FOTOGALERIE - školní rok 2016/2017

V pátek dne 23.6.2017 vystoupil sboreček naší mateřské školy v podnikatelském centru ve Valašských Kloboukách. V tónech známých i méně známých dětských písniček tak zahájily již 18. ročník tradiční akce, která se koná vždy na začátku prázdnin pod názvem Valašské kumštování. Přišli nás povzbudit i kamarádi z jiných tříd naší mateřské školy a se slzičkami v očích sledovali naše výkony i hrdí rodiče, babičky i dědečkové. Dětem se vystoupení moc povedlo a nám jen zbývá poděkovat za snahu a píli, kterou přípravě věnovaly s přáním krásných prosluněných práznin.....

Každoroční rozloučení předškoláků s MŠ bylo letos v námořnické podobě pod názvem „Za pokladem piráta Jacka". Akce se uskutečnila ze středy 21.6. na čtvrtek 22.6.2017, kdy jsme prožili s našimi předškoláčky ze tříd Kuřátek, Motýlků, Sluníček a Hvězdiček krásné chvíle plné radosti, štěstí, odhalování záhad a dobré nálady.

   1.třída - Kuřátka      5.třída-Hvězdičky

   6.třída - Sluníčka         2.třída - Motýlci

Ve středu 21.6.2017 se vydaly děti a učitelé ze třídy Kuřátek a Sluníček na výlet vlakem do nedaleké Hodní Lidče, kde navštívily kopeček "Hornolidečských rodáků", na místě se seznámily s jejich tradicemi a na jejich počest vysadily květiny do tamní veřejné skalky. Po malém občerstvení se společně odebraly do místní knihovny, kde shlédly výstavu výtvarných prací žáků základní a praktické školy, která sídlí v Horní Lidči. A co by to bylo za výlet kdyby nekončil návštěvou cukrárny. Tak i naši výletníci počkaly na vláček, který je odvezl zpět do školky v ruce s pořádným kopečkem zmrzliny. A že nám počasí přálo užili jsme si výlet plnými doušky a v batůžkách odnášely plno zážitků.

Děti ze třídy Sluníček si společně s dětmi ze tříd Kuřátek a Motýlků ukrátily čas na čekání vytouženou na pirátskou výpravu výletem do Horní Lidče a putováním za kamarády do DD ve Smolině.

Ve středu 21.6.2017 se vydaly děti ze třídy Hvězdiček na poznávací výlet do Envicentra, které má sídlo ve Vysokém Poli. A nebyl to jenom ledajaký výlet. Ten získaly jako výhru v soutěži o "Najpěknější betlém", kterého se zúčastnily a bezkonkurenčně zvítězily. A tak si mohly užít den se zvířátky, která se dnes běžně i méně často chovají. Dozvěděly se jaká zvířata chováme na statku, co mají zvířata ráda a co od nás potřebují a jak mohou pomáhat hospodářská zvířata nám. Děti se dozvěděly řadu zajímavostí ze života jednotlivých druhů zvířátek a na vlastní oči uviděly vlastnosti zvířat i podmínky, ve kterých žijí. A na závěr mohly se za odměnu ještě svézt koňským povozem. Věřte, že batůžky na zážitky byly přeplněné.

 

Tatínkové, strejdové a dědečkové, již dlouho jsme se připravovali na to, jak bychom s vámi mohli společně oslavit váš velký den. U nás se tento svátek slaví dosud jen ojediněle, a tak naši tatínci nedali jinak, než že bychom mohli společně tento den navzdory konvencím oslavit. A tak jsme se v úterý dne 20.6.2017 všichni společně sešli na zahradě naší mateřské školy, abychom oslavili svátek všech tátů a tatínků, strejdů a dědečků. A že je tento svátek svátkem mezinárodním, to jste se mohli přesvědčit sami. Mohli jsme navštívit třeba italského tatínka, který si pro nás připravil slavné milánské špagety, čínského tatínka, který nám ukázal jak se otáčet v rýžovém políčku nebo tatínka Eskymáka, který potřeboval pomoct při stavbě iglů a ještě mnohem mnohem víc zážitků z celé naší zeměkoule. A věřte, že Ti naši čeští tátové byli neskuteční a doufáme, že si to se svými ratolestmi pořádně užili. Tak tátové všechno nejlepší ♥

 

Dům dětí a mládeže Valašské Klobouky uspořádal pro děti mateřské školy v pondělí dne 19.6.2017 zábavné dopoledne. Společně jsme prožívali dobrodružství veselého Ferdy Mravence s červeným tečkovaným šátkem, který si pro nás připravil s broukem Pytlíkem spostu úkolů. A věřte, že jsme si ten den ve společnosti chytrých a vynalézavých kamarádů opravdově užili. Děkujeme !

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6. třída - Sluníčka

"S knihami se kamarádím a já vám to také radím přátelé. Kdo si s knihou nepovídá, ten svůj život neprožívá vesele. Kdo si nečte, ten nežije,tomu chybí fantazie potřebná. Na počítač nespoléhám, s pěknou knihou rád uléhám, je milá." a doufejme, že pro děti ze třídy Kuřátek ta kniha bude skutečně dobrým kamarádem.

Ve čtvrtek dne 15.6.2017 se na zahradě naší školy konalo již tradiční pasování našich předškoláčků do řad školáků, kteří již brzy zasednou se svou aktovkou do školních lavic. Počasí nám přálo a podařilo se nám za pomoci paní učitelek ze ZŠ hrdě pasovat všechny naše letošní předškoláky. A že se nám jich letos urodilo. Po slavnostním ceremoniálu, který jsme završili bouchnutím šampaňského, jsme si mohli každý sníst voňavý buřtík a ochutnat něco málo z toho, co umí uvařit jenom naše šikovné paní kuchařky. Tak se nám pomalinku zase jeden rok blíží do svého konce a my už teď se těšíme na ty předškoláčky budoucí....

Tak hodně štěstí.......... ♥

"Na výlet my jdeme spolu, do kopce a z kopce dolů. Utíkáme z kopce klusem, jak když jedem autobusem. Utíkáme, utíkáme,na nikoho nečekáme. Z výletu už nemůžeme, nožičkám my pomůžeme. Jeden krok a druhý krok, takhle půjdem domů rok." Nebojte se, Kuřátkům ten jejich výlet netrval tak dlouho. Na oběd byli zpátky a v očích jsme jim mohli zahlédnout spousty radostných plamínků ze zážitků z dnešního výletu do Smoliny.

"Naše paní učitelka je vlastně jak moje máma, pochválí mě, pohladí, když si s něčím lámu hlavu, tak mi vždycky poradí. Usmívá se – to jí sluší. Jmenuje se Jiřinka. Tolik dětí – na mou duši – nemá žádná maminka." děti ze třídy Veverek si povídaly se sl. praktikantkou Anetkou o řemeslech a povolání.

Děti ze třídy Hvězdiček přijaly pozvání na zmrzlinku k rodičům Laurinky Drábikové. A tento týden ještě popřály paní učitelce Nikolce a kamarádovi Toníčkovi k jejich narozeninám.

"Máme malý rybníček a v něm bydlí vodníček, jsou v něm také rybičky, zdraví všechny dětičky. Vodník ani netuší, že mu šplouchá do uší. Voda teče z ucha ven - vodník slyší, dobrý den!" a takto krásně umí pozdarvit své kamarády z vodní říše i děti ze třídy Motýlků.

"Kalendář nám dneska praví, že se svátek dětí slaví. A tak mami, babi, táto , budem´ slavit, vypadá to." děti ze třídy Koťátek si ten svůj den pořádné užily.

 

V pátek dne 2.6.2017 proběhly na prostranství před mateřskou školou ukázky práce členů záchranných složek. Sbor dobrovolných hasičů společně s ostatními záchrannými složkami, připravili našim nejmenším ukázky ze své práce. Počasí bylo jako malované a všechny dětí si tuto preventivní akci opravdu užívaly. Odměnou organizátorům akce byl velký zájem a nadšení všech přítomných dětí. Samozřejmě nechybělo spuštění sirén a houkaček. Z této akce šli nejen kluci ale i některé holčičky s přesvědčením, že být hasičem, policistou nebo záchranářem je úžasná věc a s odhodláním, že  se jimi také jednou stanou. Tímto bychom ještě rádi poděkovali tatínkovi Lucinky, panu Behancovi a jeho celému organizačnímu týmu, za zprostředkování výše uvedené akce, která byla pro všechny opravdovým zážitkem.

    1.třída - Kuřátka               4.třída - Koťátka


   5.třída - Hvězdičky           3.třída - Veverky

     
2.třída - Motýlci             6.třída - Sluníčka
 

V pátek 2.6.2017 nás navštívily děti z mateřské školy Nedašov, doufejme, že se jim u nás líbilo a zase někdy k nám zavítají.

"Chtěl jsem projít lesem domů, nevěřil jsem vůbec tomu, co vše jsem tam uviděl, to nikdo z vás neviděl! Skřítkové a princezničky tahali se za tkaničky. Zajíci a veverky malovali na šperky. Na ty šperky z papíru a každému na míru. Každému, kdo lesem šel a skřítky tam uviděl. Divil jsem se, co se děje, že se každý na mě směje. Vždyť je dneska Dětský den! Šup do lesa – jdeme ven!" děti ze třídy Veverek si ten svůj velký svátek užívaly celý týden.

"Kalendář nám dnes praví, že se svátek dětí slaví. A tak mami, babi, táto , budem´ slavit, vypadá to." i děti ze třídy Hvězdiček si ten svůj den pořádně užily.

"Nemám ráda knížky s velikými bříšky. Mám ráda ty hubené, co jsou brzy přečtené. Neumím číst rychle tyhle tlusté bichle. Čtu si raděj’ básničky od té naší babičky. Máma, ta čte rychle, tak čte tlusté bichle. Táta ten čte pomalu, nemá na to náladu. Brácha nečte vůbec nic, čeká, co mu přečte strýc. Sestřička čte pohádky s veselými zvířátky. " naše děti ze třídy Sluníček ještě číst neumí, zato ale se ve zdejší knihovně dozvěděly jak se o knížky starat a jak s nimi zacházet.

