FOTOGALERIE - školní rok 2015/2016

 

Na děti ze třídy Koťátek čekalo obrovské překvapení v prostorách podnikatelského centra, kde se přišly rozloučit s odcházejícím školním rokem a sladkou zmrzlinkou přivítat tolik očekávané prázdniny. Maminka od Josífka a Tobiáška, paní Janíková, přivedla za dětmi pana bublináře a děti si tak mohly zaskotačit v kouzelném bublinkovém světě. To byla paráááááda !

Ve čtvrtek 30.6.2016 jsme mohli společně s našimi dětmi zažít okouzlující podívanou na neuvěřitelné množství barev, bublinových forem a tvarů. Poetické představení s mýdlovými bublinami si získalo každého kdo ho viděl. Nechali jsme se unášet na vlnách uklidňující hudby a sledovali jsme jak se přímo před našima očima z obyčejných bublin stávala kouzelná díla. Po tomto okouzlujícím představení už se budeme dívat bubliny v úplně jiném světle. A kdo ví, možná již některé z dětí poprosilo o nový bublifuk......

 

Dům dětí a mládeže Valašské Klobouky uspořádal v úterý 28.června 2016 v dopoledních hodinách pro naše děti pravou čvachtavou "Vodnickou olympiádu". Přivítal nás vodník Česílko, který nás provázel všemi úkoly, které nám připravila žabička Evička, kapřík Petřík, kterým pomáhal mořský koník Pepík a další kamarádi z mořského a vodního světa. A věřte, že v tom horkém letním počasí nám bylo u vody moc příjemně. A že jsme splnili všechny úkoly, tak nám vodníček předal diplom za statečnost a kornout plný sladké vodnické odměny. Děkujeme všem co se na akci podíleli a těšíme se na další setkání.

     4.třída - Koťátka        3.třída - Veverky

    2.třída - Motýlci

A takto se děti ze třídy Motýlků pomalinku loučily s končícím školním rokem a připravovaly se na sluníčkové prázdniny protlané dobrodružstvím.

Každoroční rozloučení předškoláků s MŠ ,k teré se letos neslo v indiánském duchu pod názvem „Poklad Aztéků aneb jak jsme hlídali ve školce poklad" se uskutečnilo ze čtvrtka 23.6. na pátek 24.6.2016, kdy jsme prožili s našimi předškoláčky ze tříd Kuřátek, Motýlků a Hvězdiček krásné chvíle plné radosti, štěstí, odhalování záhad a dobré nálady.

  

 5.třída-Hvězdičky       1. a 2.třída-Kuřátka a Motýlci

 

Výlet dětí ze třídy Hvězdiček po stopách valašských rodáků.

Dnes naše šikovné kuchařky dostaly ocenění vskutku královské. A určitě si jej zaslouží........

V pátek dne 24.6.2016 v 9.00 hod. vystoupil sboreček naší mateřské školy společně s dětmi ze třídy Hvězdiček se svým "Hvězdným tancem" v podnikatelském centru ve Valašských Kloboukách. V tónech známých i méně známých dětských písniček a v rytmu smyslné samby tak zahájily již 17. ročník tradiční akce, která se koná vždy na začátku prázdnin pod názvem Valašské kumštování. Přišli nás povzbudit i kamarádi z jiných tříd naší MŠ a se slzičkami v očích sledovali naše výkony i hrdí rodiče, babičky i dědečkové. Dětem se vystoupení moc povedlo a nám jen zbývá poděkovat za snahu a píli, kterou přípravě věnovaly s přáním krásných prosluněných práznin.....

Ve středu 22. června odstartoval na mnoha místech České republiky prostřednictvím vln Radiožurnálu T-Mobile Olympijský běh 2016. Mezi zájemci o tuto akci nesměly chybět ani děti naší mateřské školy. Pod vedením paní učitelky Nikoly Štefánkové se skupinka našich malých běžců a běžkyň zúčastnila této, jedné z největších běžeckých akcí u nás. A hned jsme taky slavily úspěchy.

23. června 2016 proběhlo v prostorách HZS Zlínského kraje ve Zlíně slavnostní vyhodnocení nejlepších výtvarných a literárních prací okresního a krajského kola soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Akce se zúčastnily i děti naší MŠ a nevedly si vůbec špatně. Naši školku reprezentovala Eliška Bučková a Pavel Bartoš, kteří za své výtvory převzaly diplomy a věcné ceny. Následně územní odbor HZS Zlínského kraje zajistil pro všechny účastníky odbornou přednášku spojenou s prohlídkou garáží se zásahovou technikou.

"Cupy - hupy, pravda je to, po jaru že máme léto. Slunko hřeje, slunko pálí, ani chvilku nezahálí, všude smíchu je a ruchu - léto příšlo!

V úterý dne 21.6.2016 jsme shlédli divadelní představení dramatického kroužku při ZŠ Lačnov, které neslo název "Broučci". Krásný příběh s ještě krásnějšími kulisami a zajisté skvělými hereckými výkony nám předvedly děti ze ZŠ Lačnov pod vedením paní učitelky Mgr. Marty Odehnalové. A jak to v pohádkách bývá, všechno dobře dopadlo a už teď se těšíme na další návštěvu.

Stejně jako minulý rok, tak i letos si pro nás připravily děti a jejich učitelé ze ZUŠ Valašské Klobouky koncert s překvapením, a letos to bylo voňavé překvapení. Přivítala nás květinková víla, která nám postupně představovala své talentované kamarády z říše rozkvetlé louky. A že se letos urodilo talentů v ZUŠ, jen co je pravda. Naší školkou se nesly libé tóny flétniček, housliček, po parapetních deskách nám budou skotačit tóny varhan a klarinetů, prostě nádherná podívaná a lahoda pro naše ouška. Děkujeme a těšíme se na další setkání.

" 1,2, 3, 4, 5 šel Kočičák na výlet. " a s ním i celá třída Koťátek i se sl. praktikantkou Adélkou. Nejdříve se společně vydaly na výlet k babičce a dědovi na vesnici, potom navštívily zámek s krásnou princeznou, neobešly ani hrad, ve kterém straší a dokonce se podívaly i za zvířátky do ZOO. Poslední den se zúčastnily pravé olympiády a se sladkou pusou se s Adélkou rozloučily.

"My jsme holky indiánské a chceme být pořád krásné. Hezké šperky nosíme, indiánům se líbíme.Já mám šípy, já mám luk jako každý správný kluk. O prázdninách lovím v lese, schovejte se, schovejte se za křovím, než vás všechny ulovím." děti ze třídy Veverek se staly tento týden pravými indiány.

 

Ve čtvrtek dne 9.6.2016 se na zahradě naší MŠ konalo již tradiční pasování našich předškoláčků do řad školáků, kteří již brzy zasednou se svou aktovkou do školních lavic. Počasí nám přálo a podařilo se nám za pomoci paní učitelek ze ZŠ hrdě pasovat všechny naše letošní předškoláky. Po slavnostním ceremoniálu, který jsme završili bouchnutím šampaňského, jsme si mohli každý sníst voňavý buřtík a ochutnat něco málo z toho, co umí uvařit jenom naše šikovné paní kuchařky. Tak se nám pomalinku zase jeden rok blíží do svého konce a my už teď se těšíme na ty předškoláčky budoucí....

Chtěli bychom tímto poděkovat studentům gymnázia třídy 2G, pod vedením pana učitele Mgr. Jiřího Ročáka, kteří nám a hlavně našim dětem, společnými silami zpříjemnili vstup do naší školky. A nejen to, tyto prvky mají i funkci bezpečnostní, tak pozor páni řidiči, pokud na vás zamrká ovečka nebo se usměje z cesty žirafa znamená to, že se na cestě může znenadání objevit náš školáček. Tak ještě jednou srdečný dík !

Žáci I. tříd se vydali na návštěvu do mateřské školky za svými kamarády a nebyla to jenom obyčejná návštěva. V očích se jim značilo velké očekávání, vždyť ještě před nedávnem sami ještě mateřskou školu navštěvovali. Kamarádi ve školce už netrpělivě čekaly na jejich první ukázku čtení. Čtení proběhlo v třídách předškolních dětí a předškoláci poslouchali jako zařezaní. Nejenže si mohou kamarádi ze ZŠ odškrtnout splněný úkol ze čtení, ale rozvíjí především vztahy mezi sebou navzájem, mluvené slovo, komunikační dovednosti a v neposlední řadě i paměť. Je všeobecně známé, že pro předškolní dítě je čtení knížek mimořádně důležité pro rozvoj učení se vůbec. Tak věříme, že taková akce nebyla poslední..........

"Rozhlédni se tu a tam, uvidíš, že nejsi sám, všude je tvůj velký svět, pojď si o něm vyprávět. My jsme všichni kamarádi a máme se všichni rádi." Děti ze třídy Koťátek tento týden obcestovaly se sl. praktikantkou Adélkou celičký svět a dozvěděly se, že vlastně všude bydlí děti, které si chtějí hrát a zároveň jsme společně oslavili i úspěšné ukončení studia naší paní učitelky Ivanky. Tak ještě jednou gratulujeme !

"Malý brouček spinkal v trávě, probudil se dneska právě. Protáhl si nožičky, hlavičku i ručičky. Na nohy vzal bačkorky, a utíkal do školky." děti ze třídy Motýlků rozhrnuly rostoucí travičku a podívaly se, co se děje v trávě.

"Hádaly se ještěrky, o barevné pastelky. Holky dejte na mé rady a malujte dohromady". "To je vážně nápad skvělý, hádat jsme se nemusely". děti ze třídy Hvězdiček si našly novou kamarádku. A pojďte se podívat, jak se spřátelily.


