Fotogalerie 2018/2019

"V červnu léto začíná a poslední hodina, ta, než slunce přes plot skočí, když ti teplem zlátnou oči, než si léto, když moc bledne, na trůn z trávy zlehka sedne, kouzlem bývá opentlená, do tajemství zahalená." a takto romanticky se rozloučily se školním rokem děti ze třídy KuřátekKRÁSNÉ PRÁZDNINY!

"Sluníčko je pánem léta, všechno zraje, krásou vzkvétá, plné hvězd je nebe noční, období to krásné roční." a takto si užívaly poslední červnové dny i děti ze třídy Hvězdiček.

"Naše školka už šla spát, teď si budu doma hrát. Máme zase prázdniny, budu sbírat maliny! Už se těším na dědu,zítra za ním pojedu! Překvapíme babičku už zavážu tkaničku! Koukej na mě, babičko, vyrostl jsem maličko! Babička už buchty peče, ať nám léto neuteče! Navštívíme koupaliště, na hrad zajdem zase příště. K dědovi já jezdím rád, je to velký kamarád." děti ze třídy Koťátek se už teší na prázdniny.

"Sluníčko je pánem léta, všechno zraje, krás kvétá, plné hvězd je nebe noční, období to krásné roční." krásné letní období přivítaly i fděti ze třídy Motýlků.

" Co máš dělat na červenou, když se kolem auta ženou? Na chodníku klidně stát, do silnice nevbíhat. A když svítí zelená, co to děti znamená? Malí jako velicí mohou přejít silnici." děti ze třídy Hvězdiček už ví, jak se mají chovat v silničním provozu.

"Sluníčko už krásně hřeje, co to může znamenat? Přeci, že je tady skoro léto! Můžeme se radovat. Na zahrádce u babičky, koukneme se na kytičky. Jé, ty voní! To je krása! Barunka i Pepík jásá. Na záhonku, dech se tají, jahůdky se červenají. Vrhneme se na ně hned, chutnají, jak sladký med." a krásné letní počasí si tento týden užívaly i děti ze třídy Kuřátek.

"Chtěl jsem projít lesem domů, nevěřil jsem vůbec tomu, co vše jsem tam uviděl,to nikdo z vás neviděl! Skřítkové a princezničky tahali se za tkaničky. Zajíci a veverky malovali na šperky. Na ty šperky z papíru a každému na míru. Každému, kdo lesem šel a skřítky tam uviděl. Divil jsem se, co se děje, že se každý na mě směje. Vždyť je dneska Dětský den! Šup do lesa – jdeme ven!" a den všech dětí si pořádně užily i děti ze třídy Kuřátek.

"Jeden, dva, tři, teď, postavíme zeď. Bude to zeď veliká, máme na to zedníka. Cihla sem, cihla tam, žádnou stranou nenechám! Cihly rovně postavit, rovnou zeď pak budem mít."  a nejenom o povolání zedníka si povídaly děti ze třídy Motýlků společně se slečnou praktikantkou Terezkou.

"Marně lákáte Slunce, aby šlo spát. Neposlechne vás, protože: I kdyby mělo Slunce postýlku, nemůže usnout. Ani na chvilku.dyby na nás nedýchalo a nezahřívalo nás, vystydla by nám zeměkoule a nás by spolkl mráz." a po naši zeměkouli se vydaly na výlet za kamarády i děti ze třídy Koťátek.

"Podívej se na oblohu, možná támhle někde v rohu stojí mimozemský kluk a dělá si na nás kuk! Kouká na nás z velké dálky, oči má jak dva korálky. Na hlavě dvě anténky, skrz ně chytá myšlenky. Chci jet taky do vesmíru a prozkoumat černou díru. Nasednu na mléčnou dráhu a na dlouho budu v tahu. Podívej se na nebe, kdosi kouká na Tebe. Že tam není? Co Ty víš, třeba ho jen nevidíš." a o tajemném vesmíru si povídaly i děti ze třídy Hvězdiček společně se slečnou praktikantkou Verunkou.

"Máme dneska svátek, jako každý pátek. Ale tenhle svátek je svatý. Je to svátek dětí. Otevřeme šampaňské, samozřejmě dětské. Také sníme čokoládu, převezmeme dětskou vládu.Budem se mít vždycky rádi, budem navždy kamarádi." a to určitě jsou i děti ze třídy Sluníček.

"Rozpustilí opičáci dovádějí na stromě. Cvičí salta veletoče, je jim při tom ohromně. Slon je velký, slon je silný, slon je vždycky v pohodě. A když je mu v létě vedro, zaplave si ve vodě. Když lev zařve strašným hlasem, na Afriku padne děs, zvířata se rozutečou, ptáci vzlétnou do nebes." a jak to chodí v ZOO už ví i děti ze třídy Motýlků.

"Volant, svíčky, jedna páka, rychlá jízda lidi láká. Spojka, plyn a převodovka, jezdí ke mně nehodovka. Stojím peněz hromadu, zvládnu couvat dozadu." a to jistě zvládnou i děti ze třídy Koťátek.

"Taťko, mamko, babi, dědo, strýčku, teti, paprsky k nám z nebe letí, dnes slavíme svátek dětí. Chlapečku či holčičko, ať vám svítí sluníčko, maličkým na pískovišti a větším na školním hřišti. Štěstí, zdraví rodině přeji v této hodině. Moc dobře se tedy mějte, svůj svátek si užívejte." a užívaly si jej i děti ze třídy Hvězdiček.

"Na výlet my jdeme spolu, do kopce a z kopce dolů. Utíkáme z kopce klusem, jak když jedem autobusem. Utíkáme, utíkáme, na nikoho nečekáme. Z výletu už nemůžeme, nožičkám my pomůžeme. Jeden krok a druhý krok, takhle půjdem domů rok." dětem ze třídy Kuřátek výlet do ZOO zatím nevyšel, a tak si "výletovaly" alespoň ve třídě.

"Kudy vede cesta do našeho města ?" tak na tuto otázku si už umí odpovědět i děti ze třídy Sluníček.

Je vlastně jak moje máma,
pochválí mě, pohladí,
když si s něčím lámu hlavu,
tak mi vždycky poradí.

Usmívá se – to jí sluší.
Jmenuje se Jiřinka.
Tolik dětí – na mou duši
– nemá žádná maminka.Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/povolani-remesla

"Učitelky ze školky, to jsou odvážné holky. Naučí tě kreslit, zpívat svět okolo sebe vnímat. Kamarádit se zvířátky a těšit se na pohádky. Umí také domluvit, pohladit a pochválit. A když vidí slzičku, co se leskne v očičku, pošle sladkou pusinku, nakreslí ti maminku. Až já budu velká, chci být učitelka. Učitelka odvážná, není to práce snadná." a to už ví i děti ze třídy Kuřátek, které si celý týden povídaly o řemeslech a povolání a všechno společně se slečnou praktikantkou Terezkou Slovákovou, která když se všechno podaří již brzy bude taky učitelka.

Učitelky ze školky,
to jsou odvážné holky.
Naučí tě kreslit, zpívat
svět okolo sebe vnímat.
Kamarádit se zvířátky
a těšit se na pohádky.

Umí také domluvit,
pohladit a pochválit.
A když vidí slzičku,
co se leskne v očičku,
pošle sladkou pusinku,
nakreslí ti maminku.

Až já budu velká,
chci být učitelka.
Učitelka odvážná,
není to práce snadná.Zdroj: https://www.predskolaci.cz/ucitelky-ze-skolky/11246#more-11246

Učitelky ze školky,
to jsou odvážné holky.
Naučí tě kreslit, zpívat
svět okolo sebe vnímat.
Kamarádit se zvířátky
a těšit se na pohádky.

Umí také domluvit,
pohladit a pochválit.
A když vidí slzičku,
co se leskne v očičku,
pošle sladkou pusinku,
nakreslí ti maminku.

Až já budu velká,
chci být učitelka.
Učitelka odvážná,
není to práce snadná.Zdroj: https://www.predskolaci.cz/ucitelky-ze-skolky/11246#more-11246

Je vlastně jak moje máma,
pochválí mě, pohladí,
když si s něčím lámu hlavu,
tak mi vždycky poradí.

Usmívá se – to jí sluší.
Jmenuje se Jiřinka.
Tolik dětí – na mou duši
– nemá žádná maminka.Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/povolani-remesla

Je vlastně jak moje máma,
pochválí mě, pohladí,
když si s něčím lámu hlavu,
tak mi vždycky poradí.

Usmívá se – to jí sluší.
Jmenuje se Jiřinka.
Tolik dětí – na mou duši
– nemá žádná maminka.Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/povolani-remesla

"Cyklista se rychle blíží, zvládá cestu bez potíží. Klikatá je jeho cesta, míjí vesnice a města. Krásná přilba zdobí hlavu, není jenom pro parádu. Pole, louky, černý les, budem doma ještě dnes." děti ze třídy Koťátek si povídaly o dopravě.