"Do nebes dnes zpráva letí, že dnes mají svátek děti. Sluníčko se na nás směje, naše tváře paprsky hřeje. V srdcích mnoho radosti, v kapsičce víc sladkostí. Už je konec básničky, mnoho lásky dětičky !" děti ze třídy Kuřátek oslavily Den dětí.

Ve čtvrtek 1.6.2017 se u nás ve školce objevil kouzelník z nedalekého Uherského Hradiště. Přijel tak s námi oslavit svátek všech dětí a dětiček. Děti se na něj velmi těšily a jejich očekávání perfektního a efektního vystoupení se naplnilo. Kouzelník je uchvátil nejen svými kouzly, ale také svým osobitým vystupováním, jež bylo vtipné, originální a působivé. Během jeho pásma se děti a nejenom děti, ale i všichni dospělí, co se na něj přišli podívat, upřímně bavily. A není divu, kouzelníkem byl známý herec ze Slováckého divadla Tomáš Šulaj.

Poslední dubnová noc je již tradičně spojována s upalováním čarodějnic. Ne jinak to bylo i u nás v naší MŠ, jenomže letos tomu bylo malinko jinak. My jsme si počkali na ten pravý den, kdy nečisté síly měly větší moc než jindy a ten pravý čarodějnický rej vypukl v úterý 30.5.2017 v místním Ekoparku. Tam na nás již netrpělivě očekával ten pravý a nefalšovaný čarodějnický sněm v čele s Hromnicí Bimbulou. Jedotlivé úkoly nám rozdávala například čarodějnice Krutihlava nebo Bludimíra, či Ježikůže a mnohé další, které nás celým odpolednem provázely. Počasí nám přálo, tak jsme jsme si oblékli pravé čarodějnické oblečení, splnili pár čarodějných úkolů a tím složili pravou čarodějnickou zkoušku, potom společně na ochranu před čarodějnicemi jsme tu nejzlejší upálili, aby k nám již nesměly síly nečisté a po celý čas jsme tak byli chráněni od všeho zlého.

 

Skřítek z naší školní zahrady Jarňáček se  rozhodl, že v pátek 26.5.2017 prožije spolu se svými kamarády zahradními skřítky a dětmi z naší školky, jedno krásné jarní dopoledne spojené s probouzením skřítků z jejich spánku. Jsou to skřítkové malinko lenošiví a taky proto, že počasí skřítkům doposud nepřálo, a tak se stalo, že se ještě pořádně ze svých pelíšků nevykutali. Jarňáček se tedy rozhodl, že na pátek objedná u sluníčka  oblohu bez mráčků a my jsme tak mohli společně přivítat skřítka Jarňáčka, který nás doprovodil na nelehké stezce, kterou si pro nás připravili naši školkoví skřítci a společně jsme tak odemli bránu do naší zahrady a přivítali tak dlouho očekávané pomalinku se blížící se léto. Děkuji vám kamarádi, že jste mi pomohli ty mé brášky vzbudit a těším se na vás na té naší společné zahradě.Váš Jarňáček.

       3.třída - Veverky            2.třída-Motýlci    

    5.třída - Hvězdičky        4.třída - Koťátka

      6.třída - Sluníčka             1.třída - Kuřátka

 

"Podívej se na oblohu, možná támhle někde v rohu stojí mimozemský kluk a dělá si na nás kuk! Kouká na nás z velké dálky, oči má jak dva korálky. Na hlavě dvě anténky, skrz ně chytá myšlenky." děti ze třídy Hvězdiček byly tento týden přímo "vesmírné".

"Vesmír není prostor malý. Tma však jeho prostor halí. Ve tmě by se leccos pletlo, proto pravím: BUDIŽ SVĚTLO! Stoupneme si na špičky a rozsvítíme hvězdičky. Čertí žertík značky popleta. Hvězda s chvostem, KOMETA! Dráhy přesné, planety "šité" na míru. To je zákon vesmíru. Kolem slunce planety se točí ve vesmírném kolotoči. Nejvíc práce - věřte mi - budeme mít se Zemí." i děti ze třídy Veverek se tento týden proletěly kosmickou raketou a poznávaly tajemství vesmíru.

"Na větvičce kukla a ta kukla pukla, vyletěl z ní v širý svět, motýl krásný jako květ. První letěl bělásek, druhý letěl modrásek  a poslední žluťásek. Za chviličku, za chvilku, to vám bylo motýlků." a ti naši Motýlci se už nemohou dočkat pomalinku se blížícího se léta.

" Mrkev, hrášek, brambora, to je velká lahoda. Zelenina pro zdraví, naše tělo napraví. Papej také ovoce, má vitamínů nejvíce. Zdravá strava musí být, chceš-li silné tělo mít, a nemocem se ubránit." děti ze třídy Sluníček si povídaly o zdraví a dozvěděly se, jakou sílu má ovoce a zelenina a že je vlastně moc prima.

 
"Pojď s námi hned na vesmírný let. Poletíme raketou, kde se hvězdy nepletou. Krtek z modré planety ukáže nám komety. Ukáže nám mléčnou dráhu oceňujem jeho snahu. Osm planet celkem máme, všechny si je ohlídáme. S ostatními planetami je to stále dokola. Shora na nás pořád hledí, všichni o nich aspoň vědí." děti zetřídy Koťátek už ví, jak to vypadá ve vesmíru.

"Rozpustilí opičáci dovádějí na stromě, cvičí salta veletoče, je jim při tom ohromně. Slon je velký, slon je silný, slon je vždycky v pohodě. A když je mu v létě vedro, zaplave si ve vodě. Když lev zařve strašným hlasem, na Afriku padne děs, zvířata se rozutečou, ptáci vzlétnou do nebes. Žirafy se od všech zvířat velmi snadno odliší, mají totiž dlouhé krky a jsou ze všech nejvyšší." to všechno zjistily i děti ze třídy Kuřátek na svém výletu do ZOO, o kterém si ještě dlouho potom povídaly.

 

V pondělí 15.5.2017 a ve středu 17.5.2017 se vydaly mladší děti ze třídy Veverek, Motýlků, Sluníček a Koťátek na poznávací výlet do Envicentra, které má sídlo ve Vysokém Poli. Cílem bylo poznávat zvířátka, která se dnes běžně i méně často chovají. Naučily se, jakou potřebují od nás péči a co nám za to dávají. Dozvěděly se, jaké přinášejí výhody potraviny, které pocházejí z našeho okolí nebo jak se tu žilo v minulosti. Nakonec si vyšláply k "voňavé" bylinkové cestičce. Odměnou za zdolání pro nás byla tamější zdravá voda a spoustu zážitků.

        3.třída - Veverky               6.třída - Sluníčka                                     

           2.třída - Motýlci              4.třída - Koťátka

 

Druhou květnovou neděli slaví všechny maminky svůj svátek. V naší školičce tradičně tomuto krásnému svátku věnujeme náležitou pozornost, a ne jinak tomu bylo i letos. V jednotlivých třídách se konaly besídky určené právě pro maminky. Děti prostřednictvím veselých a milých básniček, divadelních představení, písniček i tanečků maminkám vyznaly svou opravdovou a čistou lásku. A nakonec ještě přidaly své vlastnoručně vyrobené dárky, které mají cenu zlata!!!

        2.třída-Motýlci            5.třída-Hvězdičky

       4.třída-Koťátka                6.třída-Sluníčka

        3.třída-Veverky

 

 

"Maminko, mámo, já Tě mám rád, chtěl bych Ti něco k Tvému svátku dát. Kytičku, růžičku, že Tě nosím v srdíčku a tuhle malou písničku. Maminko mámo, to se podaří, náš táta se mnou dneska uvaří. Mističku pudinku a na vrch rozinku a k tomu velkou pusinku." děti ze třídy Veverek přípravu na svátek svých nejmilejších maminek rozhodně nepodcenily.

 

 

Nejen lidé, ale také naše modrá planeta Země slaví každoročně svůj svátek. Oslava jejího dne "D"  letos připadla díky nepřízni počasí na 10. května, kdy jsme se společně s dětmi odebrali na místní sběrný dvůr. Tam nás čekalo překvapení v podobě nových kamarádů petky Peťky, kartóna Toma a časáku Péti, kteří dětem vše ukázali a hravou formou vysvětlili pojem ekologie.

        2.třída-Motýlci                6.třída-Sluníčka

      4.třída - Koťátka                1.třída-Kuřátka

      3.třída - Veverky            5.třída - Hvězdičky

 

 

čtvrtek 4.5.2017 se naši předškoláčci vydali na výlet do ZOO Lešná. Celou cestu nás sice provázely mráčky, ale dobrá nálada nás neopouštěla. Po shlédnutí všech zvířecích kamarádů jsme mohli říct, že právě výlet mezi zvířátka patří k těm nezapomenutelným zážitkům. Po šťastném zdolání zpáteční cesty jsme ve školce slupli oběd a vyprávěli si o tom našem velkém dobrodružství. Byl to super výlet, ačkoliv to vypadalo, že nás zastihne i déšť. Děti si výlet užily, určitě vám už stihly povyprávět všechny zážitky.........

    1.třída-Kuřátka           5.třída-Hvězdičky                                 

       6.třída-Sluníčka              2.třída-Motýlci

Letos se nám podařilo vytvořit nejen speciální logopedickou třídu, ale i opravdu útulné místečko pro logopedickou péči v prostorách 6.třídy naší školy. Jedná se zejména o místnost, kde probíhá individuální reedukační péče s logopedickým zrcadlem, která poskytuje odborné zázemí pro kvalitní práci v oblasti řečové výchovy. Nalezneme zde rovněž spostu pomůcek a her pro nápravu řeči. Dětem i rodičům se moc líbí. Sami se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

"Vše nejlepší, ty náš broučku s lucerničkou na paloučku. Na krku máš klíček štěstí. Pro to štěstí držím pěsti." děti ze třídy Hvězdiček měly celý týden co oslavovat.