"Indiáni, ti se mají, celý den si jenom hrají, skáčou hejsa hopsasa, chytají se do lasa. Potom večer ve vigvamu zavolají na svou mámu. Mámo mámo máme hlad, snědí vlka a jdou spát. Do spánku jim pěkně vyjí kojotové na prérii. Ráno sluníčko je vzbudí a ti malí chlapci rudí, hned vyběhnou mezi stany hrát si - nač? Na indiány!" a děti ze třídy Kuřátek se těmi pravými indiány taky tento týden staly.

Den dětí si patřičně užily i děti ze třídy Hvězdiček. To byla ale paráááda !

"Máme miminko!" zaznělo dnes třídou Koťátek. Náš nenáročný domácí mazlíček František má přírůstek. Mezi vajíčky, které maminko-tatínek bedlivě stražil se vylíhnul jeho první potomek, a protože je první, tak dostal jméno Arnoštek. Tak hodně sil prcku !

Moderní výukovou zahradu zaměřenou na výchovu a vzdělávání pod širým nebem jsme dnes 1.6.2016 společně slavnostně otevřeli se zástupci města Valašské Klobouky. Naše nová přírodní zahrada je zahradou, kde budeme žít a hospodařit v souladu s přírodou. Plná rostlin, bylinek, ovocných stromů, hmyzáčků, ptáků, plazů i hadů, z nichž každý zde má svůj "domeček". Zahrada, kde si každý najde to "své" - inspiraci, ponaučení i zábavu. Takovou zahradu máme u nás ve školce. Ještě než nás kapky deště zahnaly do vnitřních prostorů školky, jsme slavnostně zahájili slavnost přestřižením pásky za doprovodu zpěvu našeho školního sborečku. Naši malí zpěváčci navzdory počasí svým zpěvem oslavili dokončení úprav zahrady a tím ji slavnostně otevřeli všem svým tvořivým hrám.

Fotogalerie Města Valašské Klobouky

Erika Hradilová - FOTOATELIER

Mezinárodní den dětí připadá každoročně na první červnový den. Dnešní svátek dětí oslavily děti ze třídy Koťátek opravdu sladce. Maminka Viktorka, paní Unarová nám přinesla do školky překvapení v podobě ledňáčků. To byla paráda, děkujeme !

Jen trénovaní potápěči mohou na krátký okamžik nahlédnout do života zvířat pod hladinou. Ale co nemůžeme spatřit na vlastní oči, zprostředkují nám děti ze třídy Veverek, kteří tento týden objevovaly krásy života pod hladinou.

 

ZLÍN FILM FESTIVAL je nejstarší, největší a nejvýznamnější filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Festivalové projekce se uskutečňují nejen ve Zlíně, ale také v řadě dalších měst České republiky. A nebylo tomu jinak ani u nás ve Valašských Kloboukách, kdy nás Kino Svět v týdnu od 27.5. - 3.6.2016 pozvalo na pásmo animovaných filmů pro děti. S dětmi jsme směli shlédnou krátké pohádky z Bulharska, Íránu, Ruska nebo Švýcarska. Po zdařilé projekci jsme s dětmi, které byly plny dojmů, společně před kinem namalovali své zážitky na chodník slávy .

          3.třída - Veverky             

         4.třída  a  5.třída                    

          1.třída - Kuřátka

        2.třída - Motýlci

 

 

"Naše Země kulatá je, říká se to. Po nebi se koulí světem celé léto. Pozor, ať se nesrazíš s tou hvězdičkou v dáli. To bychom se o tebe vskutku báli." děti ze třídy Koťátek společně objevovaly vesmír.

"Mám zelenou barvičku, tou nakreslím travičku. Žlutou tužkou housata, zasvítí jak ze zlata. A červená barvička? Ta nakreslí jablíčka. Už jsou zralá, nízko visí, pojďte děti, kousněte si!" u dětí ze třídy Motýlků měly barvičky svůj rej, každý den k nim zavítala jiná barvička.

"Vydalo se na výlet sluníčkových dětí pět. První panáček sedl na vláček, druhý plul lodí, třetí vzducholodí, čtvrtý jel autobusem a ten malinký musel běžet klusem." děti ze třídy Sluníček si povídaly o cestování.

Na Masarykově náměstí ve Valašských Kloboukách ve výloze prodejny Elektro - Ginter bylo vystaveno tablo předškolních dětí, které už brzy naposledy projdou brankou naší MŠ a 1.9.2016 hrdě vstoupí s taškou na zádech do první třídy základní školy. Tímto jim za celý kolektiv MŠ přejeme, aby i ty další dny ve škole byly tak krásné jako ten den první. Tímto bychom chtěli srdečně poděkovat panu Ginterovi za ochotu při instalaci tabla.

"Copak máme k jídlu? snědl bych i cihlu! Mám tak velký hlad jedl bych jak drak! Copak máme k snídani? Hrnek mléka od paní, co kravičku podojila a mlíčko nám rozdělila. Copak máme k obědu? Talíř zelí ze sudu, knedlíky a masíčko, nadlábnem se maličko. Copak máme k večeři? No - hrníček od peří! Dáme si jen zeleninu, ta má plno vitaminů!" děti ze třídy Veverek se dozvěděly jaké jídlo je zdravé a chutné a čeho bychom se měly raději vyvarovat.

"Časně ráno na obloze, přikrývá se peřinou. Celodenní putování, začne každou vteřinou. Měsíc totiž unavil se, noční poutí po světě. Jeho cestou přes den půjde, od planety k planetě. Jestlipak už děti víte? Aspoň trochu maličko. Kdo vás šimrá pod čumáčkem? Přece naše Sluníčko." děti ze třídy Kuřátek se společně vydaly na cestu do Vesmíru.

" Malý brouček spinkal v trávě, probudil se dneska právě. Protáhl si nožičky, hlavičku i ručičky. Na nohy vzal bačkorky a utíkal do školky." děti ze třídy Veverek se proměnily v broučky a poznávaly život v trávě.

"Náš kraj naše Země! Jsme na ní spolu, navždycky nahoru dolů. Zachraňme vodu, zemi, vzduch. Je to náš domov, je to náš dluh! Země je živá, dýchá i směje se. Pojďme ji zachránit, vezmem´ se za ruce. Spolu to dokážem - pečovat o Zemi." děti ze třídy Hvězdiček si společně s sl. praktikantkou Vendulkou povídaly o  našem kraji a naší Zemi.

"Kampak teče voda z vany? Když se kvapně loučí s námi, tak se ozve zahučení, húúú — a už v ní voda není. Vykoupala, sbohem dala, kampak asi putovala? Tím se nikdy nepochlubí, že utekla do potrubí a z potrubí kanály teče si to do dáli. Tak se o ní hovoří, proudí řekou do moří a z moří se vypaří, když se jí to podaří. Zmizí... Hle, a co je jí, že se stává krůpějí? Dříve než se naděješ, znovu spadne jako déšť.  Vyteče Ti do vany, zase budeš koupaný." O koloběhu vody v přírodě si vyprávěli námořníci ze třídy Koťátek.

"Potůček si naříká, že mu voda utíká. Dostane se do kraje, kde veliká řeka je." Voda voděnka, hladí oblázky a děti ze třídy Motýlků si s ní vesele zašplouchaly.

Dnes jsme se společně vydali do kulturního domu, abychom shlédli muzikálovou výpravnou činoherní pohádku na motivy Boženy Němcové "Čertův švagr", která nás zavedla za hlavním hrdinou Petrem. Zlá a vypočítavá macecha Dorota vyhnala nevlastního syna z domu a všude ho posílají k čertu. A co čert nechtěl nebo chtěl? Skutečně i dva povedené čertíky potkal. Ti mu nabídli službu v pekle, kterou s radotí přijal. Po sedmi letech se Petr vrací na zem, kde poznává dobré i zlé, ale nad vším nakonec zvítězila láska ke krásné princezně Adélce.
"Byla jedna čarodějnice, samý puchýř, bradavice. Vskutku neměla ji ráda ani ropucha, úsměv měla k uchu od ucha. Nosila své potrhané šaty, z bot koukaly jí paty. Jenom myši, krysy ty ji chtěly a krásu jí záviděly. Byla zlá a umanutá, hlava její byla dutá. Dodnes létá na koštěti, chodí strašit malé děti. Přiletí pod okenice, slyšíš jí už od silnice. Dávej pozor na tu babu, ať nepromění v ježibabu." děti ze třídy Koťátek si prožily čarodějnický týden plný kouzel a záhad.


"Chci ti popřát, maminko, starostí jen malinko. Za to štěstí, lásky dost. Dám ti přání pro radost." a takto probíhaly přípravy na svátek maminek u dětí ve třídě Sluníček.
Poslední dubnová noc je již tradičně spojována s upalováním čarodějnic. Ne jinak to bylo i u nás v naší MŠ, jenomže letos tomu bylo malinko jinak. My jsme si počkali na ten pravý den, kdy nečisté síly měly větší moc než jindy a ten pravý čarodějnický rej vypukl ve čtvrtek 12.5.2016 v místním Ekoparku. Tam na nás již netrpělivě očekával ten pravý a nefalšovaný čarodějnický sněm v čele s Hromnicí Bimbulou. Jedotlivé úkoly nám rozdávala například čarodějnice Krutihlava nebo Bludimíra, či Ježikůže a mnohé další, které nás celým odpolednem provázely. Počasí nám přálo, tak jsme jsme si oblékli pravé čarodějnické oblečení, splnili pár čarodějných úkolů a tím složili pravou čarodějnickou zkoušku, potom společně na ochranu před čarodějnicemi jsme tu nejzlejší upálili, aby k nám již nesměly síly nečisté a po celý čas jsme tak byli chráněni od všeho zlého.

 

"Voda,voděnka hladí oblázky. Takové je pohlazení, takové je pohlazení od lásky." děti ze třídy Veverek si povídaly co všechno umí a dokáže voda.
 