"Chvíli krokem, chvíli klusem, jedeme si autobusem. Řidič mačká houkačku, řeže každou zatáčku. To je jízda lidé drazí, sem a tam to s námi hází. Dopředu i dozadu, všichni v jednu hromadu." děti ze třídy Veverek si třídu proměnily v silnici.

"Cyklista se rychle blíží, zvládá cestu bez potíží. Klikatá je jeho cesta, míjí vesnice a města. Krásná přilba zdobí hlavu, není jenom pro parádu. Pole, louky, černý les, budem doma ještě dnes." děti ze třídy Motýlků si užívaly s auty, vlaky, letadly, ale i na kole a pěšky.

"Jedna dvě tři čtyři pět, šel krokodýl na výlet, koukal tam a koukal tady, prohlédl si staré hrady, lesíky a louky v květu, zastavil se u bufetu, slupl kilo špekáčků, pak si koupil žvýkačku, sedl si a napsal pohled, na pohledu bylo tohle: Jedna dvě tři čtyři pět, vyšel jsem si na výlet, čekejte mě v pátek ráno, ať je v kleci vyvětráno, ukliďte mi prosím bazén, už abych byl zase v Praze, hodně jsem se nachodil. Líbá vás váš krokodýl." a na výlet se vydaly i děti ze třídy Hvězdiček se svou praktikantrkou Verunkou Valentovou a to stačily ještě i fandit našim hokejistům.

" Ruce, ruce, ručičky, máte hezké prstíčky, máte hebké dlaně, zatleskáme na ně. Ručičky si spolu hrají, mnoho práce nadělají." a to že děti ze třídy Sluníček ty ruce mají opravdu šikovné se pojďte podívat společně s námi.......

"Umím běhat, umím stát, nad hlavu si ruce dát. Umím chodit pomaličku, umím hrát si na žabičku. Umím chodit jako rak Věřte mi to, je to tak!" děti ze třídy Veverek už nejsou žádní malí prckové, ale správní školkáčci, jen se pojďte podívat.....

"Rodina je okruh lidí, co si do svých srdcí vidí, jež za jeden provaz táhnou, do ohně za blízké sáhnou. I když pálí mráz a zebe, spoléháme se na sebe, za ruku nás s láskou chytí, i když slunce nezasvítí." děti ze třídy Hvězdiček si povídaly o rodině a všech co do ní patří.

"Rodina je základ štěstí, bezpečí a domov se ctí, kde nám každý rozumí, zradit, kdo nás neumí." děti ze třídy Koťátek si povídaly o svých nejbližších.

"Žlutý čtverec našišato s bílým rámem poznám, táto! Jsme na hlavní silnici. Když odbočíš k vesnici, je přes značku černá čára. Končí hlavní, říká Jára." a děti ze třídy Motýlků si ze třídy udělaly silnici, tak pozor dejte, ať se nesrazíte.

"Malujeme malovánky, modrou barvou nebe. Modrou barvou - nejkrásnější, maminko, pro tebe!" děti ze třídy Sluníček si povídaly o svých nemilejších.

"Má milá maminko, nejhezčí z maminek, ty jsi mě balila z peřinek do plínek. Ty jsi mě obula do prvních střevíčků, z lásky a vděčnosti nesu Ti dnes kytičku." děti ze třídy Veverek se připravovaly poctivě na oslavu svátku maminek.

"Kytička je bílá, maminka je milá. Ke kytičce přivoníme, k mamince se nakloníme. Hubičku jí dáme, že jí rádi máme." děti ze třídy Motýlků se pečlivě připravují na svátek maminek.

"Utrhnu dnes konvalinku, pro koho? No, pro maminku. Utrhnu i petrklíč, ať nechodí nikdy pryč. Utrhnu jí sedmikrásku, za tu její velkou lásku." děti ze třídy Koťátek si povídaly celý týden o svých nejdražších.... maminkách.

"Má máma je nejkrásnější, ze všech lidí nejmilejší. Dám jí pěknou kytičku, a moc sladkou hubičku." a takto se připravují na svátek svých maminek i děti ze třídy Hvězdiček.

"Ze všeho mám nejraději, když se máma s tátou smějí. Mám je rád a oni mě, patříme si vzájemně." děti ze třídy Motýlků si povídaly o svých nejbližších.

"Mlynář semele zrní v mouku, pekař upeče z ní housku. Knihař knihu sváže, pro koho – pro čtenáře. Truhlář pro včely úl postaví, včelař pak jen včelaří. Kuchař, ten zas rozbil talíř, nezaplatil za něj halíř." děti ze třídy Hvězdiček si povídaly o řemeslech a povoláních.

"Rodina je okruh lidí, co si do svých srdcí vidí, jež za jeden provaz táhnou, do ohně za blízké sáhnou." děti ze třídy Veverek se připravují na svátek maminek.

"Koncem dubna jak se praví, čarodějky svátek slaví." a děti ze třídy Kuřátek jej oslavily společně s nimi.

"Ježibaba krade děti, už si na ně brousí chrup. Lítá světem na koštěti, bude tady coby dup. Vede hrozné živobytí, zvláště když se rozběsní. Koho najde, toho chytí, koho chytí, klidně sní. Že je trapná? Ale inu, to je její profese. Hupni honem pod peřinu, nebo si tě odnese! Neodnese, víme oba - ta k nám nesmí do domu, dneska už je jiná doba, já tě nedám nikomu!" a nikomu nedáme ani děti ze třídy Veverek, kteří si zahrály právě na takové ježibaby.

"Moje milá děvčata, připravte si košťata, nadešel ten správný den,  kdy je vám let povolen. Přeletíte hory, lesy, rybníky a palouky, ukrutnou to rychlostí, držte si proto klobouky. Nebojte se tedy vzletět,  když je duben končící, máte k tomu večer šanci, podpořte tak tradici." dti ze třídy Koťátek si parádně začarovaly.

"Kropenatá slepička snesla bílá vajíčka, obarvím je, vymaluji, všechny chlapce podaruji,pentličky si nastříhám,na pomlázku jim je dám." děti ze třídy Koťátek se připravovaly na velikonoce.

"Letí ježibaba sivé pleti. Těžký plášť má samé nitě, pohled, který vyděsí tě. Na nose dvě bradavice... Je to prostě krasavice. Letí nízko nad tratí, neboť trpí závratí. Na mýtinu už se blíží, nepřistane bez potíží. Jako hruška na zem sletí. Křach! A už je po koštěti. Kup si auťák, babice! Od čeho jsou silnice!" a na kouzelném koštěti se proletěly i děti ze třídy Sluníček.

"My dnes máme velký den,čarodějnic extra sněm.provětráme košťata,pavouky a šváby, žížaly a hmyz,to my máme rády.Jednou za rok přilétáme,dětem nohy utrháme.Vytváříme mocná kouzla,jen aby zlky nevyklouzla.Třicátého přilétáme,málo času na to máme.Patří nám jen jedna noc,ale stihnem toho moc. Za rok se zas vrátíme, Valpurze noc zasvětíme." děti ze třídy Kuřátek se proměnily v čarovné bytosti a kouzelníky, protože se nám blíží Filipojakubská noc.

"Támhle je černej dům. Co v tom domě? Černá paní. Co tam vaří? Černou kaši.Čím ji mastí? Kolomastí .Čím ji bere? Lopatou, má palici chlupatou." děti ze třídy Motýlků měly celý týden jarní čarování.

"Na návštěvu dnes přiletí čarodějka na koštěti. Ani trochu strach nemáme, pěkně ji tu přivítáme." a pěkně ji přivítaly i děti ze třídy Hvězdiček.

"Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z obrázku, všechny holky, které znám, navštívím a vymrskám, než mi dají vajíčko, vyplatím je maličko." děti ze třídy Motýlků vítaly Velikonoce.

"Buďte páni veselí, na tu smrtnou neděli. Smrt jsme vám odnesli, nové léto přinesli. Vítej léto líbezné, obilíčko zelené." a takto radostně přivítaly jaro i děti ze třídy Hvězdiček.

"Smrťáka nesem s velikým nosem, do vody ho dáme pak si zazpíváme." a důvod ke zpěvu měly i děti ze třídy Veverek, vždyť zahnaly zimu a přivolaly tak dlouho očekávané jaro.

"Hody, hody doprovody, já jsem malý zajíček, utíkal jsem podle vody, nesl košík vajíček. Potkala mě koroptvička, chtěla jedno červené, že mi dá lán jetelíčka a já říkal: Ne, ne, ne. Na remízku mezi poli, mám já strýčka králíčka, tomu nosím každým rokem, malovaná vajíčka." děti ze třídy Sluníček se připravovaly na Velikonoce.