" Od pondělka do pátku budu kreslit pohádku. Koho do ní namaluju, aby byla v pořádku? Princeznu a Babu Jagu? Draka, co má dračí spády? Honzu nebo loupežníky? Sebe a své kamarády? Od pondělka do pátku budu kreslit pohádku. Potom vám ji celou povím, umím ji i pozpátku." děti ze třídy Kuřátek měly týden plný pohádek.

"Co máš dělat na červenou, když se kolem auta ženou? Na chodníku klidně stát, v jízdní dráhu nevbíhat. Co znamená tahle změna,když je žlutá rozsvícená? Připrav se a pozor dej, čekej nikam nespěchej. A když svítí zelená, Co to děti znamená? Malí jako velicí, všichni přejdou silnici." děti zetřídy Sluníček si povídaly o bezpečnosti na cestách a silnicích.

"Já jsem krásná planeta, planeta, co rozkvétá, každý nový den." děti ze třídy Motýlků společně oslavily svátek naší planety Země.

" Filipojakubská noc má čarovnou moc, dejte pozor milé děti, čarodějnice na koštěti letí. Na nose má bradavici, sukni samou trhanici. Kouzlí, škodí, čaruje, na děti jen hubuje. My se jí však nebojíme, na ohni ji upálíme." děti ze třídy Koťátek měly čarodějnický sněm přímo ve třídě.

Dne 21. dubna byla přichystána pro naše děti „Medová snídaně“, kterou v rámci projektu pořádá již třetím rokem Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českým svazem včelařů. Děti si samy připravily výbornou, ale hlavně zdravou snídani. Po této nezvyklé snídani si děti vyslechly zajímavou přednášku o chovu včel. Dozvěděly se zajímavé informace o životě včel, jak to vypadá v úlu a také, jaké činnosti během roku vykonává samotný včelař. Cílem celého projektu je jak podpora zdravého životního stylu, tak propagace medu jako kvalitní potraviny přírodního charakteru, a v neposlední řadě seznámení nejmenších dětí s významem včel a procesem tvorby medu.

" Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem. Všechno se raduje, zpívá a notuje, jaro vítá. První roste sněženka, malá bílá květinka. Druhý zase petrklíček, nese s sebou zlatý klíček. Fialinka voňavá hezkou vůni rozdává. Pampeliška střapatá, celá je jak ze zlata." děti ze třídy Kuřátek neodradila venku řádící paní Zima, která se zuby nechty drží a nechce předat Jaru vládu a na jaro si přivolaly alespoň ve třídě.

Dnes nás navštívil pan Kamil Čapčuch z Bystřice pod Hostýnem se svým programem ZPÍVÁNKY a nejen o zvířátkách. Děti za doprovodu kytary si zazpívali známé písničky, zopakovaly si jak se jmenují hudební nástroje s písničkou "Já jsemmuzikant"a během představení si představily všechna domácí zvířátka, která si samy pohybově doprovodily. A na závěr jim pan Čapčuch ještě zazpíval pár svých písní z jeho vlastní tvorby.

"Neseme Mořenu pěkně přistrojenú, neseme Mořocha rovnou do potoka." děti ze třídy Veverek si připravily Morenu, která  je strážkyní klidu, pořádku a odpočinku, během něhož mohou všichni lidé, země i příroda načerpat nové síly. Morena je také bohyní, která v zimě prochází krajem a nechává vše slabé a neživotaschopné umírat, aby na jaře mohlo vše znovu obrazit a rozkvést.
"Zas skřivánek zpívá a svítí sluníčko, dojdi k nám, Janíčku, pro pěkné vajíčko. Hody, hody, doprovody, dejte medu, žádné vody. Nechci vody, dejte medu, jinak od vás neodejdu. A nakonec, tetičko, dejte pěkný vajíčko." a takto se na Velikonoce připravovaly i děti ze třídy Koťátek.
 
"Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z obrázku, všechny holky, které znám, navštívím a vymrskám, než mi dají vajíčko, vyplatím je maličko." a jedno hezké velikonocemi provoněné odpoledne si prožili i děti a jejich rodiče ze třídy Hvězdiček.
"Pani kmotra, slyšte chásku, přicházíme na pomlázku, opentlené žilky máme, kdo nám nedá uhlídáme! Pani kmotra, nemeškejte barevná vajíčka dejte." děti a rodiče dětí ze třídy Kuřátek prožili spoleně jedno krásné velikonoční odpoledne plné tvořivé atmosféry.
"V ošatce mám vajíčka, co snesla mi slepička. Jsou tam krásně malované, nebo pěkné bílé, jen si vemte koledníci, které jsou vám milé." děti ze třídy Hvězdiček si připravily krásné velikonoční pohoštění.
"Kropenatá slepička snesla bílá vajíčka, obarvím je, vymaluji, všechny chlapce podaruji, pentličky si nastříhám, na pomlázku jim je dám." děti ze třídy Sluníček se připravují na Velikonoce.
"Hody, hody, doprovody, já jsem malý zajíček, utíkal jsem podle vody,nesl kopu vajíček. Potkala mě koroptvička, chtěla jedno červené, že mi dá lán jetelíčka, a já řekl: ,,Ne, ne, ne!" Za potůčkem u lesíčkamám já strýčka králíčka, tomu nosím každým rokem malovaná vajíčka." i holky ze třídy Motýlků si připravují pro koledníky vajíčka a kluci se už nemůžou dočkat, až je přijdou vymrskat.
"My zajíčci od sousedů, přišli jsme k vám na koledu. Nedáte-li koláče, cibule vás rozpláče. Nedáte-li misku zrní, přání se vám nevyplní. Nedáte-li vajíčka, uteče vám slepička." děti ze třídy Veverek se naučily plést pomlázku a zdobit velkonoční vajíčka.
"Hody hody doprovody, zbavíme vás nepohody. Nedáte-li hrstku zrní, poroste vám tady trní. Nedáte-li mazanec, kůň vám šlápne na palec.Nedáte-li kraslici, liška vám sní slepici." děti ze třídy Kuřátek se už pečlivě připravují na příchod velikonoc.
" Zítra půjdu do školy, nemusím mít úkoly, nejsem ještě řádným žákem, ale už jsem předškolákem. Zítra půjdu k zápisu, tašku s sebou ponesu. Budu v ní mít rodný list, u zápisu budu číst. Budu říkat básničku a zazpívám písničku. Už se na to těším moc – tak jdu spinkat – dobrou noc." děti ze třídy Hvězdiček se připravovaly k zápisu do 1.třídy, tak jim všem držíme palečky.
 
"Chodí, chodí zvířátka, vodí s sebou mláďátka. Jejich jména dobře známe, proto na ně zavoláme." děti ze třídy Motýlků se seznámily s mláďatky, která se teď v jarním období klubou na svět.
"Krávy mají telátka, klisny mají hříbátka, ovce mají jehňátka, kozy mají kůzlátka, slípky mají kuřátka, husy mají housátka, kachny mají káčátka, fenky mají štěňátka, kočky mají koťátka, mámy mají miminka, jako moje maminka." a s jarem se do třídy Veverek zatoulaly i mláďátka.
" Já jsem malej koledníček, já k Vám jdu, dáte-li mě pár vajíček, rád vezmu. Nemáte-li červený, dejte bílý, však vám za ně slepička snese jiný. Na peci v koutku, na zeleným proutku, než se proutek otočí, ať se korbel natočí." děti ze třídy Sluníček už se netrpělivě očekávají příchod velikonoc.
"Ať nám bříško nepláče, upečeme koláče. Na těsto si zaděláme, pak ho pěkně vyválíme. Na kousíčky nakrájíme a na kousek každičký dáme čtyři třešničky. Toto voní mňami mňam mňam, to si ale pochutnám." děti ze třídy Hvězdiček provázelo tento týden téma řemesla a povolání. Vyzkoušely si být malými pekaři a cukráři a někteří už možná ví, že až povyrostou stanou se z nich třeba hasiči. Tímto by chtěli všechny Hvězdičky poděkovat svým rodičům za obrovskou ochotu spolupracovat a přinesli velké množství ingrediencí, aby si mohly děti ten svůj kulinářský den užít. Děkujeme!  
"Kropenatá slepička snesla bílá vajíčka, obarvím je, vymaluji, všechny chlapce podaruji, pentličky si nastříhám, na pomlázku jim je dám." a už se nám kvapem blíží i nejkrásnější svátky jara a děti z Kuřátek se už na ně pečlivě připravují.
"Do jara březen zavítal a každý z nás jej přivítal, sluníčko teplem potěší, když zima už nás netěší." a jaro se snažily přivolat i děti ze třídy Koťátek.
"Dešťové korálky přírodu zdobí, proč nás to jaro dneska tak zlobí? Poslalo ráno dokonce sněžení, tak honem za kamna anebo k topení." i děti ze třídy Kuřátek už netrpělivě vyhlíží jaro.
 
"Na obloze ani mráček, venku pláče sněhuláček. Sluníčko už svítí, roste první kvítí. Co se to tu stalo? Blíží se k nám jaro!" hurá už aby tu bylo, zvolaly děti ze třídy Motýlků a prvními kytičkami si přivolaly alespoň jarní vůni.
V pátek dne 17.3.2017 nás pozvala divadelní společnost Julie Jurištové na pohádkový muzikál, kde se v jedné zemi za devatero horami a devatero řekami v království krále Ctirada narodí princezna Růženka. Přizvané sudičky dají Růžence do vínku moudrost, krásu a štěstí. Ale sudička, která nebyla pozvána, vyřkne nad Růženkou zlou kletbu. Podaří se princi Janovi a jeho sluhovi Jakubovi zrušit neblahou věštbu a princeznu Růženku od kletby osvobodit? Odpověď na tuto otázku jsme věděli už dávno před tím, vždyť přece láska ta všechno překoná, láska je silnější než zlo.......
"Sníh se ztrácí, ledy tají, jaro vstává v celém kraji, slunce hřeje, zemi hladí, tóny písní ptáčci ladí." první jarní dny nedočkavě vyhlíží i děti ze třídy Sluníček.