Úterý 10.5.2016 bylo vyjímečné pro naše nejmenší děti ze třídy Koťátek, Sluníček, Veverek a Motýlků a spolu s nimi i předškolní děti, které ještě letos nepůjdou do prvních tříd. Navštívily oboru plnou zvířátek a pan Rosůlek jim ukázal všechny divy a záhady, které nám les skrývá.  Viděli jsme srnečky, daňky, jeleny, ale i kachny, mláďátka ptáčků a mnohá jiná zvířátka .... Dětem se výlet opravdu líbil, protože kde by mohly vidět nebo si dokonce sáhnout na živého zajíčka nebo mláďátka ptáčků.

          2.třída - Motýlci                        4.třída - Koťátka

      3.třída - Veverky            6.třída - Sluníčka

 

Dnes jsme se rozloučili s naším kamarádem Danečkem (2.třída-Motýlci), který od nás odchází za novými kamarády. Přejeme mu, aby se měl v nové školce hezky a našel tam spoustu kamarádů.

Druhou květnovou neděli slaví všechny maminky svůj svátek. V naší školičce tradičně tomuto krásnému svátku věnujeme náležitou pozornost, a ne jinak tomu bylo i letos. V jednotlivých třídách se konaly besídky určené právě pro maminky. Děti prostřednictvím veselých a milých básniček, divadelních představení, písniček i tanečků maminkám vyznaly svou opravdovou a čistou lásku. A nakonec ještě přidaly své vlastnoručně vyrobené dárky, které mají cenu zlata!!!

4.třída - Koťátka ( Za krásné fotky z akce bychom chtěli poděkovat mamince Nikolky, paní Hradilové a tatínkovi Sárinky, panu Vlčkovi. Děkujeme!)

      5.třída - Hvězdičky                      2.třída - Motýlci

 

     3.třída - Veverky             1.třída - Kuřátka

        6.třída - Sluníčka

"Kdyby mi tak někdo řekl, třeba kamarád: "Prodej mi tu svoji mamku, dám ti za ní hrad." Zazvonil bych na to smíchem,jak veliký zvon: "Neprodám ji, kdybys mi dal třeba milion." Neprodám ji, neprodám ji, ani za nebe, nechám si tu svoji mamku jenom pro sebe!" přípravy na oslavu dne maminek ve třídě Koťátek vrcholí a my se už nemůžeme dočkat, abychom ukázali maminkám jak moc je máme rádi.

 

Děti z Kuřátek zažily spostu zážitků  a ty je nenechaly jen tak je pustit z hlavy. Tak si o nich ještě dlouho povídaly a dokonce i nakreslily. Prostě byl to úžasný den plný dobrodružství.

 

V úterý 3.5.2016 se naši předškoláčci vydali na výlet do ZOO Lešná. V 8.00 hod. jim přistavil u naší školky autobus, který je odvezel vstříc za zvířátky a poznáním krásné přírody. Celou cestu nás provázelo sluníčko a s ním i dobrá nálada. Aby nám cesta rychleji utekla, tak jsme prozkoumali obsahy našich batůžků a společně se podělili o dobroty, které nám maminky nachystaly. A po shlédnutí všech zvířecích kamarádů jsme mohli říct, že právě výlet mezi zvířátka patří k těm nezapomenutelným zážitkům. Po šťastném zdolání zpáteční cesty jsme ve školce slupli oběd a vyprávěli si o tom našem velkém dobrodružství. Byl to super výlet, ačkoliv to vypadalo, že nás zastihne na zpáteční cestě i déšť. Děti si výlet užily, určitě vám už stihly povyprávět všechny zážitky.........

        5.třída - Hvězdičky                     1.třída - Kuřátka

          2.třída - Motýlci

 "Z malinkého semínka, které v zimě spí, roste, roste rostlinka, až se probudí. Protáhne se, protřepá, vykukuje do světa. Povystrčí hlavičku, leze z hlíny ven. Ukáže se sluníčku: "Přeji dobrý den!" děti ze třídy Koťátek si užívají společně den co den ....
Za dveřmi už nám netrpělivě přešlapuje konec školního roku a s ním i smutné loučení s našimi nejstašími dětmi. Stávají se z nich pomalinku, ale jistě opravdoví školáčci. A tak se sluší jim tento okamžik zvěčnit na památku. Nahlédněte do zákulisí fotografování na jejich první tablo......

Kniha není jen sešitý nebo slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru, kniha je kamarád, který je vždy na blízku, kniha je lék když máme bolístku. Děti ze třídy Kuřátek, Hvězdiček a Motýlků navštívily Městskou knihovnu  a dozvěděly se mnoho zajímavého o dětských knížkách a jejich autorech.

  
         
1.třída + 2.třída                        5.třída - Hvězdičky

"Vesmír není prostor malý. Tma však jeho prostor halí. Ve tmě by se leccos pletlo, proto pravím: BUDIŽ SVĚTLO! Stoupneme si na špičky a rozsvítíme hvězdičky. Čertí žertík značky popleta. Hvězda s chvostem, KOMETA! Dráhy přesné, planety "šité" na míru. To je zákon vesmíru. Kolem slunce planety se točí ve vesmírném kolotoči. Nejvíc práce - věřte mi - budeme mít se Zemí." děti ze třídy Sluníček si povídaly s kamarádem kosmonautem o Vesmíru.
"Tady je tesař, klempíř, zedník a ten co otesává kameny je kameník. A tady služka, oráč, kamnář, ten, když se umeje je k nepoznání kominík. Ten dláždí ulice, ten kove podkovy, ta krmí slepice, ta peče cukroví. Ten umí to a ten zas tohle, a všichni dohromady udělají moc." a moc práce dokážou i děti ze třídy Koťátek. A čím by chtěly být ? Tak na tuto otázku si odpověděly tento týden.
Děti ze třídy Motýlků si povídaly o naší planetě, která slavila svůj svátek. Tak všechno nejlepší ZEMĚ!
" Koukněte se na kuchaře, právě vaří noky v páře. Srávný kuchař peče, smaží, mňam, plévky se mu daří." děti ze třídy Hvězdiček se seznámily s prací kuchařů a kuchařek.
 
"Opravář vždy ve své dílně opracuje dřevo pilně. Opravit stůl trvá chvilku, když si vezme hoblík, pilku." děti ze třídy Sluníček se podívaly,co všechno skrývá kouzelná taška pana opraváře.

"Notám diví se náš klouček. Každá nota jako brouček leze níž a zase výš, do ruky ji nechytíš. Jedna je tam, druhá tady, všechny noty dohromady. Dají pěknou písničku, zazpívej ji Honzíčku!" děti ze třídy Veverek měly týden plný zpěvu a hudby.

 

Nejen lidé, ale také naše modrá planeta Země slaví každoročně svůj svátek. Oslava jejího dne "D"  letos připadla na 12. dubna, kdy jsme se společně s dětmi odebrali na místní sběrný dvůr. Tam nás čekalo velké překvapení v podobě nového kamaráda Oskárka, který dětem vše ukázal a  velmi příjemnou a hravou formou vysvětlil pojmem ekologie. Pomocí zvířecích kamarádů nás všechny seznámil hlavně s nutností udržování čistoty v přírodě a jejím okolí. Naučil děti třídit odpad a nabídnul řešení na jeho využití. Děti se s chutí zúčastnily soutěží a hádanek a rozhodně jim nechyběl elán, chuť a radost při zdolávání úkolů. Nakonec jsme si všichni s radostí zahráli na popeláře a veselou písničkou jsme se s Oskárkem rozloučili. Děkujeme všem organizátorům, prožili jsme pestré a naučné dopoledne.

           3.třída - Veverky              6.třída - Sluníčka

        4.třída - Koťátka               1.třída-Kuřátka

        5.třída - Hvězdičky            2.třída - Motýlci

 

"Země! Jsme na ni spolu, navždycky nahoru dolů. Zachraňme vodu, zemi, vzduch. Je to náš domov, je to Tvůj dluh! Země je živá, dýchá i směje se. Pojďme zachráníme ji, vezmem´ se za ruce. Spolu to dokážem´, pečovat o Zemi." děti ze třídy Veverek se připravovaly na nadcházející svátek naší Země.

"Podívej se, támhle v trávě, kytička vyrostla právě, čechrá si zelenou sukýnku, protahuje si barevnou hlavinku. K sluníčku lístky natahuje, ještě se ospale protahuje, na louce není jediná, protože jaro už začíná." dětem ze třídy Koťátek rozkvetla ve třídě jarní louka.

"Slepičko kdákalko, kuřátka voď. Husičko kejhalko, s housaty choď. Huňatá ovečko, bílé jehňátko hlídej. Strakatá kravičko, mlíčko telátku dávej. Koníčku běloušku, hopsa, běž, s hříbátkem pro oves pojedeš."  děti ze třídy Kuřátek si povídaly o zvířátkách a jejich mláďátkách.

"Chvíli krokem, chvíli klusem, jedeme si autobusem. Řidič mačká houkačku, řeže každou zatáčku. To je jízda lidé drazí, sem a tam to s námi hází. Dopředu i dozadu, všichni v jednu hromadu." dětem ze třídy Motýlků se třída proměnila v dopravní hřiště.

"Brum, brum, medvěd bručí, bzum, bzum, čmelák bzučí, mňau, mňau, kočka mňouká, hú, hú, sova houká, bé, bé, ovce bečí, mé, mé, koza mečí, kvá, kvá, žába kváká, krá, krá, vrána kráká, hop, hop, jelen skáče, uáá, uáá, dítě pláče." děti ze třídy Sluníček si povídaly o domácích zvířátkách.