"Namotáme klubíčko, do něj menší jablíčko. Přilepíme uši, ať to kočce sluší. Potom ještě očka, ať se kouká, kočka. Pak nosánek, kníry, má kocourek milý. Ocáskem si zacvičí, náš kocourek kočičí." jarní mláďátka našla úkryt u dětí ve třídě Hvězdiček.

"Mořenu nesem s velikým nosem, do vody ji dáme, jaro přivítáme!" a tak se rozhodly i děti ze třídy Kuřátek ukončit zimu a přivítat tak dlouho očekávané jaro.

"V nůši malý zajíček nesl kopu vajíček. Potkala ho včela, jedno po něm chtěla. Dávala mu za to pampeliščí zlato. Přidávala hned jabloňový med. Zajíci se zdálo tohle všechno málo, vajíčka si vzal, a šel zase dál." a velikonočního zajíčka mezi sebou přivítaly i děti ze třídy Sluníček.

"Hody, hody, nebuďte lakomí, sic vám to zdraví brzy podlomí, raději nám něco dobrého dejte a zdraví jak ta rybička mějte." děti ze třídy Veverek se už chystají na nejkrásnější svátky jara.... velikonoce.

"Smrt chodí po vsi, má velký fousy, už nemůže choditi, musíme ji nositi. Od města k městu nesem nevěstu, jestli nám nic nedáte, tak si ji tu necháte!" děti ze třídy Koťátek už vyhnaly zimu a snad už k nám zavolaly jaro.

" Koleda, koleda, jarní trávo, ať je tady všechno zdrávo. Koleda, koleda, travičko, povyrosť jen maličko. A pak ještě výš, udělej nám skrýš, pro vajíčka, pro zajíčka i pro toho koledníčka, co si pokoj nedá a vajíčka hledá." děti ze třídy Motýlků už netrpělivě vyhlíží koledníky.

" Slunce volá na sněženku, podívej se, jak je venku! Slunce volá do oken, děti, haló, pojďte ven!" a děti ze třídy Koťátek opravdu to jaro přivolaly.

"Až jaro zavoní to bude hej! Fialko zavoň, skřivánku pěj! Zazpívej písničku vysoko v povětří, všichni ji uslyší, srdce jim poskočí. Zelená travička pěkně zas vyraší, na modré obloze sluníčko vyskočí. Bílý květ sněženky zvonečkem zazvoní, jarem, že celý kraj pěkně se provoní." děti ze třídy Veverek se už nemůžou dočkat jara.

"Slepičko kdákalko, kuřátka voď. Husičko kejhalko, s housaty choď. Huňatá ovečko, bílé jehňátko hlídej. Strakatá kravičko, mlíčko telátku dávej. Koníčku běloušku, hopsa, běž, s hříbátkem pro oves pojedeš." děti ze třídy Motýlků si zopakovaly zvířátka a jejich mláďátka.

"Duben se nasměje:prohání po parku studené krůpěje z dešťových pohárků. Sluníčko zatočí paprskem nad louží. Komu pad do očí, po jaru zatouží." dětem ze třídy Sluníček už voní celá třída po kytičkách.

"Zítra půjdu do školy. Nemusím mít úkoly, nejsem ještě řádným žákem, ale už jsem předškolákem. Zítra půjdu k zápisu, tašku s sebou ponesu. Budu v ní mít rodný list, u zápisu budu číst. Budu říkat básničku a zazpívám písničku. Už se na to těším moc! Teď jdu spinkat – dobrou noc!" děti ze třídy Kuřátek se chystaly k zápisu, tak jim všichni společně držíme palečky pro štěstí.

" Na jaře, když slunce svítí, objeví se první kvítí. Narcisy a tulipány, zdobí žlutě všechny brány." děti ze třídy Motýlků objevovaly první jarní kytičky.

"Na kopečku škola stojí, chodíme tam rádi do ní. Učíme se číst a psát, každý do ní chodí rád. Někdy taky kreslíme, do školy se těšíme." a určitě se do školy těší i děti ze třídy Hvězdiček.

"Krávy mají telátka, klisny mají hříbátka, ovce mají jehňátka, kozy mají kůzlátka, slípky mají kuřátka, husy mají housátka kachny mají káčátka, fenky mají štěňátka, kočky mají koťátka, mámy mají miminka, jako moje maminka." děti ze třídy Veverek už ví jak to chodí u zvířátek na jaro.

"Na dveře již jaro ťuká, sníh odtává, led už puká, mokrý sníh pod sebou skrývá jara květ, jenž prvním bývá.Poupátka pod sněhem trčí, kvítečky se k zemi krčí, květy mají barvu sněhu, odkrývají krásu, něhu. Ve sněhu se kvítek bělá, potěšení lidem dělá, i když sníh je ještě venku, jaro dýchá na sněženku." Dětem ze třídy Sluníček provoněly třídu první jarní kytičky.

"Slepičko kdákalko, kuřátka voď. Husičko kejhalko, s housaty choď. Huňatá ovečko, bílé jehňátko hlídej. Strakatá kravičko, mlíčko telátku dávej. Koníčku běloušku, hopsa, běž, s hříbátkem pro oves pojedeš." děti ze třídy Koťátek už mají v těch mláďátkách docela jasno.

"Chodí, chodí zvířátka, vodí s sebou mláďátka. Jejich jména dobře známe, proto na ně zavoláme. Kdo to klepe na vrátka? Kocour, kočka, koťata. Kocour těžce: buch, buch, buch. Kočka lehce: ťuk, ťuk, ťuk." děti ze třídy Hvězdiček už přivítaly jaro v plné parádě.

"Za stodolou pěkně stranou trávníček je huňatý. Tam si hraje na pípanou hodná kvočna s kuřaty." a ta naše Kuřátka už ví jak se jmenují jejich malí kamarádi.

"S knihami se kamarádím a já vám to také radím přátelé. Kdo si s knihou nepovídá, ten svůj život neprožívá, ten svůj život neprožívá vesele. Kdo si nečte, ten nežije, tomu chybí fantazie potřebná. Na počítač nespoléhám, s pěknou knihou rád uléhám, je milá." děti ze třídy Sluníček navštívily knihovnu.

"Březen je kus neposedy, kde jen může, láme ledy. Hleďme toho siláka! Slunce z mraků vyláká." a březen vylákal ven nejen sluníčko, ale i děti ze třídy Koťátek.

"Milé jaro, kde jsi? Vidět nikde nejsi. Sněženka nám vykvetla, paní Zima utekla. Zelená se tráva, slunce už zas vstává. Probudí se květiny, já mám brzy jmeniny. Kytičky si zpívají. všechny jaro vítají. Těší se i černý kos, začíná už ale noc. Já už musím také spát, o jaru si nechám zdát."  a o jaru si nechaly zdát i děti ze třídy Hvězdiček.

"Na dveře již jaro ťuká, sníh odtává, led už puká, mokrý sníh pod sebou skrývá jara květ, jenž prvním bývá. Poupátka pod sněhem trčí, kvítečky se k zemi krčí, květy mají barvu sněhu, odkrývají krásu, něhu. Ve sněhu se kvítek bělá, potěšení lidem dělá, i když sníh je ještě venku, jaro dýchá na sněženku." děti ze třídy Motýlků přivítaly první jarní květinky.

"Na obloze ani mráček, venku pláče sněhuláček. Sluníčko už svítí, roste první kvítí. Co se to tu stalo? Blíží se k nám jaro!" Hurááááá už je tady jarooooo, zvolaly děti ze třídy Kuřátek. A tento týden si tzv. ponožkovým dnem připomněly, že jsme všichni stejní a přece jiní, každý je jedinečný a výjimečný. Stejně jako ty ponožky, a bez vzájemného respektu k „jinakosti“ se neobejdeme.

"V březnu chladno po ránu, ale já si přivstanu, ohřeji se venku dříve, než-li slunce zimomřivé." a zahřály se tento týden i děti ze třídy Veverek. Jaro přivítaly se vší jarní slávou.

"Vyšlo slunce nad mraky, čarovalo zázraky. Zelená se snítka, zavoněla kytka z každé zahrádky. Zajásali skřivani, bože, to je zpívání! Kolo jarních krásek, bílých sedmikrásek, tančí po stráni." a jarní náladu už měly i děti ze třídy Sluníček a zjistily co všechno se už děje na jarním dvorečku.

"Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem. Všechno se raduje, zpívá a notuje, jaro vítá. První roste sněženka, malá bílá květinka. Druhý zase petrklíček, nese s sebou zlatý klíček. Fialinka voňavá hezkou vůni rozdává. Pampeliška střapatá, celá je jak ze zlata." děti ze třídy Veverek přivítaly jaro.