"Zahradníci, pospěšte si - přišlo jaro, už je tu! Zahrada se probudila, všecko žene do květu. Rozkvétají sedmikrásky, pampelišky, krokusy... A my dva si vyzkoušíme nevídané pokusy.Zahradníci znají kouzla,stačí na ně konev, rýč. Zasadíme petrklíček, vyroste nám obr klíč!" děti ze třídy Motýlků si vykouzlily jarní náladu i ve své třídě.

"Na naší zahrádce sněženka bílá, do svojí sukénky sníh sobě sbírá. Vedle ní narcis se žlutou hlavičkou poprosí o barvu zářivé sluníčko. Bledule, podběl, maličké fialky vykouzlí úsměv náš, zavoní do dálky." děti ze třídy Veverek se přivítaly s jarem vůní prvních jarních kytiček.

"Probudil se malý brouček na stráni, probudil se ze zimního dřímání. Rozhlíží se, jestli jaro přichází, a jestli mu ještě něco neschází.Schází, schází broučku více sluníčka, aby mohla rozkvést každá kytička, aby bylo zase slyšet zpívání, na zahradě nebo v lese, na stráni." děti ze třídy Hvězdiček se seznamovaly s prvními jarními mláďátky.

"Tygr, lev i opice líbí se nám velice." děti ze třídy Sluníček se naučily poznávat zvířátka, která žijí v dalekých zemích.

"Dotýkáš se svými prsty nějakého předmětu, poznáváš, co právě držíš, jen tak lehce po hmatu.Všechnu krásu oči vidí, každý obraz, každý znak, něco z dálky, něco z blízka, umí věci rozeznat. K tomu vnímáš jemné zvuky, to dotváří celý děj, tohle slyší tvoje uši, tak jen hezky  poslouchej. Venku cítíš svěží vůni,co ze všeho nejvíc voní, to ti řekne jen tvůj čich. Dostal jsi chuť na snídani, jazýček ti napoví, jestli jsi měl koláč s medem, s tvarohem či makový." děti ze třídy Kuřátek si zopakovaly kolik smyslů máme a jak jimi svět poznáváme.

"Prší, prší jen to zvoní, kraj se v dešti ztrácí, ztichl cvrček pod jabloní, v polích mlčí ptáci. Kapky prší z mokrých stromů, na cestách je bláto, ale nám se nechce domů, nestojí to za to. Za chvíli zas píseň ptáčků zazní nad střechami a sluníčko po palouku rozběhne se s námi." jarní počasí prozkoumaly i děti zetřídy Veverek.

"Vyšlo slunce, zasvítilo, na nebi se otočilo, každá kytka maličká radost má ze sluníčka. Ke slunci se naklání, listy z hlíny vyhání." děti ze třídy Motýlků si připomněly všechno co k jaru patří.

"Sluníčko už pěkně rozehřálo led a sníh, sněženka nám z trávy mává, ptáčci zpívaj ve větvích. Vyjdeme si na procházku, na hřišti si budem hrát, z písku hrady postavíme, ahoj jaro, pojď si hrát!" a pomalinku blížící se jaro pozorovaly i děti ze třídy Hvězdiček.

"Na paloučku u lesa cvrček v díře bydlí. Jak to u něj vypadá? Má tam stolek s židlí. Na stole má jablko a v něm tucet brček. Když má žízeň, pije mošt jako každý cvrček." děti ze třídy Sluníček už netrpěivě vyhlíží jaro a s ním probouzí broučky ze zimního spánku.

"Zveme tě k nám do školičky, přijď co nejdřív, šašku. Na pohádky, na legrácky, vezmi velkou tašku. Možná, že se budeš divit, kolik vtipů známe. Když se ti tu bude líbit, tak ti zazpíváme." děti ze třídy Veverek si karnevalovou náladu užívaly celý týden.

"Dobré ráno, dobrý den, do masek se převlečem. Pojďte všichni dál, máme karneval. Od pohádky klíček mám, nechci sedět v koutě sám. Vložím klíček do zámku, odemknu jím pohádku. Bude to jen chvilinka, hned jak klíček zacinká." i děti ze třídy Hvězdiček se rozloučily s karnevalem s úsměvem na tváři.

"Brzy bude velký bál, hurá je tu karneval. Nafoukneme balónky, ozdobíme záclonky. Schováme se za masku, jsme jak z hadích ocásků." děti zetřídy Motýlků si přípravu na karneval užily s velkou parádou.

"Hurá, je tu karneval!" zaznělo dnes 28. února 2017 všemi třídami naší školky. Měli jsme zde již tradiční masopustní karneval. Přípravy na tento den probíhaly již od pondělí, kdy si děti vyráběly masky, girlandy a klobouky. Těmi si vyzdobily třídy a mohl začít ten pravý karnevalový rej. Naší školkou se táhl zpěv, smích a veselé hlaholení dětí a mohli jsme se zde potkat s mořskými pannami, nechyběli kovbojové, klauni, princezny a jiné pohádkové bytosti. Všechny děti radostně vítaly karneval. Bylo to radostné dopoledne plné smíchu a děti i paní učitelky si jej s chutí užily ....... jen se pojďte podívat.....

          3.třída - Veverky            6.třída - Sluníčka

         4.třída - Koťátka             1.třída - Kuřátka

        5.třída - Hvězdičky            2.třída - Motýlci 

 

"Podívejte, kamarádi, dneska máme karneval, ten maj všechny děti rády, kdopak by se masek bál? Nemáme strach z čertů malých, z čarodějů, strašidel, tolik postaviček známých ještě nikdo neviděl." děti ze třídy Hvězdiček se připravují na karneval a aby jim to lépe šlo, tak jim přispěchaly na pomoc slečny praktikantky Kristýna Rečková a Vendula Sovadinová.

"Haló pane karnevale, račte dále, račte dále. Elce pelce do pekelce, rolničky a kotrmelce. Máme všechno namíru, z krepového papíru. Abraka dabraka kouzelnice, karkulka, šašek, tanečnice. Všichni vás zvem hej, hej, hej, na maškarní rej!" a než u nás ve školce vypukne to opravdové karnevalové veselení, tak se na něj musí pořádně připravit i děti ze třídy Koťátek.

"Kašpárek jsem maličký, na hlavě mám rolničky. Kotrmelce umím hned, veselý je celý svět." děti ze třídy Veverek se taky poctivě připravují na karneval a přispěchaly jim na pomoc i dvě slečny praktikantky Janička Březáčková a Kristýnka Hudková. A že jim to společně šlo, jen se pojďte podívat.

"Každý má své povolání, práci čili zaměstnání. Jeden třeba dobře vaří, jinému se v hudbě daří. Další dobře sportuje, jiný moři holduje. Jiný učí malé děti, jiný zase mete smetí. Někdo třeba lidi léčí, jiný umí spoustu řečí. " kdo jaké má povolání už ví i Motýci bez zaváhání.

"Karneval nechodí potichu, karneval všichni tu znají. Po kapsách nosívá muziku, z kapes mu písničky hrají." děti ze třídy Sluníček si už vyrobily masky na blížící se karneval.

"Od pondělka do pátku budu kreslit pohádku. Koho do ní namaluju, aby byla v pořádku? Princeznu a Babu Jagu? Draka, co má dračí spády? Honzu nebo loupežníky? Sebe a své kamarády? Od pondělka do pátku budu kreslit pohádku. Potom vám ji celou povím, umím ji i pozpátku." i děti ze třídy Hvězdiček navštívily pohádkovou říši.

"Zděšen pejsek Alík kvičí: Můj pán se snad zničí! K čemu stojky, dřepy, kliky, cvičí ? Chce být silný, zdravý? Chce se dočkat slávy - anebo ho sportování doopravdy baví?" neboj se Alíku a věř, že děti ze třídy Kuřátek to zimní sportování opravdu baví.

"Kašpárek zvonkem zazvoní, pohádku dětem přináší. Přijíždí princ na koni, princeznu Růženku zachrání. Před drakem tříhlavým ostrý meč vytasí, princezna, ta je pobledlá, princ o život zápasí. Tak už to někdy chodívá, že statečným se může stát, kdo v chudém domku přebývá, a pak mu patří celý hrad." děti ze třídy Veverek si třídu proměnily v pohádku.

"Kouzelný svět, plný skřítků, ten, co můžeš uvidět, vydáš li se, do pohádky, poznáš záhy jiný svět. Na paloučku u studánky, musíš chvíli posečkat, přitančí tam krásná víla, barevný, je její šat. Kousek dál, je velká skála, od pradávna, tady stála. Čerti, se v ní často žení. To je teda nadělení! A na břehu, u rybníka, Olšový se jmenuje. Na vrbě, tam vodník sedí, všechno kolem sleduje." děti ze třídy Motýlků objevovaly pohádkový svět.
"Karkulka jde sama lesem, cestou, která voní vřesem. Co chvíli na bobek sedá, copak asi v trávě hledá? Trhám pro svou babičku, jahůdkovou kytičku. Vtom vlk u Karkulky stojí. Ty myslíš, že se tě bojím? Já mám pro strach uděláno, judo cvičím každé ráno. Sklopil uši, ta má vlohy! Stáhl ocas mezi nohy. Nerozumím za mák tomu, brumlal vlk za kmenem stromu. Holky se vždy vlků bály, dnes by mohly lámat skály. Já nemám chuť na hádky, asi nečtou pohádky." pohádkový týden zažily i děti ze třídy Koťátek.