Již 11. ročník regionální přehlídky mateřských škol „Zlínský škrpálek“ proběhl v pondělí 4.4.2016 v Kongresovém centru Zlín. Představily se na něm jak mateřské školy ze Zlína tak i ze vzdálenějších míst jako jsou Uherský Ostroh, Strání, nebo Brumov-Bylnice, Horní Lideč a další. Doprovodnou akcí přehlídky byla výstava výtvarných prací dětí z mateřských škol. Zlínský Škrpálek získává stále na větší oblibě a v Kongresovém centru to v pondělí bylo opravdu znát. Rodiče, učitelé, známí, prarodiče, ti všichni byli nervózní, jak vystoupení jejich ratolestí dopadne a rozhodně si je nechtěli nechat ujít. Mezi nimi se proplétali jejich malí tanečníci a zpěváčci v barevných kostýmech, ve kterých jim to moc slušelo. Stejně jako našim malým tanečníkům. I letos nás hvězdně reprezentovaly děti ze třídy Hvězdiček se svým bravurně zvládnutým tanečkem v rytmu salsy.

A takto nacvičují svůj pěvecký repertoár děti, které navštěvují náš sboreček. A že jim to jde skvěle se budeme moct už brzy sami přesvědčit.

"Co máš dělat na červenou, když se kolem auta ženou? Na chodníku klidně stát, v jízdní dráhu nevbíhat. Co znamená tahle změna, když je žlutá rozsvícená? Připrav se a pozor dej, čekej nikam nespěchej. A když svítí zelená, co to děti znamená? Malí jako velicí,všichni přejdou silnici." děti ze třídy Veverek už ví jak se mají chovat na hřišti a jak na silnici.

"Jak si žijí motýli? To bychom se divili. Běláskovi chutná zelí, do hlávky se schová celý. Žluťásek má blízko k létu, s pampeliškou si ho pletu. Babočka, ač admirál, žádnou bitvu nevyhrál. Paví očko pyšně mrká, do kytiček hlavu strká. Můra nemá světlo ráda,  rozsvítíš... a můra tradá!" děti ze třídy Motýlků si povídaly o zvířátkách a jejich mláďátkách.

Ve středu 30.3.2016 nás navštívilo maňáskové divadlo Pohádky od Lenky. Paní Lenka Sasínová opět přijela za našimi dětmi, aby jim tentokrát zahrála další dvě hezké pohádky. Byl to zážitek z kouzelného pohádkového království plného loutek, maňásků a marionet.

"Hody, hody doprovody, já jsem malý zajíček, utíkal jsem podle vody, nesl košík vajíček. Potkala mě koroptvička, chtěla jedno červené, že mi dá lán jetelíčka a já říkal: Ne, ne, ne. Na remízku mezi poli, mám já strýčka králíčka, tomu nosím každým rokem, malovaná vajíčka." i děti ze třídy Kuřátek si krátily chvíle čekání na Velikonoce.

"Pani kmotra, slyšte chásku, přicházíme na pomlázku, opentlené proutky máme, kdo nám nedá uhlídáme! Pani kmotra, nemeškejte barevná vajíčka nám dejte." i děti ze třídy Veverek se společně naladily na notičku velikonočních svátků.

"Kropenatá slepička snesla bílá vajíčka, obarvím je, vymaluji, všechny chlapce podaruji, pentličky si nastříhám, na pomlázku jim je dám." děti ze třídy Koťátek se připravovaly na příchod prvních svátků jara. A že se připravovaly pečlivě, jen se pojďte podívat.

"Koledníci jdou, pomlázku nesou, zpívají koledy, „vajíčko dejte mi“. Ať je pěkně malované, od srdíčka darované." na velikonoce se těšily a nemohly se dočkat vytoužené pomlázky i koledníčci ze třídy Motýlků.

"Březen je kus neposedy, kde jen může, láme ledy. Hleďme toho siláka! Slunce z mraků vyláká." a z mraků jarní sluníčko lákají i děti ze třídy Hvězdiček.


V úterý 22.3.2016 přišli tvořiví rodiče a prarodiče dětí ze třídy Koťátek na jarní dílničku. Společně jsme tak příjemně strávili jarní odpoledne, během kterého jsme si vyrobili různé jarní dekorace. Odpoledne nám společně rychle uteklo a nám nezbývá, než všem zúčastněným poděkovat za příjemně strávené chvíle, které nás naladili na sváteční atmosféru blížících se Velikonoc. Děkujeme a přejeme Vám všem krásné Velikonoce.


Ve středu 16. března jsme spolu s rodiči a dětmi ze třídy Sluníček u nás ve školce přivítali jaro. Velikonoční dílnička se nesla v tvořivém duchu. Z různých materiálů a různými technikami jsme vytvářeli jarní dekorace. Všichni byli velmi kreativní a díla se nám dařila.

"Už nám na zelené stráni píše jaro první psaní, slova skládá z pampelišek, podbělů a sasanek, sluníčko mu z modrých dálek nakukuje do stránek." děti ze třídy Motýlků přivítaly první jarní paprsky.

"Krávy mají telátka, klisny mají hříbátka, ovce mají jehňátka, kozy mají kůzlátka, slípky mají kuřátka, husy mají housátka kachny mají káčátka, fenky mají štěňátka, kočky mají koťátka, mámy mají miminka, jako moje maminka." děti ze třídy Koťátek společně přivítaly jarní mláďátka.

"Zimo, zimo, táhni pryč nebo na tě vezmu bič! Odtáhnu tě za pačesy za ty hory, za ty lesy, až se vrátím nazpátek, svleču zimní kabátek." s básničkou vyhnaly děti ze třídy Sluníček zimu z našeho města.

"Na jaře, když slunce svítí, objeví se první kvítí. Narcisy a tulipány, zdobí žlutě všechny brány. Sluníčko je přivolalo, jaro zase přivítalo, skřivánka je slyšet hlas, nastal krásný jarní čas." děti ze třídy Veverek se seznámily s našimi prvními jarními kytičkami.

"Probudil se malý brouček na stráni, probudil se ze zimního dřímání. Rozhlíží se, jestli jaro přichází, a jestli mu ještě něco neschází. Schází, schází broučku více sluníčka, aby mohla rozkvést každá kytička, aby bylo zase slyšet zpívání, na zahradě nebo v lese, na stráni." i děti ze třídy Hvězdiček si povídaly co všechno má jaro na práci.

"Sluníčko už pěkně rozehřálo led a sníh, sněženka nám z trávy mává, ptáčci zpívaj ve větvích. Vyjdeme si na procházku, na hřišti si budem hrát, z písku hrady postavíme, ahoj jaro, pojď si hrát!" a netrpělivě vyhlíží jaro i děti ze třídy Koťátek.

"Krok za krokem, tiše kráčí, jaro vchází do dveří. Rozhlíží se, hlavou kroutí - vlastním očím nevěří." Na jaro to venku ještě nevypadá, tak si jej zkusily udělat alespoň děti ze třídy Motýlků.

Dnes 8. 3. 2016 jsme přivítali u nás v MŠ opět po roce maňáskové divadlo Sluníčko se souborem pohádek. Dvě malá kuřátka uvedla postupně tři známé pohádky. Jako první k nám zavítali maňásci z pohádky O budce, pak následoval příběh malého Budulínka a vše bylo dokončeno šťastným koncem napínavé povídky Máša a medvěd. Děti ani nedutaly, jak je děj pohltil. Prožívaly osudy společně s jejich aktéry. Pohádky byly obohaceny básničkami a písničkami, které děti většinou znaly, takže se k oživlým postavičkám  také připojily. Vystoupení mělo u dětí veliký úspěch a na závěr následoval velký potlesk.

"Jaro ťuká na dveře, kdopak mu je otevře? Vítr, sníh a fujavice drží pevně kliku v ruce. Jaro ťuká: Ťuky, ťuk, chce ho holka, chce ho kluk. Zima ale drží kliku i v posledním okamžiku. Dnes je první jarní den, vyženeme zimu ven. Přivoláme sluníčko, zasviť aspoň maličko!" příchod jara netrpělivě očekávají i děti ze třídy Sluníček.

"Od pondělka do pátku budu kreslit pohádku. Koho do ní namaluju, aby byla v pořádku? Princeznu a Babu Jagu? Draka, co má dračí spády? Honzu nebo loupežníky? Sebe a své kamarády? Od pondělka do pátku budu kreslit pohádku. Potom vám ji celou povím, umím ji i pozpátku." pohádkový týden prožily i děti ze třídy Sluníček.

"Co máš dělat na červenou, když se kolem auta ženou? Na chodníku klidně stát, v jízdní dráhu nevbíhat. Co znamená tahle změna, když je žlutá rozsvícená? Připrav se a pozor dej, čekej nikam nespěchej. A když svítí zelená, Cc to děti znamená? Malí jako velicí, všichni přejdou silnici." děti ze třídy Veverek se alespoň na chvilinku staly opravdovými řidiči, piloty a strojvedoucími a vůbec je od jejich počínání neodradily ani složité dopravní značky.

"Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem. Všechno se raduje, zpívá a notuje, jaro vítá. První roste sněženka, malá bílá květinka. Druhý zase petrklíček, nese s sebou zlatý klíček. Fialinka voňavá hezkou vůni rozdává. Pampeliška střapatá, celá je jak ze zlata." děti ze třídy Koťátek jsou již netrpělivé na příchod jara.

"Ať nám bříško nepláče,upečeme koláče. Na těsto si zaděláme, pak ho pěkně vyválíme. Na kousíčky nakrájíme a na kousek každičký dáme čtyři třešničky. Toto voní mňami mňam, to si ale pochutnám." děti ze třídy Motýlků vklouzly do tajů řemesel a povolání.

"Kdyby tady někde byly dveře, co vždy v pravou chvíli, otevřou se do pohádky, to bychom se nezlobili. Těmi dveřmi do pohádky mohlo by se taky zpátky, a svět, co jsme opustili, byl by na nás takhle krátký." děti ze třídy Kuřátek si proměnily třídu v pohádku.