"Přišli domů trpaslíci, koukají se po světnici. Kdo mi ustlal postýlku? Kdo mi vypral košilku? Kdo mi umyl misku, lžičku? Kdo navařil polívčičku? Kdo nám tady uklidil? Ani smítko nevidím. Já Sněhurka, já to byla, já jsem v lese zabloudila. Máme doma pomocnici, uklidila ve světnici, tralala, tralala,uvařila, vyprala!" děti ze třídy Koťátek si společně zapohádkovaly.

"Sluníčko jak ráno vstalo šedé mráčky rozehnalo. Usmálo se ze široka na rybičky do potoka. Česalo si zlaté třásně, aby vypadalo krásně. A když přišel čas vychladl mu jas. Koho by to napadlo, že k večeru zapadlo." děti ze třídy Sluníček se už ne a ne dočkatjarního sluníčka.

"Kde se tu tak rychle vzalo? Zčistajasna je tu jaro! Ještě včera sníh byl všude, dnes už slunce pálit bude." děti ze třídy Motýlků zkoumaly jakou barvičku má jaro.

"Haló, děti, povězte mi, jakpak je to s kalužemi? To je krátká pohádka: jsou to ptačí zrcátka." a na tuto lehoučkou hádanku si dokázaly odpovědět i děti ze třídy Kuřátek a pomohla jim i naše praktikantka Ivanka Psotová, která s námi strávila celých 14 dní. Bude se nám po ní s týskat...

"Zima končí, jaro je tu. Všude kolem moře květů. Bílá s žlutou jim všem velí, lákají si k sobě včely." děti ze třídy Hvězdiček už pomalinku volají jaro mezi sebe.

"Sněženky už pomaličku vystrkují svou hlavičku. Snížek sem tam ještě leží, ale jaro už k nám běží." děti ze třídy Veverek už se definitivně rozloučily s paní Zimou.

"Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval. Už troubějí trumpety, šašek dělá přemety. Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval." a u dětí ve třídě Kuřátek si karnevalové veselí užívaly celý týden.

"Co je knížka? je to živá bílých listůl hromádka, v ní si všechno hraje, zpívá, ptáci, děti, zvířátka. A svět dětem vždycky znova do té hromádky se schová. List obrátit stačí však a rázem nám před oči kousek světa vyskočí,tu květ, slunce nebo pták." děti ze třídy Koťátek měly celý týden pohádkový.

" Podívejte, kamarádi, dneska máme karneval, děti ty ho mají rády, kdopak by se masek bál? Nemáme strach z čertů malých, z čarodějů, strašidel, tolik postaviček známých ještě nikdo neviděl. Všem to dneska hrozně sluší, všem postavám z pohádek, dokonce i bábě s nůší, s nůší, co má na zádech." děti ze třídy Sluníček si zatancovaly i s medvědem.

"Jaro, léto, podzim, zima to je celý rok, stejně letos jako loni tak i napřesro. Po jaru je vždycky léto, podzim po létu a nežli se nadějeme zima už je tu." děti ze třídy Koťátek si za týden prožily celý rok.

"Haló pane karnevale, račte dále, račte dále. Elce pelce do pekelce, rolničky a kotrmelce. Máme všechno namíru, z krepového papíru. Abraka dabraka kouzelnice, karkulka, šašek, tanečnice. Všichni vás zvem hej, hej, hej, na maškarní rej!" děti ze třídy Hvězdiček se připravovaly na ten pravý karnevalový rej.

" V rybníce světnice, po stranách police, barevné hrníčky, pokličky, dušičky. Zelený pán není tu sám. Okoun, štika, kapr,
věrný jeho bratr. U mlýna to pěkně klape, ze šosu mu voda kape."
a o pohádkových postavičkách si povídaly děti ze třídy Veverek.

"Kouzelný svět, plný skřítků, ten, co můžeš uvidět, vydáš li se, do pohádky, poznáš záhy jiný svět. Na paloučku u studánky,
musíš chvíli posečkat, přitančí tam krásná víla, barevný, je její šat. Kousek dál, je velká skála, od pradávna, tady stála. Čerti, se v ní často žení. To je teda nadělení! A na břehu, u rybníka, Olšový se jmenuje. Na vrbě, tam vodník sedí, všechno kolem sleduje."
a tento kouzelná svět přivítali i děti ze třídy Kuřátek.

"Víla Klárka z lesní loučky, co zná všechny holky, kloučky, natrhla si sukýnku, šitou z hvězdných plamínků. Sedí u trnky a pláče, zajíc Ferda kolem skáče, tuší proč je Klárka smutná, oprava je víc než nutná. Pavouček od lesních skřítků, upřede ji z mlhy nitku, komár, krejčí od tří hub, sešije ji coby dup. Víla Klárka z lesní loučky, co zná všechny holky, kloučky, spravenou má sukýnku, šitou z hvězdných plamínků." děti ze třídy Motýlků prožily pohádkový týden.

"Tydli, fydli, bumtarata, otevřete kmotře vrata! Maškary k vám přišly, hej, začal masopustní rej. Haló pane karnevale, račte dále, račte dále. Elce pelce do pekelce, rolničky a kotrmelce. Máme všechno namíru, z krepového papíru." a děti ze řídy Sluníček se už netrpělivě připravují na masopustní rej.

"En ten týna, mandolína, pojedeme do Kolína. Housle, basa, trumpeta pojedeme do světa." děti ze třídy Kotátek měly ve třídě tento týden veselo, no bodejd by ne, povídaly si o hudebních nástrojích.

" Pan doktor klep, klep, klep, poslouchal, měřil tep. "Vypotit, prášek, kloktadlo!" Všecko to dobře dopadlo" a to i díky dětem ze třídy Veverek.

"Potvrdí vám všichni moudří doktoři, že smíškové jen málokdy ochoří. Ten, kdo není mrzout a rád směje se, každou nemoc z těla smíchem vytřese. Je to pravda. My už jsme se vysmáli z chřipky, z rýmy, z neštovic i ze spály. Tak se smějte! Už ani den bez smíchu! Někdy nahlas, jindy stačí potichu… Legrace je nejlepší lék na světě, pomáhá víc než vitamin v tabletě!" a to už ví i děti ze třídy Motýlků.

"Tiše seďte ani muk, v televizi bude kluk. Papírová čepička,hází lístky z autíčka. Každý večer vozí dětem pohádky, co letí světem." děti ze třídy Hvězdiček si ten svůj pohádkový týden parádně užily.

"Koblížek na másle zpívá, dědeček vedle hlady zívá. Smaž babičko smaž. Však si pochutnáš. Když koblížek usmažili, za okno ho položili. A koblížek z okna hop. Kutálí se po zápraží,hupky přes příkop, hop a hop a hop. Takový už neusmaží. Babička pro něj naříká, dědeček za ním utíká a koblížek - hop přes ten potok, kutálí se dál" a dokutálel se až za dětma do třídy Kuřátek.

přes ty louže jen se neutop hop a hop a hop,jejej,jejej,to to klouže!


Více zde: https://pro-deti-rikanky-basnicky.webnode.cz/versovane-pohadky/

"Když princezna tancovala, korálky si roztrhala. Ze šňůrky se rozsypaly, do koutů se skutálely. Hledáme je, sbíráme, na šňůrky navlékáme. Princezna se raduje a vesele tancuje." děti ze třídy Sluníček měly celý týden pohádkový a to doslova.

"Za pomoci vitaminů odeženu kašel, rýmu. Budeš zdravý jako buk, ať si holka, nebo kluk.“ a to už ví i děti ze třídy Motýlků.

"Mrkev, hrášek, brambora, to je velká lahoda. Zelenina pro zdraví, naše tělo napraví. Papej také ovoce, má vitamínů nejvíce. Zdravá strava musí být, chceš-li silné tělo mít, a nemocem se ubránit." a děti ze třídy Koťátek se brání zuby nehty.

"Víla Klárka z lesní loučky, co zná všechny holky, kloučky, natrhla si sukýnku, šitou z hvězdných plamínků. Sedí u trnky a pláče, zajíc Ferda kolem skáče, tuší proč je Klárka smutná, oprava je víc než nutná. Pavouček od lesních skřítků, upřede ji z mlhy nitku, komár, krejčí od tří hub, sešije ji coby dup. Víla Klárka z lesní loučky, co zná všechny holky, kloučky, spravenou má sukýnku, šitou z hvězdných plamínků." děti ze třídy Hvězdiček měly pohádkový týden.

"Sáně jedou, sáně sviští, všichni kolem jenom piští. Dolů jedou z kopečka,i když nemaj kolečka." a jak to svištělo dětem ze třídy Sluníček se můžete podívat. A to ještě zvládly i logopedickou soutěž ve hře Dobble.