"Hádej, hádej kampak půjdem dnes? Čeká na nás pohádkový les! Kdpak by se vlka bál? Půjdem ještě trochu dál, k perníkové chaloupce vede cesta do kopce!" a cestu do kopce zvládly i děti ze třídy Veverek, které si důkladně ten pohádkový les prošly a potkávaly tam různé pohádkové bytosti.

"Kupa sněhu kluky láká, postavili sněhuláka. Sněhulák je veliký, z uhlíků má knoflíky. Pěknou bílou náprsenku, do okna nám kouká z venku." Děti ze třídy Kuřátek si tu letošní zimu opravdu užívají.

"Hokej hrají na ledu, já to taky dovedu. Pozor, letí právě puk do branky udělá KUK ! Hokejisté naši skvělí, puk do branky zasadili. Už křičíme gól, gól, gól je to ten nejhezčí sbor." a pořádnou zimní olympiádu zažily i děti ze třídy Koťátek.

 

"Cupy, dupy, cupy, dupy, zima stojí u chalupy. Vezmeme si rukavice, sáně, boby a čepice. Vyběhneme rychle ven, na sněhu se zahřejem." a děti ze třídy Hvězdiček se zahřály hlavně sportováním.

 

"Projíždíme si světa kraj, dorážíme až na okraj. Paříž, Londýn a taky v Římě, na pohádky už nevěříme. Všechno chceme vidět na vlastní oči, chcem poznat jen, jak svět se točí. Ještě nás čeká Amerika, země za mořem, převeliká." děti ze třídy Koťátek se vydaly na krásnou dobrobružnou cestu, na které poznávaly náš svět.

" Pole jsou už dávno holá, škola proto na nás volá, a my jdeme, mámo, táto, ať je zima nebo bláto." zápisy do základní školy nám pomalinku klepou na vrátka a děti z Motýlků se už netrpělivě připravují na jejich den "D"."

"Šampióni lyžování uhánějí z horských strání. Hurá šupem ze svahu, chce to hlavně odvahu." a pořádnou odvahu měly i děti ze třídy Veverek, které si tento týden parádně zasportovaly.

 

"Od pondělka do pátku budu kreslit pohádku. Koho do ní namaluju, aby byla v pořádku? Princeznu a Babu Jagu? Draka, co má dračí spády? Honzu nebo loupežníky? Sebe a své kamarády? Od pondělka do pátku budu kreslit pohádku. Potom vám ji celou povím, umím ji i pozpátku." děti ze třídy Kuřátek nejenom pohádku namalovaly, ale si dokonce postavily pravou perníkovou chaloupku přímo ve třídě.

"Zima zase čaruje, studeně se usmívá. Mráz po okně maluje, když se nikdo nedívá. Zima, zima, zimička, pouští bílá peříčka. Děti si je chytají, koule si z nich dělají. Zavoláme bílé vločky, přijdou tiše jako kočky, mrazík bude polku hrát, můžeš s nimi tancovat." a k tanci vyzvaly paní Zimu i děti ze třídy Koťátek.

"Vločko, vločko sněhová, máš očička duhová. Zatřpytíš se na sluníčku, a za malou chviličku, bude z tebe kapička, zrovna takhle maličká." děti ze třídy Hvězdiček pustily paní Zimu na malinký kousek i k nim do třídy.

 

"Kdo tu skákal hop a hop, sníh nám poví podle stop. Chodila tu zrána, chodila tu vrána. Pak tu čtverák zajíček, otisk čtvero paciček. Ani bažant nescházel, taky se tu procházel. Koroptvičky nakonec nožkou psaly na tom sněhu: Byly jsme tu v noci dnes až do rána na noclehu. Mrazila nás ale zem, nejvíc na nožičky. Se srdečným pozdravem Vaše koroptvičky." děti ze třídy Veverek společně odkryly tajemství zimního lesa.

"Sníh už pokryl všechny střechy, na vrabečka padá, přitulil se ke komínu, nahříval si záda. Dobře bylo vrabečkovi v teple za komínem. Co mu dáme, až se vyspí? slaný rohlík s kmínem." děti ze třídy Hvězdiček si povídaly co asi dělají všechna zvířátka v zimě.

"Stěžují si sněhuláci, zajíci jsou darebáci! Přišli v noci, tma jak v pytli, dobrou chuť si tiše špitli. A jaképak kdesi, cosi, všem nám snědli z mrkve nosy. A než zmizli hupky,hopky, nechali tam ještě bobky." i děti ze řídy Koťátek se seznámily se zvířátky, které v zimě nespí ve svých pelíšcích.

"Chumelí se, vítr hvízdá, sýkorka se dívá z hnízda,v zimě není jídla dost, zem je zmrzlá jako kost. Prosím pěkně milá dítka, nasypte mi do krmítka." děti ze třídy Kuřátek si pořádně užívaly sněhové nadílky.

"Z okna zimu pozoruji,něco o ní namaluji. Sněhuláka, bílý sníh nebo děti na saních." děti ze třídy Motýlků přivítaly tři krále a radovaly se společně ze sněhové nadílky.

"Jede paní zima jede, vločky v kočáře si veze. A když vítr zafouká, bílé vločky rozfouká. Letí, letí, kam jen chtějí, točí se a dovádějí. Naposled se zatočí, do kočáru naskočí. Zavoláme bílé vločky, půjdou tiše jako kočky. Mrazík bude polku hrát, bude s námi tancovat. Mrazíku, mrazíku, neštípej do nosíku." děti ze třídy Kuřátek přivítaly společně tři krále.

"My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka. Zdaleka je cesta naše, do Betléma mysl naše...." děti ze třídy Sluníček si zahrály na tři krále a že jim to slušelo.

"Hrajeme si na Tři krále, kdo chce, ať jde s námi dále, vezměte si čepici, projdeme se vánicí. Snížek padá na čepice, přidá se i fujavice, snad stihneme večeři, než se venku zešeří." i děti ze třídy Hvězdiček se připravily na příchod třech králů a stihly i přivítat krásnou bílou sněhovou nadílku.

"Na tři krále za vesnicí bloudí sněhem koledníci. Šlapy – šlapy, šlápoty pletou se jim do noty. Ťuky – ťuky, už tu jsou, štěstí zdraví vinšujou. Zpívá Pavel, Olda, Míra – Panímáma otevírá." i děti ze třídy Koťátek přivítaly třu krále s otevřenou náručí.

"Jak vypadá  Ježíšek? Má opravdu kožíšek? Kolik je mu asi let? Jeden, dva, tři, čtyři, pět? V čem roznáší dárečky? Zdobí také stromečky?
Chodí nebo přiletí? Čím se liší od dětí? Třeba podle svatozáře? Proč se nikdy neukáže
!" a svůj první štědrý den prožily v mateřské škole i děti ze třídy Koťátek.

"S mamkou máme plno práce a ta chutná, ach tak sladce. Mamka spěchá - honem, honem, cukroví už voní domem. Už jsou tady Vánoce, cinky cinky zvonek zvoní. Ve vaně se kapr honí, z mísy voní ovoce... Cinky cinky cinkylinky, už jsou tady Vánoce." Hurá... Vánoce.... znělo třídou Sluníček.

"Vánoční svátky, krásné a tajemné, pohledy vlídné, milé a vzájemné. Teplo je u krbu nebo jen u svíčky. Dlouhý byl celý rok, teď už je maličký. Děti a stromeček, oči jak korálky – copak nám Ježíšek přinese za dárky? Byť by byl maličký, nejmenší na světě, vykouzlí úsměvy na tvářích dítěte" a těch úsměvů na tvářičkách dětí ze třídy Hvězdiček bylo nepočítaně.

"Hvězdička stříbrná dopadla na zem a všechno kolem nás mění se rázem. Hvězdička stříbrná jehličím zavoní, v zavřeném pokoji zvoneček zazvoní. Hvězdička stříbrná na okno zaťuká jaká má tajemství pro holku, pro kluka? Hvězdička stříbrná nám zase po roce přináší stromeček, přináší Vánoce." a dětem ze třídy Veverek přinesla hvězdička nejenom stromeček a dárečky, ale i to pravé kouzlo vánoc.

"Dobře dětem o Vánocích na rybnících, na potocích. Zima jim dá pod nohy kousek zmrzlé oblohy. Pro ně zmrzlo modré nebe. Co na tom, že trochu zebe. Honí se tam vesele malí zkřehlí andělé." děti ze třídy Kuřátek už netrpělivě vyhlížely vánoční nadílku. A dočkaly se .....

" V půlnoční hodinu anděl se zjevuje, radostnou novinu pastýřům zvěstuje. Nebes Pán naplnil sliby své zajisté, Kristus se narodil z Matičky přečisté. Pastýři, vstávejte, pospěšte k Betlému, zprávu tu povězte na cestě každému." a i děti ze třídy Motýlků se dočkaly nadílky.

"Haló, haló, co se stalo? Jsou tu zase po roce, znovu bílé vánoce." a na Vánoce a všechno co k tomu patří se těší i děti ze třídy Hvězdiček.

"Vánoční stromeček zavoněl v pokoji, maminka u stolu jablíčko rozkrojí.A když ho rozkrojí, uvidím hvězdičku, co byla schovaná v červeném jablíčku." děti ze třídy Koťátek se už nemohou dočkat, až i k nim přijde Ježíšek.

"Na bílém obláčku andílek maličký, prstíčky rozsvítí sněhové hvězdičky. Jednu ti posílá i s přáním od srdce, ať s láskou prožijem letošní Vánoce." a to je vroucí přání nejen dětí ze třídy Veverek.