"Tu je cesta, tu je smrk, na Karkulku číhá vlk. Jak ti sluší šatičky, čepeček a střevíčky, jak jsi milá, roztomilá. Karkulka ho pohladila. Ty můj milý vlčku, já vím, že si můj kamarád. Vlk olízl její ručku. To jsem šťastná, to jsem rád, že mne někdo pomazlí, dnes nebudu vůbec zlý. Honem skočil do křoví, radši zůstal hladový." děti ze třídy Koťátek poznaly nové kamarády z říše pohádek.

"Kouzelný svět, plný skřítků, ten, co můžeš uvidět, vydáš li se, do pohádky, poznáš záhy jiný svět." do světa pohádky se vydaly i děti ze třídy Motýlků.
Ve čtvrtek 25.2.2016 jsme zhlédli animovanou pohádku kocourka Bouřky. Opuštěný kocourek Bouřka se jednoho deštivého dne ukryje v tajuplném domě starého kouzelníka, kde bydlí také celá řada nevšedních bytostí ze světa fantazie. Ale ne každý je nadšený příchodem nečekaného hosta. Králík Jack spolu s myškou Maggie udělají všechno pro to, aby kocourka vyhnali. Situace se ještě zhorší, když kouzelník skončí v nemocnici a jeho chamtivý synovec využije šanci, aby dům prodal. Kocourek se nevzdává a rozhodne se spolu s novými kamarády společný kouzelný dům zachránit. Všichni jsme kocourkovi drželi palečky a nakonec všechno dobře dopadlo.

"Bim bam hodiny, chlouba naší rodiny, taťka klíčem zatočí, v hodinách to zavrčí, bim bam bim bam…" tik....tak....tik....tak....takto krásně ubíhal čas dětem ve třídě Veverek.

"Ať je zima nebo mráz, nebojí se žádný z nás. Ať si mrzne, ať je zima, zimní sporty, ty jsou prima." a že si zimní sporty děti z Motýlků užily i bez snížku, tak o tom se nedá vůbec pochybovat.

 

"Já bych chtěl být kominíkem a já zase zahradníkem. Já bych chtěl být zedníkem a já zase horníkem." čím asi budou děti ze třídy Veverek ?.... Na to musíme ještě chvilinku počkat, ale už teď víme, čím by se chtěly stát.

 

Jednou z prvních „vlaštovek“ v oblasti mezigeneračního setkávání  byla akce naší školky uskutečněná ve spolupráci s DPS Valašské Klobouky a Domem dětí a mládeže Valašské Klobouky, kterou jsme nazvali Dnem dětí a seniorů aneb všichni jsme pořád jen děti. S odhodláním a možná i s malinkých strachem se v úterý dne 17.2.2016 děti chystaly na společné setkání babiček a dědečků v prostorách DDM. Brzy však ostych opadl a my jsme si v keramické dílničce směli vyrobit krásné sluníčko, které nás bude společně provázet…. Jedná se o program, který umožňuje setkávání  právě té nejstarší a nejmladší generace. Chceme, aby společným setkáním docházelo k propojení dětského světa se světem seniorů. Většina dětí má prarodiče ještě v produktivním věku a samy stáří jako takové neměly dosud možnost vnímat. Snahou společného setkávání je tedy odstraňovat stereotypy a předsudky o stáří a podporovat seniorský věk jako plnohodnotnou etapu lidského života.

         1.třída - Kuřátka                     4.třída - Koťátka

 

Dnes jsme nakoukli do tajů řeznického řemesla. Pan Ritter a jeho manželka našim dětem umožnili exkurzi do jejich výrobny masa a masných výrobků. Přichystali dětem lákavé masíčkové občerstvení v podobě šunkového talíře, po kterém se jenom zaprášilo a jako odměnu za odvahu a nebojácnost každý dostal lízátko. Viděli jsme, jak se porcuje maso, jak se vyrábí lahodné párečky a uzeniny, prohlédli jsme si zblízka udírnu i chladírnu. Obrovský zážitek děti komentovaly ještě dlouho poté, co jsme se vrátili zpět do školky. Děkujeme.

"Dnes je svátek – velký bál, děti mají karneval. Naše milé maminky ušily nám sukýnky. To je krása napohled, pohádky jsou tady hned!" a děti ze třídy Motýlků se na karneval připravovaly s velkou chutí.

 

"Podívejte, kamarádi, dneska máme karneval, ten maj všechny děti rády, kdopak by se masek bál? Nemáme strach z čertů malých, z čarodějů, strašidel, tolik postaviček známých ještě nikdo neviděl. Támhle stojí krásná víla, vodník tančí s kovbojem, princezna je celá bílá s korunkou a závojem. Indián s barevnou tváří tancuje se zvířátky, všichni jak sluníčko září, všichni jsou jak z pohádky." i děti ze třídy Kuřátek si užily karnevalové radovánky.

" Haló pane karnevale, račte dále, račte dále. Elce pelce do pekelce, rolničky a kotrmelce. Máme všechno namíru, z krepového papíru. Abraka dabraka kouzelnice, karkulka, šašek, tanečnice. Všichni vás zvem hej, hej, hej, na maškarní rej! " karnevalové veselí a radovánky provázely děti ze třídy Koťátek celý týden.


"Hurá, je tu karneval!" zaznělo dnes 9. února 2016 všemi třídami naší školky. Měli jsme zde již tradiční masopustní karneval. Přípravy na tento den probíhaly již od pondělí, kdy si děti vyráběly masky, girlandy a klobouky. Těmi si vyzdobily třídy a mohl začít ten pravý karnevalový rej. Naší školkou se táhl zpěv, smích a veselé hlaholení dětí a mohli jsme se zde potkat s mořskými pannami, nechyběli kovbojové, klauni, princezny a jiné pohádkové bytosti. Všechny děti radostně vítali karneval. Bylo to radostné dopoledne plné smíchu a děti i paní učitelky si jej s chutí užily ....... jen se pojďte podívat.....

           1.třída - Kuřátka                    2.třída - Motýlci

  

          4.třída - Koťátka                       5.třída - Hvězdičky

 

       2.třída - Veverky                6.třída - Sluníčka

"Do školy se vypravíme, počítat se naučíme. Jedna, dva, tři, čtyři, pět, budem umět sčítat hned! Počítání, to už známe,
do čtení se honem dáme."
děti ze třídy Motýlků se připravují k zápisu.

"Kdo tu skákal hop a hop, sníh nám poví podle stop. Chodila tu zrána, chodila tu vrána. Pak tu čtverák zajíček, otisk čtvero paciček. Ani bažant nescházel, taky se tu procházel." zimu si užívají nejen zvířátka, ale i děti ze třídy Veverek.

 

"Kruh je slunce, talíř, tečka, had stočený do kolečka, kruh je volant, koláč, míč, kdopak půjde z kola pryč?" a našim předškoláčkům sde to pomalinku krátí a nastává čas přípravy na zápis, vždyť už škola ťuká na vrátka, to ví i naše Kuřátka.

"Šampióni v lyžování uhánějí z horských strání. Hurá šupem ze svahu, chce to hlavně odvahu." To, že sportovci musí mít nejen odvahu už ví i děti ze třídy Koťátek.

 

ZŠ ve spolupráci s MŠ uspořádala akci pod názvem „Školička pro předškoláčky“. Společně s budoucími předškoláčky, kteří půjdou letos k zápisu jsme si zahráli na školu. Vyzkoušeli jsme si jak se sedí v opravdových školních lavicích, prohlédli jsme si společně školu a taky jsme si vyzkoušeli plnit skutečné školní úkoly a kde jinde, než ve školní lavici a u tabule. Ve škole se nám moc líbilo a už se moc těšíme, jak se tam již brzy setkáme s našimi kamarády.

"Kouzelný svět, plný skřítků, ten, co můžeš uvidět, vydáš li se, do pohádky, poznáš záhy jiný svět." a týden plný pohádky prožily děti ze třídy Veverek.

"Čimčarará čim čim čim, že je zima, to já vím.¨Moje šaty z peříčka profoukala zimička. Čimčarára, čim čim čim, pěkně děti poprosím: "Schovávejte drobečky pro ubohé vrabečky čimčarará čim čim čim, pak své děti nakrmím." děti ze třídy Sluníček nezapomněly na zvířátka a jejich hladová bříška.

"Jaro, léto, podzim zima, to je celý rok. Stejně letos jako loni, tak i napřesrok. Po jaru je vždycky léto, podzim po létu. A nežli se nadějeme, zima už je tu." jak ten čas rychle a neúprosně letí sledovaly i děti ze třídy Motýlků.

"Když je jaro v plné kráse, když má zelenou, na trávníku kluci hrají s míčem kopanou. A když přijde horké léto, rostou jahody, sejdeme se všichni spolu někde u vody. Na podzim když padá listí z lip a javorů, páni draci koukají se lidem do dvorů. Potom přijde tuhá zima, už jsem na konci, chcete-li tak nashledanou někde na kopci." děti ze třídy Kuřátek poznávaly jak jde čas ......

"Každé správné hodiny, odměřují vteřiny. Tiky taky tiky tak, a nikdy ne naopak. My umíme tikat taky, tiky taky tiky taky." jak ten čas rychle letí se dozvěděly i děti ze třídy Sluníček.

"Sníh už pokryl všechny střechy, na vrabečka padá, přitulil se ke komínu, nahříval si záda. Dobře bylo vrabečkovi v teple za komínem. Co mu dáme, až se vyspí? slaný rohlík s kmínem." děti ze třídy Kuřátek si povídaly, která zvířátka zimě spí, a která s námi už netrpělivě vyhlíží tolik očekávaný sníh.