" Na saních se sáňkujeme, na bobech zas bobujeme, kuličkami koulujeme,a na lyžích lyžujeme. Hrajeme si, dovádíme, sněhuláka postavíme, že je zima, to my víme. Pozor, ať se nezraníme." děti ze třídy Kuřátek si zimní dovádění parádně užily a nejenom venku.

"Odkud ten náš holub letí? Letím z lesa, milé děti, vrků, vrků, vrků. Cos tam viděl, holoubku! Perníkovou chaloupku u černého smrku. Viděls také Mařenku? Jakpak by ne, holenku! Viděl jsem ji, s Jeníkem krmili se perníkem. A když z okna na zahradu vystrčila baba bradu, nebáli se, holoubku? Kdepak! Zamkli chaloupku na cukrový klíč – a už byli pryč!" a jak to všechno dopadlo ve třídě Veverek ? No přece pohádkově.....

" Únor ten je přece prima, pro holky i pro kluky, ale ptáčkům těm je zima, schovají se do budky. Do křoví či do meze, když si ptáček zaleze, schoulí se do klubíčka, zahřejí ho peříčka." děti ze třídy Koťátek si povídali o ptáčcích v zimě.

" Hokejista už se chystá, obléká si bílé tričko,přes to tričko žluté tričko. Přes to žluté modrý dres,už i do trenýrek vlez. Připíná si první chránič, potom ještě druhý chránič,třetí,čtvrtý,také pátý,už je celý kulovatý. Všude na něm vrže kůže, sotva že se ohnout může. Za velkého funění natáh boty s bruslemi, co jsou ostré jako nůž, potom jen ta přilba už,rukavice,hůl a jede. Jak to jede na tom ledě? Bác a leží.Bác a zase, leží v celé té své kráse. Je to s Mirkem je to bledé,má dres,bruslit nedovede." jak se zabavit v zimě ? o už ví i děti ze třídy Veverek.

"Na ruce jsou rukavice, na nohy jsou botičky, na hlavičky patří čapky, na tělíčka bundičky. Zima nám sníh nadělila, kolem všechno bílé je, kdo je dobře oblečený ze zimy se raduje." a nejen se raduje, taky ví stejně jako děti ze třídy Sluníček, jaké sporty v zimě můžeme provozovat.

"Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku kam schováš?" a na tuto řadu dalších otázek našly odpověď děti ze třídy Motýlků.

"Dědek řepu zasadil,u pole se posadil,čeká, čeká,mráz ho leká,sluníčka se bál, dešti jenom lál.Bez večeře, bez oběda čeká dědeček,najednou se hlína zvedá,roste kopeček...." a jak to bylo dál ? To už ví děti ze třídy Hvězdiček.

"Když je zima, když je mráz, čepička, ta hřeje nás. Přetáhnu ji přes uši, každému tak nesluší. Je to skvělé – je to prima, už mi není venku zima." děti ze třídy Koťátek už se umí pořádně zachumlat, aby je paní Zima nepřekvapila.

"Jaro, léto, podzim zima, to je celý rok. Stejně letos jako loni, tak i napřesrok. Po jaru je vždycky léto, podzim po létu. A nežli se nadějeme, zima už je tu. Když je jaro v plné kráse, když má zelenou, na trávníku kluci hrají s míčem kopanou. A když přijde horké léto, rostou jahody, sejdeme se všichni spolu někde u vody. Na podzim když padá listí z lip a javorů, páni draci koukají se lidem do dvorů. Potom přijde tuhá zima, už jsem na konci, chcete-li tak nashledanou někde na kopci." děti ze třídy Kuřátek přivítaly nový rok jak se patří.

"Mám zlobivé ponožky, nechtěj ke mně na nožky. Schovávaj se do skříňky, dělaj, že jsou malinký. Já vás chytnu potvůrky! Rozdělím vás na půlky! DVĚ ponožky na DVĚ nožky už nezlobí – jsou KÁMOŠKY!" děti ze třídy Motýlků si zopakovaly jaké zimní oblečení je potřeba, aby nám nebyla venku zima.

"Nasaďte si rukavice, přijdou velké fujavice. A na hlavy čepice, ty nám přece sluší, zahřejou nás velice, nezmrznou nám uši." a to ví už i děti ze třídy Hvězdiček.

"S Holenou a macechou v domku ž ije pod stř echou Maruška - ta dívka pilná, hodná, milá, neomylná. Matka ji vš ak ráda nemá, jenom chyby na ní hledá. Nemožnosti na ní chce, jen aby jí bylo zle." a jak to s Maruškou dopadlo..... to už ví děti ze třídy Sluníček.

"Jak peřina za peřinou po obloze mraky plynou. Pár těch peřin puklo mrazem, peří se z nich sype na zem." děti ze třídy Hvězdiček si užívají čas společně se svými kamarády.

"Šampióni v lyžování uhánějí z horských strání. Hurá šupem ze svahu, chce to hlavně odvahu." a tu mají děti ze třídy Koťátek, které si užily ty pravé zimní radovánky.

" Bílé vločky, bílé nebe, sotva spadnou, již nás zebe. Vločky, vločky, ach to láká, postavit z vás sněhuláka! Vločky, vločky, jak jste hbité, škoda, že se rozpouštíte." zimní povídání si užily děti ze třídy Veverek.

" Na saních se sáňkujeme, na bobech zas bobujeme, kuličkami koulujeme, a na lyžích lyžujeme. Hrajeme si, dovádíme, sněhuláka postavíme, že je zima, to my víme. Pozor, ať se nezraníme. " a pozor si musely dát i děti ze třídy Motýlků na své zimní olympiádě.

"Všude haldy sněhu jsou, medvědi teď nevstanou. Veverky si zalouskají, zásoby si vyhrabají. Ježci si teď nezadupouani u nás za chalupou. Zvířátka se v zimě trápí –  Kde je jaro, kdy se vrátí?" a co všechno dělají zvířátka v zimě se doozvěděly i děti ze třídy Kuřátek.

"Nesu vám, lidičky, nesu vám novinu ! Starý rok překročil osudnou hodinu ! Nesu vám, lidičky, nesu vám vzkaz, že ten rok letošní začíná včas." čas tak rychle letí...... to poznaly už i děti ze třídy Sluníček.

" Zima zase čaruje, studeně se usmívá. Mráz po okně maluje, když se nikdo nedívá." děti ze třídy Motýlků využily studené sněhové nadílky ke svým hrám i ve třídě.

" Zavoláme bílé vločky, přijdou tiše jako kočky, mrazík bude polku hrát, můžeš s nimi tancovat." děti ze třídy Koťátek přivítaly paní Zimu.

"Cupy dupy, cupy dupy, zima stojí u chalupy. Vezmeme si rukavice, sáně, boby a čepice. Vyběhneme rychle ven, na sněhu se zahřejem." a nejen na sněhu se zahřály děti ze třídy Veverek.

"Tři králové jdou k Ježíšku, nesou něco v košíčku. První Kašpar, to je král, druhý Melichar a třetí Baltazar. Cestu dlouhou ještě mají,Ježíškovi dárky dají." děti ze třídy Kuřátek přivítaly tři krále koledou a všem popřály šťastný a spokojený nový rok 2019.

Tři králové jdou k Ježíšku,

nesou něco v košíčku.

První Kašpar, to je král,

druhý Melichar a třetí Baltazar.

Cestu dlouhou ještě mají,

Ježíškovi dárky dají.Více zde: https://slunicka-msuhrineves.webnode.cz/co-delame-/basnicky/

Tři králové jdou k Ježíšku,

nesou něco v košíčku.

První Kašpar, to je král,

druhý Melichar a třetí Baltazar.

Cestu dlouhou ještě mají,

Ježíškovi dárky dají.Více zde: https://slunicka-msuhrineves.webnode.cz/co-delame-/basnicky/

"To je škoda, to je škoda, že v rybníku není voda! Ty popleto Pepíku, v zimě je led v rybníku!" děti ze třídy Hvězdiček si užívaly zimních radovánek.

"My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka." a králové ze třídy Sluníček na své dlouhé cestě poznávali i zvířecí stopy.

"Vánoce, ach Vánoce, dobře rybám v potoce, plují pod sněhem a ledem, to my děti nedovedem. Kapře, kapře, kapříčku, vím, proč máš rád vodičku. Já mám také vodu ráda, když mi máma myje záda. Také já se divoce umím mrskat v potoce, když je krásný letní den a když slunce pěkně svítí - potom však mě máma chytí, jako rybu táhne ven." děti ze třídy Koťátek si užívaly společně vánoční chvíle.