" Na vánoční stromeček, pověsíme zvoneček. A až svíčky zaplanou, srdce spolu zůstanou. Bim,bam zvoneček, zvoní každý chlapeček. Bim, bam rolničky, zvoní všechny holčičky." děti zetřídy Motýlků už napsaly svůj dopis pro ježíška a teď už budou jenom čekat, co jim letos nadělí.
"Vánoce, vánoce, to jsou pěkné svátky, noc je tmavá, noc je dlouhá, ale den je krátký. Betlém a stromeček, jezulátko k tomu, pastýř nám vytrubuje u našeho domu. Vánoce, vánoce, svátky našich dětí, stříbrná hvězdička nad domovem letí." Vánoce jsou nejkrásnější svátky prožité očima dětí a ta očka dětí z naší školky zářila jak hvězdičky na noční obloze. A jejich rodiče byli na ně náležitě pyšní, když svůj den zakončili společným tvořením a besídkami v jednotlivých třídách.

6.třída - Sluníčka

3.třída - Veverky

2.třída - Motýlci

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

1.třída - Kuřátka

Projekt Senioři dětem a děti seniorům má další pokračování. Pro děti v naší školce není udržování lidových zvyků a tradic žádnou zvláštností ani novinkou, a proto jsme mohli přivítat opět naše šikovné babičky, se kterými jsme společně pekli tradiční mikulášské pečivo – tzv. pány z kynutého těsta. Vůně se linula celou školkou, chuť do práce a velká mísa s kynoucím těstem, to byla v pátek 9.12.2016 předzvěst toho, že se bude dít něco zajímavého. A taky že ano ! Dětem šla práce od ruky, a tak se babičky ani na chvilinku nezastavily. Těsto se jako mávnutím kouzelného proutku proměnilo ve voňavé dobrůtky ve tvaru čertů, andělíčků, Mikulášů i miminek. A že "umotat pána" nebyl pro naše děti žádný problém se pojďte podívat. Babičky děkujeme za krásný zážitek !

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4.třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

Blíží se k nám nejkrásnější svátky v roce a my společně s našimi dětmi navštívili Pivečkovu chaloupku ve Valašských Kloboukách, kde jsme prožili krásné chvíle s tradicemi pravých valašských Vánoc. Na vánočním programu, který si pro nás připravil pan Mirek Maňas, se děti dozvěděly nejen mnoho zajímavostí o adventu, ale také o Vánocích, jak se dřív na Valašsku slavily. Dýchlo na nás nejen teplo sálajícího ohně a vůně ovocného čaje, ale také kouzlo starodávných obyčejů, které dříve doprovázely adventní dobu i samotné Vánoce. Děti se rozpomenuly na koledy, dozvěděly se, co na Valašsku patřilo na štědrovečerní stůl a starší děti si vlastnoručně také vyrobily ozdobu na vánoční stromeček.

1.třída - Kuřátka

2.třída - Motýlci

3.třída - Veverky

4. třída - Koťátka

5.třída - Hvězdičky

6.třída - Sluníčka

"Cukroví voní domem celičkým a chutě se nám dělají. Hlavně těm našim maličkým, oni tak rádi mlsají. Tak žádné hádky, klidně ho zbaštěte, hlavně se o Vánocích společně radujte." děti ze třídy Sluníček už začaly s pečením vánočního cukroví. Třídu jim provoněly medové perníčky, které si upekly samotné dětičky.

"Dobře dětem o Vánocích na rybníce, na potocích, zima jim dá pod nohy kousek zmrzlé oblohy. Pro mne zmrzlo modré z nebe,

co na tom, že trochu zebe? Honí se tam vesele malí, zmrzlí andělé." děti ze třídy Koťátek se pomalinku připravují na blížící se Vánoce.

"Těšíme se těšíme, že přijdou zas vánoce. Stromeček máme ozdobený, dárečky pod ním zabaleny, Vánoce, vánoce přichází už k nám, v jesličkách malého Ježíška mám. Vánoční koledy do ticha zní, Ježíšek maličký spinká a sní." děti zetřídy Veverek se rozoučily s Mikulášem, čertům ustlaly za komínem a pomalinku se začaly připravovat na blížící se nejkrásnější svátky v roce.

"Venku tiše nasněží, zvony zvoní na věžích. Nejkrásnější ze všech nocí chodí k lidem o Vánocích. Ve sváteční světnici voní čerstvé jehličí..." děti ze třídy Hvězdiček zapálily na adventním věnci druhou svíčku a společně se začínají těšit na Vánoce.

"Strejček náš Mikuláš plný pytel nese, celý je ohnutý, hlava se mu třese. Mikuláši, Mikuláši, sníh se na tvé vousy snáší. Bílé vousy, bílý plášť, copak asi pro nás máš? Oříšky, jablíčka, taky kousek uhlí, nežli to roznesu, budu celý ztuhlý." děti ze třídy Motýlků se rozloučily z Mikulášem po čertovsku.

"Na Vánoce dlouhý noce, dlouho můžem spát, není slyšet vlaštoviček, jenom vítr vát. Věj, větřičku, polehoučku,
rozfoukej ten led. Na kopeček sto oveček budem vyhánět.
" děti ze třídy Kuřátek si už vyzdobily třídu ,aby společně tak mohly prožívat adventní čas.

První prosincové dny jsou za námi a dětem se přiblížil první z jejich oblíbených zimních svátků. 5. prosince většinu domácností s dětmi navštíví Mikuláš s andělem a spoustou čertů. Většina dětí se na tento večer těší, mnohé z nich ho však očekávají s obavami, že je čert místo nadílky strčí do pytle. K nám do školky zavítal Mikuláš spolu s anděly a čertíky v pondělí dne 5.12.2016. Některé děti se na návštěvu moc netěšily, spíše u nich převládaly obavy, ale nakonec poznaly, že i s čerty můžou být žerty a vše se obešlo bez slziček. Děti se nemohly dočkat až si společně si s nimi zazpívají a naučí se od andílka mikulášskou říkanku. Ale hlavně se těšily na sladkosti, které od Mikuláše v tento den dostaly. A nám nezbývá než dodat : "A Tobě čerte slibujeme, že už zlobit nebudeme......"

A teď všichni zbystřete! V pátek 2.12.2016 se naším městem potuloval Mikuláš s parádní družinou čertů a čertíků. I když se jeho svátek slaví až 6. prosince mohli jsme jej zahlédnout v ulicích našeho města už dnes. Vyhlížel všechny hodné děti, kterým by už mohl nadělit nějaké ty dobroty. A jak dobře víme jeho cesta ho zavedla až na náměstí před radnici, kde společně s čertíky zahájili ten pravý a nefalšovaný čertovský rej. Čertíci a čertice z naší školky si společně připravili pásmo tanečků, aby i letos tak poprosili Mikuláše, ať jim do punčošek něco dobrého nadělí. A že odvedli pořádný kus práce, jste se mohli sami přesvědčit a naši čertíci byli odměněni potleskem a malinkou dobrůtkou za jejich snahu a odvahu.

Letošní jarmek se nesl pro naše děti v soutěživém duchu. Organizátoři valašského mikulášského jarmeku vyhlásili po čertech záludnou soutěž. Děti z jednotlivých tříd mateřské školy a prvního stupně základní školy mohly v této dětské jarmekové soutěži ukázat své umění a vytvořit trojrozměrný betlém z různých přírodních materiálů. Přijďte a sami si můžete prohlédnout výstavu všech soutěžních betlémů. A ocenit tak šikovnost a píli našich dětí, a to zejména ze třídy Hvězdiček, které v kategorii nejmenších dětí po zásluze zvítězily.

"Čerte, čerte, čertíku, nesahej nám na kliku. Kde jsi Mikuláše nechal, bez něj nepustíme Tě dál. Dělal bys jen neplechu, známe Tě už z doslechu." i děti ze třídy Hvězdiček se těšily a připravovaly na příchod Mikuláše.

"Hudry hudry, dupy pupy, čert nám leze do chalupy. Hudry hudry už tu je, už na okno bubnuje. Dlouhý ocas, krátké uši,
teda čerte, to ti sluší. Celý černý, samý chlup, metlou dělá šupy šup."
i když jsou děti ze třídy Koťátek nejmladší, rozhodně se čertíků nezalekly a přípravu na jejich příchod nepodcenily.

"Mikuláši, Mikuláši – proč mě dneska čerti straší?! Já nezlobím maminku – jenom někdy chvilinku… a pak běžím dát jí pusu – a pak tiše bez rámusu - jdu si s tátou hrát nebo klidně spát…" děti ze třídy Kuřátek rozhodně ani příchod čertovské družiny jen tak nezaskočí.

"Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám, přines prosím trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého máš jich dost." i děti ze třídy Veverek se trpělivě připravovaly na příchod Mikuláše a společně si vyzkoušely jak to vypadá v opravdickém peklíčku.

"Čerti a čertidla vařili povidla a malý čertíček spálil si jazýček, když si chtěl osladit svůj mlsný jazýček." děti ze třídy Sluníček už netrpělivě vyhlíří Mikuláše se svou družinou.

"Mikuláši, Mikuláši neber s sebou čerty radši, vezmi s s sebou anděly,ti nám něco nadělí. Čert nocí pytel  a metlu, myslí si, že se ho leknu. Dělá na mě bububu a já se ho bát nebudu." děti ze třídy Motýlků se pilně připravovaly na příchod Mikuláše.

"Široké moře napohled, není kam až dohledět. Vlna s vlnou pohrává si, mění se do jiné krásy." děti ze třídy Sluníček se dozvěděly, co všechno se může skrývat pod hladinou.

"Zelená je zelenina, je tak zdravá a tak prima! Kedlub, hrášek, zelí, to nás rozveselí. Křupavá je mrkvička, zdravá máme očička. Květák, celer, petržel, v polévce jsem dneska měl. Papriku a rajčátko, sníme spolu zakrátko. Patizon i baklažán, mám tak rád a nejsem sám. Cuketa i brokolice, chutnají nám převelice. Česnek, pórek, cibule, proti virům bojuje. Jíme hodně zeleniny, máme v sobě vitamíny!" děti ze třídy Motýlků se už nemusí bát angíny, ba ani zlá chřipka už na ně nemůže.