"Zima zase čaruje, studeně se usmívá. Mráz po okně maluje, když se nikdo nedívá." děti ze třídy Veverek si zimu vyčarovaly alespoň ve třídě.

"My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám......" štěstí, radost a zdraví nám přišli popřát i králové ze třídy Kuřátek.

Dne 8.1.2016 k nám opět zavítala moc vzácná čtyřnohá návštěva, kterou byla cvičitelka psů se svými svěřenci labradorskými retrívry Ariskou a Tedýskem. A co je to vlastně ta canisterapie ? Je to pomoc postiženým a nemocným lidem prostřednictvím dobře vycvičeného pejska. Zkrátka takový dobře vycvičený canisterapeutický pes dokáže pomáhat při léčbě těla i duše nejen nemocných a postižených.Sami jsme se o tom mohli přesvědčit. Než vychladl dort, který jsme společně s kamarádkou kočičkou uvařili, nám paní cvičitelka ukázala mimo jiné, jak vlastně vypadá samotný výcvik psa, ale také jak se o pejska starat, čím ho krmit a co vůbec nesmí, co je pro něho dobré a co špatné, jak nás pejsek může ochránit a naopak, jak se můžeme bránit proti útoku zlého psa, apod. Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že láska a úsměv léčí není pochyb. Ale už dávno to není jen o radosti, kterou psi lidem přináší. Byl to krásný a neocenitelný zážitek pro všechny .....

"Tři králové jdou k Ježíšku, nesou něco v košíčku. První Kašpar, to je král, druhý Melichar a třetí Baltazar. Cestu dlouhou ještě mají, Ježíškovi dárky dají." děti ze třídy Sluníček se taky vydaly na dlouhou cestu, aby popřály všem klid, štěstí a lásku do nového roku.

"Hore králové, hore vstávejme, do Betléma rychle chvátejme. Dary s sebou vezměme a Ježíška pozdravme, tak to jeho narození krásně oslavme." a poklonit se Ježíškovi se vydaly i děti ze třídy Hvězdiček.

"Na tři krále za vesnicí bloudí sněhem koledníci. Šlapy – šlapy, šlápoty pletou se jim do noty. Ťuky – ťuky, už tu jsou, štěstí zdraví vinšujou. Zpívá Pavel, Olda, Míra – Panímáma otevírá. " tři králové navštívili i děti ze třídy Veverek.

"Fanfr, fanfr, fanfrnoch, nastává nám nový rok, nový rok nám nastává, koleda se nandává..." a aby se dětem ze třídy Koťátek do toho nového roku vstupovala ještě krásněji, tak našly pod vánočním stromečkem ještě jednu nadílku ... možná, že od třech králů......

"My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujeme vám. Štěstí zdraví dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka. Copak ty tam černý vzadu, vystrkuješ na nás bradu? Slunce je toho příčina, že je má tvář opálena. Kdybys na Slunce nechodil, nebyl by ses tak opálil. A já černý vystupuju, a nový rok všem vinšuju. A my taky vystupujem a nový rok všem vinšujem. My tři králové jdem zas dál, štěstí, zdraví vinšujeme vám!" a společně s třemi krály popřály štěstí a zdraví do nového roku i děti ze třídy Motýlků.

"Nesem vám, lidičky, nesem vám novinu ! Starý rok překročil osudnou hodinu ! Nesem vám, lidičky, nesem vám vzkaz, že ten rok letošní začíná včas." a takto oslavily vánoční nadílku a příchod nového roku děti ze třídy Veverek.

"Už je blízko Štědrý den, kapříka si koupit jdem. Jakou libo velikost? V kádi máme kaprů dost. Ten veliký, toho chceme, domů si ho odneseme. Ve vaně on bude rád, že si s námi může hrát." i k dětem ze třídy Sluníček přišel Ježíšek .....

"Na Vánoce kapr zpívá, kapr zpívá v potoce: Přeje rybám šťastné svátky a veselé Vánoce. Ti, co byli nejhodnější, Ježíšek jim nadělí. Nadělí jim čistou vodu v rybníku i v potoce. Aby měli i ti kapři letos pěkné Vánoce." Krásné Vánoce si popřály i děti ze třídy Hvězdiček.

"Hvězdička stříbrná dopadla na zem a všechno kolem nás mění se rázem. Hvězdička stříbrná jehličím zavoní, v zavřeném pokoji zvoneček zazvoní. Hvězdička stříbrná nám zase po roce přináší stromeček, přináší Vánoce." a štědrý den prožily i děti ze třídy Kuřátek.

"Dva kapři se spolu přeli, kdo je lepší v rybníce. Brzy je však přerušila rozumnější bělice. "Přestaňte se hádat, braši, jistě každý uvěří, že jste oba stejně dobří na vánoční večeři." Jak probíhal adventní čas a vánoční nadílka ve třídě Motýlků se pojďme společně podívat.....

"Vánoce, vánoce, to jsou pěkné svátky, noc je tmavá, noc je dlouhá, ale den je krátký. Betlém a stromeček, jezulátko k tomu, pastýř nám vytrubuje u našeho domu. Vánoce, vánoce, svátky našich dětí, stříbrná hvězdička nad domovem letí." Vánoce jsou nejkrásnější svátky prožité očima dětí a ta naše očka dětí ze třídy Koťátek dnes zářila jak hvězdičky na noční obloze.

"Venku tiše nasněží, zvony zvoní na věžích. Nejkrásnější ze všech nocí chodí k lidem o Vánocích. Ve sváteční světnici voní čerstvé jehličí... Stromek už je rozsvícený, sluníčko se vrací k zemi." a přípravu na vánoční svátky nepodcenily ani děti ze třídy Koťátek.

"Vánoční stromeček zavoněl v pokoji, maminka u stolu jablíčko rozkrojí. A když ho rozkrojí, uvidím hvězdičku, co byla schovaná v červeném jablíčku." i děti ze třídy Sluníček si užívaly ten radostný čas očekávání Vánoc.....

"Betlémská světýlka nesou se tmou, na stromech září s oblohou,šedý mráz přírodě korunu strojí,na oknech ledové obrazce zdobí." a takto prožívaly advent děti ze třídy Kuřátek.

 

Vánoce jsou nejkrásnější svátky prožité očima dětí a ta očka dětí z naší školky zářila jak hvězdičky na noční obloze. A jejich rodiče byli na ně náležitě pyšní, když svůj den zakončili společným tvořením a besídkami v jednotlivých třídách.

     1.třída - Kuřátka           3.třída - Veverky


         2.třída - Motýlci                   4.třída - Koťátka

 

       5.třída - Hvězdičky                  6.třída - Sluníčka

 

"Na Vánoce dlouhý noce, dlouho můžem spát, není slyšet vlaštoviček, jenom vítr vát." a děti ze třídy Motýlků rozhodně dlouho nevylehávaly, čekal je přece advent - ten nejkrásnější čas čekání.....

"Dobře dětem o Vánocích na rybníce, na potocích, zima jim dá pod nohy kousek zmrzlé oblohy. Pro mne zmrzlo modré z nebe,co na tom, že trochu zebe? Honí se tam vesele malí, zmrzlí andělé." těmi malými anděly se rozumí děti ze třídy Veverek .....

" A zase po roce přicházejí Vánoce.... " pomalinku se k nám přibližují nejkrásnější svátky v roce a děti ze třídy Hvězdiček se na ně bedlivě připravují.

"No tak sbohem, kamarádi," už se loučí kapřík v kádi. Každý z nich to dobře ví, že dnes skončí na pánvi. Ty máš štěstí kapříku,odvezu tě k rybníku, do vody tě hodím zpátky, popřeju ti hezké svátky." i děti ze třídy Veverek se připravují na Vánoce a radost z očekávání se jim zrcadlí v jejich očkách.

"Stromku, pojď už dál, zmrzneš na té pavlači, ať jsi jedle nebo smrček, ať jsi sebemenší skrček, jen pojď dál, jsi král jasanů i akátů, lip ve vonném brokátu - ze všech stromů země zdejší budeš večer nejkrásnější, ze všech, ze všech nejsladší." děti ze třídy Kuřátek si již společně ozdobily stromeček a zazpívaly první koledy.

" Dva kapři se spolu přeli, kdo je lepší v rybníce. Brzy je všaj přerušila rozumnější bělice."Přestaňte se hádat, braši, jistě každý uvěří, že jste oba stejně dobří na vánoční večeři." děti ze třídy Koťátek se pomalinku připravují na krásné a voňavé Vánoce.

 


Blíží se k nám nejkrásnější svátky v roce a my společně s našimi dětmi navštívili ČSOP Kosenku ve Valašských Kloboukách, kde jsme prožili krásné chvíle s tradicemi pravých valašských Vánoc. Na vánočním programu se děti dozvěděly nejen mnoho zajímavostí o adventu, ale také o Vánocích, jak se dřív na Valašsku slavily. Dýchlo na nás nejen teplo sálajícího ohně a vůně bylinkového čaje, ale také kouzlo starodávných obyčejů, které dříve doprovázely adventní dobu i samotné Vánoce. Děti se rozpomenuly na koledy, dozvěděly se, co na Valašsku patřilo na štědrovečerní stůl, společně upekly pravé valašské "pány" a vlastnoručně si také vyrobily svíčku ze včelího vosku.

4.třída - Koťátka              1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci               5.třída - Hvězdičky

3.třída - Veverky              6.třída - Sluníčka

 

"Advent je tady, advent je tu, blíží se Vánoce, začíná ruch. Pečeme cukroví, zdobíme byt, sháníme dárečky, chce se nám snít." a na nastávající dobu radostného očekávání Vánoc se připravují i děti ze třídy Sluníček.