" Na nebesích hvězdička vychází,že se nám narodil Syn Boží. Narodil se ve velké chudobě, neměl než dva andělíčky při sobě.Ti andělé překrásně zpívali, to malé děťátko vítali." krásné školkové Vánoce si prožily i děti ze třídy Kuřátek.

"Dobře dětem o Vánocích na rybníce, na potocích,zima jim dá pod nohy kousek zmrzlé oblohy. Pro mne zmrzlo modré z nebe,co na tom, že trochu zebe? Honí se tam vesele malí, zmrzlí andělé." i děti ze třídy Motýlků se těší na Vánoce.

"Hopsa, pacholátka a malá děvčátka,vzhůru vstávejte, k jeslím chvátejte!" děti ze třídy Sluníček společně čekají na ten nejštědřejší den.

"Vánoce, vánoce,to jsou pěkné svátky,noc je tmavá, noc je dlouhá,ale den je krátký.Betlém a stromeček,jezulátko k tomu,pastýř nám vytrubuje u našeho domu. Vánoce, vánoce,svátky našich dětí,stříbrná hvězdička nad domovem letí." děti ze třídy Hvězdiček se už připravují na Vánoce.

 

"Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé, po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé....." Blíží se k nám nejkrásnější svátky v roce a my společně s našimi dětmi navštívili ČSOP Kosenka ve Valašských Kloboukách, kde jsme prožili krásné chvíle s tradicemi pravých valašských Vánoc. Děti se rozpomenuly na koledy, dozvěděly se, co na Valašsku patřilo na štědrovečerní stůl, společně upekly sladké vánoční pečivo a vlastnoručně si také vyrobily svíčku ze včelího vosku.

6. třída - Sluníčka

1.třída - Kuřátka

5. a 3. třída - Hvězdičky a Veverky

4. a 2. třída - Koťátka a Motýlci

"Těším se těším, že přijdou zas vánoce bílé, ten krásný čas. Stromeček máme ozdobený, dárečky pod ním zabaleny. Vánoce, vánoce přišly už k nám, v jesličkách malého Ježíška mám. Vánoční koledy do ticha zní, Ježíšek maličký spinká a spí." děti ze třídy Motýlků se společně připravují na Vánoce.

" Padá vločka za vločkou, tma už voní vánočkou, za kamny si kočka hoví, tma už voní po cukroví." děti ze třídy Kuřátek si užívaly tu pravou vánoční pohodu a užily si i prvního letošního snížku.

" V okýnku svítí světýlka a za oknem padá sníh.Ve snehu děláme andílka, šťastní jsme o vánocích. Maminka nám peče cukroví, s tatínkem stromeček zdobím, za chvíli dáreček plyšový, pod stromečkem už si hoví." pomalu k dětem ze třídy Sluníček přichází ten krásný adventní čas.

"Čerte, čerte, my se tě nebojíme, čerte, čerte, vyženem tě ze školky ven. Ty se budeš bát, my se budem smát,budeme si zpívat, budem tancovat, ty se budeš bát, my se budem smát, budeme si užívat." a užívaly si i děti ze třídy Sluníček.

"Už se chýlí další rok, zbývá jenom malý krok, dáme talíř na náš práh, bude plný, žádný strach! Čertům zvonky znějí tmou, Mikuláš jde s nadílkou." děti ze třídy Kuřátek se už čertů ani čertíků vůbec nebojí.

"Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit, jestli nezlobím." děti ze třídy Hvězdiček mezi s sebou přivítaly i opravdové čertíky.

"Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám. Přines, prosím, trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého máš jich dost." a dost dárečků má Mikuláš i pro děti ze třídy Motýlků.

"Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit, jestli nezlobím." děti ze třídy Motýlků se již připravují na příchod mikulášské družiny.

"Mikuláš je milý děda, hodné děti všude hledá. Bílé vousy, ty mu sluší, na zádech má velkou nůši. A v té nůši balíčky, pro kluky a holčičky." děti ze třídy Veverek se už čerta bát nemusí.

"Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš pod okny stál. V ruce velkou berličku, na hlavě měl čepičku. Z bílých vousů teplý šál, takhle, děti, vypadal!" a jak vypadá Mikuláš a nejen ten, už ví i děti ze třídy Sluníček.

"V těle hodně kloubů máme, tělo jimi ohýbáme. Máme loket, rameno, kotník, kyčel, koleno a pak taky naštěstí pohyblivé zápěstí." děti ze třídy Hvězdiček poznávaly taje a zákoutí našeho těla.

"Kam si dáváš botičku? Ukaž na svou nožičku! A když dobré jídlo sníš, kde si bříško pohladíš? Kde jsou oči na koukání a kde uši k poslouchání? Hodně částí těla máš, a ty už je všechny znáš." děti ze třídy Koťátek si povídaly o naše těle.

" Tetka Rýma v nose bydlí, má tam stůl i malou židli. Vysmrkej ji z nosu ven, než ti zkazí celý den! Tetka Rýma v nose vaří, dobře se jí v nose daří. Tetka Rýma má zlou moc, zkazit dětem den i noc!" děti ze třídy Veverek si povídaly o tom, co nás trápí při nemocech.

"Pole jsou už bez obilí, vítr na nich skotačí, každé ráno více studí, každý den je jinačí. A kdo zlatem barvil stráně, víme to či nevíme, je to podzim, krásný podzim, zdravíme tě, podzime." děti ze třídy Motýlků uspávaly zvířátka v lese.

"Dovedeš to jako podzim radovat se z barviček? Půjčil si je od sluníčka, a posledních kytiček. Rozdával je trávě, stromům, také šípkům na keři, ať se dobře kolem dívá, kdo mi to teď nevěří." děti ze třídy Sluníček pomohly zvířátkům připravit se na zimu.

"Sešly se prsty k tajné poradě v kapse kabátu. Byly v dobré náladě. Nikdo nechyběl. Sesedly se v pěst a pak znovu projednaly, proč jich není šest." děti ze třídy Kuřátek si povídaly o našem těle.

"Medvěd běhá po lese, celý les už chvěje se. Nemocnou má tlapku, je tam plno zmatku. Liška na něj kouká, že prý není hloupá. Nabídla mu mastičku na tu tlapu, tlapičku." děti ze třídy Koťátek si povídaly o zvířátkách a jejich přípravě na zimu.

"Sluníčko šlo spát, už nebude hřát. Usnulo nám na mráčku, ve sněhovém obláčku. To je ale prima, bude bílá zima." děti ze třídy Motýlků se rozloučily s ptáčky, kteří odlétají do teplých krajin.

"Klokan kloktá kloktadlo, zní to takhle: Klo-klo-klo! Koho by to napadlo, že i klokan někdy stůně? Taky dneska stůně slůně, netopýra bolí uši, tygři mají zmatek v duši, žirafa má tasemnici, tetřev ztratil sluchadlo a tu starou chobotnici svědí chapadlo. Jak to dopadlo? Všem se vede celkem dobře a pan doktor vyndal kobře vosí žihadlo." děti ze třídy Veverek poznávaly své tělo a povídaly si o zdraví.

"Potvrdí vám všichni moudří doktoři, že smíškové jen málokdy ochoří. Ten, kdo není mrzout a rád směje se, každou nemoc z těla smíchem vytřese. Je to pravda. My už jsme se vysmáli z chřipky, z rýmy, z neštovic i ze spály. Tak se smějte! Už ani den bez smíchu! Někdy nahlas, jindy stačí potichu… Legrace je nejlepší lék na světě, pomáhá víc než vitamin v tabletě!" a to už ví i děti ze třídy Kuřátek.

"Už tě, větře, draci větří! Vzkazují, že zítra ve tři vyrojí se na kopečku malovaní všelijak : malí, velcí, papíroví, ale každý přece drak!" děti ze třídy Veverek si vyrobily ty své dráčky a už jen čekat na ten správný vítr.

Děti ze třídy Sluníček navštívily základní školu a pozdravily se tam se svými kamarády v rámci dne otevřených dvěří.

"Mám zlobivé ponožky, nechtěj ke mně na nožky. Schovávaj se do skříňky, dělaj, že jsou malinký. Já vás chytnu potvůrky! Rozdělím vás na půlky! DVĚ ponožky na DVĚ nožky už nezlobí – jsou KÁMOŠKY!" Ať je teplo nebo zima v teplém svetru bude prima a to ví už i děti ze třídy Sluníček.

"Honily se šedé mraky, v dešti mezi paneláky. Trvalo jen malou chvíli, než do sebe narazily. Teď ví celá zeměkoule, proč i mraky mají boule." děti ze třídy Kuřátek si společně se slečnou praktikantkou Terezkou Slovákovou povídaly o krásách podzimního počasí.