"Čerte, čerte, čertíku, pročpak ty jsi chlupatý od hlavy až po paty. Plazíš jazyk, rohy máš, kopyto však neschováš. A ten hodný Mikuláš, nosí čistě bílý plášť a rozdává dárečky, pro ty hodné dětičky. Nezapomeň na anděla, ten je taky hodný, nosí košík s bonbóny a ty jsou taky dobrý." děti ze třídy Kuřátek se už připravují na příchod čerta s Mikulášem.

"Starý medvěd vzdychá, že ho v tlamě píchá, že ho bolí v zubu díra, od bolesti už umírá, a že prosí lištičku, ať mu půjčí mastičku." děti ze třídy Veverek měly týden plný zdravíčka, i když k nim zavítala i tetka chřipka, rozhodně se nezalekly a zlou tetku zahnaly. A nemusíte se bát, snadno si poradily i s jakoukoliv bolístkou. Jsou to přece šikulky!

Když se stane nehoda nebo není pohoda, musí přijet záchranáři, jejich maják jasně září." Dnes nás navštívil pan záchranář Josef Bělaška, který nám přiblížil svou náročnou, ale záslužnou práci. Ukázal nám že být záchranářem znamená to, že ctíte a uznáváte člověka jako bytost, ať už je v jakémkoliv stavu. Také nejen v práci, ale i ve svém životě reprezentujete svojí profesi. Ukázal nám i dětem ze třídy Veverek, že dobrý záchranář se snaží být obětavým, nezištným, laskavým, milujícím, zodpovědným a hlavně vytrvalým profesionálem. A za tento přístup a tuto obětavou práci jim od nás patří velký dík.

 

Ve středu 16.11.2016 k nám do školky zavítala vskutku čarovná návštěva.Všichni jsme plni očekávání sledovali hvězdnou oponu, ze které vystoupil kouzelník WALDINI, jež na námi přijel až z Mikulova. Připravil si pro nás představení, které vynikalo především specifickým humorem a schopností kouzelníka doslova strhnout děti během prvního okamžiku. Kouzelník zapojil děti do představení po celou dobu, a to jak z hlediště, tak i jako asistenty při pomoci s kouzlením. Naše děti milují kouzla, zázraky a cokoliv neuvěřitelného ze světa pohádek, a tak svým potleskem odměnily především vykouzlení živé holubičky, živého králíčka, manipulaci s kartami a jiné iluze. Naše dětské publikum vždy ocení chvíle strávené ve světě magie.....

" Počasí je na draka, draka ale neláká. Padaj na něj deště kapky, raděj by se schoval zpátky, schoval zpátky pod kabát. Každý se ho přestal bát, že je zmoklý, že je splihlý, sotva jsme ho schovat stihli před deštěm a před mokrem. Usuší se za oknem." Děti ze třídy Motýlků si pohrály s draky navzdory špatnému počasí.

"V těle hodně kloubů máme, tělo jimi ohýbáme. Máme loket, rameno, kotník, kyčel, koleno a pak taky naštěstí pohyblivé zápěstí." Děti ze třídy Koťátek se dozvěděly všechno co skrývá jejich tělíčko.

 

"Chceme žít zdravě, ale jak na to jít? Vždyť to jde hravě, jen musí se chtít! Co je a není zdravé, to je lehká věc, v ovoci a zelenině je schované to přec. Maso, cukry, luštěniny, jsou rozhodně potřeba, jsou to potřebné suroviny, i k přípravě oběda. " děti ze třídy Sluníček se rozhodly, že prozkoumají všechno co je pro jejich zdraví prospěšné a co jim může třeba i uškodit.

"Milí skřítci Podzimníčci, ze stromů už padá listí. Už chystáte na zimu, lístečkovou peřinu. Nejdřív listí obarvíte, potom ze stromů shodíte. Vítr si s nimi může hrát a broučci se v nich uschovat." děti ze třídy Veverek společnými silami se skřítkem Podzimníčkem, který si pro ně přichystal podzimní úkoly, zamčely naši školní zahradu. A nám nezbývá než jim popřát hezkou zimní dobrou noc a ještě krásnější jarní probuzení.

"Vyletěl si pyšný drak, vyletěl si do oblak, zvysoka se na zem dívá, strašil by a neví jak. Rozhlíží se do všech stran, při tom hrozí hejnu vran, ale vrány se mu smály, že je ještě malý pán. Do šíře i do dáli, nikde se ho nebáli, a ty zuby papírové, všichni se jim vysmáli." děti ze třídy Veverek si našly nové kamarády - dráčka Šediváčka a skřítka Podzimníčka, pojďte se podívat....

"Zas už je tu podzim, děti. List ze stromu dolů letí. Vítr si s ním pohrává, pavučinou zamává. Den se krátí, noc se dlouží, všude kolem plno louží. Občas svítí sluníčko, už jen skromně, maličko. Příroda se k spánku chystá, pro sníh už je dosti místa. My teď taky půjdem spát. Zítra si zas budem hrát." děti ze třídy Kuřátek si prožily podzimní usínání se zvířátky.

"Vzal jsem žlutou tužku, namaloval hrušku. Vedle hrušky jablíčko, červené jak srdíčko. Nakreslil jsem vitamínky, co jsem dostal od maminky.Vyrostly nám na zahrádce, byla s nimi spousta práce. A teď kreslím pilulky od magistry Lidunky. Jsou to taky vitamíny, ale o maličko jiný. Ty se musí polykat, a to nemá každý rád. Vitaminy potřebujem, zvítězíme nad zlým virem." děti ze třídy Hvězdiček svedly boj se zlými viry a díky své vitamínové bombě svůj boj taky vyhrály. A díky jejich úžasným rodičům, kteří ač nemuseli, tak přinesli všechny možné druhy ovoce a zeleniny, taky med, smetanu a všechny ty dobroty v takové míře, že si mohli společně užít jedno krásné zdravé dopoledne. DĚKUJEME !

"Podzim se nám nahlásí:Nesu chladné počasí! Ranní mlhy, kapky deště, chcete k tomu vítr ještě? Namaluji listy stromům, pak je sfouknu na zem k domům, udělám z nich nakonec pěkný pestrý koberec." děti zetřídy Motýlků se dozvěděly všechno o podzimním počasí a přivítaly i sv. Martina.

Byl jednou jeden král a ten si říkal Já První. Chtěl odevzdat vládu té ze tří dcer, která ho má nejraději. Drahomíra ho má ráda jako zlato, Zpěvanka jako zlato v hrdle a nejmladší Maruška jako sůl....... takovou pohádku známe jistě všichni, ale my jsme se v úterý 8.11.2016 byli společně podívat na pohádku autorky Boženy Šimkové, která přiblížila příběh dnešním dětem. Poznali jsme namísto dvou Maruščiných sester jen jednu, panovačnou Albínu, legračního až pošetilého krále, laskavou a dobrou kmotřičku, kterou obdařila nejen lidovou moudrostí ale i jistým tajemstvím a nadpřirozenými schopnostmi a nechyběla ani koza Cecilka, která vnesla do příběhu humor a dobrou náladu. Pohádka se nám moc líbila, drželi jsme palečky hodné Marušce a cestou zpět do školky jsme si pobrukovali krásné melodické písničky z pohádky.

"Počasí je na draka, draka ale neláká. Padaj na něj deště kapky, raděj by se schoval zpátky, schoval zpátky pod kabát. Každý se ho přestal bát, že je zmoklý, že je splihlý, sotva jsme ho schovat stihli před deštěm a před mokrem. Usuší se za oknem." děti ze třídy Kuřátek si ty svoje dráčky nechaly pěkně v teploučku ve třídě.

"V lese je kráááásně, jehličí voní, příroda prosí nebuďte sloni ! My sloni nejsme, půjdeme tiše, co nám les dává chcem vidět i slyšet." to slíbily lesu a lesním zvířátkům děti ze třídy Veverek.

"V těle hodně kloubů máme, tělo jimi ohýbáme. Máme loket, rameno, kotník, kyčel, koleno a pak taky naštěstí pohyblivé zápěstí." a to už všechno vědí i děti ze třídy Hvězdiček.

 

"Dovedeš to jako podzim radovat se z barviček? Půjčil si je od sluníčka, a posledních kytiček. Rozdával je trávě, stromům, také šípkům na keři, ať se dobře kolem dívá, kdo mi to teď nevěří." děti ze třídy Motýlků přivítaly podzim i ve své třídě.

"Podzim se nám nahlásí: Nesu chladné počasí! Ranní mlhy, kapky deště, chcete k tomu vítr ještě? Namaluji listy stromům, pak je sfouknu na zem k domům, udělám z nich nakonec pěkný pestrý koberec." a děti ze třídy Hvězdiček si na tom pestrém koberci pěkně zadováděly.

V pondělí 31.10.2016 k nám do školky opět zavítali naši kamarádi, kuřátka Pepa a Pepina, kteří s sebou přivezli celé maňáskové divadlo Sluníčko. Letos si pro nás připravili 3 pohádky – O veliké řepě, Proč si s prasátkem nikdo nechtěl hrát a Kůzlátka a vlk. Mezi pohádkami si děti společně zazpívali s herci známé lidové písničky a dozvěděly se, jak je skvělé mít dobré kamarády. Po představení se děti rozloučily i s pohádkovými postavičkami kosem Oskarem a kosicí Klárkou. A možná právě tyto dvě dětem tak známé postavičky přispěly k tomu, že se nám představení všem moc líbilo.