"Mikuláši, Mikuláši, neber s sebou čerty radši, vezmy s sebou anděly, ti nám něco nadělí. Čert nosí pytel a metlu a myslí si, že se ho leknu. Dělá na mě bububu, já se ho bát nebudu." a nebály se ani děti ze třídy Kuřátek.

A teď všichni zbystřete! V pátek se naším městem potuloval Mikuláš s parádní družinou čertů a čertíků. I když se jeho svátek slaví až 6. prosince byl zahlédnut v ulicích města. Určitě hledal hodné děti, kterým by už mohl nadělit nějaké ty dobroty. Cesta ho zavedla až na náměstí před radnici, kde společně s čertíky začal ten pravý a nefalšovaný čertovský rej. Čertíci a čertice z naší školky si společně zazpívali, zatancovali a svými básničkami porosili Mikuláše, ať i letos jim do punčošek něco dobrého nadělí. A že odvedli pořádný kus práce, tak si za odměnu každý odnášel balíček s překvapením.

"Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš na hřišti stál. V ruce velkou berličku, na hlavě měl čepičku. Z bílých vousů teplý šál, takhle děti vypadal." a se svatým Mikulášem přišla za dětmi na hřiště i celá jeho družina společně s čerty a andílky. A že byly všechny děti celý rok hodné, to potvrdil i sám Mikuláš.

"Sotva bylo po klekání, zazněl z venku znenadání zvonku hlas - a potom hele! Mikuláš k nám vkročil směle. Bílé vousy jako z vaty, na čepici křížek zlatý a na blůze sněhobílé, hvězdičky se třpytí mile." děti zetřídy Koťátek se poctivě připravovaly na příchod Mikuláše a ten jim zato připravil sladkou odměnu.

První prosincové dny jsou za námi a dětem se přiblížil první z jejich oblíbených zimních svátků. 5. prosince většinu domácností s dětmi navštíví Mikuláš s andělem a spoustou čertů. Většina dětí se na tento večer těší, mnohé z nich ho však očekávají s obavami, že je čert místo nadílky strčí do pytle. K nám do školky zavítal Mikuláš spolu s anděly a čertíky ve čtvrtek dne 3.12.2015. Některé děti se na návštěvu moc netěšily, spíše u nich převládaly obavy, ale nakonec poznaly, že i s čerty můžou být žerty a vše se obešlo bez slziček. Děti se nemohly dočkat až si společně si s nimi zazpívají a naučí se od andílka mikulášskou říkanku. Ale hlavně se těšily na sladkosti, které od Mikuláše v tento den dostaly. A nám nezbývá než dodat : "A Tobě čerte slibujeme, že už zlobit nebudeme......"

"Čerti a čertidla vařili povidla. A malý čertíček spálil si prstíček, když si chtěl osladit svůj mlsný jazýček," děti ze třídy Veverek se připravují na příchod Mikuláše se svou družinou, a že se čertů nebojí, nám dokážou svým kouzlením se šátky.

"Když se čerti ženili, bylo v pekle teplo, tancovali rejdovák, až jim z čela teklo." i děti ze třídy Motýlků se pilně připravovaly na příchos Mikuláše.

"Za prosincem končí rok, do nového už jen krok. V prosinci jsou Vánoce, přesně jednou po roce." děti ze třídy Hvězdiček se už připravují na Vánoce ........

V úterý 1.12.2015 jsme se s našimi dětmi společně naladili na nastávající dobu radostného očekávání Vánoc. Naše krůčky nás zavedly do Horní Lidče, kde jsme shlédli v doprovodu koled betlémský příběh o narození Ježíška. K betlému nerozlučně patří figurky, jejichž prostřednictvím ožívají stará řemesla a zvyky, a tak jsme si společně  připomněli pravé tajemství Vánoc a odnesli si domů tu pravou sváteční atmosféru.

4.třída-Koťátka + 3.třída-Veverky + 6.třída-Sluníčka

1.třída-Kuřátka + 2.třída-Motýlci + 5.třída-Hvězdičky

"Co se to tu přihodilo, že je všude kolem bílo? Něco bílé padá z nebe, je to všude, to to zebe! Jedna vločka za druhou
prohání se oblohou. A pak spolu s ostatními snášejí se dolů k zemi."
a takto děti ze třídy Koťátek přivítaly první letošní sníh.

Ve středu k nám do školky přišla návštěva a to doslova "kouzelná". Navštívil nás totiž kouzelník, mág, a iluzionista v jedné osobě. Prožili jsme zábavný, pestrý a interaktivní program plný kouzlení a čarování. Děti se aktivně zapojily a měly tak možnost se na chvilku stát kouzelníkovými asistenty. V průběhu kouzelnického vystoupení byly všechny děti zapojovány do samotného čarování a kouzlení, a to jako malí učni Harryho Pottera. Během vystoupení viděly celou řadu kouzel vymyšlených přímo pro ně. Vyčarovaly si dokonce např. živou hrdličku a také králíka Pavlíka z tajmeného klobouku.  Bylo to moc zajímavé a opravdu kouzelné dopoledne......

„Když dorazí nemoc zlá, zavolejte doktora. V telefonu vytoč hned, kdopak to ví ? Přece – sto padesát pět.“ jak se bránit proti nemocem a co všechno musíme udělat, když nás přepadne zlá tetka chřipka se dozvěděly děti ze třídy Koťátek.

"Sluníčko ti přeje, ať tě kamarádství hřeje, radost dneska máš, narozeninky si užíváš." takové a ještě mnohem hezčí přáníčka si říkaly děti ze třídy Motýlků ke svým narozeninám.

"Sníh bílého pláště slušívá jí zvláště. Děti na ni jazyk plazí a ona se neurazí. Otevři pusu, řekni ,,Á,,. Pobolívá tě v krčku? Bude to angína, někde jsi nachladl,cvrčku." děti ze třídy Veverek navštívila zdravotní sestřička a ukázala nám jak se máme chovat když si na sebe nedáváme pozor. Děkujeme!

"Páteř má vždy rovná být, nic ji nesmí pokřivit, a prot je paráda, když si lehnem na záda." Děti ze třídy Motýlků si povídaly o lidské těle a ukázaly si co všechno vlastně na tělě máme.

"Hlava na něm pevněstojí, hlavu s trupem vždycky pojí. Kozel by tě trk, když nepoznáš ...." a že je to krk už ví i děti ze třídy Kuřátek.

"Řekl si sad: „Už bych měl spát, protože začíná listopad.“ Řekla nám zahrada, že je to paráda, tenhleten listopad i já mám rád." děti ze třídy Koťátek si povídaly o kouzlení podzimního počasí.


 

"Na svatého Martina prý už zima začíná. Bílý mokrý sníh leží na polích. Prý přijede na koni podkovami zazvoní. A ten kůň je sníh,
leží na polích!"
děti ze třídy Veverek přišly přivítat Svatého Martina.

"Stěžoval si cvrček, že ho bolí krček. Nachladil se ve smrčí a teď mu to necvrčí. Radily mu vosy: "To chce obklad z rosy" Radily mu tiplice: "To chce plícník na plíce" Radil čmelák basem: "To chce šetřit hlasem. Seď potichu v brčálu, nech cvrlikat cvrčalu." i děti ze třídy Veverek navštívily záchrannou službu a pan záchranář jim ukázal co všechno skrývá tajmený doktorský kufřík.

"V těle hodně kloubů máme, tělo jimi ohýbáme. Máme loket, rameno, kotník, kyčel, koleno a pak taky naštěstí pohyblivé zápěstí." co všechno skrývá naše tělo si odtajnily i děti ze třídy Hvězdiček.

"Tak už je to tak! Přiletěl k nám drak. Prý chtěl letět do pohádky, nezná ale cestu zpátky. Tak se u nás zastavil, aby děti pozdravil. Aby z něho nešel strach, přišel si teď s námi hrát." a jeden takový dráček zavítal i mezi děti do třídy Motýlků.

" Poslechněte srdíčko, vyšetřete oči, na palci mám bebíčko, hlava se mi točí. V zádech mi loupá, horečka stoupá - po celou noc, svědil mě nos, pane doktore, prosím o pomoc. Z hluboka dýchat, narovnat záda, přestaň už vzlykat, tak zní má rada. Přestaň už prášky brát a začni se snámi smát. Když je někdo líná kůže, ani doktor nepomůže." děti ze třídy Sluníček se dozvěděly o práci mnoho zajímavého o práci lékařů a za odměnu za nimi jeden z nich - pan záchranář přijel přímo do školky.

"Veveřička čiperná, když jí kručí v bříšku, s velkou chutí posnídá oříšek i šišku. Nevadí, že jí vítr fičí do kožíšku, běhá, skáče, zacvičí si a šup do pelíšku !" děti ze třídy Koťátek si třídu proměnily v les a přivítaly podzim pod větvičkami z jehličí.

 

Měsíc listopad bude patřit mateřská škola nejenom dětem, ale i jejich rodičům. V odpoledních hodinách se v jednotlivých třídách uskutečnilo podzimní tvoření. Místo podzimní ranní mlhy a studeného větru jsme strávili společně příjemné chvíle provoněné bylinkovým čajem, při kterém jsme si vyrobili za pomocí maminek a tatínků z jablíček, šípků, jeřabin, listů, kaštanů a dalších přírodnin  díla, která jsme si s radostí mohli vzít s sebou a těšit se tak ze společné práce i doma. Všichni jsme si vyzkoušeli namíchat čaje různých chutí i vůní a dozvěděli jsme se hodně zajímavého z tajů bylinkového světa zdraví.

          2.třída - Motýlci                1.třída - Kuřátka

        3.třída - Veverky                     5.třída - Hvězdičky

          4.třída - Koťátka                      6.třída - Sluníčka

 

" Levá ruka, pravá ruka, do dlaně si prstík ťuká. Pěsti, lokty, ramena, hlava, břicho, kolena. Čelo, brada, nos, Honzík chodí bos." děti ze třídy Veverek se dozvěděly moc zajímavých věcí o našem těle.