"Svatý Martin na svém koni jede cestou mrazivou. U cesty se stařec choulí: „Obdaruj mě almužnou!“ „Co ti dám, můj bratře milý? Oč se s tebou rozdělím?“ Martin mečem plášť svůj půlí,: „Vezmi, kéž tě potěším." děti ze třídy Koťátek se chystají na příchod sv. Martina

"Počasí je na draka, draka ale neláká. Padaj na něj deště kapky, raděj by se schoval zpátky, schoval zpátky pod kabát. Každý se ho přestal bát, že je zmoklý, že je splihlý, sotva jsme ho schovat stihli před deštěm a před mokrem. Usuší se za oknem." děti ze třídy Motýlků si pozvaly mezi sebe nové kamarády..... dráčky.

"Haló, děti, povězte mi, jakpak je to s kalužemi? To je krátká pohádka: jsou to ptačí zrcátka." děti ze třídy Sluníček si povídaly o rozmarném podzimním počasí.

Děti ze třídy Sluníček navštívily výstavu panenek v Muzeu města Valaškých Klobouk.

"Dobré ráno zas jsem tady, mám tu dobré kamarády. Budu si tu s nimi hrát, ale také povídat. Jak to vlastně vypadáme,kdeže ruce, nohy máme, nos a pusu, oči, uši, a že úsměv všem nám sluší." děti ze třídy Hvězdiček poznávaly tajemství našeho těla.

"Halloween je tu, Kuřátka dělají HU! Zima už se blíží, strašidla se plíží. Halloween je krásný den, splnil se nám strašidelný sen. Nosíme s sebou košíčky, do kterých dáváme balíčky, v nich dobrůtky a jablíčko, na mlsání a na pevné zdravíčko. Tímto halloweenský den nám končí, strašidla se s vámi loučí." děti ze třídy Kuřátek si páteční den užily ve stylu Halloweenu a vyhnaly všechny síly nečisté a strašidla ze školky tak navždy pryč.

"Přišel podzim do zahrady, všechny barvy namíchá, s každým lístkem ví si rady, barvy na něj nadýchá. Konec léta je tu, děti, podzimní už přišel čas, listí k zemi s větrem letí, plno zlata je tu zas." děti ze třídy Hvězdiček se na ten podzim ale hezky vybavily....., no jo už se teple oblékáme, protože už zimu máme.

"Na zahrádce první vločka, Martinovi se klíží očka. Martine, vstaň, sedlej koně, rozsypej sníh po záhoně, taky na louky a na les,potom ke kamnům si zalez. Listopadové počasí není pro nás žádné překvapení. Rozfouká nám po polích někde listí, někde sníh." Koťátka si povídaly o podzimním počasí.

"Všem posílá obálku, a v ní jednu zvláštní zprávu, stromy tě zvou na výstavu do lesů a do parků. Vidět bude ze všech míst, a kdo přijde , na oplátku odnese si na památku krásně obarvený list." děti ze třídy Motýlků se dozvěděly, jakou barvu má vlastně vítr.

"Sluníčko šlo spát už nebude hřát. Usnulo nám na mráčku, ve sněhovém obláčku. To je ale prima, bude bílá zima." děti ze třídy Motýlků si povídaly o podzimním počasí.

"Na bacily dáme vodu, ať nám nedělají škodu." a už je tu čas chladného počasí a s ním přicházejí i nemoci. Děti ze třídy Sluníček ale už ví jak na ně.

"Nastal podzim, vítr fouká, nažloutlou má barvu louka, listí pestrou barvou hýří, vlaštovičky na jih míří." a vlaštovičkám zamávaly i děti ze třídy Veverek.

"Jelen ladně v lese parohy své nese. Jde cestou i přes bodláčí pyšně svou hlavu otáčí. Vyhlíží tam Smolíčka k němu dlouhá cestička." děti ze třídy Hvězdiček si povídaly o tajeství podzimního lesa.

"Vlaštovičko, leť, už je na tě čas. Listí žloutne, poletuje, po strništích vítr duje, bude brzo mráz." děti ze vtřídy Sluníček zamávaly na cestu vlaštovkám.

"Liška běhá tam a sem hbitě kroutí ocasem. V noře skrývá Budulínka ten tam pláče nebo spinká. Jsou tam taky liščátka buchy, buchy na vrátka." děti ze třídy Kuřátek nakukly do podzimního lesa.

"Sluníčko se rozloučilo s kytičkami, s travičkou, na cestu jim zamávalo paprskovouo ručičkou. Jděte všichni honem spát,
musím podzim přivítat."
a podzim společně se sluníčkem přivítaly i děti ze třídy Hvězdiček.

"Samé louže, samé bláto, víme kdopak může za to. Podzime, podzime padá listí, jak by ne." a jaké barvy má podzim to už ví i děti ze třídy Motýlků.

"Lez veverko, lez, zná Tě celý les. Zná tě modřín, zná tě jedle i ta borovice vedle. Zná tě smrk a zná tě dub, i ti chlapci, co jdou z hub." a poznají ji už i kamarádi ze třídy Veverek.

"Hoř, ohníčku, hoř, ať neštípe kouř. Hoř, ohníčku na poli, upečeme brambory. Až upečem, hned je sníme, do popela dáme jiné. Hoř, ohníčku, hoř, ať neštípe kouř!" děti ze třídy Kuřátek prožily krásný podzimní týden s vůní čerstvě poorané hlíny a pečených brambor.

"Už je podzim, hnědá hlína lepí se nám na paty a z modrého nebe zbylo jenom Hance na šaty. Draku, hledej mezi mraky ještě kousek plátýnka, ať si může modrou sukni ušít také maminka." a ani děti ze třídy Koťátek nezůstaly pozadu a přivítaly krásné babí léto.

"Stojí, stojí bedla, ráda by si sedla. A vzala si pletení, noha už jí dřevění." děti ze třídy Sluníček pomohly bedličce prozkoumat podzimní les.

"Zelená je zelenina, je tak zdravá a tak prima! Kedlub, hrášek, zelí, to nás rozveselí." a aby byly veselé děti ze třídy Hvězdiček, na to nemusí baštit ani zeleninu.

"Co se nám to lidé zlatí na zahrádce kudrnatí? Parádnice je to velká, kadeřavá petrželka. Chlubí se a vytahuje, ondulaci nastavuje." děti ze třídy Koťátek se dozvěděly mnoho zajímavého o podzimní sklizni zeleniny.

Kadeřavá petržel,
kdopak by s ní vydržel.

Zdroj: https://www.skolaci.com/petrzel/2287#more-2287

"Červená jablíčka koulí se po stráni, za nimi Hanička s košíkem uhání. Za chvíli už plný košíček nese, zítra ho naplní houbami v lese." děti ze třídy Motýlků se dozvěděly co všechno můlžeme najít na podzim na stromě a co na záhonku.

"Oskárku, honem, nebuď líný, v jablíčkách jsou vitamíny. Jablíček je plný sad, pomoz mi je očesat!" děti ze třídy Kuřátek si povídaly o krásách podzimu v našich zahrádkách.

Kozle, honem, nebuď líný,
v jablíčkách jsou vitamíny.
Jablíček je plný sad,
pomoz mi je očesat!

Zdroj: https://www.skolaci.com/category/rikanky-a-basnicky/ovoce-zelenina

"Šel zahradník do zahrady, nevěděl si s ničím rady" , ale děti ze třídy Sluníček mu se vším poradily.

"Podzime, podzimku, řekni mi prosím, proč ještě zelené lístečky nosím? Závidím javorům, břízám i kaštanům, kdypak já barevné šatičky dostanu? Neboj se jablůňko, počkej jen do zítřka, to už ti dozrají všechny tvá jablíčka. Potom ti obléknu tvé nové šatičky, překrásně barevné, zdobené jablíčky." děti ze třídy Veverek pozvaly podzim na návštěvu do třídy.

" Zelená je zelenina, je tak zdravá a tak prima! Kedlub, hrášek, zelí, to nás rozveselí. Křupavá je mrkvička, zdravá máme očička. Květák, celer, petržel, v polévce jsi dneska měl. Papriku a rajčátko, sníme spolu zakrátko. Patizon i baklažán, mám tak rád a nejsem sám. Cuketa i brokolice, chutnají nám převelice. Česnek, pórek, cibule, proti virům bojuje." děti zeb třídy Koťátek poznávaly zeleninu.

"Já mám jabloňku, já na ni vlezu. Jen jednou zatřesu, hned zase slezu. Jsou na ní jablíčka pěkně červený, já si jich natrhámpro potěšení." a pro potěšení si nejenom natrhaly jablíčka děti ze třídy Motýlků.

" S uprášenou ulitou lezl hlemýžď v dešti, má ji krásně umytou sluníčko ji leští." děti ze třídy Kuřátek mezi sebou přivítaly nové kamarády..... Františka, Mojmíra a Břéťu - hlemýždě - oblovky žravé. A už jsme parta kompletní.

