu dobrodružství.

"Školka je pro děti, malé i větší, větší jdou s úsměvem, malé někdy brečí. Neplakej mrňousku, utři si tvářičku a místo slziček zazpívej písničku!" děti ze třídy Veverek skolečně překonaly první uplakané dny a už teď se těší na dalšíé krásná dobrodružství s partou nových kamarádů.

"Kamarád, kamarád, to je ten, koho mám rád. Pomůžu mu, poradím po vláskách ho pohladím. Všichni jsme tu kamarádi, a všichni se máme rádi." děti ze třídy Motýlků už slzičky s sebou do školky nenosí, raději s úsměvem každého potěší.

" Je to pěkná holka tahle naše školka. Není mladá ani stará o drobroť se pilně stará. Co je hlavně nutné, nemít děti smutné. Jak to řeší s neposedy? Měla štěstí na sousedy: potok - les - a hřiště. Další povím příště....." i děti ze třídy Motýlků ten nový školní rok spolu přivítaly s úsměvem.

" Září v září školička, na děti se těší. Někoho sem přivezou, někdo bude pěší. Uplakánek, hrdina, Honza nebo král. V září všechno začíná, jak to bude dál?Č asem se sem všichni těší, ti co jezdí i ti pěší. Kdo je moudrý ten to ví. Kdo si hraje nezlobí." a tak to zahájili nový školní rok i ti naši nejmenší ze třídy Koťátek a pojšte se podívat, že jsou to hrdinové......

 

"Mluvila jsem s poštolkou, co létala nad školkou. Na zahradu chválu pěla z hřiště málem oněměla. Škoda, že ty školky nejsou pro poštolky. Hrály by si, skotačily, ale nic by neničily. Když mi řekla to co chtěla, k lesu zase odletěla. Až půjdete do školky,buďte jako poštolky !" a takto zahájily nový školní rok děti ze třídy Hvězdiček.