V úterý 27.10. se vydaly děti z mladších tříd na poznávací výlet do lesa. U samotného okraje lesa je přivítala sojka, chytrý ptáček, co má švitořivý zobáček a vyzpívala dětem, že pro ně připravila podzimní úkoly. Seznámila je s jehličnatými i listnatými stromy, zdolávaly přírodní překážky a poznávaly zvířátka, která obývají les. Po zdolání všech úkolů na děti čekala sladká odměna. Domů si děti v kapsičkách odnesly lesní suvenýry - kůru, žaludy, mech, listy, větvičky, kamínky i houby. Sluníčko hřálo a les tak krásně voněl, že se nám zpátky vůbec nechtělo. Tak děti alespoň na rozloučenou zazpívaly broučkům před zimou ukolébavku.

 

            2.třída - Motýlci                   4.třída - Koťátka                     

   

            5.třída - Sluníčka             3.třída - Veverky

"Na zem jabka padají, ptáci křídla zdvihají. Léto balí fidlátka, podzim klepe na vrátka." a létu zamávaly i děti ze třídy Sluníček a s otevřenou nářučí přivítaly podzim.

"Přišel podzim do zahrady, všechny barvy namíchá, s každým lístkem ví si rady, barvy na něj nadýchá. Konec léta je tu, děti, podzimní už přišel čas, listí k zemi s větrem letí, plno zlata je tu zas" a podzimní dovádění si pořádně užily i děti ze třídy Koťátek.........

"Podzim se nám nahlásí: Nesu chladné počasí! Ranní mlhy, kapky deště, chcete k tomu vítr ještě? Namaluji listy stromům,
pak je sfouknu na zem k domům, udělám z nich nakonec pěkný pestrý koberec."
děti ze třídy Motýlků se nezalekly podzimního počasí a dokázaly mu, že s úsměvem na tváři se všechno podaří.

"Žloutne listí, den se krátí, nikdo ani nevěří, že už krásné léto končí, podzim vchází do dveří. Ze stromů se hrušky smějí, jablíčka jsou červená, podzim, ten z nás pro každého na zahradě něco má." děti ze třídy Koťátek šly s panem podzimem do sadu a do zahrady.

 

Ve středu 21.10.2015 jsme se opět s našimi předškoláčky vydali do nedaleké vesničky Hostětín, kde jsme vyzbrojeni teplým oblečením, gumáčkami a dobrůtkami od maminek vyrazili zdolávat jablíčková tajemství. Vzdělávací a informační středisko Centrum Veronica si pro nás letos připravilo program "Piju mošty, což Ty?", ve kterém jsme se dozvěděli vše o významu ovoce pro naše zdraví a jeho pěstování, seznámili jsme se i s tajemným životem v ovocném sadu a byly nám přiblíženy způsoby zpracování ovoce. A protože  krásy Hostětína jsme obdivovali v „jablečné sezóně“, tak  jsme si mohli sami nasbírat, nadrtit a ručně vylisovat jablíčka a vyrobit tak lahodný moštík. A věřte, že vidět cestu od jablíčka až ke skleničce lahodného moštu nás všechny do jednoho zaujala.  

           

          2.třída - Motýlci                    5.třída - Hvězdičky

        1.třída - Kuřátka

 

"Podzim se nám nahlásí: Nesu chladné počasí! Ranní mlhy, kapky deště, chcete k tomu vítr ještě? Namaluji listy stromům, pak je sfouknu na zem k domům, udělám z nich nakonec pěkný pestrý koberec." děti ze třídy Motýlků dováděly s panem podzimem.

 

Dnes 20. října jsme společně s našimi kamarády z mateřské školy ve Svatém Štěpáně prožili jedno krásné podzimní dopoledne spojené se stezkou školkových skřítků, kterým jsme pomohli společně uzamčít les a připravit je tak na jejich zimní spánek. Předškoláčci si oblekli své skřítkovské převleky a vydali se hledat skřítka Listnáčka. Cestou jsme potkávali různé lesní bytosti, podzimní skřítky a víly, kteří nám cestu k Listnáčkovi protkali svými nelehkými úkoly. Nakonec jsme se přece jen k Listnáčkovi dostali, pomohli jsme mu s jeho trápením a ten nás obdařil překvapením v podobě medailí, sladkých odměn a diplomu, který jsme si hrdě odnesli do školky. Počasí nám přálo a my jsme mohli skřítkům zamávat a pořát jim krásnou, klidnou, prospinkanou zimu !

       1.třída-Kuřátka             5.třída-Hvězdičky

        2.třída - Motýlci

 

Les je spousta různých stromů, tráva, mech a keře k tomu.Les má listí, jehličí, do lesa moc nefičí." a co má na starost podzim v lese se dozvěděly děti ze třídy Kuřátek.

"Stojí, stojí strašák v poli, neleťte sem, ptákům velí. Těžký úkol tady mám, tohle pole ohlídám. I když jsem tu sám a sám, ničí pomoc nehledám. Všichni se mě kolem bojí, i ti špačci uletěli. Stojí strašák ve dne v noci,na poli i na vinici. Leká ptáky, zajíce,
poleká i slepice. Až úroda dozraje,podívá se do kraje. Je na sebe hrdý, utekly i srny."
podzim na poli má spostu práce a děti ze třídy Kuřátek mu pomohly alespoň sušit bylinky.

"Něco je kulaté, něco je hladké, něco je kyselé, něco je sladké. Rajčátko je kulaté, dýně je hladká, zelí je kyselé, mrkev je sladká." děti ze třídy Koťátek se dozvěděly spoustu o tom, jak se pan podzim stará o zeleninu.

"Podzim si koupil malovánky, pastelky a barvičky, bílou míchá na beránky, hnědou barví zajíčky. Stromy někde natřel rudě, jinde celé ze zlata, vybarvené listí pouští z větví rovnou do bláta." radovánky provoněné podzimním sluníčkem si užívaly i děti ze třídy Hvězdiček.

"Bum, bum, bum z kostek stavím dům. První kostku, druhou na ni, s kostkami je hezké hraní." a nejen s kostičkami si hrály děti ze třídy Koťátek. Tento týden byl plný zážitků. Nejdříve jsme si povídali o všem co nás ve školce čeká a nemine, potom jsme se vydali sbírat bylinky a na konci týdne jsme společně s paní učitelkou Ivankou oslavili její krásné narozeniny. Tak ještě jednou všechno nejlepšíííí !

"První zralá švestka v sadě, první mrazík na zahradě, první ocún u lesíčka, první výstřel na zajíčka. První žluté listí v trávě to k nám přišel podzim právě." a první podzimní vánek zafoukal i mezi děti ze třídy Veverek.

"Vydal se šnek s ulitou na zahradu zalitou. Zobne tu a kousne tady vše zelené ze zahrady. Zahradník ho nemá rád. Přál by mu jen věčný hlad. Prý nadělá velkou škodu, když se vydá na zahradu." a na zahradu spolu se šnečkem se vydaly i děti ze třídy Kuřátek.

"Podívejte, milé děti, motýlek k vám právě letí! Posadil se na kytičku a tam počkal na chviličku. Pak křidélky zamával a pak letěl zase dál." a doletěl až k dětem do třídy Motýlků a strávil s nimi pár hezkých chvilek.

Tak měsíc září máme pomalinu za sebou a dětem ze třídy Koťátek už definitivně slzičky osušil podzimní větřík.

"Podívej se, holčičko, a namaluj sluníčko. Sluníčko má očka jako naše kočka. Vesele se usmívá a tiše mi povídá. Svítím, svítím na domy, posvítím i na stromy. Svítím také kotěti, ale nejvíc pro děti." a sluníčko zasvítilo i na děti ze třídy Sluníček.

"Jsme kamarádi a svět nám patří, kopy veselé, dva vydáme za tři, známe se už dlouhý čas, však nenudí se ani jeden z nás." a to můžou odpřísáhnout i děti ze třídy Veverek.

"Kuřátka jsou kamarádi a mají se tu spolu rádi." takto si děti ze třídy Kuřátek předstvují své kamarády. A že jsou to děti šikovné posuďte sami.........

" Bumtarata bum, bum, bum, postavíme velký dům. K tomu malou stodolu, budem tu žít pospolu." To že děti ze třídy Koťátek jsou kamarádi, to už ví a tento týden se dozvěděly, kdo a co všechno vlastně do školky patří.

"Svítí, svítí hvězdička, do každého hnízdečka. Čimčarárá, čim, čim, čim, co se dneska naučím?" a co se už učí děti ze třídy Hvězdiček, jen se pojďte podívat.....  

"My jsme ta koťátka nad nás není, přijďte se k nám za vrátka koknout vážení." děti ze třídy Koťátek si pomalinku zvykají na školku a poznávají své nové kamarády.

"Kamarád, kamarád, je to ten, koho mám rád. Pomůže mi, poradí, po ruce mě pohladí." a i děti ze třídy Kuřátek jsou správní kamarádi, protože se mají rádi. 

"Ať jsi holka nebo kluk, udělej si se mnou kruh. Naučím tě chodit, stát, pojď si se mnou, pojď si hrát. Když je dobrá nálada, najdi si kamaráda,zatleskej a zadupej, kamarádům ruku dej." a nové kamarády mají i děti ze třídy Motýlků.


"Kamarád, kamarád, je to ten, koho mám rád. Pomůže mi, poradí, po ruce mě pohladí. Pomůžu mu, poradím, po vláskách ho pohladím. Všichni jsme tu kamarádi a všichni se máme rádi." první dny ve třídě Koťátek byly malinko slzavé, ale teď už víme, že tato parta koťátek je tou správnou partou kamarádů.