" Už se vrány slétají, vítr běží po kraji. Podzim střásá žluté listí, kominíček komín čistí, brzy bude listopad. Děti za sklem koukají, jak se vrány slétají, kterak padá žluté listí, kterak stromy vítr čistí, aby země mohla spát." děti ze třídy Sluníček nejenom koukaly jak padá listí, ale užívaly si krásnou podzimní zahradu.

"Já jsem brambor šišatý, bláto mám až na paty. Kutálím se po poli, záda mě vždy zabolí. " a že podzim na políčku může být i veselý se přesvědčily i děti ze třídy Veverek.

"Stojí, stojí bedla, ráda by si sedla. Noha už jí dřevění, vzala by si pletení." děti ze třídy Hvězdiček s panem Podzimem prozkoumávaly les.

"Hejna ptáků odlétají, naposled jim máváme, letí, letí pod oblaky do té dálky neznámé. Pole jsou už bez obilí, vítr na nich skotačí, každé ráno více studí, každý den je jinačí." a každý den jinačí a jinak krásný mají i děti ze třídy Sluníček.

"Dědek řepu zasadil, u pole se posadil, čeká, čeká, mráz ho leká, sluníčka se bál, dešti jenom lál. Bez večeře, bez oběda čeká dědeček, najednou se hlína zvedá, roste kopeček." děti ze třídy Veverek už ví, jak to v té naší pohádce dopadlo, tak se pojďte podívat.......

"Dovedeš to jako podzim radovat se z barviček? Půjčil si je od sluníčka, a posledních kytiček. Rozdával je trávě, stromům, také šípkům na keři, ať se dobře kolem dívá, kdo mi to teď nevěří." děti ze třídy Kuřátek společně zkoumali, jaké krásy nám může přinést pan Podzim.

"Les je spousta různých stromů, tráva, mech a keře k tomu. Les má listí, jehličí, do lesa moc nefičí." děti ze třídy Koťátek si ukázaly, že podzimní les ukrývá spoustu tajemství.

 

V pátek 14.10.2016 se linula po Valašských Kloboukách vůně čerstvě upečného chleba. Světový den chleba, svátek základní lidské potraviny, je každoročně připomínán 16. října v řadě zemí světa. V České republice je slaven též jako svátek všech pekařů, kterých je u nás v současnosti okolo dvaceti tisíc. Letos jsme mohli s našimi dětmi oslavit tento svátek díky folklornímu souboru Dúbrava, který nás pozval na tematickou výstavu týkající se výroby a zpracování mouky a výroby chleba a děti upoutaly zejména hry a tvořivé dílny, kde si mohly malovat do mouky, pracovat s chlebovým těstem nebo si vyrobit z vizovického těsta zvířátko. 

           Motýlci                      Sluníčka                   Veverky                 Hvězdičky 

 

Ve čtvrtek 13.10.2016 k nám zavítala moc vzácná čtyřnohá návštěva, naše kamarádka Ariska. Letos si pro nás připravila se svou majitelkou paní Junaštíkovou program pod názvem "TVOŘÍME SE ZVÍŘÁTKY". Společně jsme si vytvořili památku na Arisku a to tak, že jsme obtiskli její tlapičky na tričko. Ariska už jen svou přítomností dokázala vyvolat dobrou náladu všude tam, kde jí bylo nedostatek. A o tom, že láska a úsměv léčí není pochyb. Ale už dávno to není jen o radosti, kterou psi lidem přináší.

Motýlci, Veverky a Kuřátka        Koťátka a Sluníčka                  Hvězdičky

 

"Na zem jabka padají, ptáci křídla zdvihají. Léto balí fidlátka, podzim klepe na vrátka." a podzim zavítal i do třídy Hvězdiček.

" Leží hruška v trávě, na zem spadla právě. Byl to pro ni šok, odřela si bok." děti ze třídy Veverek si připomněly, co všechno najdeme na podzim na zahradě.

"Dovedeš to jako podzim radovat se z barviček? Půjčil si je od sluníčka, a posledních kytiček. Rozdával je trávě, stromům,
také šípkům na keři, ať se dobře kolem dívá, kdo mi to teď nevěří."
děti ze třídy Motýlků se dozvěděly, co podzim skrývá na polích.

"Podzime, podzime, řekni nám,co nevíme...." děti ze třídy Sluníček poprosily podzim, ať jim ukáže pár svých kouzel.

"Podzim se nám nahlásí: Nesu chladné počasí! Ranní mlhy, kapky deště, chcete k tomu vítr ještě? Namaluji listy stromům, pak je sfouknu na zem k domům, udělám z nich nakonec pěkný pestrý koberec." děti ze třídy Kuřátek si připomněly, jak krásný může být podzim.
"Moc se těším do školky, na kluky a na holky. Budeme si spolu hrát, zpívat, cvičit, malovat." a takto si prožily měsíc září ve školce děti ze třídy Hvězdiček.

V pondělí 10.10. 2016 jsme s dětmi ze třídy Veverek přivítali paní Karlu Šerou z Klubu seniorů ve Valašských Kloboukách, která nám přišla přečíst pohádku při odpočívání. V rámci projektu "Babičky a dědečci čtou ve školce" Tímto krokem jsme se rozhodli propojit dětský svět se světem seniorů. Většina dětí má prarodiče ještě v produktivním věku a samy stáří jako takové neměly dosud možnost vnímat. Snahou společného setkávání je tedy odstraňovat stereotypy a předsudky o stáří a podporovat seniorský věk jako plnohodnotnou etapu lidského života.

"Přišel podzim do zahrady, všechny barvy namíchá, s každým lístkem ví si rady, barvy na něj nadýchá. Konec léta je tu, děti, podzimní už přišel čas, listí k zemi s větrem letí, plno zlata je tu zas." děti ze třídy Kuřátek se radovaly z darů podzimu.

"Podzim vchází do dveří, žloutne listí, den se krátí, nikdo ani nevěří, že už krásné léto končí, podzim vchází do dveří. Ze stromů se hrušky smějí, jablíčka jsou červená, podzim, ten z nás pro každého na zahradě něco má." děti ze třídy Veverek se dozvěděly krátce, co nám roste na zahrádce.

"Na zem jabka padají, ptáci křídla zdvihají. Léto balí fidlátka, podzim klepe na vrátka." děti ze třídy Motýlků ze rozhodně podzimních plískanic nezalekly a svou malou podzimní zahrádku si vytvořily přímo ve třídě.

"Ze všeho mám nejraději, když se máma s tátou smějí. Mám je rád a oni mě, patříme si vzájemně." děti ze třídy Kuřátek si připomněly, že rodina a opravdoví přátelé jsou nade všechny poklady světa.

"Bumtarata bum, bum, bum, postavíme velký dům. K tomu malou stodolu, budem tu žít pospolu. Jednu kostku, druhou na ni, s kostakami je hezké hraní." děti ze třídy Veverek se seznámily s pracovními koutky, ve kterých už brzy budou zjišťovat, jak moc jsou šikovní.

"Podzim vchází do dveří, žloutne listí, den se krátí, nikdo ani nevěří, že už krásné léto končí, podzim vchází do dveří. Hejna ptáků odlétají, naposled jim máváme, letí, letí pod oblaky do té dálky neznámé." děti ze třídy Motýlků se rozloučily s vlaštovkami, které už jim zamávaly křídly a odletěly do teplých krajin.

"Od pondělka do pátku, v novém pestrém kabátku, umytá a vymydlená, na všechny hry připravená. S hrncem plným vtipné kaše, budu zase jenom vaše. Na oplátku nic to není, chci jen slušné zacházení." povídala naše školka, to ví každý kluk i holka. Veverušky v naší školce už znají naše zaměstnance.

"Pár kouzelných slovíček při sobě vždy nosím, nashledanou, dobrý den, děkuji a prosím. Pusinka by se zlobila, kdyby škaredě mluvila, raději se usmívá a jen hezky povídá. Ať je tady každý rád a s náma je kamarád." i děti ze třídy Motýlků si připomněly svá motýlková pravidla.

"Září v září školička, na děti se těší. Někoho sem přivezou, někdo bude pěší. Uplakánek, hrdina, Honza nebo král. V září všechno začíná, jak to bude dál? Časem se sem všichni těší, ti co jezdí i ti pěší. Kdo je moudrý ten to ví. Kdo si hraje nezlobí." děti ze třídy Kuřátek poznávaly všechna zákoutí naší školky.

"Na svět přišla koťátka,kočičí děťátka. Kočka se začala starat, jaká jména koťatům dát. Spočítala si je hned:JEDNA, DVĚ, TŘI, ČTYŘI, PĚT. JEDNA je kočička černá, DVĚ je šedá a čiperná, TŘI je kocourek strakatý, ČTYŘI pěkně mourovatý a barevné jako květ je koťátko číslo PĚT." i děti ze třídy Koťátek si už zvykly na svou novou partu kamarádů a když sem tam ještě ukápne nějaká ta slzička, tak ji rychle usuší úsměv kamaráda.

" My jsme hravé veverky velké a ne prdelky. Protože se rádi máme, pravidla si spolu dáme. Aby se nic nestalo a všem se tu líbilo, a každý byl s námi rád,i veveřák - kamarád.“ děti ze třídy Veverek si společně připomenuly pravidla společného chování a přivítaly mezi sebou i nového kamaráda Františka (Oblovka žravá).            

"Letí motýl třepetálek, přiletěl k nám z velkých dálek. Hledá, hledá kytičku, kam by složil hlavičku." a kam mají složit svoji hlavičku, už ví i děti ze třídy Motýlků.

"Ty si moje kamarádka a ty si můj kamarád, podejme si obě ruce, budeme si spolu hrát. " děti ze třídy Veverek svůj první týden ve školce zvládly na 1*, tak jen tak dál Veverušky .....

"Hurá, zaznělo ve čtvrtek školkou." To byly děti ze třídy Kuřátek, které přivítala nová třída a nové paní učitelky. Tak ať se těm našim předškoláčkům líbí ten poslední rok ve školce alespoň tak, jako ten první den.