" Vítr se ve větvičkách pohoupává a potichoučku šumí tráva. Nebe je plné obláčků a škola zase školáčků.Stromy už odkládají letní šat teď budou dlouho dlouho spát. Tak dobrou noc jim popřejeme a za kamny se ohřejeme." děti ze třídy Hvězdiček společně sledovaly krásy podzimu.

"Ze stromu až z vršku, shodil větřík hrušku do trávy jak na podušku. Ještě, že tam tráva byla,jinak bych se uhodila." děti ze třídy Sluníček nasbíraly plný košík jablíček.

"Foukej, foukej, větříčku, shoď mi jednu hruštičku. Shoď mi jednu nebo dvě, budou sladké obě dvě." děti ze třídy Veverek si povídaly, co všechno můžeme sklízet na podzim.

" Podzim si koupil malovánky, pastelky a barvičky, bílou míchá na beránky, hnědou barví zajíčky. Stromy někde natřel rudě, jinde celé ze zlata, vybarvené listí pouští z větví rovnou do bláta." děti ze třídy Koťátek přivítaly podzim.

"V září, v září slunce září, podzim bude v kalendáři, žlutou barví topoly, děti jdou zas do školy, ať se jim tam dobře daří. V září, v září slunce září, podzim bude v kalendáři, draky zas pustíme, jablíčka si sklidíme, všichni už se moc těšíme." měsíc září je už za náma a děti ze třídy Hvězdiček se už připravují na krásný barevný podzim.

"Ať jsi holka nebo kluk, udělej si se mnou kruh.Naučím tě tancovat, pojď si se mnou, pojď si hrát. Když je dobrá nálada,najdi si kamaráda, zatleskej a zadupej, kamarádům ruku dej." a parta kamarádů je už i z dětí ze třídy Veverek.

" Naše školka, pěkná školka, rádi do ní chodíme, tam si pěkně pohrajeme,potom zase cvičíme. Sluníčko nám pěkně svítí do té naší školičky. Usmívá se, pokukuje, na ty hodné dětičky." měsíc září je úspěšně za náma a děti ze třídy Motýlků jsou už ve školce jako doma.

"Koupil si dráček na nový fráček. Na každém knoflíčku bude mít pentličku. A teď si drak obletí mrak." a nejenom mráček si obletěl dráček dětí ze třídy Sluníček.

"Zvedni prstík do vzduchu, poškrábej se na uchu, poškrábej se na nosu, dej si prstík přes pusu. Dej si prstík přes prstík, polož si jej na pupík. Na pupík je dej a zvesela zadupej." a kamarádi ze třídy Hvězdiček si nejen zvesela zadupaly, ale i si krásně zabubnovaly.

"My to víme, že je školka pro kluky a holčičky, dneska Vás však překvapíme, jsou v ní hravé kočičky. A tady jsou všechny hračky, nádobí a kuchyňka, pro kluky jsou auta, vláčky, pro holky zas panenka." děti ze třídy Koťátek už znají naši školku i své kamarády.

"Do školky se těšíme, s radostí tam běžíme, čekají nás kamarádi, hrajeme si spolu rádi. Malujeme, kreslíme, zpíváme a cvičíme stříháme a lepíme, stavebnice stavíme. Učíme se hodní být, kamarády nezlobit." kmarádi ze třídy Motýlků.

"Mateřská škola kuřátek je na dvorku, hned u vrátek. Se sluníčkem ráno vstanou a hrají si na pípanou." děti ze třídy Kuřátek poznávaly prostředí naší školičky a že jsou to kabrňáci, šlo jim to prostě na jedničku.

"Krůček sem, krůček tam, teď se kolem podívám, spoustu kamarádů já tu mám." děti ze třídy Sluníček krůček po krůčku poznávají, že budou ta správná parta kamarádů.

"Každé ráno rozloučím se, ahoj mámo! Hezký den. Převléknu se v naší šatně, běžím si hrát s kočárkem. Potom, když se nasvačíme, na procházku vyrazíme. Jdeme pěkně pomaličku, zamáváme na kočičku. A když už nám kručí v bříšku, pospícháme k obědu. Polévku i kaši sníme, potom malou chvíli spíme. Až se dobře vyspinkáme, bude další svačinka, společně si zazpíváme a už přijde maminka." a takto prožívají své dny ve školce děti ze třídy Veverek.
 

Každé ráno rozloučím se,
ahoj mámo! Hezký den.
Převléknu se v naší šatně,
běžím si hrát s kočárkem.
Potom, když se nasvačíme,
na procházku vyrazíme.
Jdeme pěkně pomaličku,
zamáváme na kočičku.
A když už nám kručí v bříšku,
pospícháme k obědu.
Polévku i kaši sníme,
potom malou chvíli spíme.
Až se dobře vyspinkáme,
bude další svačinka,
společně si zazpíváme
a už přijde maminka.

Více zde: https://ms-blatno.webnode.cz/zasobnicek-basnicek/

" Září v září školička, na děti se těší, někoho sem přivezou, někdo bude pěší. Uplakánek, hrdina, Honza nebo král, v září všechno začíná, jak to bude dál? Časem se sem všichni těší, ti co jezdí i ti pěší. Kdo je moudrý, ten to ví. Kdo si hraje, nezlobí." takto zvládly první dny ve školce i děti ze třídy Hvězdiček.


Září v září školička, na děti se těší,
někoho sem přivezou, někdo bude pěší.

Uplakánek, hrdina, Honza nebo král,
v září všechno začíná, jak to bude dál?
Časem se sem všichni těší, ti co jezdí i ti pěší.
Kdo je moudrý, ten to ví. Kdo si hraje, nezlobí.Více zde: https://ms-blatno.webnode.cz/zasobnicek-basnicek/


Září v září školička, na děti se těší,
někoho sem přivezou, někdo bude pěší.

Uplakánek, hrdina, Honza nebo král,
v září všechno začíná, jak to bude dál?
Časem se sem všichni těší, ti co jezdí i ti pěší.
Kdo je moudrý, ten to ví. Kdo si hraje, nezlobí.Více zde: https://ms-blatno.webnode.cz/zasobnicek-basnicek/


Září v září školička, na děti se těší,
někoho sem přivezou, někdo bude pěší.

Uplakánek, hrdina, Honza nebo král,
v září všechno začíná, jak to bude dál?
Časem se sem všichni těší, ti co jezdí i ti pěší.
Kdo je moudrý, ten to ví. Kdo si hraje, nezlobí.Více zde: https://ms-blatno.webnode.cz/zasobnicek-basnicek/

" Už se těším do školičky – na kluky i na holčičky! S mamčou není legrace, musí chodit do práce. Už se těším do školky – na kluky i na holky! V práci je prý otrava, což je děsná představa", takto prožívaly první dny ve školce i děti ze třídy Sluníček. Více na: https://www.maminka.cz/clanek/naucte-se-s-detmi-vesele-rikanky-pro-prvni-den-ve-skolce-tyto-je-budou-bavit

"Zpívejme si zpívejme a mějme se rádi. S písničkou je veseleji věřte kamarádi. Kdo si zpívá, krásu vidí, nikomu nic nezávidí. Proto všichni s písničkou zaplavme zem celičkou." a to ví i děti ze třídy Veverek.

"Jaro, léto, podzim, zima, ve školce je prostě prima" a to už ví i děti ze třídy Motýlků.

"Šup nožičky do školičky, obujte si své botičky! Šup nožičky do školky, nastartujte tříkolky! Ale, ale, to je nápad! Do školky my chceme ťapat – ťapat, běhat, cupitat,se všema se přivítat!" první dny ve školce si užily i děti ze třídy Koťátek. Více na: https://www.maminka.cz/clanek/naucte-se-s-detmi-vesele-rikanky-pro-prvni-den-ve-skolce-tyto-je-budou-bavit

"Už půjdu do školky, těším se, mámo, vyskočím z postýlky brzičko ráno." A takto prožívaly své první dny děti ze třídy Motýlků.

"Za stodolou pěkně stranou trávníček je huňatý. Tam si hraje na pípanou hodná kvočna s kuřaty." a nejen na pípanou si hrály děti ze třídy Kuřátek. A že se jim ten první týden vydařil.....

"Kamarád, kamarád, to je ten, koho mám rád. Pomůžu mu, poradím, po vláskách ho pohladím. Všichni jsme tu kamarádi a všichni se máme rádi." a takto si prožily první dny ve školce ti naši nejmenší děti ze třídy Veverek a věřte, že jsou stateční.

"Moc se těším do školky na kluky a na holky, budeme si spolu hrát, zpívat, cvičit, malovat." a to všechno už stačily stihnout i děti ze třídy Hvězdiček.